Incendiul de la Maternitatea Giulesti: O familie a fost anuntata eronat ca bebelusul lor a murit. Parintii ii vor da in judecata pe responsabili

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2010, 14:32 Actualitate | Esenţial


Familia unuia dintre bebelusii raniti in incendiul de la Maternitatea Giulesti a fost anuntata, miercuri, in mod eronat ca le-a murit copilul. Parintii bebelusului au spus ca sunt decisi sa mearga "pana la capat" pentru a-i actiona in instanta pe cei responsabili de aceasta confuzie, relateaza Mediafax.

Andrei Dragomirescu, tatal unuia dintre bebelusii raniti in urma incendiului de la Maternitatea Giulesti, declara, miercuri dimineata, ca a fost sunat de Politia Capitalei, care i-a transmis condoleante, anuntandu-l ca fiul lui a murit.

Si preotul Spitalului "Grigore Alexandrescu" a declarat, miercuri la pranz, ca parintii bebelusului au fost anuntati de Politia Capitalei ca le-a murit copilul, insa el tocmai vizitase copilul cu cateva minute in urma si acesta era in viata, dar in stare critica.

Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Christian Ciocan, a declarat ca nu a facut si nu va face nicio declaratie referitoare la cazul de la Maternitatea Giulesti.

Andrei Dragomirescu mai spunea, miercuri dimineata, ca nu i-a platit pe doctorii de la Maternitatea Giulesti, in schimb a platit asistentele si personalul auxiliar ori de cate ori dorea ca el sau rudele sale sa-l vada pe micut.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4662 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Maternitatea spagii (Miercuri, 18 august 2010, 14:39)

    Monica [anonim]

    Am fost acolo si am vazut sistemul complex prin care se ia spaga .Cu asistentele .Maternitatea este doar un pretext .Adevarata ocupatie acolo este colectarea de spaga .Vedeti ce averi au toti de acolo .
  • +1 (5 voturi)    
    De ce deziinformati? (Miercuri, 18 august 2010, 14:45)

    mircea [anonim]

    Toate informatiile puse la dispozitie de catre presa spun ca a fost un incendiu puternic si nicidecum o explozie.Si atunci ce interes aveti sa denaturati adevarul si sa indreptati anchetatorii spre piste false?
  • +7 (7 voturi)    
    mama lor de javre! (Miercuri, 18 august 2010, 14:56)

    je [anonim]

    la puscarie cu toti functionarii publici, cadre medicale, preoti etc. care iau spaga! numai in Romania se practica asa ceva. am ramas de rasul Europei. rusine!!!
    • +1 (1 vot)    
      Imi pare rau (Miercuri, 18 august 2010, 15:46)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui je

      Dar sa afli ca si in minunata germanie sau franta se ia spaga.

      Desigur, nu se ia in modul nesimtit in care se ia la noi.
      • +2 (2 voturi)    
        spagile in vest (Miercuri, 18 august 2010, 16:08)

        nouvelobs [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        ca si contribuabil care a interactionat cu birocratia franceza si germana va pot spune doar atat: niciodata NU mi s-a dat de subinteles ca un dosarse rezolva cu "atentii".
        exista spagi la nivel foarte mare..dar acolo si riscul este pe masura. exempli gratia: fostul primar al lyonului, Michel Noir. a facut o "inginerie" cu comisioanele legate de periferic iar pretul platit a fost mare: 10 ani de inchisoare + confiscarea averii + bolnav grav apoi. chiar el a spus-o: NU se merita.
        la nivel mic: nu se merita. cine isi risca jobul pentru o spaga de 100 de euro sau 200 sau 300?? apoi oamenii au o alta educatie.
        • 0 (0 voturi)    
          Expresii (Joi, 19 august 2010, 13:36)

          G [anonim] i-a raspuns lui nouvelobs

          Daca spui Exempli gratia,atunci e ca nuca in perete expresia -nu se merita.Nu se merita e o expresie tipica pentru persoane care nu au trecut pe la scoala si nu se pupa in niciun fel cu gratia.Hotaraste-te ce vrei sa fi.
  • +1 (9 voturi)    
    lucram si cu ignoranta clientului (Miercuri, 18 august 2010, 15:01)

    ralucarlk13 [utilizator]

    Nu comentez faptul ca bebelusul a fost ranit in incendiu. Nu prea e nimic de spus aici, lucrurile trebuie luate asa cum sunt. Insa domnul acesta a dat bani sa-si vada copilul, nascut prematur si evident cu unele probleme de sanatate. Astfel, a reusit sa puna in pericol nu numai propriul copil, ci si pe ceilalti bebelusi din salon, expunandu-i la diferiti microbi purtati de dansul si de rude. Poate ca pentru asta isi merita cu prisosinta soarta.
    • +5 (7 voturi)    
      pai da (Miercuri, 18 august 2010, 15:22)

      gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui ralucarlk13

      Deja si intrarea tatalui in camera "sterila" reprezinta o problema, dar asta nu e de ajuns, trebuie sa intre si bunicii, fratii, vecinii, femeia de serviciu de la bloc, etc. Da' se plang ca au dat bani pentru asta.
    • +6 (6 voturi)    
      Subscriu (Miercuri, 18 august 2010, 15:42)

      adana [anonim] i-a raspuns lui ralucarlk13

      Ai perfecta dreptate. Si eu m-am gandit la acelasi lucru. Lasand la o parte tragedia intamplata, ce Doamne iarta-,ma sa caute rudele unui prematur la ATI?
      Am nascut la Giulesti si faptul care m-a indignat cel mai tare a fost aceasta practica de a permite rudelor sa vada nou nascutii, uneori intrau chiar in salon peste mamele care alaptau. Ca s-a intamplat la ATI e si mai grav.
      Taticul respectiv a alimentat aceasta ,,buba" fara sa se gandesca la consecinte. Daca asistenta de acolo e atat de iresponsabila incat sa permita vizitele rudelor la terapie intensiva, ce sa ne mire ca aceeasi iresponsabilitate a facut-o sa lipseasca din salon....
      Si platesc niste nevinovati...
    • 0 (0 voturi)    
      prostia romanului (Joi, 19 august 2010, 21:00)

      MC [anonim] i-a raspuns lui ralucarlk13

      daaa,ai dreptate cred ca din cauza asta s-a intamplat tragedia cu bebelusii....sunt sigur ca nu se intra oricum ,ceva imbracaminte sterila sigur a avut.Si nu isi merita soarta.......inseamna ca nu ai copii daca poti sa vb asa.Nu stiam ca daca vrei sa iti vezi copilul nascut prematur si cu probleme de sanatate este cea mai mare crima,cel mai mare pacat,si mai ales "si-a ales soarta" doamnee.............multa lume inconstienta!
  • -1 (13 voturi)    
    in loc sa se bucure... (Miercuri, 18 august 2010, 15:09)

    dorul [utilizator]

    ...ei dau in judecata. Ii inteleg pe cei care au suferit pierderi, dar ei ce motiv au?
    • 0 (10 voturi)    
      esti un roman incult (Miercuri, 18 august 2010, 15:14)

      mitza [anonim] i-a raspuns lui dorul

      Sa-i dea in judecata, sa plateasca din greu!

      F bine taticule! Mergi inainte
    • +3 (3 voturi)    
      Sa se bucure de ce? (Miercuri, 18 august 2010, 15:18)

      AMD [anonim] i-a raspuns lui dorul

      ca au un copilas ars, in stare critica, din cauza incompetentei celor de la maternitate si ca peste stresul asta mai vine si prostia politiei?Politia e organ de cercetare, adica trebuie sa lucreze cu date verificate si nu e in stare sa stabileasca identitatea cuiva, ce incredere sa avem ca sunt in stare sa faca o ancheta ca lumea? E absolut normal sa-i dea in judecata.
    • +5 (5 voturi)    
      esti pe bune? (Miercuri, 18 august 2010, 15:41)

      x [anonim] i-a raspuns lui dorul

      Ce motiv au? Pai hai sa iti spun eu ce motiv au:
      -intii si intii ca neglijenta personalului din spital a facut sa ii fie ars copilul de viu, in conditiile in care era la terapie intensiva si cineva ar fi trebuit sa stea cu copiii astia tot timpul
      -doi, ca acesti parinti au trecut printr-o trauma ingrozitoare, pe care noi ceilalti nici nu ne-o putem inchipui, asteptind sa afle daca copilul lor mai e viu sau nu
      -mai apoi, pentru ca incompetenta cadrelor medicale si ale politiei i-a facut sa creada ca le-a murit copilul, pentru ca apoi sa afle ca inca e in viata
      -pentru ca copilul lor inca se zbate intre viata si moarte
      -si pentru ca, chiar supravietuind, va suferi sechele grave care ii vor afecta viata si psihicul atit lui, cit si parintilor.

      ei, ti se par motive destule, sau mai ai nevoie?
  • +4 (4 voturi)    
    Ce sa mai... (Miercuri, 18 august 2010, 15:18)

    Reactor [utilizator]

    Credeam ca am vazut destule cu aceasta tragedie - pentru un nenorocit de cablu neizolat, al unui aparat de aer conditionat de uz casnic, nu industrial, mor 4 bebelusi nevinovati, alti 7 sunt beliti pe viata, unitatea nu era supravegheata, nu s-au grabit cu evacuarea, nimeni nu va plati cum ar merita pentru asta, si cei care ar trebui, nu vor invata nicio lectie din asta (uite de expl la bulgari, imediat au ordonat verificarea instalatiilor in toate spitalele). Si acum stirea asta... ce naiba mai urmeaza?!
  • +2 (6 voturi)    
    autodenunt (Miercuri, 18 august 2010, 15:42)

    anonim [anonim]

    Cetateanul sus amintit, A. Dragomirescu pare ca tocmai a facut un autodenunt cu privire la dare de mita.
    Acesta oferea bani pentru a i se permite accesul într-un loc nepermis, iar nu pentru a i se presta servicii.
    • -2 (2 voturi)    
      sa-i arestam pe toti!!! (Miercuri, 18 august 2010, 16:01)

      alina [anonim] i-a raspuns lui anonim

      ce sa mai stam, sa-i arestam pe toti care dau spaga la doctori...
  • +1 (1 vot)    
    dezgust (Miercuri, 18 august 2010, 19:06)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    in loc sa ziceti mersi ca nu a murit si ca mai are o sansa, voua va arde de "mers pana la capat"? bleah!
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudata replica a Politiei Capitalei (Joi, 19 august 2010, 8:18)

    Sorin [anonim]

    Foarte ciudata replica domnului Ciocan. Imi vine greu sa cred ca Politia a facut o asemenea gafa. Este impotriva oricarei proceduri mai ales ca un asemenea deces nu se produsese. Pe de alta parte ce treaba are Politia sa faca un asemenea anunt - ce suntem in SUA? In mod normal prima reactie de bun simt este o dezmintire si un anunt cum ca Politia va afla cine a facut macabra gluma. Asa, ca o parere, cred ca cineva din media a aruncat o nada, telefonind la Politie, de genul: "suntem de la spital... va rugam..." si un Garcea a muscat si a dat telefonul. Asa se face ca nu pot dezminti.
  • 0 (0 voturi)    
    PE RUG CU VINOVATII ..DE LA MIC LA MARE..! (Joi, 19 august 2010, 15:22)

    sanda doinita [anonim]

    PE RUG CU TOTII ....DE LA MIC LA MARE !!! ASTA E SOLUTIA !
    Oameni buni haideti sa facem ceva, sa iesim cu totii sa vada ca nu mai suportam ! Nu le pasa, toata aceasta tragedie se va da uitarii si vor mai fii si aletele.
    Nu trebuie sa tot inchidem ochii si sa ne mai lasam amagiti de sperante si promisiuni.
    Nu mai credeti tot ceea ce vedeti ...ei nu se vor face vinovati de nimic....Tot arunca vina pe sistem...care intradevar are lipsuri enorme, dar de la mic la mare sunt niste corupti incepand cu infirmierele, asistentele, medicii, directorii etc...
    NU MAI DATI SPAGA ! Lasatii sa munceasca si sa-si castige banii (salariile)prin munca , competenta, responsabilitate , respect , devotamenti si pasiune. Daca un medic nu are asa ceva nu va avea pacienti si va pleca.
    Sunt mamica de baietel 1 an si jumatate nascut la sp.Cantacuzino...ceea ce inseamna spital inseamna bani...unde intorci capul este ignoranta, lipsa de bun simt de la toti medicii si asistentele, te bruscheaza, iti vorbesc la peltu, spagari si tupeisti.
    Sunt pentru interzicerea medicilor sa lucreze si la stat si la privat.
    Daca esti pe masa de operatie sau nasteresi se termina programul, trebuie sa fuga repede la cabinetul privat si te lasa de izbeliste.
    Nasa mea a fost prima luna la spitalul Filantropia si apoi celelalte luni a chemat-o peste drum la cabinetul privat al doctorului sa o puna la plata si ecografii platite.La nastere si-a inchis telefonul si a nascut cu medicul de garda care nu ii cunostea sarcina....
    Medicii sa nu mai profeseze si la cabinete private si la stat ! nu ii mai plangeti ca nu au bani...sa fim seriosi..ati vazut ce masini au? si sa vezi cum isi ridica coatele sa ajungi mai repede cu banii la buzunare..Daca nu le convine la stat sa plece la privat !Sunt destui care nu au loc de medici care nu lasa postul..
    Referitor la sufletele nevinovate ale ingerasilor care au pierit din cauza nenorocitei de asistente...imi doresc sa ia pedeapsa maxima cu putinta si sa nu mai profeseze !
  • 0 (0 voturi)    
    o sa murim cu totii!! pe rand//si nu se (Miercuri, 25 august 2010, 20:06)

    vermanik [anonim]

    si nu se va schimba nimic..inchisoare pe viata...la minus ultra all inclusiv ...asta le doresc incompetentilor..care sunt pretutindeni....ne complacem..si nu avem chef sa miscam un deget ne place sa dam din gura....si preotii...nu mai spun nicio rugaciune pe gratis...vai de capul lor..arsi pe rug...
    le doresc multa putere parintilor ce si-au pierdut minunile vietii..