ANI a sesizat Parchetul in cazul deputatului PSD Robert Negoita, pentru fals in declaratii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2010, 15:07 Actualitate | Esenţial


Agentia Nationala de Integritate a sesizat, vineri, Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru a efectua cercetari in legatura cu deputatul PSD Robert Negoita, pentru fals in declaratii. Presedintele ANI a explicat, vineri, intr-o conferinta de presa,  ca in acest moment Agentia isi continua activitatea, in conditiile in care nu exista o redactare a hotararii Curtii Constitutionale (care a decis, joi, ca anumite articole din legea de functionare a Agentiei ar fi neconstitutionale), iar decizia nu a fost publicata in Monitorul Oficial.

Agentia de Integritate s-a sesizat din oficiu in cazul deputatului social-democrat in urma aparitiei mai multor articole de presa care semnalau faptul ca acesta ar fi acumulat impreuna cu familia o avere ce depaseste veniturile realizate, majorand in anul 2009 capitalul societatii comerciale "Domus Stil Construct" cu aproximativ 66 milioane de lei.

Robert Negoita este acuzat de ANI ca nu a mentionat la rubrica "venituri din alte surse" din declaratia sa de avere, completata la data de 11 iunie 2009, pentru anul fiscal 2008, suma de 183.987.171 lei (cca. 52.880.000 EUR cu TVA), reprezentand venituri obtinute din transferul proprietatii imobiliare din patrimoniul personal.

Robert Negoita mai este acuzat si ca nu ar fi declarat valoarea reala a soldurilor mai multor conturi in lei si valuta.
  • ANI isi continua activitatea pana la publicarea deciziei CCR
Presedintele ANI a explicat, vineri, intr-o conferinta de presa, ca in acest moment Agentia isi continua activitatea, in conditiile in care nu exista o redactare a hotararii Curtii Constitutionale (care a decis, joi, ca anumite articole din legea de functionare a Agentiei ar fi neconstitutionale), iar decizia nu a fost publicata in Monitorul Oficial.

Atat reprezentantii ANI, cat si premierul Emil Boc spun ca Guvernul analizeaza o eventuala modificare a legii de functionare a ANI, pentru ca aceasta sa fie pusa in acord cu legea fundamentala, iar Agentia sa poata functiona in continuare.


Citeste mai multe despre   


















1356 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    pai cum sa fie "iubita" ANI (Vineri, 16 aprilie 2010, 14:35)

    mar [anonim]

    Cand este o institutie care a inceput sa functioneze si sa "loveasca" fara partizanat politic.
    Incepand cu Presedintele lor, care a avut curajul sa demaste un santaj pana la actiunile de demascarea a unor personaje care aduna "2 la Primarie, doua la scoala de fete.." Dupa principiul Famiglie mare... renumeraţie după buget mică.
    • -1 (3 voturi)    
      ha ha ha (Vineri, 16 aprilie 2010, 16:24)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui mar

      Esti foarte nostim :))
  • +9 (13 voturi)    
    de asta trebuie sa dispara ANI (Vineri, 16 aprilie 2010, 15:16)

    cristi_an [utilizator]

    pt ca le incurca treaba borfasilor ..
    • -3 (7 voturi)    
      II incurca treaba si tatucului borfasilor (Vineri, 16 aprilie 2010, 15:36)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      Daca mai rezista vreo luna ANI, PDL putea avea, impreuna cu independentii peste doua treimi din parlament si putea sa schimbe constitutia.

      Dupa decizia asta cu ANI nu cred ca vei mai vedea, prea curand , vreo trecere la independenti. Pana acum nu trecea o saptamana si ne mai trezeam cu un independent in parlament.
  • +2 (4 voturi)    
    Excrocii din parlament. (Vineri, 16 aprilie 2010, 15:33)

    mircea [anonim]

    Robert Negoita plangea cu lacrimi de crocodil pe la realitatea tv(o televiziune care te spala de pacate),din cauza lui ANI care-l pune sa dea socoteala de niste milioane de euro dosite .E clar ca daca nu le poate justifica,nu le mai treci in declaratia de avere.Daca se pride careva,incepi sa faci scandal,ca de aceia esti parlamentar.Astia de laPSD au rammas blocati pe "rafuiala politica",chit ca sunt destui luati de guler de DNA si ANI si din partea PDL.Se pare ca pe la PSD bate vantu,nu mai are cine gandi,cine veni cu idei noi.Ei o tin intr-una cu "invidia politica".Cum s-or fi inbogatit asa social democratii astia?Si de ce nu mai ei?Sa fie chestia ca saracii nu pot fi reprezentati decat de oameni foarte bogati(bineinteles ca nu din munca).?
  • -15 (19 voturi)    
    ANI=unealta politica (Vineri, 16 aprilie 2010, 15:34)

    kitto [utilizator]

    ANI trebuie sa dispara pentru ca este o unealta politica..se ia de deputatii si senatorii din opozitie..
    cei de la putere sunt mereu escroci cu declaratii in regula
    • +9 (9 voturi)    
      Tu esti felix? (Vineri, 16 aprilie 2010, 15:43)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui kitto

      Kitt(en)o!
      Serios?
      Cati opozanti sunt la bulau?
      Si cati portocalii?
      Aud?
      Vorbesti, miauni fara sa gandesti!
      Vai de basca ta!
      • -4 (4 voturi)    
        esti portocaliu in cerul gurii??:P (Vineri, 16 aprilie 2010, 16:36)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui domino63

        Tu, de colo, care gandesti, ia spune repede pe cati a bagat ANI la inchisoare?? Cati verzi, rosii, cu buline, cu liniute?? Aud?? Sau latrii la comanda...
        P.S.
        Nu stiu daca am fost la fel de "haios" ca tine, dar virulenta ta nu prea isi are rostul in contextul dat, mon cher. Probabil "idolul tau", d-l Boc, ti-a transmis cheful de scandal sau pur si simplu ai chef sa te certi asa aiurea. Lasa jignirile ieftine si spune-ti parerea, e dreptul tau! Asa cum interlocutarii tai au inca garantate prin Constitutie libertatea de gandire si de exprimare (care nu include jignirile, capisci?) ! Ok, micule dictator? :))
        • +3 (3 voturi)    
          ANI nu baga la inchisoare ignorantule! (Vineri, 16 aprilie 2010, 16:58)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          ANI trimite sesizarile procuraturii iar judecatorii dau verdicte. E simplu. Dar ignorantii ca tine ce dracu sa zica si ei? Balmajesc si ei acolo ceva absolut de neinteles pentru un om rational. Apropo... tu esti cumva rosu sau galben in cerul gurii? Desi, la urma urmei, e totuna.
    • +3 (3 voturi)    
      ANI, unealta politica eficienta (Vineri, 16 aprilie 2010, 15:46)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui kitto

      Fiindca era eficienta au decapitat-o nu ca era politica. Ca sa faci treaba in politica iti trebuie unelte politice sa poti convinge politicienii sa treaca de partea ta. Ce vezi incorect in aceasta lupta politica? Mai ales ca acest instrument politic ANI, lucra atata in interesul PDL cat si in interesul oamenilor.
    • +6 (6 voturi)    
      mai (Vineri, 16 aprilie 2010, 15:55)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui kitto

      , vezi ca gorbi a plecat, trebuia sa pleci cu el, impreuna cu ilici si toata rezidenta sovietica de la noi...
    • +3 (3 voturi)    
      Mie-mi convine (Vineri, 16 aprilie 2010, 16:31)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      Chiar de-ar fi cum zici.
      Azi intra la parnaie opozitia de acuma, maine intra la parnaie opozitia de maine.

      Cat timp au calcat pe bec, sa faca parnaie.
      Poate in felul asta, inainte sa fura o sa se gandeasca de 2 ori...
  • +2 (2 voturi)    
    Mda... (Vineri, 16 aprilie 2010, 16:38)

    Dorin [anonim]

    Alt borfas ordinar care se pare ca a scapat datorita verdictului CC.
  • 0 (0 voturi)    
    robert rin tin tin (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:09)

    elliot ness [anonim]

    cel mai mare hotel din lume. vitan barzesti, acolo trage putin can' trece prin bucale. :-))
    pretenu dragnea are unu mult mai mic in tr. magurele. altfel, buni preteni, oameni de partid la pesedeu. ce camapanie i'a facut dragnea pretenului robert, deputat de teliorman !!
    cand auzim si de sefu' dela alicsandriea ?!