VIDEO Guvernul anunta impozitarea zilierilor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 29 septembrie 2010, 19:12 Actualitate | Esenţial


Guvernul a aprobat un proiect de act normativ privind reglementarea muncii zilierilor, a anuntat ministrul muncii, Ioan Botis. Angajatorul care apeleaza la serviciile zilierilor va plati, catre bugetul de stat, un impozit de 16% aplicat asupra venitului net zilnic convenit cu zilierul, sub forma timbrului fiscal aplicat in carnetul de zilier. De asemenea, lucratorul va trebui sa detina un carnet de zilier care se elibereaza de catre Ministerul Muncii.

"Avem impozit de 16%, un impozit pe venit care se retine de beneficiarul activitatii si, ca o completarea, as sublinia faptul ca zilierul, de aceasta data, beneficieaza de un carnet de zilier. Iar, ca noutate, introducerea unui timbru emis de Ministerul de Finante, timbru care contine in costul lui acest impozit de 16%.(...)Carnetul de zilier este tiparit de Ministerul Muncii, este distribuit in primarii pentru ca au o raspandire corespunzatoare teritoriala in tara si la cerere aceste carnete se distribuie.", a spus ministrul Muncii.

Acesta a precizat ca verificarile asupra aplicarii legii de catre companiile care utilizeaza zilieri vor fi facute de catre Inspectoratele Teritoriale de Munca. 

Botis a precizat ca actul normativ a fost elaborat cu ajutorul a patru deputati UDMR. Initial, a fost depus la Camera Deputatilor un proiect de lege intocmit de deputatii UDMR Edler Andras Gyorgy, Kerekes Karoly si Olosz Gergely si Derzsi Akos. In cele din urma, proiectul de lege care reglementeaza raporturile de munca ale zilierilor a fost adoptat de Guvern urmand sa fie aprobat si in Parlament.

Botis sustine ca prin acest act normativ, Guvernul vine mai ales in sprijinul lucratorilor din agricultura. 

HotNews.ro a prezentat amanunte legate de aceasta initiativa legislativa inca de pe 26 septembrie. Cititi mai multe amanunte aici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















3011 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    laudabula initiativa insa.... (Miercuri, 29 septembrie 2010, 19:19)

    oh [utilizator]

    ...cat e de normal ca Executivul sa legifereze? Legislativul ce face in aceasta situatie? Executa ce legifereaza Executivul? Mi se pare mie sau lucrurile sunt cu susul in jos? M-am cam saturat de Romania.
    • +5 (7 voturi)    
      Confunzi lucrurile (Miercuri, 29 septembrie 2010, 19:57)

      Marius Ogrean [anonim] i-a raspuns lui oh

      Puterea executiva trimite la Parlament proiecte de acte normative si apoi Parlamentul il transforma in lege.
  • +3 (9 voturi)    
    evaziunea fiscala la zilieri (Miercuri, 29 septembrie 2010, 19:39)

    Alf [anonim]

    Orice prestatie prin munca ar trebui sa se faca in baza unui contract scris intre parti. Chiar si pentru activitatile cu durata determinata se pot incheia contracte sub semnatura privata, cu doi martori identificabili. Se evita astfel conflictele intre angajator si prestator precum si evaziunea fiscala. Impozitarea trebuie facuta, in cazul zilierilor, la angajator, in baza acestor contracte. Munca la 'negru" este o infractiune sanctionata in toata lumea civilizata.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu ai habar... (Joi, 30 septembrie 2010, 9:52)

      Florin40 [anonim] i-a raspuns lui Alf

      ...de cum stau lucrurile. Cred ca esti un comentator dintr-un birou rupt complet de realitatea din teren. Sa luam un exemplu, un producator legumicol care foloseste sezonier in jur de 100 persoane. 1. Nu in fiecare zi vin aceiasi zilieri. 2. Zilieri vin o zi da, 2 zile nu, etc, pentru ca vin cum pot sau au chef si cum au treburi prin gospodaria proprie. Pe un sezon un fermier poate rula, la un necesar de 100 zilieri, peste 300 de persoane. Ce implica sa le faci contracte la toti? Ce poti prevede in contract si cum il poti obliga sa vina cum vrea fermierul la munca? Si mai sunt multe de enumerat aici. Legea este binevenita pentru ca le ofera fermierilor posibilitatea sa nu mai plateasca zilierilor bani la negru si sa se inregistreze cu aceste cheltuieli legal. Sper ca aceste venituri ale zilierilor, nu am citit legea, sa fie evidentiate si incluse la venitul personal, pentru a diminua sau chiar anula venitul minim garantat si ajutoarele sociale.
    • +3 (3 voturi)    
      Cod al Muncii aberant (Joi, 30 septembrie 2010, 10:34)

      simplicius [anonim] i-a raspuns lui Alf

      pana si in 1989 se lucra cu zilieri in constructii. Azi nu ai voi sa-l pui la munca pana cand contractul de munca nu a fost inregistrat la ITM. Cu "atentie" la ITM dureaza cam 7 zile. Intre timp il tin pe om la frigider? Iata evaziunea fiscala, instaurata de sindicatele comuniste. In plus zilierii vin si pleaca cand vor ei; trebuie sa fac si birocratia desfacerii contractului de muna? Cu noua lege se va mai simplfica desi prevad opozitia dura a PSD ca reprezentant al sindicatelor.
  • +10 (14 voturi)    
    Alti zi ... alta aberatie... (Miercuri, 29 septembrie 2010, 19:47)

    Unu' [anonim]

    Alta taxa pt. care administrarea ei va fi mai scumpa decit banii incasati. Tipareste si distribuie niste carnete de zilieri la toate primariile din tara, fa o evidenta a lor si apoi verificari si va rezulta o nota de plata semnificativa, mult mai mare dupa parerea mea decit beneficiile aduse.

    Pai daca am nevoie de cineva pt. 2 zile la sapa o sa-l intreb daca are carnet de zilier? Imi deduce ceva statul din acea cheltuiala in ideea ca ii cer zilierului o chitanta si ca el si-a platit ce-i 16% la stat? Sau ce beneficii am eu ca angajez pe cineva care cere cu 16% in plus sa-si plateasca impozitul la stat? Fraierul ala ori cistiga cu 16% mai putin ori daca cere in plus ramine fara job pt. acea zi, ca vor fi tone de altii fara carnet de zilier mai ieftini cu 16%.
    Cum vor fi verificate astea? E posibil sa prinda vreo 2-3 fraieri sa-i dea la TV dupa care milion de altii tot nu platesc nimic. Adica apa de ploaie, lege doar pe hirtie.

    Va urma taxa pe cules fructe din padure cu alta birocratie care s-o incaseze si s-o verifice.
    • 0 (2 voturi)    
      habar nu ai ce zici, nu ai inteles nimic (Miercuri, 29 septembrie 2010, 21:19)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Unu'

      chiar nu ai inteles nimic ?!!!

      nu e vorba de doua persoane fizice X si Y care se inteleg sa culeaga via ori sa sape gradina;

      este vorba de situatii in care spre exemplu o societate agricola are nevoie timp de 2 saptamani sa angajeze 5 tzarani din sat la cules de pepeni ! acea societate vinde pepenii la supermarket oficial pe factura, si incaseaza niste bani !!! acum are si posibilitatea ot oficial sa-si deduca costurile pentru munca celor 5 zilieri angajati timp de 2 saptamani si nu mai este nevoita sa produca bani la negru ori sa le faca contract de angajare inregistrat, protectia munci ... si alte aberatii pentru care trebuia sa plateasca cu varf si indesat

      aici este vorba de munca sezoniera precum munci agricole sau in constructii care au un caracter temporar ...e mai bine ca statul sa ia niste bani decat sa nu-i ia deloc !


      alt exemplu este ca daca tu ai un mic birou si il chemi de gigel din coltz sa iti dea cu bidineaua ca sa fie curat si frumos, poti sa il platesti legal din banii incasati pe firma si nu trebuie sa mai scoti din buzunarul propriu ...

      acu ai priceput ?!
      • +5 (5 voturi)    
        Oare? (Miercuri, 29 septembrie 2010, 22:56)

        Unu' [anonim] i-a raspuns lui cineva

        Am priceput ce ai vrut sa spui, insa chiar trebuie o birocratie noua pt. lucrul temporar? Nu exista contracte de munca temporare care sa fie folosite fie ca vrei sa culegi pepeni fie ca faci training IT pt. o companie? Ca-i sezonier, ca-i temporar, ca-i la tara sau la oras nici nu ar trebui sa conteze, sa o poti face in acelasi fel legal (+ taxabil), simplu si eficient, nu cu alt carnet si inregistrare separata (ce apoi necesita verificari separate).

        Pricepusi aberatia?
        • +3 (3 voturi)    
          iar te-au pus sa postezi? (Joi, 30 septembrie 2010, 10:37)

          bula [anonim] i-a raspuns lui Unu'

          ai facut vreodata operatiile dorite de tine? stii cat dureza si cat costa? Stii ca un contract de munca nu e valabil pana cand nu e inregistrat la ITM (NU depus spre inregistrare)??? Si daca esti la 40 de km departare de ITM ce faci si cat de costa? " E usro a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune.."
  • -2 (10 voturi)    
    si asigurarea de sanatate? (Miercuri, 29 septembrie 2010, 19:52)

    casandra [anonim]

    Daca lucratorul zilier se accidenteaza sau se imbolnaveste in timp ce munceste pentru angajatorul sau, cine-i plateste spitalizarea? De ce din cei 16% nu se directioneaza 5,5% catre fondul de sanatate pentru ca amaratul sa beneficieze de ingrijiri medicale?
    Inca o lege fara cap, fara suflet, fara Dumnezeu! Doar impozitul il vor guvernantii, dar zilierul sa nu aiba niciun drept, nicio protectie...
    • 0 (0 voturi)    
      Aici este perfid Carnetul asta de zilier (Joi, 30 septembrie 2010, 9:02)

      George [anonim] i-a raspuns lui casandra

      Fiindca, cu siguranta el va fi verificat anual de primarii (pentru a se vedea unde a lucrat, daca s-a platit impozitul de catre angajatori -- impozitul asta sigur va fi venit local) si apoi, incet-incet, printr-o alta Hotarare de Guvern, posesorii vor fi obligati sa plateasca si celelate obligatii (CAS, CASS, Somaj).
      • 0 (0 voturi)    
        somaj daca vrea! (Joi, 30 septembrie 2010, 10:43)

        bula [anonim] i-a raspuns lui George

        daca nu ai platit vreodata contributia la somaj, trebuie sa ai ajutor de somaj? plateste-l TU ca eu nu inteleg de ce! Daca nu platesti CASS trebui sa ai asistenta medicala gratuita? Ia plateste-o TU si pe asta! Vrei pensie? plateste CAS ca sa n-o platesc eu pt.tine
    • 0 (0 voturi)    
      sanatate (Joi, 30 septembrie 2010, 9:13)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui casandra

      contributia la sistemul public de asigurari de sanatate se va retine si ea intrucat, conform Legii, CASS se datoreaza asupra tuturor sumelor supuse impozitului pe venit.
    • 0 (0 voturi)    
      si azi, AZI? (Joi, 30 septembrie 2010, 10:40)

      bula [anonim] i-a raspuns lui casandra

      cum este? ce ASS plateste zilierul? Nu cumva face parte din cei 15 mil. pt. care altii platesc asistenta medicala? Ba chiar si educatia copiilor, ba chiar si ajutorul de incalzire, ba chiar si subventia la CFR? Pentru drepturi (pensie, concedii etc) si pentru protectie trebuie platit ca noi toti. Sau platim noi ceilalti?
  • +3 (11 voturi)    
    IMPOZITAREA ZILIERILOR (Miercuri, 29 septembrie 2010, 20:01)

    MAICAN NELU [anonim]

    cred ca 16% este prea mult si inteleg ca se aplica si patronului si zilierului.o zi de munca se plateste cu maxim 50 lei. inca o lege facuta de oameni care habar nu au de situatia reala din teren.
    • -1 (1 vot)    
      iar aiurea! (Joi, 30 septembrie 2010, 10:47)

      bula [anonim] i-a raspuns lui MAICAN NELU

      nu toate platile in RO se fac la net? tu stii cat sunt darile patronului? daca au batut palma pe 50 de lei atata ramane. Il costa pe patron mai mult, dar ESTE LEGAL, altfel munca la negru se pedepseste. PS. 50 de lei pe zi sunt, la 25 zile de munca, 1250 ron, corespunzator unui salariu brut de 2100 ron (media in RO este de 1900). Cum e cu habarul de situatie in teren?
  • 0 (4 voturi)    
    super chestie (Miercuri, 29 septembrie 2010, 20:15)

    Costel [anonim]

    Guvernantii redescopera economia pas cu pas.
    De ce nu au facut asta acuma 3-4 ani?
    Asta arata cat de competente e maestrul Boc.
    • +1 (3 voturi)    
      Dec ce nu au facut asta cei de la Psd, acum 20 de (Miercuri, 29 septembrie 2010, 21:46)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Costel

      O face Boc care si-a dat seama ca ceva scartaie........
      • +1 (1 vot)    
        Si-a dat seama cam tarziu. (Joi, 30 septembrie 2010, 15:49)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

        Dar tot e bine.
        Cum sa faca PSD asa ceva? :)) Ei, reprezentantii "muritorilor de foame"... Uite de asta ar trebui sa dispara acest partid.
    • -1 (3 voturi)    
      intr-adevar (Miercuri, 29 septembrie 2010, 21:50)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Costel

      de ce nu s-a facut asta inca de la inceputul anilor '90?

      simplu: d'aia ca in tara asta sunt prea multi competenti d'astia ca tine, Costele, sau ca "Unu'" si ca toti ceilalti care va seamana. is sigur ca va recunoasteti intre voi dupa comentariile de pe aici...
    • +1 (1 vot)    
      cam greu cu memoria? (Joi, 30 septembrie 2010, 10:52)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Costel

      acum 3 ani era premier Tariceanu cu Ageamian ministru de finante si cu diva Campanu la munca (dupa Pacuraru-Izmene). Dupa 1990 sindicatele au eliminat tot ce nu aducea cotizatii sindicale (si munca pe contract si zilierii si...) Codul Muncii asa cum e azi e rusinos (inainte de 1990 aveam zilieri pe santier!). Niciun contract de munca nu e valabil pana cand nu e inregistrat la ITM (cam 20 de zile) si intre timp nu ai voie sa-l pui pe om la munca. Iar Codul Muncii a fost trecut printr-un parlament majoritar PSD care nu sufla in fata sindicatelor.
  • -1 (5 voturi)    
    contract sau carnet (Miercuri, 29 septembrie 2010, 20:24)

    Pit [anonim]

    Din punctul meu de vedere contractul de munca intre doua parti cu martori poate fi rupt dupa ziua de munca ca si cum nu ar fi; carnetul insa, inregistrat cu numar de file, nu poate fi rupt, avand caracter de act oficial.
    In cazul in care este pierdut trebuie eliberat unul nou, iar persoana in cauza nu are voie sa munceasca fara acest act.
    Cam asa vad eu lucrurile ....
  • 0 (2 voturi)    
    impozitati pe cine nu trebuie (Miercuri, 29 septembrie 2010, 20:34)

    beizhadeaua [anonim]

    se vor duce si mai multi in birturi sa-si inece amarul. Daca se aplica legea asta incepand din 1990 era ceva, nu mai existau miliardarii de carton din prezent(top300-500), multi au muncit cu ziua sau fara contract pe la acestia. Sau pe cartea de munca aveau trecut ca salariu 1 milion si ei luau in mana 10 milioane.
    Sa-i impoziteze si pe cei/cele care "lucreaza" prin cluburi de fitze.
  • +6 (6 voturi)    
    cum e pe la altii.. (Miercuri, 29 septembrie 2010, 20:34)

    UnCapsunarCanadian [anonim]

    in general, in Canada, castigurile se declara in declaratia pe venitul anual... daca ai venituri timp de doi ani la rand care nu s-au impozitat o sa platesti anticipat un impozit si lucrurile se regleaza cand completezi declaratia de venit anual...

    Deoarece statul e lacom cam peste tot in lume si evaziune fiscala nu e numai in Romania, pentru anumite sectoare unde evaziunea e mare (am citit ca e sigur in constructii) angajatorii trebuie sa declare la fisc echivalentul CNP din Romania si sumele platite... Evident cand se intampla cei care nu platesc taxe sunt descoperiti usor... penalitatile nu sunt mici si pe urma esti verificat ani de-a randul.

    Cred ca si in Romania s-ar puea implementa asa ceva mai usor decat carnetele de zilier...

    numai bine
    UnCapsunarCanadian
    • +1 (1 vot)    
      e un inceput macar ! (Miercuri, 29 septembrie 2010, 21:24)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

      si asa tot e bine, decat deloc !

      in Canada este deja constientizata obligatia depunerii declaratiilor de venit individuale ...

      nu compara tzaranul roman cu capsunarul Canadian ...ajungem sa discutam despre gradul de alfabetizare daca ne referim la declaratiile de venit ale zilierilor din Romania

      e foarte buna ideea cu retinerea impozitului la sursa, e mult mai buna si sigura decat depunerea declaratiilor de catre zilieri, care nu s-ar fi depus si ar fi costat statul mai mult sa urmareasca impozitarea veniturilor respective
  • +3 (3 voturi)    
    Uite cum reduc astia birocratia! (Miercuri, 29 septembrie 2010, 21:38)

    Justin Puscasu [anonim]

    Introducand noi carnete de munca, noi declaratii, noi cozi la ghisee, noi softuri de evidenta platite la Siveco...
    Ce dracu cauta astia acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Miercuri, 29 septembrie 2010, 22:38)

    laurentiucat [utilizator]

    la un zilier neinregistrat,amenda de 10000 lei,la doi 100000 lei, la 3 inchisoare 1-2 ani si inchisa firma imediat.la fel si la contractele de munca oricine lucreaza intr-o firma trebuie sa aiba deja incheiat ctr de munca(anticipat).taxa de 10% ptr tot ce s-a castigat ilicit pana acum.de aici incolo de 10 ori suma care a fost nefiscalizata si inchisoare de la 3 la 20 de ani pe transe .ca la impozitul progresiv.impozit pe venit 10%,tva 10%,contributii sociale totale 30%.(adica cas,cass, somaj),taxe pe mostenire 10%,taxe pe proprietate in functie de locatie si de numarul de proprietati,accize pe produsele de lux si carburanti,alcoolo si tutun.pentru o perioada de 12 luni cel care sesizeaza o infractiune in domeniul fiscal primeste 10% din suma incasata de stat.garantez ca in 2 ani economia o sa duduie si pib si nivelul incasarilor la buget o sa creasca semnificativ.
    • 0 (0 voturi)    
      Ufff... (Joi, 30 septembrie 2010, 11:49)

      C [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

      Ce m-ai speriat... ma gandeam ca o sa se aplice tot ce zici tu si n-o sa-si asume nimeni responsabilitatea.
      Asa, daca garantezi tu, atunci e OK.
      • 0 (0 voturi)    
        fac si eu ce pot.. (Joi, 30 septembrie 2010, 15:22)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui C

        as garanta cu tot ce am.iar misto pot sa fac si eu.daca ai vreo analiza in care sa contrazici cu exemple ce am sustinut eu mai sus ok.sa-ti consumi neuronii doar sa scrii..nimicuri e pacat sau si asa se consuma si nu conteaza?si nu te mai speria atat ca tre sa te duci prin babe sa-ti toarne cositor.
  • 0 (0 voturi)    
    vorbind serios, v-ati vazut cu sacii in caruta (Joi, 30 septembrie 2010, 0:59)

    mihai [anonim]

    in ceea ce ma priveste, eu am muncit 20 de ani cu ziua pt diversi patroni si politiceni/sefi de politie locali de l-am facut vile si castele, acum cum pot dovedi acesti ani munciti pt a lua si eu pensie?

    Iar pt viitor pt ca nu mai este de munca, lucrez 2 zile, alte 2 zile nu am de lucru cum pot sa ma inscriu sa iau somaj pt celelalte 2 zile fara munca?
    • 0 (0 voturi)    
      E greu de dat un raspuns... (Joi, 30 septembrie 2010, 9:09)

      George [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ... fiindca nu cred ca poti dovedi cu ceva anii munciti inainte. Asa cum se vorbeste acum de acest Carnet de zilier, nu cred ca iti va folosi, fiindca, daca nu contribui la Casa de pensii si la Fondul de somaj, tot nu beneficiezi de astfel de drepturi. Momentan, aceasta noua idee, va aduce la Bugetul de stat doar sume reprezentand impozitul de 16%.

      20 de ani ai lucrat fara acte? Cred ca esti si inconstient, dar daca zici ca 2 zile lucrezi, alte 2 nu... ar fi fost greu sa gasesti un angajator sa aiba incredere in tine, pentru a te angaja cu forme legale, fie chiar si cu salariul minim pe economie.
      • 0 (0 voturi)    
        Baiat destept, mihai (Joi, 30 septembrie 2010, 11:51)

        C [anonim] i-a raspuns lui George

        Las'ca platim noi contributii la pesnii azi, ca sa ne luam pensia peste 30 de ani, in conditiile in care sistemul o sa dea faliment in cativa ani...
        Aia nu e contributie, e impozit.
    • 0 (0 voturi)    
      drepturi... (Joi, 30 septembrie 2010, 11:08)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      si eu am muncit ani la rand la niste boieri asupritori care, cumlea mi-au retinut taxe sociale din salariu.
      Asta este o chestie care imi da dreptul sa primesc o pensie candva si sa merg la spital... in speranta ca o sa beneficiez de ceva acolo :)
      Tu ai prefereat sa muncesti `la negru` fara sa platesti taxe samd... acum te intrebi daca ai vreun drept?!... eu zic ca raspunsul e mai mult decat evident... NU
    • 0 (0 voturi)    
      tataie (Joi, 30 septembrie 2010, 12:28)

      io [anonim] i-a raspuns lui mihai

      daca lucri la negru, tre' sa-ti platesti singur contributiile sociale si asigurarea de sanatate.
      daca n-ai facut-o, iar banii pe care i-ai primit i-ai mancat/baut, sa-ti fie de bine!
      statul te iarta ca n-ai platit impozit, da' nu-ti da pensie!
  • 0 (0 voturi)    
    zilieri (Joi, 30 septembrie 2010, 8:56)

    zoe [anonim]

    bravo UDMR , genial , au stiut engleza (sau maghiara) , au tradus dupa un model european , Dorele tata , te-au umplut de respect.
  • 0 (0 voturi)    
    Aritmetica e grea (Joi, 30 septembrie 2010, 9:05)

    Zulu [anonim]

    Cica "prin acest act normativ Guvernul vine in sprijinul lucratorilor din agricultura". Cum stau cam prost cu aritmetica, ma tot socotesc cum un "minus" de 16% se transforma in "plus" (sprijin) pentru zilier? Sau nu e aritmetica ci alchimie? Vad portocaliu in fata ochilor!
    • 0 (0 voturi)    
      carnetul (Joi, 30 septembrie 2010, 10:57)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Zulu

      dovedeste CONTRACTUL de munca de o zi. Zilierul nu primeste pt. el si pt.familie asistenta medicala, educatie pt copii, ajutor de lemne, pensie (minima) ???? pt. astea platesti TU sau ma obligi pe mine? Stai prost nu numai cu aritmetica!
      • 0 (0 voturi)    
        Bula portocalie (Joi, 30 septembrie 2010, 13:45)

        Zulu [anonim] i-a raspuns lui bula

        Prin plata a 16% impozit NU se cheama ca esti asigurat medical sau ca ai pensie (aia minima o primesti oricum!). Din pacate tu nu stai, tu esti!