UPDATE Bulgaria a acceptat sa participe la proiectul South Stream. Un acord cu Rusia va fi semnat pe 16 iulie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 7 iulie 2010, 15:12 Actualitate | Esenţial


Bulgaria a fost de acord sa participe la proiectul South Stream, a declarat vicepremierul rus Viktor Zubkov, potrivit RIA Novosti. Acesta a precizat ca va fi semnat un acord intre cele doua tari pe 16 iulie. "Putem spune ca am ajuns la o intelegere completa cu Guvernul bulgar, iar seful Guvernului a confirmat ca Bulgaria se alatura proiectului South Stream. Toate subiectele care trebuie rezolvate acum vor fi rezolvate pe baza unei foi de parcurs pe care am adus-o cu noi si am propus-o", a spus Viktor Zubkov dupa negocierile cu premierul bulgar Boiko Borisov.

Cele doua parti se vor pune de acord asupra "foii de parcurs" in cursul zilei de joi.

South Stream este o conducta pentru transportul de gaze din Rusia catre vestul Europei. Zubkov a adaugat ca Rusia a fost de acord cu partea bulgara in privinta utilizarii unor conducte de gaze pre-existente pe teritoriul tarii. (Sursa: RIA Novosti, via Realitatea.net)


UPDATE Borisov: Bulgaria va avea de castigat prin South Stream

Bulgaria va avea de castigat in urma participarii la proiectul South Stream, a declarat, la randul sau, Boyko Borisov, dupa o intalnire cu Viktor Zubkov, la Sofia, potrivit agentiei bulgare Novinite. Astfel, Borisov infirma informatiile potrivit carora Bulgaria s-ar putea retrage din proiecte de anvergura cu Rusia. Borisov a mai spus ca urmeaza sa fie clarificate detaliile privind infrastructura de pe teritoriul Bulgariei. Oficialul bulgar a precizat ca trebuie analizat in ce masura poate fi utilizata infrastructura existenta si daca este nevoie de construirea unor noi conducte. 

Rusia si Bulgaria au semnat un acord cu privire la proiectul South Stream in ianuarie 2008. Ulterior, intre cele doua parti au aparut neintelegeri, Bulgaria anuntand ca s-ar putea retrage din proiectul South Stream. Cele mai mari controverse au aparut dupa ce prim-ministrul bulgar Boiko Borisov a anuntat ca tara sa va renunta la doua proiecte energetice ruso-bulgare, conducta petroliera Burgas-Alexandroupolis si centrala nucleara de la Belene, proiecte considerate neprofitabile.

In aceste conditii, reprezentantii companiei ruse Gazprom au afirmat ca ar putea sa se orienteze catre Romania. "Am avut o discutie foarte deschisa si la subiect cu domnul Videanu. Am vorbit despre posibila participare a Romaniei la proiectul South Stream", a anuntat pe 16 iunie Aleksei Miller dupa o intilnire la Moscova cu Adriean Videanu.

Un studiu de fezabilitate privind includerea Romaniei si a Macedoniei in proiectul South Stream va fi definitivat in urmatoarele doua-trei luni, a mai declarat presedintele Gazprom, Alexei Miller, citat de ITAR TASS.

"Macedonia este interesata sa participe la acest proiect si sa incheie un acord privitor la evaluarea tehnica si economica ce va raspunde la doua intrebari referitoare la oportunitatea economica si fezabilitatea tehnica", a spus Miller. "Acest lucru va dura doua pana la trei luni", a adaugat el.

"In toamna vom avea raspunsul la aceste intrebari si vom lua o decizie", a precizat presedintele Gazprom.

Jocurile Rusiei

Tacticile Rusiei de schimbare permanenta a traseului South Stream urmaresc blocarea gazoductului Nabucco. Moscova spera ca, prin publicitatea artificiala facuta in jurul South Stream, sa descurajeze implicarea investitorilor privati sau chiar (scenariul ideal pentru Gazprom) sa blocheze definitiv finantarea europeana pentru acest proiect, scrie analistul Vladimir Socor, in cotidianul Georgian Daily

Orchestrarea discutiilor la nivel inalt in jurul South Stream serveste de asemenea drept amenintare la adresa Ucrainei. Supraestimand viabilitatea South Stream, Kievul se teme ca gazoductele sale ar putea deveni inutile. Pentru a evita un astfel de scenariu, guvernul Ucrainei ar putea sa cedeze in cele din urma sistemul de tranzit al gazelor catre Gazprom, crede Vladimir Socor.

El subliniaza ca discutiile despre variantele traseului South Stream pot fi purtate la infinit dar nu servesc decat la intoarcerea tarilor din Balcani una impotriva celeilalte, alimentand artificial interesul pentru acest proiect, intimidand Ucraina si justificand in acest fel amanarea inceperii lucrarilor. Toate acestea ascund de fapt incapacitatea Rusiei de a oferi gaze si finantare pentru acest proiect.

Vladimir Socor noteaza ca ministrul roman al Economiei, Adriean Videanu, a anuntat, cu un ton de "auto-felicitare", faptul ca a convins Gazprom sa includa Romania in acest proiect.

El considera insa ca este vorba mai degraba de un joc al Moscovei, care schimba in mod constant traseul South Stream dar intarzie, in acelasi timp, inceperea lucrarilor.

La doar doua zile dupa discutiile referitoare la includerea Romaniei, presedintele Rusiei, Dmitri Medvedev, "i-a facut cu ochiul Bulgariei", la Forumul Economic de la St. Petersburg. In cadrul unei intalniri cu directori din industria petrolului si gazelor naturale, Medvedev a solicitat Bulgariei sa urgenteze si sa incheie negocierile cu Gazprom pentru South Stream. Medvedev a citat o intelegere verbala referitoare la includerea Macedoniei in acest proiect, via Bulgaria.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1818 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    sa ai increder in rusi.... (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:26)

    si eu [anonim]

    doar cand sunt morti,au jucat la 2 capete cu niste prosti,prostii am fost noi romanii si pe de alta parte i-au starns cu usa si pe bulgari,ne-au mai momit si noi de fapt pe mesteruk ministru Videanu cu o scadere insignifianta de 13 dolari,care cred ca asta este suportatat de Wintershal
    • +5 (5 voturi)    
      eu sunt linistit (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:23)

      laur [anonim] i-a raspuns lui si eu

      eu rog autoritatile din romania sa construaisca mai multe centrale eoliene, sa mai faca 1 reactor la cernavoda.........
      sa nu mai depindem de gaze din rusia scumpe.
      eu ca cetatan nu am de ce sa platesc gaze scumpe.
      suntem in economie de piata iar putin, medvedev si gazprom nu inteleg aceste lucruri.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu prietene (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:26)

        Saruman [utilizator] i-a raspuns lui laur

        EI INTELEG ASTA. Ca de aia ti le dau cat vor muschiu lor de scumpe, fiindca n-ai alternativa.

        Tu in schimb nu intelegi ca traiesti in economie de piata de te astepti sa fie baieti buni si sa-ti dea ieftin sa nu usture la buzunar.
    • 0 (2 voturi)    
      south stream este un instrument politic (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:11)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui si eu

      ..nu este un proiect fezabil si nu va fi realizat vreodata !totul este o cacialma ruseasca pentru recastigarea unor pozitii politice in Balcani!
      varianta cu conducta suplimentara prin Ucraina va avea castig de cauza pentru Europa iar pentru Romania solutia viabila este gazul lichefiat !
  • -2 (12 voturi)    
    Rromania suverana. (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:43)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Toti profita de pe urma gazelor rusesti.
    Rromania in schimb, este fudula, si se increde in proiecte moarte inca de la nastere - NABUCCO.

    Si va mai mirati ca avem cele mai scumpe gaze din Europa ? Succesuri !
    • -1 (3 voturi)    
      Gazele e scumpe de la Seres! (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:10)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Ce RAM de memorie ai?!
      Sau esti pe disketa de 5,25?
    • 0 (2 voturi)    
      Romania asa cum este ea. (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:54)

      tepes [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Ce vrei sa insinuezi istetule,cu Rromania,parca se scrie Romania asa este normal,si te rog daca te dai smecher nu fi si idiot urangutanule ca prea mirosi a gulas.
    • 0 (0 voturi)    
      Incorect (Joi, 8 iulie 2010, 0:09)

      Bibicool [utilizator] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Singurii care profita de ele cu adevarat sunt rusii.
      Restul sunt mizilicuri...
    • 0 (0 voturi)    
      Tu bati campii?? (Joi, 8 iulie 2010, 9:56)

      Crina [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Rusii sunt singurii care profita!! Nici macar nu trebuie sa fii inteligent , ca sa intelegi asta

      Doar s-au folosit de inteligenta minima a lui videanu, si a celor din ministerul economiei..

      Ia gandeste tu un pic.. asa ca un baiat mare ..
      de ce avem cele mai scumpe gaze din Europa??? A cui politici energetice ( si economice, in general) dezastruase, suntem victime, noi ???
      De un tip, pe nume seres ai auzit vreodata??
  • +3 (5 voturi)    
    clar.. (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:13)

    razvan [anonim]

    rusii s-au folosit de inteligenta minima a guvernului roman ca sa-i forteze pe bulgari. Si rusofonii de la bucuresti au dat fericiti din coada, chiar si acum, dupa ce Romania a luat teapa.

    La astfel de relatii economice benefice se refereau Ilici si Geona? Primul clar intetionat, al doilea din prostie.
    • 0 (4 voturi)    
      Cine e de vina? (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:26)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui razvan

      Tot Ilici si Geoana o fi de vina pentru asta?
  • 0 (4 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:28)

    Cragagiale [anonim]

    Sincere felicitari guvernantilor si mai ales Dlui Videanu pentru aceasta NOUA si mareatza realizare !
    Recunosc ca sunt cei mai buni !
  • 0 (0 voturi)    
    Aceiasi ziaristi care fac jocuri. (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:02)

    mircea [anonim]

    Corect era ca informatia sa fie verificata si din surse bulgare.Asa pare o gogorita de presa finantata de Rusia.Merita urmarita informatia,ziaristul,si evolutia situatiei.Bine.Se face prin Bulgaria.Prin Marea Neagra.Noi nu intram in joc.Parca nu tine.Cine minte?
  • +1 (3 voturi)    
    hai cu Nabucco (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:08)

    gimini [utilizator]

    Bai, Videne, Bercene, unde sunteti ma, cu Nabucco ala? Ha ha ha... Hai mai repede ca ne intrec bulgarii cu South Stream si eu, Basescu, m-am batut cu caramida in piept inca din 2005 ca Romania n-are nevoie de South Stream ci de Nabucco! Ha ha ha! Sa traiti bine... daca puteti! Mai puneti o patura pe voi, tovarasi, ca multi ati fost, prosti ati ramas! Ha ha ha!
    • 0 (0 voturi)    
      E de neinteles bucuria ta. (Miercuri, 7 iulie 2010, 21:19)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Ce face South Stream prin Bulgaria?Pe cine alimenteaza cu gaze?Sau rusii fac conducte de gaze,asa ,de-ai dracului,sa ne faca noua in ciuda?Nu tine.Interesul nu este al nostru,bulgarilor,sau oricui din Europa.Interesul este al rusilor,iar politica lor de santaj nu mai tine,parte din cauza crizei economice,parte datorita descoperirii de resurse energetice importante in Europa si parte utilizarii de noi tehnologii impuse si de pretul resurselor energetice si de reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera.La urma urmei,gazele naturale rusesti sunt un important factor cu efect de sera,iar Europa a stabilit niste limite severe de emisii de gaze cu efect de sera.Nu cred ca se hazardeaza sa aduca gaze rusesti si sa mai plateasca si scump pentru ele.Rusii vor trbui sa accepte un compromis rezonabil,daca nu vor sa ramana cu gazele in curte.Sa si le valorifice pe plan local.
  • 0 (0 voturi)    
    DEZINFORMARE ! (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:16)

    valisa [utilizator]

    Rusii si Bulgarii au batut deja palma.
  • +1 (1 vot)    
    Si noi? (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:28)

    Saruman [utilizator]

    Pe cand in stare sa batem palma? Sau conducatorii nostri sunt chiar atat de incapabili si nu pot face o intelegere in favoarea romaniei?