Immobiliare Bucarest vrea sa construiasca un bloc de 14 etaje peste Piata Baneasa

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 3 august 2010, 13:53 Actualitate | Esenţial


Piata Baneasa
Foto: Hotnews
Consiliul Local sector 1 a concesionat Piata Baneasa unei firme private, Immobiliare Bucarest, care vrea sa construiasca aici un bloc de 14 etaje. Proiectul a fost trimis spre avizare, la jumatatea lunii iulie, la Comisia Tehnica de Urbanism din cadrul Primariei Capitalei.

Conform planurilor de urbanism afisate la Comisie, atat pe terenul pietei, de circa 2.000 de metri patrati, cat si pe terenul detinut de firma, de aproximativ 4.000 de metri patrati, sunt amplasate doua cladiri cu inaltimea maxima de 45 de metri, respectiv 14 etaje. Membrii Comisiei nu au aprobat proiectul deoarece sustin ca acest teren nu putea fi concesionat de Consiliul Local sector 1, in conditiile in care consiliile locale nu au patrimoniu.

Potrivit legii, concesionarea terenurilor poate fi facuta doar de Consiliul General al Municipiului Bucuresti. De aceeasi parere este si Calin Murg, consilier general: "Consiliile locale nu pot concesiona teren pentru ca nu au patrimoniu. Acesta este atributul Consiliului General al Municipiului Bucuresti. Consiliile locale pot da in administrare. Ceea ce au facut este ilegal. Din cate stiu eu, Sectorul 1 a cumparat niste terenuri pe care le-a  intabulat pe ADP. Dar si astea trebuie trecute la CGMB, pentru ca asa zice legea".

Terenul pietei, in suprafata de 1.913 mp, a fost concesionat prin Hotararea Consiliului Local sector 1 numarul 139/ 24.03. 2009. Redeventa anuala pe care trebuie sa o plateasca investitorul primariei este de 50.000 de euro. In plus, potrivit contractului de concesiune, firma Immobiliare Bucarest va trebui sa cedeze in folosinta gratuita o suprafata echivalenta cu cea concesionata la parterul cladirii pe care o vor ridica, pentru a se muta piata acolo.

Alex Ichim, purtatorul de cuvant al Primariei sector 1, spune ca Administratia Pietelor a concesionat terenul deoarece investitorul care detine si terenul vecin nu vroia sa aiba piata alaturi: "Am concesionat Piata pentru a fi transformata in spatiu verde. Blocul se va construi pe terenul lor, nu pe piata. Piata se va muta la parterul blocului pe care il vor construi, pe o suprafata echivalenta. Am concesionat pentru ca nu vroiau sa construiasca langa o piata".

Ce s-a ales de alte piete concesionate/modernizate din Bucuresti?

Piata Latina (intersectia Calea Mosilor cu bulevardul Carol) - pe terenul ei s-a construit un bloc
Piata Latina
Foto: Hotnews
de 5 etaje. In loc de piata agro-alimentara a aparut un supermarket.

Piata Obor -  Primaria sector 2 s-a asociat firmele Practic SA, Baneasa Investments, Comnord, Procema si Piata Obor Market & Complex Comercial pentru modernizarea pietei. Initial, in locul pietei trebuia sa se ridice un mall, cu piata/supermarket la parter. Acum, primarul Neculai Ontanu spune ca piata va ramane piata si va fi deschisa in luna noiembrie 2010. Intre timp, Frontul Negustoresc Obor se judeca mai departe cu Primaria sector 2. Primaria nu a oprit lucrarile.

Piata Aghires (Floreasca) Firma cunoscutului om de afaceri Dumitru Bucsaru s-a asociat cu Primaria sector 2 pentru a construi  aici un bloc de patru etaje cu piata la parter. Acesta nu s-a realizat nici pana in prezent, iar bucurestenii din zona au ramas fara piata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7320 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    regim de inaltime (Marţi, 3 august 2010, 14:11)

    GXG [anonim]

    in raza aeroportului este voie sa se construiasca 14 nivele???. cine da autorizatia de construire??
    • +10 (10 voturi)    
      na belea (Marţi, 3 august 2010, 14:23)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui GXG

      ca la asta nu s-au gandit
      • +7 (7 voturi)    
        Au aviz (Marţi, 3 august 2010, 15:03)

        catiusa [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Culmea, dar au aviz de la Autoritatea Aeronautica pentru toate cele 14 etaje.
    • +7 (9 voturi)    
      Este voie (Marţi, 3 august 2010, 14:23)

      eu [anonim] i-a raspuns lui GXG

      Sigur ca este voie. La cate spaga se vehiculeaza acolo cred ca si tu ai da autorizatia de construire. Asa cred...
    • +7 (7 voturi)    
      corect (Marţi, 3 august 2010, 14:27)

      Alma [anonim] i-a raspuns lui GXG

      Bine punctat!
      Vorbim sa nu adormim! Nu au voie sa construiasca nimic atat de inalt in zona...Altfel, pana acum aveam doar P+...ispe in tot nordul capitalei
    • +9 (9 voturi)    
      este voie (Marţi, 3 august 2010, 15:02)

      geo [anonim] i-a raspuns lui GXG

      Depinde de spaga. Pentru o suma mai mica punem pilotii sa ocoleasca mastodontul, iar daca spaga este multumitoare pentru toata lumea, inchidem aeroportul de tot ca mai avem unul mai mare putin mai la nord (apropos: Baneasa a mai fost inchis parca).
      In rest intelegere si voie buna la constructii ilegale, ca trebuie sa traiasca si bugetarii din ceva! Intrebare: daca au scazut salariile cu 25%, a crescut spaga cu 25% ca sa acopere "golul"?
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Miercuri, 4 august 2010, 12:01)

        hoha [anonim] i-a raspuns lui geo

        Abordarea dvs e gresita, spaga nu este un bonus ca procent din salariu.
        Ea este calculata dupa o suma de factori cum ar fi: riscul asumat de cel care semneaza , numarul persoanelor care sunt targetati pentru a fi motivati financiar, capacitatea noului proiect de a aduce bani celor care o dau, abilitatea primitorului de a negocia, nivelul lui de "moralitate" adica mai multi bani pot rezolva crizele de constiinta, nivelul de la care incepe sa devina interesat.
    • +1 (1 vot)    
      e cam moarta piata (Marţi, 3 august 2010, 15:33)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui GXG

      si vezi si tu exemplu aeroportul din Hong kong
    • +2 (2 voturi)    
      eh, mare scofala (Marţi, 3 august 2010, 16:14)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui GXG

      o amarata de autorizatie... de la fomistii de la Romaero...
    • +2 (2 voturi)    
      Piata Baneasa (Marţi, 3 august 2010, 16:23)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui GXG

      Sti tu ceva asa, dar nu complet corect. Piata respectiva este situata in interiorul Bucurestiului, iar pentru a survola spatiul aerian al orasului trebuiesc cateva zeci de autorizatii si aprobari de la vreo 3 ministere si alte cateva institutii ale statului.

      Cu siguranta nu este nici o problema din acest punct de vedere.

      Deh, ne place si noua senzationescul ...
    • +1 (1 vot)    
      he, he! (Miercuri, 4 august 2010, 17:34)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui GXG

      Pai dupa aia face gura sa mute aeroportul ca nu se poate trai in zgomot si le vibreaza geamurile cu care ste pavoazata cladirea. Nu v-ati prins, ce naiba! Daca nu au reusit sa mute-demoleze aeroportul Baneasa cei cu vilele din capatul pistei poate misca nenea asta ceva cu blocul lui de 14 etaje...
  • +4 (4 voturi)    
    prea inalt (Marţi, 3 august 2010, 14:17)

    dami [anonim]

    N-am nimic cu constructorii, ei vor sa scoata profit. Daca ar putea ar construi si cu 100 de etaje, problema e, cine le da autorizatie??
  • +7 (9 voturi)    
    VREM PARCURI SI SPATII VERZI (Marţi, 3 august 2010, 14:22)

    ionica [anonim]

    ar trebui urgent data o lege pt Bucuresti: " dupa demolarea orcarei cladiri din zona centrala si semicentrala , in loc nu se poate face decat parc, zona verde, plantati copaci."
  • +6 (6 voturi)    
    Dl. Ichim ne crede tampiti? (Marţi, 3 august 2010, 14:43)

    Catalin Dimofte [utilizator]

    Sau e vorba "doar" de nauceala perpetua in care par sa traiasca autoritatile?

    "Piata se va muta la parterul blocului pe care il vor construi, pe o suprafata echivalenta. Am concesionat pentru ca nu vroiau sa construiasca langa o piata".

    Mai pe intelesul prostimii, investitorul nu vrea sa aiba piata LANGA bloc, dar e perfect fericit sa o aiba IN bloc.
  • +6 (8 voturi)    
    bucuresti (Marţi, 3 august 2010, 14:46)

    gigi [anonim]

    Vai de mama lui de Bucuresti ce o sa ajunga.. infrastructura la pamant, constructii claie peste gramada, haos total.. fugiti fratilor daca puteti
  • +1 (7 voturi)    
    baneasa (Marţi, 3 august 2010, 14:49)

    caddy [anonim]

    tot ce s-a constr in zona apropiata aeroportului nu are mai mult de 4-5 nivele asa ca ma indoiesc ca toate spagile din romania ar fi de ajuns pt cineva sa isi puna pielea in saramura
    • +4 (6 voturi)    
      aeroport? (Marţi, 3 august 2010, 15:01)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui caddy

      Aeroportul se poate si desfiinta, reloca, etc.... depinde doar cat esti dispus sa platesti! La 14 etaje ceva bani in joc!.... Adio aeroportul Baneasa!
  • +6 (6 voturi)    
    doar ata? (Marţi, 3 august 2010, 15:08)

    Babulea Florin [anonim]

    Pai doar atat s-a putut? Eu cred ca o sa depaseasca doar cu 14 nivele PUZ-ul acordat, si o sa fie un P+14+14 etaje retrase+mansarda :)
  • +4 (6 voturi)    
    Stati linistiti! (Marţi, 3 august 2010, 15:49)

    placintacubranza [utilizator]

    Chiliman se lupta cu rechinii imobiliari!
  • +4 (4 voturi)    
    ca sa vezi! (Marţi, 3 august 2010, 16:04)

    Codruta N [utilizator]

    "Darama-te tu, ca sa construiesc eu" - tupeul acestor tzepari care se autodenumesc pompos "investitori imobiliari" tinde spre cote din ce in ce mai aberante!!!
    Nu le place piatza de alaturi? Pai, sa-si faca blocul in alta parte! NIMIC nu ii obliga sa construiasca langa piatza - si nimic nu-i obliga, daca totusi construiesc, sa faca bloc!
  • +1 (3 voturi)    
    Puiu Popoviciu (Marţi, 3 august 2010, 16:23)

    titi [anonim]

    Firma privata Immobiliare Bucarest este detinuta (prin interpusi) de rechinul Puiu Popoviciu de culoare portocalie. In esecul Piata Obor tot el este implicat.
    Nu lasati sa se distruga singura piata agroalimentara din zona pentru a redirectiona cumparaturile la Carrefour Baneasa care functioneaza tot in spatiul lui Popoviciu.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiliman (Marţi, 3 august 2010, 19:54)

    un oltean [anonim]

    Manevra a fost facuta cu binecuvantarea lui Chiliman si a lui Nitu de la piete. A se vedea cine se ocupa de paza la noua cladire.
  • 0 (0 voturi)    
    Muzeul patrunjelului (Marţi, 3 august 2010, 23:59)

    anar1975 [utilizator]

    In Iasi s-a construit pe locul vechii piete de pe b-dul Independentei un bloc ce trebuia sa aiba o piata la parter. Rezultatul? Taranii nu au vrut sa vina in noua piata inchisa pentru ca nu aveau unde sa parcheze camionetele, iar mirosul de "inchis" din piata a alungat o parte din cumparatori. A fost supranumita "Muzeul Patrunjelului".
  • 0 (0 voturi)    
    Bloc peste piata Baneasa (Miercuri, 4 august 2010, 1:35)

    Doru [anonim]

    Nimic nu ma mai mira! Bucurestii arata groaznic cu blocurile noi intre cladirile vechi! Nimeni n-a fost in Amsterdam, Copenhaga, Paris, etc. ca sa vada grija fata de istoria orasului respectiv ?! Toti Videnii (numele astuia vine de la vidul din capul lui) bisnitari au ajuns sa faca planurile arhitectonice ale fostului MIC PARIS ???!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cititi aici... (Miercuri, 4 august 2010, 7:34)

    dorel [anonim]

    http://economie.hotnews.ro/stiri-imobiliar-7219619-firma-fostului-deputat-viorel-gheorghiu-construieste-bloc-desi-instanta-dispus-oprirea-lucrarilor.htm

    Acum 2 saptamani am si postat tot pe HotNews- imagini proaspete de la fata locului...se lucreaza in continuare...asadar, lasati orice speranta
  • 0 (0 voturi)    
    Inca o piata de producatori distrusa (Miercuri, 4 august 2010, 8:13)

    Dan Ghelase [anonim]

    Este o crima repetata, faptuita de speculatorii importatori de produse alimentare straine,
    Locuitorii zonei devin lipsiti de legume si fructe proaspete, mai ieftine si sunt distruse sute de sate de tarani, mici producatori, care traiau din aprovizionarea pietelor Capitalei. Grave consecinte sociale si prin restrangerea locurilor de munca !
    Si este in succesiune cu distrugerea importantelor piete Unirii si Traian, in curs fiind si Oborul...
    Trebuie mentionat ca in aceasta zona a existat din vechime, traditional, Piata Ardealului...special destinata produselor aduse dinspre Nord. Initial chiar dupa Bariera Bordei, cam pe locul Ambasadei Chinei...
  • 0 (0 voturi)    
    Piatza si Aeroportul (Miercuri, 4 august 2010, 9:55)

    Mariusache [anonim]

    ia mai dai in masa cu aeroportul lor cu tot ca m-au terorizat cu avioanele de la un timp incoace. Toata ziua freaca p, menta aia pe aeroport iar seara de la 10,30 cand se baga tot omu in pat (cu geamu deschis) incep sa curga avioane unu dupa altu pana pe la 12 de abia abia reusesc sa inchid un ochi, Povestea se repeta de dimineazta cand de la 6 incep iar pana pe la 8. Dar mai avem copiii mici , oameni bolnavi, pensionari rupti de o viata de munca care nu ne putem odihni din cauza acestui nenorocit de aeroport. Cine a mai pomenit aeroport intre case ???? La ciorogarla cu El !!!! SAU MACAR PUNETI FRATE ZBORURILE INTRE ORELE 8 SI 20.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Miercuri, 4 august 2010, 11:48)

      elmer [anonim] i-a raspuns lui Mariusache

      haha pun pariu ca stai in bloc nou. pai cand ti-ai luat apartament acolo nu te-ai gandit ca e langa aeroport? ai crezut ca se inchide aeroportul pentru astia terminati ca tine? cata stupiditate si aroganta.
    • 0 (0 voturi)    
      ... preturile ce vor venii (Joi, 5 august 2010, 8:53)

      fetita cu chibrituri [anonim] i-a raspuns lui Mariusache

      lasa dracu avioanele ... banuiesc ca stai in Baneasa si ar trebui sa-ti pui problema ce preturi vor fi in piata care se va muta la parterul blocului de 14 etaje ... banuiesc ca stii faptul ca piata Baneasa este pe locul III in Bucuresti ca nivel al preturilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiliman s-o fi imbogatit ? (Miercuri, 4 august 2010, 11:27)

    Ionescu [anonim]

    Ar fi bine sa sa stim si noi in cele 2 mandate la primaria sect.1 cam cu cat si-a umflat conturile maria sa Chiliman ??
    Poate cineva sa ne spuna ?
    De douzeci de ani incoace toti primarii care s-au perindat prin primariile Bucurestiului si mai nou pe la Ilfov au devenit putred de bogati . Exista o institutie publica in Romania care sa controleze fenomenul ? daca nu....importam din Europa !
  • 0 (0 voturi)    
    piata vitan (Miercuri, 4 august 2010, 13:48)

    maria [anonim]

    a disparut si a rasarit mega image.
    io aveam nevoie de piata aia, asa cum era ea: scumpa, cu legume mai mult de import. dar macar aveam de unde alege.
  • 0 (0 voturi)    
    imobiliare (Miercuri, 4 august 2010, 23:24)

    cetatean [anonim]

    Pai nu v-ati prins mai oameni buni ? Pana se apuca astia de lucru la constructie se duce naiba aeroportul. ca are zilele numarate... Il asteapta rechinii astia imobiliari (alde popoviciu, patriciu si altii) ca pe painea calda. Si intrte timp sapa asiduu la daramarea lui ca dealtfel si la punerea pe butuci a Institutului Cantacuzino. Niste nenorociti !!!