VIDEO Primarul din Cogealac si 5 sateni au fost arestati pentru 29 de zile

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 29 iulie 2010, 0:07 Actualitate | Esenţial


Primarul din Cogealac si 5 sateni au fost arestati pentru 29 de zile sub acuzatia de ultraj si tulburarea linistii publice. Cei sase au fost retinuti ieri pentru 24 de ore. HotNews.ro v-a prezentat filmul integral realizat de reprezentantul CEZ. In aceste imagini se poate vedea clar ca localnicii s-au folosit in confruntarea cu cei de la firma de paza si de un buldozer.

Conflictul din Cogealac dintre reprezentantii primariei, localnici si angajatii unei firme de paza a societatii care amplaseaza centrale eoliene a fost surprins de o camera de filmat. Imaginile au fost realizate de reprezentantii companiei CEZ care se ocupa de constructia parcului eolian de la Cogealac. HotNews.ro va prezinta filmul integral realizat de reprezentantul CEZ. In aceste imagini se poate vedea clar ca localnicii s-au folosit in confruntarea cu cei de la firma de paza si de un buldozer. Un alt aspect care atrage atentia este ca Politia a fost prezenta si a asistat la conflictul dintre cei care asigurau securitatea la parcul eolian, localnici si reprezentantii primariei.

Cinci persoane au fost ranite, luni, in localitatea Cogealac din judetul Constanta, fiind impuscate cu gloante de cauciuc, in urma unui conflict intre primar si localnici, pe de o parte, si angajatii unei firme de paza a societatii care amplaseaza centrale eoliene.

Imagini Cogealac








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1813 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Giovani Becali e implicat (Joi, 29 iulie 2010, 0:39)

    tip [anonim]

    Firma spaniola este in legatura cu Givani Becali. Asta e de fapt capul rautatilor. Becali se trag din Dobrogea unde au influenta.
  • +4 (6 voturi)    
    bine ca au existat acele pistoale ! (Joi, 29 iulie 2010, 0:50)

    flit [anonim]

    ma intreb unde se ajungea daca primarul TALHAR, AGRESOR al unei PROPRIETATI PRIVATE, reusea sa faca pagube proprietarului parcului eolian ? Ajungeam iar de rasul lumii, ca pe vremea mineriadelor lui ilici-kgb, cand s-a impartit "dreptatea" proletara cu parul !
  • +3 (3 voturi)    
    Poate mai exista speranta pt. Romania (Joi, 29 iulie 2010, 0:56)

    jorj [anonim]

    Daca macar unii dintre reprezentantii statului care incalca legea cu nonsalanta sunt adusi in fata justitiei cine stie, poate nu e totul pierdut pt Romania. Ce bine ar fi daca in toate cazurile strigatoare la cer, in care cei care ar trebui sa se preocupe de binele cetatenilor isi vad de interesele proprii ar fi la fel de repede cercetati.
  • +5 (5 voturi)    
    Excelent (Joi, 29 iulie 2010, 1:07)

    liberal adevarat [utilizator]

    Excelent. In sfarsit justitia la lucru in Romania. Un pic mirat, spun: FOARTE BINE!
    • +1 (3 voturi)    
      mai asteapta putzin (Joi, 29 iulie 2010, 8:48)

      mslliviu [anonim] i-a raspuns lui liberal adevarat

      Arestarea de 30 de zile este preventiva, si jiji si diaconescu tot 30 de zile au primit preventiv si au plecat mai repede. Si de la arestarea preventiva pana la condamnare e ceva drum. Acum probabil depinde de culoarea primarului, daca e rosie s-ar putea sa si-o ia grav...
      • 0 (0 voturi)    
        Data viitoare sa plece la atac daca are atu (Joi, 29 iulie 2010, 10:45)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui mslliviu

        .
  • +1 (1 vot)    
    un lucru bun (Joi, 29 iulie 2010, 3:17)

    Adi [anonim]

    sa speram ca ii executa.. am sa ma imbrac in roz daca se intampla.. Doamne ajuta !
  • +3 (3 voturi)    
    Incremenirea in asistare (Joi, 29 iulie 2010, 6:45)

    C. Ciocan 2 [anonim]

    Citez: "...Politia a fost prezenta si a asistat..." - cred ca asta spune totul despre lege si ordine in Romanica - politia doar asista, ea neputand de regula, din varii motive, sa intervina (salariu micsorat, timorare post-Ceausista, post-Iliesciana, etc). Populatia suparata, este rugata din nou sa actioneze singura, urmand a fi inregistrata de cineasti ai politiei care vor prezenta mai tarziu filmul la Cannes...
  • +2 (2 voturi)    
    si o intrebare rautacioasa (Joi, 29 iulie 2010, 7:27)

    prudent [anonim]

    E foarte OK ca proprietatea privata, cel putin la Cogealac, e protejata. Dar daca conflictul nu ar fi fost, pe plan politic, intre PNTCD -prima- si PSD - Consiliul Judetean- ce ar fi scris presa? Probabil ca puterea asupreste primarul.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo . . . (Joi, 29 iulie 2010, 8:43)

    gheorghe [anonim]

    . . . bravo, bravo de trei ori bravo pentru aceasta hotarare judecatoreasca. Prea se cred toti haiduci in tara asta si blocheaza drumuri nationale sau cai ferate cand vor muschii lor. Auzi rascoala? Sa le dea cate zece ani de puscarie sa-i sature si sa le treaca si altora cheful de am ai intra pe proprietatile altora.
  • -1 (1 vot)    
    Romania-cogealac (Joi, 29 iulie 2010, 11:59)

    Georgiana [anonim]

    Dragii mei, daca nu stiti nu mai comentati. cetatenii din cogealac nu au calcat un metru pe proprietatea privata unde se aflau jandarmi. ei au tras la 1 metru distanta in cetateni. cum vine asta? arestati ptr perturbarea linistii publice. unde ati mai pomenit asa cea?
    • +1 (1 vot)    
      uita-te putin la gard, sau la tipul impuscat (Joi, 29 iulie 2010, 12:39)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Georgiana

      gardul ala de fapt a fost vandalizat de catre politia prezenta, iar individul acela dupa ce a auzit impuscaturile verticale ce mai cauta dincolo de gard, unde de fapt a fost impuscat in picior !

      De aceea nu se poate apara cu putere o proprietate ca vine cineva ca tine si sensibil spune ca hotii sunt victimile!

      Constitutia SUA spune:

      Orice cetatean american are voie sa poarte arma !

      (punct)
    • +2 (2 voturi)    
      au inceput sa vorbeasca! (Joi, 29 iulie 2010, 13:07)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Georgiana

      satenii au inceput sa dea declaratii. Primarul i-a platit ca sa protesteze/atace.!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Zgomot turbina maxim 40dB ziua (cat un frigider) (Luni, 2 august 2010, 1:20)

    Zgomot turbina [anonim]

    Atentie, locuitori din zona! Zgomotul produs de turbine trebuie sa fie de maxim 40dB in timpul zilei (cam cat zgomot face un frigider) iar noaptea 43dB. Aveti aici un articol din Anglia unde la inceput toti au fost bucurosi de investitia mare facuta in zona, de chiria substantiala pe care o primeau pentru terenurile puse la dispozitie dar, dupa ce au dat drumul la turbine si-au dat seama ca nu mai pot dormi noaptea din cauza zgomotului, Si nici in timpul zilei nu era prea bine.
    http://www.telegraph.co.uk/earth/energy/windpower/7920376/Wind-farms-could-face-new-restrictions-as-Government-launches-investigation.html
  • 0 (0 voturi)    
    de arestat se aresteaza dar speram saa se si dove, (Luni, 2 august 2010, 14:39)

    dumitru [anonim]

    asta e romania dc v-ar mira unele greseli de la omul de rand la primul om in stat,eu unul nu.ganditi-va un pik cine dintre noi s-ar rascula daca nu e motivat catusi de putin?comuna cogealac se rezuma doar la cei 100 si ceva oamenii?eu unul nu cred.nu sunt impotriva magariilor sau afacerilor necurate ptr ca asa e in ziua de azi,dar sa vad ca unul nu are unde sta nu are ce manca fura din magazine e bolnav si sta la mila unor donatii,iar altii se lafaie din bunurile tuturor si pe fata in scarba fata de ceilalti mi se pare prea mult.parerea mea e ca aici sunt vb de sume mare de banet neimpartite dupa cum au vrut,magarii si altele...