Traian Basescu s-a intors din Polonia, folosind de la Oradea la Bucuresti o aeronava de mici dimensiuni

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2010, 11:13 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu s-a intors duminica noaptea la Bucuresti, dupa ce a participat in Polonia la funeraliile presedintelui Lech Kaczynski. Presedintele a mers pana la Oradea cu un autoturism, iar de aici s-a deplasat spre Capitala cu o aeronava de mici dimensiuni, potrivit Mediafax.

"A venit pana la Oradea cu un autoturism, asa cum a si plecat sambata de aici, iar din Oradea a plecat spre Bucuresti cu o aeronava de mici dimensiuni", a declarat pentru Mediafax comandantul Aeroportului din Oradea, Gheorghe Pasc. Acesta a precizat ca aeronava prezidentiala a primit permisiunea Autoritatii Aeronautice sa decoleze, desi, in prezent, alte zboruri sunt anulate.

Presedintele Traian Basescu a participat, duminica, la Cracovia, la funeraliile presedintelui Republicii Polone, Lech Kaczynski, si ale sotiei acestuia, Maria Kaczynska. Potrivit administratiei prezidentiale, Basescu a plecat cu elicopterul pana la Oradea, iar apoi cu masina.


Citeste mai multe despre   


















2741 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ii plac drumurile din vest ? (Luni, 19 aprilie 2010, 11:47)

    Adi [anonim]

    Sigur ca da. Nu suporta drumurile din Romania , la ce frumusete de drumuri avem mai bine treci prin "norul vulcanic " decat sa mergi pe potecile noastre pline de gropi si mai platim rovinete pentru Regii Asfaltului :)).
  • -2 (10 voturi)    
    Nu ii plac dl. Basescu drumurile patriei (Luni, 19 aprilie 2010, 12:02)

    anonim [anonim]

    Sa fie asta oare motivul real ? Pina la Oradea vi frumos pe autostrada, linistit, lejer iar in Romanica cea frumoasa trebuie sa intri in gropi, sa ocolesti carute. E obositor, e enervant .....
    A dat cumva dl. Basescu un exemplu de cum trebuie sa mergem prin Romania ? Sa ne luam toti avioane de mici dimensiuni si sa ne parcam masinile la Oradea ?
    Interesant articol, si foarte interpretabil ..........
    • +4 (4 voturi)    
      da domle... (Luni, 19 aprilie 2010, 17:03)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Baiu ii ca aia dinaintea lui n-au dat nici macar un metru de autostrada in Transilvania.
    • +1 (1 vot)    
      Boala (Luni, 19 aprilie 2010, 22:49)

      California [anonim] i-a raspuns lui anonim

      pe care o ai se numeste otrava. In suflet ca mintea lipseste. Germania are drumuri faine? Dar Franta? Dar alte tari europene ? De ce oare nu s-au deplasat oficialii lor? Desteptule, macar 5 min. ai putea fi mandru ca Presedintele Romaniei nu a fost oprit de nimic sa-si reprezinte tara la acest eveniment trist.
      Va felicit D-le Basescu si va multumesc.
  • -2 (8 voturi)    
    the only way to travel in Romania (Luni, 19 aprilie 2010, 12:15)

    sundi [anonim]

    Sper ca i-a placut lui Base ca in Romania a luat avionul, iar in restul tarilor a putut sa mearga cu masina.

    In Romania ar mai fi facut 8 ore cu tot cu girofarul lui. Mai ales mi-ar fi placut sa il vad inainte de Ramnicu Valcea, in acei 10-15 kilometrii complet distrusi.
  • -1 (5 voturi)    
    solutia: in Ro doar prin aer (Luni, 19 aprilie 2010, 12:36)

    Contribuabilul [anonim]

    de ce nu cu masina din bucuresti ci de la oradea? Sa simta si dl presedinte la fel ca noi toti 'off-road/ul' daruit cu atata indiferenta cu multi bani de ministrul si echipa dumnealui. Din 14 h Buc Krakow, 5 h sunt de la Oradea ... ungaria, slovacia si polonia au drumuri, da nu mai zicem de autostrazi, culmea mai ieftine pe km ca la noi!
    • +4 (4 voturi)    
      N-ar fi mai simplu sa va informati ? (Luni, 19 aprilie 2010, 17:39)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Contribuabilul

      @Contribuabilul
      @BigRobert

      De la Oradea la Cracovia sunt 541 km care se parcurg in 8 ore (doar 131 km de autostrada).

      Daca mai adaugam alte 8-9 ore pentru cei 600 km prin Romania (doar 150 pe autostrada), rezulta un drum de minim 17 ore. Nu credeti ca e cam mult pentru un om care trebuia dupa aceea sa participe demn (adica sa nu fie prabusit de oboseala) la o zi plina de ceremonii ?

      Asta a fost versiunea cea mai rapida in situatia data. Daca nu era spatiul aerian inchis in Polonia, mergea cu avionul tot drumul si nu mai dadea prilejul acestor discutii inutile.

      Cand se va revizui Constitutia, n-aveti decat sa propuneti un articol de lege prin care presedintelui sa-i fie interzis sa foloseasca alt mijloc de transport decat autoturismul Logan, iar traseele sa fie exclusiv pe drumuri judetene. Poate asa veti fi multumit, in sfarsit...
  • +4 (6 voturi)    
    Auto vs aero (Luni, 19 aprilie 2010, 12:39)

    BigRobert [anonim]

    Stirea asta tot de infrastructura noastra se leaga. Normal ca din Polonia pana la Oradea a folosit masina, aia au sosele si autostrazi!!!!!
    Ar fi fost cosmar sa foloseasca masina si de la Oradea catre Bucuresti (10 ore de nervi si risc) si a preferat riscul aerului, mult mai redus. Logic!
  • -2 (8 voturi)    
    ... (Luni, 19 aprilie 2010, 12:53)

    pamfletaru [utilizator]

    De ce nu a venit cu masina?! Sa nu imi spuneti ca avea treburi presante la Bucuresti incat nu si-a permis sa mearga pe drumurile patriei 10 ore ca noi toti fraierii de rand...

    Sper ca se remarca faptul ca nu sunt carcotas si nu am intrebat de ce nu a venit de la Oradea cu Logan-ul sau Duster-ul...
    • +2 (4 voturi)    
      Activitatea Presedintelui Basescu (Luni, 19 aprilie 2010, 16:55)

      Carcotasul [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Nr. 1:
      Presedintele Basescu a facut si destule greseli, dar nu de amploarea si viclenia celor facute de inaintasii lui din perioada 1989-2005..
      De regula, intotdeauna un presedinte de tara are treburi presante si de diferite naturi 24 ore din 24 si toata lumea asteapta sa ia cele mai bune decizii. Este o activitate continua si pentru ca e imposibil de acoperit intregul "job description" are consilieri. Asta ca sa explic de ce nu a mers 10 ore prin tara CA FRAIERII DE RAND. Si tot aici, daca nu iti place categoria fraierii de rand de ce nu te-ai straduit sau ai avut curajul, sau si una si alta , sa te zbati sa ajungi presedinte de tara?!

      Nr.2:
      Drumul de la Oradea la Cracovia a fost facut cu masina pentruca Polonia inca avea restrictii de zbor, si nimeni nu are voie sa faca uz de prerogativele sale ca sa incalce dispozitiile altei tari. De la Oradea la Bucuresti a venit cu avionul pentru ca oricum situatia din Polonia a fost neprevazuta si a perturbat programul initial al Presedintelui Basescu si un cistig de 8 ore este totusi un cistig.
      Daca ar fi venit cu girofarul de la Oradea la Bucuresti sunt sigur ca ati fi comentat ca de ce a folosit girofarul pe asa o distanta.
      Cand faceti comentarii mai apelati si la bun simt si putina judecata , nu scrieti numai ca sa spalati creierele Romanilor, ca infrastructura si moartea presedintelui Poloniei nu i se datoreaza Presedintelui Basescu. Altii au fost responsabili de toate aceste situatii si inca sunt, vezi cazul Voicu Catalin.
      • 0 (2 voturi)    
        Am inteles... (Luni, 19 aprilie 2010, 18:18)

        Iario [anonim] i-a raspuns lui Carcotasul

        tot ce spui pare sa aiba sens... dar spatiul aerian era inchis .. tot pt FRAIERII DE RAND.
        Dar se pare ca, totusi, sansele sa moara erau mai mari cu masina, daca a ales avionu. Asa ca... ce rost are sa ma zbat sa ajung presedinte peste o tara cu d`astia ca tine
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 20 aprilie 2010, 6:47)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Carcotasul

        Cum se ia cineva de Baselu' cum incepeti cu cei de dinainte... am zis eu ceva de cei de dinainte?

        Repet: oricand vrea Baselu' il duc pana la Oradea cu masina... daca are tupeu... In conditiile fraierilor de rand...

        Nu am cum sa ma cobor atat de jos incat sa te fac sa intelegi... Oricum... iti meriti salariul :)
  • +3 (5 voturi)    
    CFR (Luni, 19 aprilie 2010, 13:44)

    ik [anonim]

    Aveti dreptate dar eu zic ca ar fi trebuit sa ajute CFR-ul prin puterea exemplului. Trebuia sa vina cu un tren, de preferat un personal.
    • +1 (1 vot)    
      Nu ar fi fost cam scump ? (Luni, 19 aprilie 2010, 17:53)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui ik

      Nu mai exista tren prezidential, deci nu putea merge cu un tren personal (al lui).

      Iar daca vrei sa te referi la trenurile care opresc in toate statiile, apoi alea se numesc TRENURI DE PERSOANE...

      Oricum, transportul cu elicopterul sau cu un avion usor este mult mai ieftin decat daca folosesti un tren cu un vagon...
  • +2 (2 voturi)    
    NORMAL.... (Luni, 19 aprilie 2010, 14:56)

    ady [anonim]

    Singurul drum normal de acces spre Oradea este cel din Ungaria!
    E normal ca Basescu apelat la singura varianta de a parcurge ruta Bucuresti-Cracovia! Sa-i multumeasca inclusiv lui Berceanu pt. asta.

    Resturl drumurilor sunt adevarate transee de fac cale intoarsa turistii atrasi de mirajul Udrea!