Campanie de informare privind viza temporara pentru SUA

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 17:46 Actualitate | Esenţial


Ministerul Afacerilor Externe a initiat o campanie comuna cu Ambasada SUA la Bucuresti pentru informarea cetatenilor romani care doresc sa obtina o viza turistica pentru a vizita Statele Unite.

Campania va fi lansata, miercuri, de catre ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, impreuna cu ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, informeaza un comunicat al MAE.

Campania se alatura celorlalte actiuni intreprinse de institutiile romane pentru a indeplini criteriile de intrare in Visa Waiver Program, ea urmarind sa contribuie la scaderea ratei de refuz a solicitarilor de viza pentru SUA.

In cadrul campaniei, MAE si Ambasada SUA vor disemina informatii relevante si sfaturi utile privind procedura de solicitare a vizei americane temporare (turistica, de studii, de afaceri etc) si principiile de evaluare a eligibilitatii pentru acordarea vizei SUA.

Aceste informatii completeaza informatiile facute deja publice de Ambasada SUA la Bucuresti. MAE a creat o sectiune speciala pe pagina proprie de internet, care, suplimentar, il directioneaza pe cel care se informeaza catre pagina de internet a Ambasadei americane, cu informatiile despre noua procedura online de solicitare a unei vize pentru Statele Unite.


Citeste mai multe despre   
















2537 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    va zic eu care e procedura (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:17)

    un taran [utilizator]

    Sa va zic eu care e procedura in caz ca nu stiti.

    1. Iti trimit nepotii a 5-a invitatie din SUA. Au venit mare si ii asigura printr-o scrisoare ca perosna invitata nu va pune nici o greutate pe statul American.

    2. Bunica de 70 de ani, se trezeste dimineata tare cu o zi inainte, si merge cu trenul din varful Ardealului pana in capitala. Doarme noapte prin vagoane.

    3. Ajunge dimineata tare la ambasada, si mai astepta si pe acolo pana ii vine randul.

    4. Ajunge la chiseu in final, si doamna ii spune ca batrana de 70 de ani nu poate merge sa isi vada nepotii si fata, ca are doar o singura fata, si s-ar putea sa nu se mai intoarca. Totul dureaza mai putin de 100 de secunde.

    5. Bye, bye, and see you next time, cu inca $200 cheltuiti, si drumuri pe nicaieri.

    Asta, e.
    • +1 (1 vot)    
      totul e aleator (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:34)

      2449 [anonim] i-a raspuns lui un taran

      las' ca au intrat grecii in visa waiver. ei nu au rata de respingere mare, de acolo nu vrea nimeni sa plece de bine ce e.
  • 0 (0 voturi)    
    viza ! (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:27)

    Justme [anonim]

    In acest caz sa-si duca Obama neamurile pe-acolo.
    Never, ever I want to hear about them !
  • 0 (0 voturi)    
    ha-ha-ha (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:59)

    oneman [anonim]

    pe cine cred ca prostesc americanii astia???... isi bat joc de prea multi oameni cinstiti, care la 70 de ani chiar nu mai vor sa faca nimic 'urat' acolo decat sa-si viziteze copii si nepotii... bine ca noi ii pupam in f*** la nesfarsit...
  • +1 (1 vot)    
    si unde-i informarea (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:18)

    Ciprian [anonim]

    Articolul spune de o campanie de informare. Dar de ce nu mentioneaza si cum putem beneficia de aceasta informare - adica unde gasim informatiile?
    Romanii isi dau interesul, dar problema o reprezinta ambasada americana. Nu sunt deloc transparenti, nu explica motivele pentru aprobarea/respingerea unor cereri de viza (poate fiindca nu exista un algoritm clar nici pentru ei). N-ar strica nici un interviu cu ambasadorul american - sa explice excelenta sa ce se intampla la ambasada americana.
    E si problema presei din Romania ca nu-si da interes suficient legat de problema asta. Daca ziaristii ar tot presa oficialii americani cu intrebari incomode, poate ar fi si ei mai atenti cand resping anumite cereri de viza perfect valabile.
    Si nu in ultimul rand, sa nu uitam ca Romania a facut mult pentru interesele americane in aceasta parte de lume (atat militar cat si economic).
  • 0 (2 voturi)    
    Camp inutil ce trebuie completat (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:16)

    zuppy [utilizator]

    Mie mi-au dat viza pe 10 ani fara sa verifice nici un act. Toata discutia a durat sub 30 de secunde.

    Nu e chiar asa de greu sa iei viza aia.
    • 0 (0 voturi)    
      yo (Vineri, 27 august 2010, 16:16)

      simo [anonim] i-a raspuns lui zuppy

      vrei sa ne dai si noua cateva detalii despre situatia ta? sa vedem cum ai reusit sa iei viza..cu ce acte te ai prezentat, cum a decurs interviul, intrebari... multumesc anticipat si felicitari
  • 0 (0 voturi)    
    mei,mei (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:52)

    liviu [anonim]

    ce nu e transparent?
    legea americana spune clar ca orice individ de peste 18 este presupus imigrant si el trebuie sa faca dovada ca nu va ramine.

    deci prezumtia e inversa (esti presupus imigrant), proba e rasturnata (nu ei tb sa dovedeasca ca tu ramii, tu tb sa dovedesti ca nu ramii) samd. Sigur ca exista anumite indrumari, care se schimba din timp in timp ale departamentului de stat sau nis-acum se numeste altfel-dar ele sint pentru uzul ofiterilor consulari, si exista enorma discretie a agentului respectiv.

    si evident ca normele astea nu sint facute special pentru romani, sau doar pentru romani, ci se aplica uniform in toate tarile care nu intra in visa waiver.
  • 0 (0 voturi)    
    Bunica virtuala in USA (Duminică, 11 aprilie 2010, 9:27)

    Rodica [anonim]

    Eu tot nu inteleg ce sens are discutia despre acel procent de 3% din moment ce tot ei il stabilesc.Eu am fost de 2 ori la ambasada,,am dus acte cu slujba neintrerupta,32 ani,2 case,masina,un copil student in Romania.Prima data nici nu m-a intrebat nimic,cand am ajuns la ghiseu imi scria refuzul,mi-a spus ca sunt o posibila imigranta si sunt o profesoara cu venit mic.A doua oara,am dus si extractul meu de cont si actele fiicei mele din USA(casatorita cu 2 copii)am aratat ca are bani,slujba si proprietati.S-au uitat la toate actele si mi-a spus ca nu ma calific.Colegii fiicei mele,americani,nu inteleg de ce sunt refuzata o tot intreaba ce am facut.Domnilor americani nu uitati ca si noi romanii suntem oameni,,parinti.bunici.La varsta mea doresc sa-mi vad fiica pe care am crescut-o singura si nu am vazut-o de 10 ani,vreau sa-mi vad nepotii pe care nu-i voi vedea la varsta asta niciodata.Eu am tot ce-mi trebuie aici nu doresc sa spal americanii pe f***vreau sa fiu mama si bunica reala nu virtuala.De multe ori m-am intrebat ,unii chiar nu au simtaminte parintesti totul este un bussiness
    Cu regrete mari o mama si bunica trista creatie a lui Dumnezeu pe Terra care e tot a lui Dumnezeu!
    O zi buna si multa intelepciune!
  • 0 (0 voturi)    
    bani ptr. americani ! (Duminică, 25 aprilie 2010, 19:39)

    marius [anonim]

    fost-am si eu sa iau mui..viza de amerikan mai si la durut ,mai, be amerikan drept in kur de viza .calculati si voi citi bani de ai lor iau astia de pe bobor prost de atitia ani .media e de vreo 150 de prostanaci per zi muncitoare !ma sheet pe amerika lor!!!