VIDEO Angajatii CFR protesteaza in fata Ministerului Transporturilor

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2010, 13:24 Actualitate | Esenţial


Protest spontan miercuri in fata Ministerului Transporturilor. Peste 100 de angajati ai CFR contesta concedierile si somajul tehnic, informeaza Realitatea TV.

Miercuri a avut loc prima runda de negocieri dintre sindicate si ministerul Transporturilor pe tema reducerilor salariilor si a personalului.

Reprezentanti ai Ministerului Transporturilor si ai sindicatelor au anuntat saptamana trecuta ca CFR ar putea disponibiliza intre 10.000 si 13.000 de angajati pana la finalul lunii septembrie. Sindicatele au amenintat cu blocarea activitatii.

Disponibilizarile vizeaza companiile cu pierderi si vor afecta CFR Calatori, unde intre 2.000 si 4.000 de oameni isi vor pierde slujbele, CFR Marfa - 5.000 de oameni disponibilizati de la compania centrala si diviziile subordonate, de revizie vagoane, reparatii, 2.900 de oameni de la CFR SA si 1.000 de angajati de la Electrificare CFR.

Disponibilizarile ar urma sa devina efective pana la sfarsitul lunii septembrie, pentru ca societatile sa functioneze cu noile organigrame in ultimul trimestru al anului, au precizat sursele citate.

Angajatii disponibilizati nu vor primi plati compensatorii, deoarece sumele nu sunt prinse in bugetul companiilor pe acest an, au precizat reprezentanti ai CFR SA si CFR Calatori.

Sindicatele feroviare au amenintat ca nu vor accepta niciun program de restructurare la CFR si ameninta ca angajatii din sector vor opri activitatea si vor da statul in judecata daca vor fi facute noi disponibilizari.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1398 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Berceanu (Miercuri, 18 august 2010, 13:33)

    Mazeta [utilizator]

    Lupul, paznic la oi.
    • 0 (0 voturi)    
      Paradox (Miercuri, 18 august 2010, 13:54)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Lupul paznic la oaie, ambii ocupand acelasi spatiu :)
  • +4 (4 voturi)    
    angajati cfr (Miercuri, 18 august 2010, 13:33)

    Claudiu2s [utilizator]

    Luni am venit Oradea-Timisoara cu acceleratul Iasi-Timisoara.
    Controlorul era RUPT de beat, trenul a intarziat, si s-a stricat si in Arad, extrem de aglomerat. Conditii de India.

    Se saboteaza CFR-ul!
    • +5 (5 voturi)    
      Se saboteaza ... (Miercuri, 18 august 2010, 13:41)

      PuYa [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu2s

      ... dar chiar de angajatii CFR, cei care se plang ca sunt dati afara. Chiar tu spuneai cat de beat era controlorul. Din cauza conditiilor de calatorie, a preturilor ridicate si a timpilor mari, am renuntat la CFR si am cautat alternative, asa ca nu stiu din ce cauza, dar nu le prea plang de mila...
      • +1 (1 vot)    
        angajati CFR (Miercuri, 18 august 2010, 13:58)

        Claudiu2s [utilizator] i-a raspuns lui PuYa

        CFR-ul se tine pe picioare oarecum si trenurile ajung in siguranta la destinatie pentru ca totusi mai exista o mica parte din angajati care s-au angajat acolo din pasiune pentru munca ce o fac!

        Nu poti sa ii bagi pe toti in aceeasi oala... la fel cum nici bugetarii nu se aseamana, sunt profesorii suplinitori care castiga 540 RON si fac naveta la 50 km si sunt functionarii publici din primarii care freaca menta pe 2000 RON.
      • 0 (0 voturi)    
        stultus... (Miercuri, 18 august 2010, 15:36)

        ION I [anonim] i-a raspuns lui PuYa

        deci, angajatii CFR care?
        sunt multe societati "CFR"..
        CFR Calatori saraca, are si ea angajati care trebuie dati afara, dar CFR Infrastructura si CFR Gevaro ar trebui verificate inainte...

        iar mai inainte de toate, ar trebui trasi la raspundere toti cu post de conducere in cadrul MT si care au lucrat la legile CFR
    • 0 (0 voturi)    
      asa este (Miercuri, 18 august 2010, 13:49)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Claudiu2s

      un ultim tun inainte sa se duca pe apa sambetei.
  • 0 (0 voturi)    
    doar 100? (Miercuri, 18 august 2010, 14:02)

    doar 100 [anonim]

    doar 100 isi plang de mila si de mila transporturilor, restu n-au sange in ei? Atunci poa sa plece linistiti acasa...
  • +2 (2 voturi)    
    mafia din cfr (Miercuri, 18 august 2010, 14:03)

    cititor hotnews [anonim]

    Mafia din cfr.este puternica.
    Are multi nasi printre care si berceanu.
  • +2 (2 voturi)    
    Butucii pentru CFR sunt pusi de pe vremea PSD-ului (Miercuri, 18 august 2010, 14:26)

    Cartus [anonim]

    cand in loc sa se investeasca in infrastructura se fura de catre managerii de atunci si se faceau tot felul de investitii care nu aveau nimic de-aface cu corectitudinea sau utlizarea banului public in ineresul CFR-ului. Nu inteleg de ce nici acum aceii manageri nu sunt trasi la raspundere pentru proasta utilizare a banului public. Orice investigatie ar putea pune sub acuzare acei manageri atata timp cat au cumparat produse supraevaluate.
  • +1 (1 vot)    
    Disponibilizari la CFR (Miercuri, 18 august 2010, 15:48)

    Calatorul [anonim]

    Este foarte mare mafia in CFR, incepand de la ,,nas" care nu taie biete si cotizeaza pana la sefii di ministerSe face trafic de influienta sa fie repartizati pe rutele banoase (Pitesti, Oltenita etc.). Uitati-va la revizia de vagoane Grivita, este showroom, numai Mercedes, Audi. VW. Care din ei vine cu Dacia la serviciu se face de ras.
    Sa nu uitam achizitiile, cu firmele castigatoare stiute dinainte. La fel si cu gestionarea contractelor de lucrari ptr. modernizarea, de unde se scurg milioane de euro.
  • 0 (0 voturi)    
    ura (Miercuri, 18 august 2010, 17:14)

    hans [anonim]

    cand a fost lantul de greve din mai ei s-au desolidarizat, ca ce treaba au ei, lor nu li se reduc salariile. hehe
  • 0 (0 voturi)    
    altii rupti de realitate (Miercuri, 18 august 2010, 17:15)

    I [utilizator]

    "Sindicatele au amenintat cu blocarea activitatii."

    Dar activitatea CFR e blocata demuuuult chiar de angajatii CFR si mai ales de sefii lor. Daca CFR-ul ar disparea peste noapte impactul ar fi minim.
    Nu numai ca nu au facut rentabil transportul de calatori, dar au ajuns sa-l bage in faliment si pe cel de marfuri care in orice colt al lumii e foarte profitabil.
  • 0 (0 voturi)    
    SOLUTIE ! (Vineri, 20 august 2010, 8:57)

    TESA [anonim]

    Au fost atatea disponibilizari la Compania Infrastructura dar NICIODATA din personalul TESA ! De ce posturile de televiziune nu pomenesc de colcaiala din administratii ? Mai este foarte putin si se va ajunge la paritatea de un salariat TESA la un salariat din "teren" ! Analizati situatia din birourile regionalelor si veti avea mari, mari surprize !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ma mir ca nu le e rusine (Vineri, 20 august 2010, 13:22)

    petru [anonim]

    s-a sesizat cineva din consiliul de administratie a st.barlad ca sef tr.cires nelu si sef tr.cutinici viorel pe data de 30.07.2010 au sustras la tr.6421 40 litri de motorina in timpul serviciului si au fost prinsi in flagrant de politia de frontiera falciu?cum i-a cercetat sefa statiei pina acum desi stie si nu a adus la cunostinta d-lui director?ascunde cumva ilegalitatile?!de ce acesti doi talhari sant inca in turnus si nu au fost pusi macar in somaj tehnic?!