Exclusiv HotNews.ro

Radu Mazare plateste 1.000 euro pe minut pentru stiri, emisiuni si reportaje pozitive despre primaria Constanta. Viteza de reactie ceruta postului TV: maxim o ora

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:53 Actualitate | Esenţial


Radu Mazare
Foto: Agerpres
 documente
(11 Nov 2009) PDF, 745KB
(11 Nov 2009) PDF, 1MB
HotNews.ro publica in exclusivitate detaliile contractelor prin care Radu Mazare a cumparat stiri si publicitate, contractele fiind castigate de firmele partenerilor sai de afaceri. Potrivit anexelor, Primaria cumpara un minut de reportaj electoral la Tv Neptun cu 1.000 de euro, cu peste 500 de euro mai mult decat la Realitatea Tv, Antena 1 sau ProTv. In contractele de publicitate si in anexele lor se mentioneaza ca Primaria Constanta mai cumpara stiri si emisiuni live la posturile de radio si ca toate vor avea un caracter pozitiv. Radu Mazare sustine ca are "contracte beton" si ca a contestat in instanta amenzile administrative primite.

In doua contracte de publicitate, semnate in 2007 si 2008 intre Primaria Constanta prin Radu Mazare si Telegraf Advertising prin Sorin Strutinsky, se mentioneaza ca municipalitatea cumpara de la agentie servicii de publicitate care includ stiri, reportaje si chiar emisiuni.

Spre exemplu in contractul din 29 septembrie 2008 la articolul 4 al contractului se arata: "Prestatorul (Telegraf Advertising n.red.) se obliga sa execute serviciul de publicitate radio constatand in asigurarea spatiului de emisie necesar difuzarii anunturilor, comunicatelor si a altor materiale de inters public sub forma de stiri sau emisiuni".

La un alt punct al contractului se mentioneaza: Prestatorul se obliga sa puna la dispozitia Beneficiarului spatiul solicitat in maximul: 2 zile de la lansarea comenzii pentru anunturi; 5 zile de la lansarea comenzii pentru spoturi; o zi de la lansarea comenzii pentru stiri; pentru evenimente deosebite (anunturi, stiri etc.) care trebuie transmise imediat publicului, viteza de reactie este maxim 1 ora."

Cu alte cuvinte, Primaria Constanta cumpara spatiu editorial. In caietul de sarcini, in anexele contractului si in raportul de evaluare ale celor doua contracte se arata clar ca se vor achizitiona buletinele de stiri, citite live, la solicitarea beneficiarului. In cele doua contracte amintite mai sus se mai precizeaza si ca Primaria Constanta este cea care decide continutul editorial al stirilor si emisiunilor.

Intr-un alt contract, incheiat de Radu Mazare in calitate de primar si compania Soti Cable Neptun SRL, se precizeaza ca pentru aproximativ 650.000 de euro Primaria Constanta va cumpara, pe langa clipuri publicitare, si reportaje publicitare al caror continut este determinat de catre reprezentantii municipalitatii. In contract se mentioneaza ca Primaria trebuie sa anunte cu zece zile inainte daca doreste un reportaj. In nota de fundamentare a contractului si in caietul de sarcini se precizeaza si ca toate materialele inclusiv stirile vor promova imaginea pozitiva a Primariei Constanta.

Cat costa minutul de reportaj

Din anexele contractului din martie 2009 aflam si ce televiziuni au primit bani de la Primaria Constanta: Neptun Tv si posturile locale al ProTv, Antena 1 si Realitatea Tv. Sunt prezentate si preturile pentru fiecare interval orar.

Tarifele Neptun TV
  • 1 minut de reportaj in intervalul 20:00 - 21:00 la Jurnalul Tv Neptun costa 1.000 de euro
  • un minut de reportaj difuzat de aceeasi televiziune duminica dimineata intre 8:30 si 10:30 costa 300 de euro
  • la talk show-ul politic difuzat de marti pana joi, minutul de reportaj costa 800 de euro.
Tarifele  ProTv
  • un minut de reportaj in intervalul 7:45-8:00 costa 150 de euro, cel mai scump minut de reportaj costa 500 de euro in intervalul 22:00-23:00
  • La Antena 1 preturile pe minutul de reportaj variaza intre 160 de euro in intervalul 8:00 si 10:00 adica la Neata cu Razvan si Dani si 500 de euro la Observator, sau Test de fidelitate intervalele orare 20:14, respectiv, 20:45: 21:30.
Tarifele Realitatea TV
  • intervalul 6:45-7:00 pretul este 300 euro/minut
  • intervalul 21:45:22:00 pretul este 600 euro/minut; este si cel mai scump interval
  • intervalul 8:30-9:30 (sambata si duminica) pretul este 500 euro/minut
Contactat de HotNews.ro, primarul Radu Mazare a declarat:
  • "Eu nu sunt director de televiziune, dar cred ca e in functie de rating. Nu stiu daca stiti, dar la OTV cred ca e 20.000 de euro minutul. Despre ce vorbim? Nu cred ca e mult. Oricum contractul a fost verificat si este beton."
  • Despre amenda de la ANRMAP: "Dupa tot controlul am primit amenda minima. Nu au gasit mare lucru in neregula ci cateva proceduri legate de publicitatea pe CanCan si Evenimentul Zilei. Daca era ceva in neregula faceau sesizare la parchet si primeam amenda penala. Oricum am contestat-o in instanta si dupa ce castigam o sa va dam in judecata pe toti cei care ati scris. Vedeti ce scrieti!"
La finalul lunii octombrie, Primaria Constanta a fost amendata de catre Agentia Nationala pentru Reglementarea si Monitorizarea Achizitiilor Publice cu 45.000 de lei pentru incalcarea legislatiei achizitiilor publice in cazul contractelor de publicitate.

Primaria Constanta a cheltuit din 2007 si pana in prezent 1,8 milioane de euro pentru publicitate incheind sapte contracte. Dupa cum a relatat HotNews.ro in repetate randuri, contractele de publicitate au fost castigate de catre companiile detinute de partenerii de afaceri ai primarului Radu Mazare.

Radu Mazare apare ca actionar al companiilor Conpress Group si Xenoti SRL, tot aici fiind actionari si Sorin Strutinsky si Mihail Carciog. Strutinsky si Carciog sint insa actionari ai Soti Cable Neptun si Telegraf Advertising SRL - adica exact cele doua firme care au cistigat contractele de publicitate.

Aceste contracte fac obiectul mai multor dosare instrumentate de Agentia Nationala de Integritate si de catre Departamentul National de Anticoruptie.

ANI a trimis in instanta in acest an un dosar, in care primarul Radu Mazare este acuzat de incompatibilitate. Potrivit ANI, Radu Mazare s-a aflat in stare de incompatibilitate in perioada 23.04.2003 - 06.11.2003, intrucat a detinut si exercitat concomitent atat functia de primar al municipiului de la malul marii cat si functia de administrator la Nisipuri SA. Dupa ce ANI a formulat o cerere de stramutare a procesului de la instantele din Constanta procesul este judecat acum in Galati. 


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5537 vizualizari

  • +27 (33 voturi)    
    Apocalipsa (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:15)

    Weather [utilizator]

    Dacă iese Geoană,peste 5 ani vom alege in turu doi la prezidenţiale între Mazăre şi Vanghelie
    • +23 (25 voturi)    
      inteleg ca Mazare are alt regim decat Ridzi (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:53)

      desteptarea [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Nu vad pe nimeni sa se agite prea tare ca Mazare cheltuie banii publici pe la televiziuni. In cazul Ridzi a fost un scandal montru pt sume mai mici se pare decat ce cheltuie Mazare (am inteles ca sunt cateva milioane de euro).
      Fostii comunisti si noii mafioti au facut o miscare strategica importanta. Au pus mana pe mass media sa ne poate duce in directia pe care o doresc ei.
    • +24 (24 voturi)    
      Amendă cui? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:21)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Deci primăria (prin intermediul primarului sau cui o fi semnat) cumpără, pe banii contribuabililor, publicitate la scoruri astronomice. Apoi vine ANRMAP și dă amendă cui? Tot contribuabililor? Păi a lor e vina? De ce nu dă ANRMAP amendă celui ce-a semnat acel contract? Păi în condițiile astea aș vrea și eu să fiu primar. Să dau cu banul unde vreau și primăria să plătească amenzile... Arrr... Repet întrebarea, merită contribuabilii? Poate da, poate nu...

      Adrian
      • -7 (7 voturi)    
        In ce conditii ai vrea sa fii primar? (Joi, 12 noiembrie 2009, 8:43)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui ady624

        Pacat ca nu ti-au fost asigurate.
    • +14 (14 voturi)    
      Bai nenicule ... (Joi, 12 noiembrie 2009, 7:41)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Deci nesimtire mafiota maxima ...... si NIMENI din tara aia nu este deranjat!!!

      Ce dracu sa mai astepti, pentru ce sa mai speri?
    • -3 (3 voturi)    
      Pt. Apocalipsa (Joi, 12 noiembrie 2009, 13:36)

      GreatRaz [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Si daca iese Basescu, peste 5 ani nu vom mai alege.
  • +29 (29 voturi)    
    ai cui sunt banii ? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:25)

    W. [anonim]

    Daca inteleg eu bine, el cumpara stiri "pozitive" cu banii primariei pe care o conduce. Stirile astea pot fi si electorale desigur. Asteptam deontologii de la motanul Felix si de la Vantu TV/FM sa faca spume si sa spuna ca asa ceva nu se poate.

    Aaaa ..si inca ceva..inteleg ca tot Basescu e de vina pentru asta.

    PS: Ma duc la vot doar sa votez pentru acel referendum (imi place ideea de "cost cutting" acolo), nu am nici o culoare politica, ci doar un profund dispret fara de toti si tot.
    • +22 (22 voturi)    
      yeah (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:59)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui W.

      Daca nu te implici in alegeri nu o sa rezolvi nimic. Tu si toti scarbitii ca tine puteti sa asteptati pana la pastele cailor candidatul miraculos. Nu o sa vina. Toti or sa aiba parti bune si rele.

      Problema e ca majoritatea vede fie doar partile bune (naivii), fie doar pe cele rele (scarbitii).

      Avem o clasa politica (cam slaba si corupta ce-i drept, dar nu la fel ca cea din 89). Lucrurile vor evolua treptat. Iar cu cat se vor implica mai putin cetateni treptatul ala va dura mai mult.

      Multa sanatate si vise cat mai frumoase in continuare.
    • +15 (15 voturi)    
      Vrei o medalie? (Joi, 12 noiembrie 2009, 9:06)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui W.

      Ok, esti sictirit, si ne informezi explicit ca nu vei vota la alegerile propriu zise..Si? Vrei o medalie sau ce? Prin decizia de a nu vota tocmai ai dat greutate unui vot furat sau cumparat. Singurul factor care poate combate cu succes frauda electorala este prezenta la vot. Simplu. E o realitate atit de evidenta incit :) devine logic de ce romanii o ignora. Avem reputatia ca ne dam cu stingul in drepul la cele mai simple lucruri.Daca eu am bani sa cumpar 1000 de voturi, iar pe linga ale mele se mai prezinta 999 de votanti ( ca restul sunt sictiriti ca tine ) atunci am cistigat alegerile si te salut din mers..
  • +25 (25 voturi)    
    Bv voua (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:32)

    cvm [utilizator]

    Va sustin intru totul!
    Mazare este cel mai corupt primar din sud estul Europei.
    Cine nu crede ori este orb/surd ori e ruda cu el.
    Nu v-as dori sa aveti treaba prin primaria Constanta (nu ma refer la a lua un ajutor social).
    • +2 (2 voturi)    
      alte afaceri a lu' Mazare (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:19)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui cvm

      umbla vorba prin urbea de la malul marii ca mazariche are taxa de protectei pt toate supermarketule de 2% din vanzari...primarul mafiot sugruma un oras intreg...
  • +10 (16 voturi)    
    Pe banii constantenilor (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:34)

    x [anonim]

    Daca (virgula) constantenii sint de acord ... sa plateasca 10000 euro minutu' !
  • +16 (16 voturi)    
    Nu inteleg (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:35)

    Orpheus [utilizator]

    E legal sa faca asta cu bani publici?

    Daca da, de ce nu e schimbata legea?

    Daca nu, de ce nu e arestat?
  • +8 (8 voturi)    
    mazare (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:41)

    gigi [anonim]

    pai daca el e actionar si la tv neptun......
  • +14 (14 voturi)    
    Furt calificat (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:53)

    keloo24 [anonim]

    OUG 34/2006 (achizitiile publice) spune asa:
    "ART. 13 Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica pentru atribuirea contractului de servicii
    care: b) se referă la cumpărarea, dezvoltarea, producţia sau coproductia de programe
    destinate difuzării, de către instituţii de radiodifuziune şi televiziune; " In mod cert Hotul Mazare s-a gandit sa incadreze contractul in articolul acesta si nu la art. 58 la contract de publicitate media. Insa tipul stirilor achizitionate de dansul nu se incadreaza la productia de programe (poate de manipulare a constantenilor si de propaganda electorala pentru jefuitorul Mazare si acooliti lui) destinate difuzarii. Daca ar fi stiut sa incadreze contractul la contract de publicitate media, va spun sigur ca ar fi intocmit caietele de sarcini in asa fel incat sa corespunda partenerilor ,eventualii concurenti ar fi fost respinsi in evaluare pentru diverse motive. Oricum intrebarile mele sunt: Ce face Parchetul, DNA, Curtea de conturi, UCVAP-ul si in ultimul rand justitia? Dorm? Aici sunt intrunite elementele constitutive ale mai multor infractiuni prevazute de legea penala si de legi speciale. Din cate stiu eu campania electorala incepe cu 30 de zile înainte de data desfăşurării alegerilor. Ori Hotul Mazare nu a cumparat publicitate media pentru institutia peste care s-a pus stapan ci pentru sine, intr-o forma mascata. Sa zic eu ce infractiuni a savarsit Mazare?Le-as zice da n-am cui pentru ca as spune degeaba.
    • +12 (12 voturi)    
      rectific (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:09)

      keloo24 [anonim] i-a raspuns lui keloo24

      Furt calificat la dresa constantenilor nu ca incadrare juridica a faptei Hotului Mazare. Bucuresteni aveti grija ca Marean care este are grija si dansul de imaginea Mariei Sale. "Cascati" ochii si urechile bine ca toata presa e controlata si manipulata!
    • +4 (6 voturi)    
      Singurele Legi care se respecta (Joi, 12 noiembrie 2009, 8:57)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui keloo24

      sunt cele elaborate de fizicieni. Daca legile facute de juristi n-ar fi interpretabile toti juristii din lume si-ar pierde pita.
  • +12 (12 voturi)    
    Delapidarea (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:03)

    keloo24 [anonim]

    Delapidarea
    Art. 314. - (1) Însusirea, folosirea sau traficarea de către un functionar public sau un functionar în interesul său ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestionează sau le administrează se pedepseste cu închisoare strictă de la 3 la 12 ani.
    (2) În cazul în care delapidarea a avut consecinte deosebit de grave, pedeapsa este detentiunea severă de la 15 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi." cum ar fi dreptul de a alege sau de a fi ales in functii publice. Ori Hotul Mazare a folosit bani publici in interesul sau pentru a-si promova propria imagine nu imaginea institutiei. Astept organele competente sa ia masuri dar nu cele ale lui Mazare din pantaloni sau de la pantofi. In locul constantenilor mi-as pune un mare semn de intrebare asupra convingerilor proprii. Au votat cu cine le-a dictat constiinta sau ca urmare a manipularii? A doua varianta e mai plauzibila. Traiasca principiul utilizarii eficiente a fondurilor publice!!! Ce tara de 2 parale!?
  • +13 (13 voturi)    
    Papucii rosii (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:43)

    Cristea [anonim]

    Pe langa subiect:
    Uitati-va un pic la poza si destindeti-va. Sa ne mai si distram. Motanul manelist incaltzat face parada de masini de epoca (pacat de masini) si exact la cativa metri in spatele izmenelor primarului Constantei stau doua automobile parcate de-amboulea pe trotuar. Ba una nici nu a nimerit trotuarul cu toate patru copitele. Daca n-as fi sigur ca poza nu e regizata, as baga mana-n foc pentru un nou film cu prosti, made by Mazarica Primarica.
    Rar poza mai sugestiva pentru edil. Manca-ti-as!
    • +11 (11 voturi)    
      Parvenism (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:24)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Cristea

      Omul vrea să se îmbrace chic, dar după părerea mea umilă nu are prestanța necesară hainelor pe care vrea să le poarte. Mă refer la sacou. Sacou cu blugi și adidași roșii? Umm... Uneori le nimerește, se îmbracă bine (nu și în poza asta :)) dar când deschide gura... ce înseamnă "a fi beton"? Limbaj de cartier în costume scumpe. Demonstrație că totuși haina nu-l face pe om...

      Adrian
    • -4 (4 voturi)    
      Hai dom'le ca exagerezi (Joi, 12 noiembrie 2009, 9:05)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Cristea

      Intotdeauna mi-a placut de aspectul lui Mazare. Un tip sportiv care se imbraca tinereste, vesel. Comparativ cu tinuta obisnuita a politicienilor burtosi echipati in costume Mazare e un model pozitiv.
      Inca din antichitate gusturile nu se discuta. Mie imi place si tinuta asta cu pantofi rosii. Pentru tine: pantofii au staif, papucii nu.
  • +11 (11 voturi)    
    asta e (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 23:24)

    Corrado Giustiniani [anonim]

    Don Corleone in varianta dobrogeana....
  • +15 (15 voturi)    
    Poate intelegeti (Joi, 12 noiembrie 2009, 0:15)

    Dema-gogu [anonim]

    Va reamintesc de cine a fost votat: " niste babe la care le-am dat de mancare".
    Sper ca nu ati uitat!
    Constantenii au ce merita pentru ca nu au iesit la vot.
  • +9 (9 voturi)    
    Mazare e primar PSD... (Joi, 12 noiembrie 2009, 7:44)

    gabor [utilizator]

    Oare cind se va termina cu toate astea si cu toti?
  • +9 (9 voturi)    
    mazare patron (Joi, 12 noiembrie 2009, 8:39)

    marius [anonim]

    verificati mai bine informatiile. mazare e patron la neptun tv si la ziarul telegraf, asa ca banii tot la el ajung pana la urma
  • -8 (8 voturi)    
    Evrei (Joi, 12 noiembrie 2009, 9:03)

    alex [anonim]

    NU stiu. Ma gandesc. A facut omul o tampenie odata si a imbracat uniforma nazista la o prezentare de moda.. Evreii, altruisti cum ii stim i-o-ntorc lui Mazare cu dragoste si devotament. Parca imediat dupa moemntul cu pricina, Hotnews sarguincios, a scos reportajele cu contractele de plublicitate. Din joben?
    • +6 (6 voturi)    
      judecata simplista (Joi, 12 noiembrie 2009, 9:20)

      obosita [anonim] i-a raspuns lui alex

      atat ati vazut din toate actiunile lui mazare? faza cu costumul de ofiter hitlerist? ori sunteti orb ori sunteti......
      evrei? hai sa fim seriosi! nu mai dati atat cu sionismul in romania ca nu de asta era vorba aici, dar ne place sa rasucim vorbele si situatille pana ne devin convenabile si la indemana!
  • +3 (7 voturi)    
    Mazare (Joi, 12 noiembrie 2009, 9:24)

    bucurestean [anonim]

    Mazare are Constanta.Este a lui toata.Mafia al carei cap este detine peste 90% din acest judet.Atitudinea lui "mai altfel" vine din siguranta de sine.Nimeni si nimic nu-l poate atinge.In C-ta nici un judecator sau procuror nu indrazneste sa se ia de firmele lui . Dar Mazare este un mic mafiot care isi face mendrele pentru ca SE POATE. Constantenii accepta asta. Pare democratie.Dar ce sa ne mai miram de Constanta cand situatia e mult mai grava in Bucuresti.Un exemplu este Vanghelie, un tigan analfabet care si-a cumparat voturile, Negoita , paj la curtea mincinosului plangaret, si mai sunt destule exemple. Votati voi pentru mine.Eu nu vreau sa aleg raul cel mai mic.Mai bine plec din tara.
  • +4 (4 voturi)    
    declaratia bate...campania 1 (Joi, 12 noiembrie 2009, 9:54)

    dan [anonim]

    Este foarte interesanta declaratia data de dl. primar psd de la malul marii, aceasta fiind mai mult decat orice promisiune de campanie elctorala.
    Astfel, primarul Mazare nu respinge acuzatiile aduse, foarte grave de altfel, prin acestea aratandu-se faptul ca cel putin in C-ta, psd-ul foloseste cu nonsalanta banii publici, profitand de inaltul scaunul local ocupat.
    Mazare a declarat simplu ca nu este director de televiziune iar contractul este beton.... Pai, bine domnule Mazare, acesta este raspunsul dumneavoastra in calitate de primar care trebuie sa ocrotiti interesele constantenilor; credeti ca lumea nu va cunoaste functia? sau credeti ca cineva si-ar fi pus vreodata intrebarea daca acel contract este sau nu beton? Asa intelegeti dumneavoastra sa cheltuiti banii celor care v-au ales?...in scopuri electorale care privesc strict interesul psd-ului? Cand au fost de acord cetatenii din constanta cu folosirea bailor publici, colectati tocmai de la ei in scopul foflosirii in interesul lor, cu redirectionarea sutelor de mii de euro in inres de campanie a psd-ului????
    Cat despre partea a doua a declaratiei facute, dl. Mazare va aduc la cunostinta, o vorba din popor...ce naste pisica, soareci mananca! Pai dumneavoastra ii amenintati pe cei care scriu despre activitatea desfasurata de dumneavoastra in calitate de primar, cu justitia...in loc sa va crape obrazul de rusine si sa va cereti scuze publice, cel putin in fata constantenilor, pentru banii pe care ii luati de la ei si ii aruncati in scopuri de partid. Parca tot la ordinul PSD, acum ceva ani, au fost amendati ziaristi de marca din tara...poate ca ar trebuimsa folositi si asta in campanie, ce credeti?
    Dumneavoastra recunosteti cu nonsalanta faptul ca ati luat amenda - amenda se da atunci cand se constata o incalcare a legii - si va bucurati ca este minima? apoi continuati sa va "spalati" spunand ca daca era ceva grav se sesizau alte organisme, or, dle. Mazare, dumneavoastra, reprezentant pe plan local al PSD....
  • -4 (4 voturi)    
    confirmare plata (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:01)

    sufix [anonim]

    a mai intrat o transa de la pdl?
  • +5 (5 voturi)    
    Gangster/mafiot (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:11)

    CETATEAN ALEGATOR [anonim]

    Ambalajul vestimentar si expresiile verbale ale ipochimenului sunt cele ale unui golan de mahala sordida din oricare port unde,printre mateloti si lupi de mare,se ascund tot soiul de infractori. Cazul "primarelui"de Constanta este insa cel al unui gangster ajuns "pe caile democratiei originale" in fruntea administratiei unui mare oras din Romania,patron de retele mafiote cu ramificatii la nivel national.PRODUS GARANTAT VANGHELIE!!!
  • 0 (2 voturi)    
    declaratia bate ... campania 2 (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:23)

    dan [anonim]

    va duc eu la cunostinta faptul ca nu trebuie sa incalcati toate legile pentru a va face vinovat. Aceasta mentalitate de turma, conform careia, daca nu ai ucis pe cineva , nu ai dat in cap cuiva sau nu ai furat ceva inseamna ca esti un om demn de toata admiratia, ar fi trebui sa dispara de mult timp din tara noastra insa, iata, acum observ si eu, umil cititor de presa politica, faptul ca acesasta mentatlitate este introdusa si nu stearsa in/din mintea oamenilor, inca de la scaune inalte. Astfel se explica si declaratia dlui. Geoana candidat la presedintia tarii asteia, care asaltata de intrebari incomode injura ca la usa cortului tocmai pe cei carora le cerseste votul prin pietze. Si in incheiere, ca o paranteza vis-a-vis de injuraturile, pardon, declaratia dlui Geoana, doresc sa imi expun o parere personala in urma vizionarii materialului filmat si anume aceia ca dl Geoana nu prea are ce cauta printre romani, acesta dovedind inca odata faptul ca este "prostanac". Cum este posibil ca exact cel care face ca toate alea cand vinde vorba de Basescu, care promite verzi si uscate peste tot numa-numa o fi ales, care faca parte din partidul condus "onorific" de cel care in vremurile apuse era cot la cot cu Ceausescu si Elena Ceausescu, ne explica cu injuraturi ca vrea sa ne conduca pe toti?!? Cum mai are tupeul sa iasa pe sticla si sa promita o viata mai buna decat cea de acum, in conditiile in care au condus tara asta timp de 3 mandate succesive, cele mai importante, in care s-a intervenit si cu mineri pentru a impune puncte de vedere.........? As vrea sa raspunda dl. Geoana la intrebarile: Cine este vinovat pentru mortii de la revolutie si cine a fost cel care a dispus bataliile duse in capitala intre mineri si cetateni? si daca raspunde , in functie de raspuns poate o sa il mai consider macar om apoi mai vedem.
  • +3 (3 voturi)    
    MOBILIZARE (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:28)

    ar10 [utilizator]

    hai sa ne mobilizam pt. vot cu fam., cu rude, cu prieteni si vecini atat in 22 cat si pe 6!
    este obligatia noastra!
    succes!
  • +3 (3 voturi)    
    De ce nu e anchetat pt deturnare de fonduri??? (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:35)

    teodors [anonim]

    Mie mi s-ar parea logic ca din banii primariei (bani publici) sa nu se plateasca decat pentru interesul public. Nu vad de ce s-ar plati pentru publicitate pentru primarie care e in interesul personal al primarului si al consilierilor. Ceea ce se intampla ar tb sa fie penal si se incadreaza la deturnare de fonduri.
    • 0 (0 voturi)    
      e delapidare (Joi, 12 noiembrie 2009, 14:05)

      keloo24 [anonim] i-a raspuns lui teodors

      deturnarea consta in schimbarea destinatiei fondurilor banesti sau a resurselor materiale, fara respectarea prevederilor legale, daca fapta a cauzat o perturbare a activitatii economico-financiare sau a produs o paguba unui organ sau institutii de stat sau unei alte unitati de interes public (din cele prevzute in art. 145). Ori banii folositi de Mazare nu au fost alocati cu o destinatie - investitii in infrastructura sa zicem - si el i-a cheltuit pe publicitate.
  • +3 (3 voturi)    
    Dubla masura (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:37)

    Cristi [anonim]

    Cazul Ridzi a declansat o adevarata isterie in media. Doar pentru ca era de la PDL. In schimb Mazare (dar si altii), care arunca cu bani intr-o televiziune de care nu e deloc strain, este tratat cu multa delicatete de aceeasi media. Exprimarea individului, masinile in care se plimba si felul in care se imbraca ne aduce aminte de filmele americane cu gangsteri. Foarte interesant e ca specimenul se da social-democrat (sic!). Imi vine sa vars.
    • -1 (3 voturi)    
      Mazare vs Altii (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:15)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Faptul va Mazare fura cu nerusinare banii publici e de notorietate. E un escros care merita sa ajunga dupa gratii .Dar asta insemana ca Ridzi , Udrea , Videanu sau orice alt politicean care a furat mai putin decat Mazare sint cinstiti?
      • +2 (2 voturi)    
        N-ai inteles absolut nimic (Joi, 12 noiembrie 2009, 13:55)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui TNT

        Eu vorbeam despre dubla masura cu care se judeca lucrurile in tara asta in ultimii ani. Cat despre Udrea si Videanu... Imi pare rau dar NU exista dovezi clare (ci doar suspiciuni in presa sau barfe politicianiste interesate) ca ar fi "furat". Daca le detii tu (dovezile vinovatiei celor enumerati), nimeni nu te impiedica sa le prezinti frumusel justitiei romane si cu asta basta. Retine ceva foarte important: Pana la urma urmei toata lumea are dreptul la prezumtia de nevinovatie atata vreme cat nu a fost condamnat definitiv pentru o anume fapta penala. Nu crezi ca asa e corect sa gandim?
  • +2 (4 voturi)    
    Tare tare (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:43)

    Doru Dascalu [anonim]

    Smecher rau nea Mazare asta. Este o dovada ca cei care verifica administratia locala sunt mai prosti ca el. Eu cum nu sunt prost, spre disperarea multora, il anunt pe aceasta cale pe nea Mazare ca el este mai prost ca mine. Sa mananci fecale, ca minutul de pub la OTV este 20.000 de euro, trebuie sa ai un tupeu fantastic si sa minti in fata. Ba nea Mazare, daca dau un simplu telefon sau dau un fax la un Media Shop, si ma dau un patron care vrea sa dea publicitate la Tv, ce zici nea Mazare, imi vor comunica pretul pe spot la televiziunile care doresc?!? Iar ce face Mazare la Constanta sa faca bine mersi, ca doar constantenii l-au votat. Daca locuitorii Constantei sunt prosti, vor avea primarul pe care il merita. In Romania, pot cumpara o casa cu 1.000 de euro, daca vanzatorul este idiot, Actele sunt valabile si sunt proprietar. Intr-un stat civilizat, mi-as lua multa _UE de la societate, ca profit de naivitatea celorlalti. Halal popor, halal alesi.
  • +1 (3 voturi)    
    Mladite PSD-iste (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:16)

    victor [anonim]

    Primarul de Constanta are stofa ! Asta ajunge ori prim-ministru desemnat ori presedinte ........
  • +3 (3 voturi)    
    spalare de bani (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:38)

    radu [anonim]

    sa vedem daca se sesizeaza cineva...dar probabil ca in multe alte cazuri GRAVE (gen Remes) se vor acoperi unii pe altii
  • +1 (1 vot)    
    primar (Joi, 12 noiembrie 2009, 14:33)

    iXandu [utilizator]

    aoleo ce pitziponc de primar mai au si constantenii :D
  • 0 (0 voturi)    
    ...si de unde altu? (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:05)

    gicu [anonim]

    @iXandu: poti repeta asta! din pacate faptul ca ai dreptate nu-l impiedica sa fie reales.
    @Doru Dascalu: lantul este destul de lung si de imbarligat. Nu este vorba numai de fonduri pe care Pastaie le colecteaza legal, ci si de vizite ale institutiilor de control ale primariei care incearca sa te convinga sa cotizezi contra promisiunii ca nu vei fi calcat de ei la fiecare 2 zile doar ca sa iti dea binete, sa-ti intrerupa activitatea pentru vreo 2 ore si sa verifice actele (tot din ultimele 2 zile, evident). Din pacate un mare procent al populatiei Constantei nu este formata din oameni de afaceri, ci din amarati care cred ca sacosa cu kilogramu de zahar si litrul de ulei date gratuit vin din inima larga a lui Pastaie. Pentru Pastaie orice om intra intr-una din categoriile: prieten de mangleala sau fraier. Nu are dusmani pentru ca stie sa-si acopere atat de bine urmele incat orice potential dusman pica de fraier. In categoria asta intra si DNA, desigur. In Bucuresti situatia este alta si pentru simplul fapt ca nu exista un singur primar! Dupa poti intelege facand apel la statistica si la logica, nu toti l-au votat pe Pastaie si nu toti sunt prosti. Faptul ca o majoritate l-a votat pe Iliescu nu inseamna ca si tu esti prost ca reflexie a prostiei majoritatii. ...sau esti? Dar iti inteleg perfect supararea. Cat despre fecale, mi-a trecut prin cap sa-i arunc o punga plina cu respectivele in decapotabila aia de epoca... Stima