Sebastian Vladescu respinge TVA de 5% pentru alimentele de baza

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2010, 14:02 Actualitate | Esenţial


Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, a respins, marti, posibilitatea ca taxa pe valoare adaugata (TVA) pentru alimentele de baza sa fie scazuta la 5%, relateaza Agerpres.

Aflat la Senat, Vladescu a fost intrebat daca este de acord cu scaderea TVA la 5% pentru alimentele de baza, iar acesta a raspuns negativ.

Totodata, el si-a exprimat speranta ca ordonanta de urgenta privind majorarea TVA de la 19% la 24% sa pastreze aceasta cota si in forma adoptata de Senat.

OUG privind cresterea TVA cu cinci puncte procentuale la 24% se afla pe ordinea de zi a sesiunii extraordinare a Senatului de marti.

Liderul PSD, Victor Ponta, a reafirmat marti ca social democratii resping in continuare majorarea TVA la 24% si sustin revenirea la cota de 19%. Totodata, social democratii sustin, alaturi de liberali, aplicarea unui TVA de 5% pentru alimentele de baza si pentru constructii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1291 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    fenomenal ... (Marţi, 24 august 2010, 14:44)

    un roman [anonim]

    vladescul asta este ori incompetent ori rau intentionat,asa ar mai scapa de evaziune in doemniul alimentar si si-ar cumpara lumea mai multa mancare sau ce are nevoie ca si asa vine o iarna groaznica,sau poate vspune ca e o masura proasta ca i-a spus presedintele boxeur
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate (Joi, 26 august 2010, 15:43)

      the guy [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Vladescu stie sigur ca daca ar scadea tva la 5% ptr alimente, retaileri ar umfla preturile si nu am observa nici o scadere la end user.
  • +2 (4 voturi)    
    Trist...Deprimant de trist...:((( (Marţi, 24 august 2010, 15:10)

    Doru BARBU [anonim]

    Berbecul asta de VLADESCU habar nu are pe ce lume traieste...
    Ca sa isi revina putin din delir, ii dau cateva exemple.

    In Canada, tara in care traiesc de 6 ani, alimentele de baza (unt, lapte, carne, cartofi, ulei, zahar, sare, smantana, etc...) sunt scutite de TVA!!! Am avut insa surpriza, acum vreo 2 saptamani, sa constat ca si inghetata (care, btw, nu e aliment de baza!) e scutita de TVA!!! Am cumparat o caserola de inghetata (era in "special", adica la oferta) si nu am platit TVA!.

    Pentru celelalte produse, TVA-ul se calculeaza insumand taxa federala (5 % pentru toata Canada, exceptand cele 3 teritorii din nord) la care se mai adauga o taxa provinciala (exceptie face Alberta, unde se plateste doar taxa federala de 5 %).
    In Quebec, unde traiesc (Montreal), TVA-ul este 13 %!
    Ia uite aici Monsieur VLADESCU:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_Canada

    Pai cu politica fiscala dementa pe care o duci (24 % TVA) romanii vor manca in curand ciorba de alantoina si friptura de glucasil. Iar la desert prajitura de ceramide R!

    Enjoy them!

    PS Un prieten stabilit recent in Houston (TEXAS) mi-a spus ca in TEXAS tva-ul (sale tax) este 6.25%!!!

    http://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States#Texas


    NO COMMENT!
    • -2 (4 voturi)    
      N-i simpatic Vlsdescu,dar esti mai tampit ca el. (Marţi, 24 august 2010, 15:42)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      Nic in Romania,buna parte din alimente nu au TVA.Iar mare parte de romani de acolo cumpara,de la piata ,de la producatori,proaspete si cu preturi mici.Asa ca degeaba te scrofosesti.Problema cu TVA este alta,asa cum sunt hotiile facute de granguri in Romania.Unii primesc returnari de TVA mai mari decat cifra de afaceri,asa ca las-o mai usor ca nu tine.Cand in Romania se va impozita tot,atunci putem vorbi de niste taxe diferentiate la unele produse,dar pe care ,sa recunosc cinstit nu le-as aplica.Mai degraba,pentru anumite categorii sociale,daca vin cu bonul fiscal le-as restitui TVA total sau partial.Chestia cu deducerea de TVA mi se pare o mare prostie si multi sau imbogatit din aceasta invarteala.
      • +2 (4 voturi)    
        ??? (Marţi, 24 august 2010, 15:54)

        Doru BARBU [anonim] i-a raspuns lui mircea

        La ce alimente "praspete" te referi berbecule? La branza inchegata cu aracet? La laptele vandut de tarai in PET-uri de plastic, luate din gunoi? La smantana amestecata cu faina?
        Pofta buna si toxinfectie alimentara pe masura!
    • -1 (1 vot)    
      compari mere cu prune (Marţi, 24 august 2010, 17:47)

      Adrian P [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      Este o diferenta majora intre TVA si "sales tax".

      http://www.economywatch.com/business-and-economy/difference-between-value-added-tax-and-sales-tax.html

      Prin TVA, taxarea se face doar la valoare adaugata de fiecare comerciant. Prin "sales tax", taxarea este cascadata la fiecare proces de vanzare (trecere produs de la vanzator la cumparator). Prin TVA, taxarea finala cade la cumparator si este transparenta in sensul ca stii cat din bani se duc la stat. In schimb, prin "sales tax", pretul final este umflat cu o taxare care nu mai este transparenta cumparatorului final, eg. nu stii de cate ori produsul respectiv a trecut prin procese de vanzare - cumparare si de cate ori ti-a aplicat "sales tax" guvernul si cat de fapt a incasat guvernul pe taxe pentru produsul tau.

      Cat despre trecerea la TVA 0 sau taxe zero pentru produsele de baza, trebuie inteles ca o reducere a TVAului nu va insemna o reducere a pretului. Diferenta de taxare la TVA va fi absorbita de comerciant si nu se va resimti in buzunarul consumatorului. In plus, in lipsa unei taxari si implicit al unui control, creste evaziunea. De ce sa mai eliberezi bon daca oricum nu platesti TVA pe produsul respectiv?

      Modificarea TVAului are un efect inflationist la produsele de baza.
      • +1 (1 vot)    
        ??? (Marţi, 24 august 2010, 22:04)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian P

        Adrian, nu cred ca trebuie sa ai un doctorat in economie ca sa realizezi ca presiunea fiscala in crestere (atat ca numar cat si ca valoare a taxei) va duce, aproape mecanic, la evaziune fiscala! Daca tu imi spui ca TVA-ul a crescut pentru a se combate evaziunea fiscala...ai gresit "andrisantuL" my friend...
        Spune-i asta unui taran din Silistea Gumesti, nu mie! Nici el nu te va crede....
        Mai gandeste-te...
        Cheers!
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Miercuri, 25 august 2010, 11:00)

          Adrian P [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

          Unde am scris ca TVAul a scris pentru a combate evaziunea fiscala? Punctul meu de vedere era de faptul ca nu poti compara Sales tax si TVA ca si cum ar fi aceeiasi taxa! In rest da, sunt de acord, presiunea fiscala conduce la cresterea TVAului.

          Sa pun si in cifre. Sa luam cazul unui produs in Quebec. De la producator pleaca catre distribuitor cu 50$ + sales tax 13% => 6.5$ taxe .

          Distribuitorul il vinde la comerciant cu 70$ + tax 13% => 9.1$. De la comerciant produsul pleaca catre cumparatorul final cu 100$ + tax 13% => 13.1$

          De la producator la cumparatorul final, s-au platit pentru produsul respectiv 28.7$ in taxe (echivalent cu un TVA de 28.7%).

          Asta ca sa intelegi ca guvernul Canadei nu este mai "naiv" cand e vorba sa isi incaseze partea "leului".
  • +3 (3 voturi)    
    UK, US si CANADA (Marţi, 24 august 2010, 16:06)

    yellowdog [utilizator]

    TVA-ul pe alimentele de baza este ZERO, 0


    Romania unde saracia este in floare TVA-ul 19%, asa luati birul si de la oamnenii nevoiasi care dau cea mai mare parte din venit pe mancarea de zi cu zi...

    Apa, aerul si mancarea - esential vietii nu trebuie taxate. Taxa pe alimetele de baza e ca si cum ti-ar pune taxa pe dreptul de a trai. Sa duc rationametul mai departe, ce diferenta mai este intre stat si mafie care iti cere taxa de protectie? Da - unul e legalal si altul declarat ilegal, dar in fond acelasi lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai in curand nu mai cumparam decat alimente (Miercuri, 25 august 2010, 5:32)

    iosiP [anonim]

    La cati bani mai avem credeti ca ne vom mai permite altceva?
    Lucrul acesta il stie si Vladescu si nu vrea sa aduca, PRACTIC, tot TVA-ul la 5% ;)