CCR respinge unanim, drept inadmisibila, sesizarea PDL. Motiunea de cenzura se voteaza marti, 13 octombrie

de D.G., M.M.     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2009, 14:41 Actualitate | Esenţial


 documente
(12 Oct 2009) PDF, 109KB
Curtea Constitutionala a respins ca inadmisibila sesizarea PDL, anunta CCR. "Competenta Curtii Constitutionale este reglementata limitativ, Curtea nefiind abilitata sa indeplineasca alte atributii decat cele stabilite prin Constitutie si prin legea sa de organizare si functionare. Controlul constitutionalitatii motiunilor de cenzura nu intra in atributiile Curtii Constitutionale".

Decizia a fost adoptata in unanimitate.

Judecatorii explica, intr-un comunicat de presa, ca "prevederile art. 146 lit.c) din Constitutie si ale art. 11 lit.c) si art. 27 – 28 din Legea nr. 47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, invocate de autorii sesizarii de neconstitutionalitate in sustinerea sesizarii, nu justifica exercitarea de catre Curtea Constitutionala a controlului constitutionalitatii motiunilor de cenzura, deoarece textele mentionate se refera explicit la controlul asupra regulamentelor Parlamentului si nu asupra actelor juridice de aplicare a acestora".

Decizia este definitiva si general obligatorie.

Decizia Curtii permite astfel discutarea motiunii de cenzura depusa de PNL si UDMR, stabilita pentru marti, 13 octombrie.

Citeste pe Inventarul Stricaciunilor Politice de ce decizia Curtii nu este o surpriza.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7946 vizualizari

  • +5 (19 voturi)    
    vindeti lei si cumparati euro (Luni, 12 octombrie 2009, 14:44)

    Ovidiu [anonim]

    cat inca mai este timp....adica 2-3 zile

    Ladies & Gentlemen,
    urmeaza haos-ul...
    • +14 (16 voturi)    
      Pai si cine tb sa se pronunte atunci ? (Luni, 12 octombrie 2009, 15:13)

      Rita [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Pai si atunci cine are competenta sa determine constitutionalitatea sau neconstitutionalitatea unui articol prevazut in Constitutie !!!?
      • -2 (18 voturi)    
        hi hi hi (Luni, 12 octombrie 2009, 15:33)

        miki [anonim] i-a raspuns lui Rita

        ohoo asta e tare PDL nu stie sa faca sesizari la Curtea Constitutionala!!!!!!!!
        In loc sa sesizeze Curtea cu privire la cate motiuni pe angajare raspundere si retragerea increderii are voie Guvernul, PDL a sesizat si acerut Curtii sa spuna daca e Constitutionala motiunea prezentand textul ei.
        Pai ce rol are Curtea savada cum e redactata si scrisa motiunea si daca e constitutionala, nici-unul. Poate erau ceva greseli gramaticale si trebuia sesizata si Uniunea Scriitorilor.
  • -8 (38 voturi)    
    De cand o motiune de cenzura e neconstitutionala? (Luni, 12 octombrie 2009, 14:45)

    bgd [utilizator]

    Sa cada guvernul. Nu este dorit decat de 30% din romani....asa ca n-are ce cauta PDL la guvernare singur.
    • +15 (27 voturi)    
      dar tariceanu 1 si 2? (Luni, 12 octombrie 2009, 14:49)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bgd

      bine ca au fost bune guvernele tariceanu 1 si 2 cu sustinere de 18%
      • +4 (12 voturi)    
        tariceanu 1 si 2 (Luni, 12 octombrie 2009, 15:45)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui alex

        Spre stiinta ta guvernul Tariceanu 1 a fost numit dupa alegerile din 2004 si dupa cooptarea PC la guvernare ("solutia imorala") a avut peste 50% sustinere, cel putin pana la iesirea PC din guvern.
        Guvernul Tariceanu 2 rezultat dupa inlaturarea PD de la guvernare a avut si el o sustinere mai mare de 50% (chiar daca cele 2 partide care il alcatuiau nu aveau decat 18% in parlament). Dovada ca au avut sustinere peste 50% este ca nu a trecut nicio motiune....Simplu, nu ?
        Problema acum este ca guvernul Boc nu mai are niciun alt partid care sa-l sustina macar din umbra in afara de PDL (asa cum a facut o parte din PSD cu guvernul Tariceanu2)
        • +1 (3 voturi)    
          asteapta votarea motiunii si vorbim dupa... (Luni, 12 octombrie 2009, 19:09)

          dadan [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          nu e de ajuns ura impotriva lui Basescu sa pice guvernul...mai ales ca aceasta ura nu e impartasita de cei din teritoriu care sunt oameni practici (ca sa nu spun materialisti) si trec peste duelurile personale ale lui iliescu, geaona , mazare , etc cu Basescu....
          guvernul Boc o sa reziste pentru ca are ce oferi pentru suport in parlament , pe cand geoana o sa stea ca pe ace sa vada in ultima clipa cine ii va trada.... ma indoiesc ca aripa lui Mitrea o sa voteze pentru orice ii aduce vreo victorie lui geoana ...iar in PNL se dezerteaza pe fatza , deci Boc o sa ramana la guvernare fara compromisuri majore...
          Intrebarea este : de ce agita Crin si Geoana apele in aceste vremuri grele pentru tara? chiar nu mai aveau rabdare pana la alegeri cand se trasau clar majoritatile? daca geoana a plecat de bunavoie de la guvernare , de ce vrea acum inapoi? astia sunt inconstienti sau chiar sacrifica tara doar de dragul rafuielii cu Basescu?
          • 0 (0 voturi)    
            alegeri (Marţi, 13 octombrie 2009, 7:27)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui dadan

            Care majoritati dupa alegeri, ca alegerile parlamentare sunt peste 3 ani, atunci se traseaza majoritatile, acum sunt doar alegeri pentru presedinte...
            Si daca tu inca mai crezi ca guvernul Boc1 s-a facut pentru a trece peste momente grele si peste criza este problema ta. S-a dovedit ca s-a facut numai pentru a se ajunge la ciolan cu orice pret, chiar cu pretul infratiri a 2 partide care se dusmaneau fatis ininte de alegeri.
    • -3 (31 voturi)    
      Cum de cand (Luni, 12 octombrie 2009, 14:50)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      De cand e PDL-ul la putere. Aberatie mai mare ca asta nu am auzit in viata mea.

      Daca ne gandim si ca Boc e profesor in drept constitutional si ca tema de doctorat a fost legata de superioritatea parlamentului bicameral ...
      O fi luat diploma la Spiru Haret? :)
      • -1 (17 voturi)    
        ei, o "greseala" de tineretze :))) (Luni, 12 octombrie 2009, 15:23)

        MIhai [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        pe vremea când avea de-a face cu dreptul constitutional ca teoretician si-si dădea doftoratul, nu văzuse lumina farului călăuzitor emisă de cârmaciul iscusit; pardon, cârmaci era ceausescu, băse e insusi copitanu :)))
    • +9 (25 voturi)    
      bgd,foloseste cel putin aritm..babeasca (Luni, 12 octombrie 2009, 14:51)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui bgd

      "Nu este dorit decat de 30% din romani".
      Si care partid,ma rog,este dorit de romani si are un procent mai avansat?Daca vrei sa pari serios si la tema,vorbeste cel putin la singular.
      • -1 (17 voturi)    
        Am spus ca... (Luni, 12 octombrie 2009, 15:00)

        bgd [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Nu are ce cauta singur la guvernare.
        • +2 (2 voturi)    
          exemplu dat mai sus - Tariceanu 2 (Luni, 12 octombrie 2009, 19:23)

          dadan [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          si nu mai interpreta sau nuatza - a guvernat cu 18% SINGUR , avand o majoritate dubioasa si total netrasparenta ..... voi interpretati si va justificati in functie de conjuncura care va e favorabila - "poate nu-i moral ce am facut noi dar e legal...sau - chiar daca ce fac astia e legal , nu e moral nenicule , adica sunt niste bestii ce sfideaza vointza poporului".... texte de oameni fara coloana vertebrala....
          si sa mai stii ceva - nu o sa ramana singur la guvernare - o sa ii aiba alaturi pe UDMR care sunt mercenari de meserie (targuiesc cum vor voturile ungurilor jucand putin teatru cu autonomia) plus o gramada de nemultumiti din PNL si PSD .... deci tot majoritate o sa se cheme si asta chiar daca nu-l include in schema pe crin sau pe geoana....(geoana s-a cerut afara, atunci sa stea afara - daca nu stie sa se joace de-a politica sa nu mai faca scenarii penibile)
          • 0 (0 voturi)    
            PNLul nu a fost singur (Luni, 12 octombrie 2009, 20:04)

            bgd [anonim] i-a raspuns lui dadan

            I-a avut in spate pe PSD-isti....
            Daca isi formeaza majoritate...f bine, insa un guvern fara sustinere e dezastruos pt tara. Asta incerc eu sa subliniez.
            Nu putem sa facem experimente din astea in asa perioada.
            Si toate astea din cauza alegerilor astea nenorocite. Cea mai proasta idee posibila a fost decalarea alegerilor.
    • -3 (19 voturi)    
      crezi? (Luni, 12 octombrie 2009, 14:56)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Crezi ca 30 %? Cred ca nici 30 % din cei care au votat PDL!
    • +13 (21 voturi)    
      guv. moliceanu cu 15% nu te-a deranjat! (Luni, 12 octombrie 2009, 15:09)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      nici guv. nastase n-a fost dorit decat de 35% si a stat 4 ani...
      • +1 (13 voturi)    
        De fiecare data au avut sustinere in Parlament. (Luni, 12 octombrie 2009, 15:29)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

        Un Guvern fara sustinere inseamna dezastru pt tara. Daca ar gasi sustinere..si ar face treaba...nu m-ar deranja.
        • +5 (7 voturi)    
          sustinere de la norica (Luni, 12 octombrie 2009, 16:17)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          si prietenii ar insemna ca "fac treaba pentru tara"??? ma faci sa rad in hohote...
      • +1 (7 voturi)    
        ba da! (Luni, 12 octombrie 2009, 15:32)

        Nicky [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

        Ba da, dar macar pe aia nu i-am votat....
      • -1 (7 voturi)    
        Deranj (Luni, 12 octombrie 2009, 16:43)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

        Pai nu m-a deranjat ca mi-a crescut veniturile. Guvernul Boc ce face? Mi le scade deci ma deranjeaza.

        Chestia e ca nu mi le scade numai mie ci si voua dar sunteti prea orbi sa vedeti. La fel s-a procedat si la inceputul comunismului, s-au spalat creiere.
        • +6 (6 voturi)    
          Alex.C. (Luni, 12 octombrie 2009, 17:40)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Tie ti le-au crescut,la ceilalti a batut pasul pe loc.Egoismul romanesc!Mie mi-a mers bine ce-mi pasa de celalat!Cel putin vorbeste cu logica si putin mai intelept!
          Romanilori le merge prost astazi ca tie ti s-a marit salariu,altuia pensia,altii au stat si au taiat frunze la caini,dar au incasat de la stat!
          Daca Ro.era o tara productiva te-as fi aplaudat,dar asa esti numai de criticat!
          Statul este bancrot si tu stai si te lauzi de marirea salariului tau!
          Daca vrem sa fim corecti nu Guvernul Boc a falimentat tara,a fost o falimentare lenta si dosita de cei care cunosc numai metodele cu planul cincinal!
    • +5 (7 voturi)    
      Colaborare (Luni, 12 octombrie 2009, 15:16)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Politicenii nostrii trebuie sa invete sa colaboreze intre ei. Asa vor fi nevoiti sa respecte cat de cat niste reguli. Nu cred ca vre-un partid va mai pupa majoritatea in parlament sa guverneze de unul singur.
    • -2 (12 voturi)    
      Bine ca a stat guvernul Tariceanu... (Luni, 12 octombrie 2009, 15:20)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui bgd

      cu 18%?! Voi sunteti bolnavi irecuperabili.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu! (Luni, 12 octombrie 2009, 15:26)

      eu [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Nu e dorit de 30% dintre romani, ci de 30% dintre cei care au votat.
      • +2 (4 voturi)    
        mai eu (Luni, 12 octombrie 2009, 16:19)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Cand se fac sondaje de opinie se intreaba un numar de 1000 pana la 2000 de subiecti si avem un rezultat cu probabilitate de peste 95%.Cand voteaza cateva milioane de oameni probabilitatea este mult mai buna.Expresia psd-ista "din cati au votat" este tot atat de valoroasa ca gandirea lor-aiurea.
    • +1 (1 vot)    
      ...pai (Luni, 12 octombrie 2009, 17:34)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Slabiceanu a avut 18% si a guvernat 2 ani jumate fara probleme... atunci insa conjunctura era alta, PSD nu voia alegeri anticipate ca statea prost in sondaje....

      Oricum, intrebarea e... daca nu CCR, atunci cine???
  • +10 (16 voturi)    
    V-am invins ! (Luni, 12 octombrie 2009, 14:46)

    C.T.C [utilizator]

    Dragi romani....v-am invins !
  • +12 (12 voturi)    
    Eh, acu i-acu! (Luni, 12 octombrie 2009, 14:46)

    SHEAPA [utilizator]

    Ia sa vedem, cum stau cu ouale politicienii romani .....

    ....oricum se dau hermafroditi majoritatea, macar o data pe an sa poarte pantaloni!

    Ce ziceti, sperante desarte?
  • +10 (20 voturi)    
    E foarte bine, CCR nu trebuie bagata in politica (Luni, 12 octombrie 2009, 14:47)

    Roman [anonim]

    Lupta politica trebuie desfasurata in Parlament, Curtea Constitutionala are atributii de alta natura, nu aceea de a se ocupa de orice hartuiala juridica intre partide.

    Sper ca motiunea sa fie votata sau Boc sa demisioneze inainte, in felul asta Romania va asista la un haos administrativ creat de opozitia PSD-PNL.

    Daca motiunea nu e votata, Basescu e invingator pe toata linia.
    • -1 (23 voturi)    
      Haos (Luni, 12 octombrie 2009, 14:52)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Roman

      Haosul e creeat de altcineva. Haos si scandal de 5 ani de cand e la putere. Eram departe daca era liniste dar de ...
      • +2 (4 voturi)    
        Liniste... (Luni, 12 octombrie 2009, 15:51)

        Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        ... si pace, doar in cimitire.
      • +1 (3 voturi)    
        linistea nu este egal cu progress (Luni, 12 octombrie 2009, 19:39)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        tu esti din aceia nostalgici care il sustin pe ilici si va doriti intoarcerea la normalitate , nu?
        pai sa ne gandim putin : dupa 90 noi nu am avut parte de nici o urma de normalitate ....cand un batran "intelept" vrea intorcerea la normalitate si liniste - atunci se refera perioada dinainte de 90 cand era liniste de ti-era sila de atata liniste dar progres si libertate nema ...intelegi tu?
        tu ai simptomele inocularii securiste cu mesaje subliminale vomitate pe antene zilnic...adica mai pe intelesul tau nu mai faci diferentza intre cauza si efect .... tu vezi efectul - scandal, dar cauza ti-au zis-o altii pentru ca ai ales sa gandeasca altii pentru tine....
        dar fa o analiza simpla : Basescu e injurat de dinozaurii comunisti care sunt deranjati de condamnarea comunismului , apoi Basescu este injurat de securistii din umbra care detin putere economica (mogulii pe intelesul tau)... iar tu asisti la scandal si spui ca e de vina Basescu ? pai da ,asta e logica romanului subeducat care in cazul unui viol ii da dreptate violatorului pe motiv ca fata era imbracata prea provocator iar violatorul e si el om si are nevoi...mi-e groza ca traiesc intr-o tara in care majoritatea gandeste asa (mineriadele in opinia ta sunt ode aduse linistii si normalitatii)
    • +1 (3 voturi)    
      Antena voiculescu felix (Luni, 12 octombrie 2009, 16:26)

      Lolek si Bolek [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Antena 3 a anuntat aceasta decizie inainte ca ea sa se produca . Asta da tov voiculescu ,asta da servicii ,activi inca nu ? baietii la datorie raporteaza inainte sa fie .
  • +3 (23 voturi)    
    inca o decizie dubioasa a ccr (Luni, 12 octombrie 2009, 14:48)

    claudiopolis [utilizator]

    Cum dracu poate fi constitutionala cand in art.113 spune clar ca "daca motiunea de cenzura a fost respinsa, deputatii si senatorii care au semnat-o nu mai pot initia, in aceeasi sesiune, o noua motiune de cenzura"
    Oare judecatorii ccr primesc pensii speciale?
    • -2 (12 voturi)    
      Vezi ca a scris Doc la Opinii... (Luni, 12 octombrie 2009, 14:53)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

      Un articol f bun despre toata treaba asta.
      • -1 (9 voturi)    
        La Esential (Luni, 12 octombrie 2009, 14:59)

        bgd [anonim] i-a raspuns lui bgd

        scuze
    • +3 (7 voturi)    
      Mda (Luni, 12 octombrie 2009, 14:54)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

      Ai "uitat" sa citezi intregul aliniat:
      Art 113
      (4) Dacă moţiunea de cenzură a fost respinsă, deputaţii şi senatorii care au semnat-o nu mai pot iniţia, în aceeaşi sesiune, o nouă moţiune de cenzură, cu excepţia cazului în care Guvernul îşi angajează răspunderea potrivit articolului 114.

      Motiunea precedenta a fost initiata tocmai pe o angajare a raspunderii Guvernului.
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Luni, 12 octombrie 2009, 15:30)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        Poate imi explici si mie unde scrie ca motiunea de cenzura tb sa fie una simpla???In articol scrie f f clar (4) Dacă moţiunea de cenzură ( nu zice nici unde ce tip de motiune a fost , putea sa fie simpla sau putea sa fie pe raspundere parlamentara , atata timp cat nu scrie de care este inseamna ca poate fi oridecare) a fost respinsă, deputaţii şi senatorii care au semnat-o nu mai pot iniţia, în aceeaşi sesiune, o nouă moţiune de cenzură, cu excepţia cazului în care Guvernul îşi angajează răspunderea potrivit articolului 114. Oricum mintea ta nu o sa poate intelege treaba asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Eh na (Luni, 12 octombrie 2009, 17:54)

          Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui /./

          Surprinzator, mintea mea poate intelege treaba asta doar ca nu e de acord cu interpretarea ta.

          Concluzia mea e ca avem o constitutie neclara si interpretabila.
          • 0 (0 voturi)    
            e f clar (Luni, 12 octombrie 2009, 21:44)

            /./ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

            E f clar ce scrie numai ca tu vrei sa o interpretezi cum doresti tu la fel ca si PSD si PNL.Eu te intreb ce mai conta dc guvernu cadea la motiunea asta sau cadea la raspunderea pe legea pensiilor care oricum a fost depusa inaintea motiuni simple??E f simplu comunisti dicteaza inca ce doresc ei si tu le iei apararea.F bine ramaneti doar voi in tara asta de cacat sper sa iti stea in gat tie si noilor comuisti
        • 0 (0 voturi)    
          Despre Motiune ! (Luni, 12 octombrie 2009, 18:24)

          teo ! [anonim] i-a raspuns lui /./

          Daca C.C.nu are competenta de a analiza constitutionalitatea unei motiuni de cenzura,atunci cine poate constata nulitatea absoluta a acesteia,in ipoteza in care initiatorii ei,incalca prev.constitutionale privind elaborarea unei asemenea motiuni de cenzura.Poate, I.C.C.J. ?!
    • +8 (10 voturi)    
      nu e asa... (Luni, 12 octombrie 2009, 14:54)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      nu au zis ca e constitutionala...citeste si tu mai atent...au zis ca nu e de competenta lor sa determine constitutionalitatea sau neconstitutionalitatea motiunii...adica s-au spalat pe maini...
      Intrebarea este...cine are abilitatea de a stabili acest lucru?
    • -1 (13 voturi)    
      o decizie normala (Luni, 12 octombrie 2009, 14:58)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

      Acolo isi duc veacul securisti pusi de PSD si PNL, chiar credea cineva ca astia s-au pensionat??Adevaru ca scapa cine poate din Romania ne asteapta iadul in urmatori 2 ani.Emigrarea e singura solutie.
    • +8 (10 voturi)    
      ccr n-a zis nici da nici ba (Luni, 12 octombrie 2009, 15:00)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      Daca nu intelegi de ce iti dai cu parerea?
      Curtea nu a spus ca e constitutional sau neconstitutional ci a spus ca nu e treaba ei. Si de ce nu e treaba ei, pai pentru ca atunci cand cei de la PDL s-au dus la CC in loc sa intrebe daca PNL are voie sa puna 2 motiuni de cenzura in acceeasi sesiune ei au intrebat daca textul celei de-a doua motiuni de cenzura e constitutional. Sunt curioasa acum cati dintre parlamentarii PDL care au semnat hartia au studii juridice?
      • +1 (1 vot)    
        nici nu conteaza daca ramane sau nu... (Luni, 12 octombrie 2009, 15:21)

        faunbine [anonim] i-a raspuns lui mihai

        CC a raspuns ca nu se poate pronunta in privinta constitutionalitatii textului, nu ca asta ar fi fost problema pusa in discutie de PD-L.....oricum nu are importanta daca cade sau nu, doar nu credeati ca o sa stea vesnic, ce, o sa vina intermiar un guvern de care ? PSD-PNL, adica guverneaza si organizeaza alegerile 4 saptamani ? amuzant ? si ce castiga politic ? si tot ei propun bugetul ? ce chestie....toata chestia cu motiunea de cenzura nu are sens, pentru ca dupa aceea o ia la vale tot ghemul...nimeni nu are un plan B pentru dupa inlocuirea guvernului...care oricum nu pleaca la 5 minute dupa votarea motiunii...mai uitati-va in Constitutie..ca dureaza frate....campania incepe in 2 saptamani
    • +4 (10 voturi)    
      Ignorance is bless? (Luni, 12 octombrie 2009, 15:12)

      luxor [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      Draga Claudiopolis te felicit, in sfarsit Ignorance is bless!!!!!

      Inainte de a comenta ar fi bine sa citesti intreaga Constitutie, sau lege sau articol sau ce o mai fi si nu numai asa un alineat din context, sau cel putin articolele urmatoare.
      Asadar art. 113 face referire la "retragerea increderii acordate Guvernului " ce poate fi adoptata printr-o motiune de cenzura, ce intr-adevar este doar una pe sesiune. Atentie "retragerea increderii acordate Guvernului" fara vreun motiv specific, adica o lege o OUg un plan etc, ci RETRAGERE A INCREDERII datorita activitatii generale a Guvernului.
      Bineinteles ca art. 113 citat de tine precizeaza "cu exceptia cazului in care Guvernul isi asuma raspunderea".
      Apoi art. 114 spune "o motiune de cenzura de la prezentarea programului, proiectului de lege" ASUMAT DE GUVERN daca este adoptata Guvernul e demis.
      Asadar stimabile, pe intelesul tau exista motiune de cenzura model 1 - cu titlu general, adica retragere incredere ce poate fi 1 pe sesune si motiune de cenzura model 2- care se incepe in urma asumarii de catre Guvern a unei legi, program etc, si care evident se poate depune de cate ori Guvernul isi asuma raspunderea.
      Concluzionand, motiunea trecuta si respinsa este in mod evident modelul 2 - s-a declansat in urma asumarii pe legea salarizarii unice, legea educatiei etc.
      Motiunea actuala este model 1 si este prima din aceasta sesiune.
      Mai citeste.
      • +1 (5 voturi)    
        bravo (Luni, 12 octombrie 2009, 15:35)

        vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui luxor

        bravo!ai un plus de la mine.un comentariu la obiect, o palma pentru cei care isi dau cu parerea despre Constitutie "din auzite".
      • +1 (3 voturi)    
        desinformare (Luni, 12 octombrie 2009, 16:32)

        Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui luxor

        Oare PDL umbla cu aceleasi arme murdare bazate pe minciuna si dezinformarea opiniei publice? Oare nu a mai fost o alta motiune de cenzura, in afara celei de la asumare?
        Tare mi-e teama ca aveti dreptate stimate Luxor
      • +1 (1 vot)    
        nu-i chiar asa (Luni, 12 octombrie 2009, 19:07)

        ion [anonim] i-a raspuns lui luxor

        Motiunea impotriva unor legi asupra carora guvernul si-a asumat raspunderea se depune dupa asumarea raspunderii si nu inainte. Motiunea depusa acum de PSD+PNL este depusa inainte ca guvernul sa-si asume raspunderea deci nu este pe asumarea raspunderii. Caz in care este neconstitutionala. Ar fi constitutionala daca ar depune-o dupa asumarea raspunderii guvernului pe legea pensiilor. Dar asta i-ar pune intr-o lumina proasta pe antireformistii PSD+PNL. Asa ca au apelat la o mica diversiune... o depun inainte. Nu e constitutional dar curtea constitutionala se abtine si singurii care ar putea decide corectitudinea raman cei de la comisia judica a parlamentului, unde ghici cine are majoritatea :) In concluzie, cand ai majoritatea in parlament, tu centrezi, tu dai cu capul. Cam cum e justitia cu procesele de salarii. Imi pare ca avem o dictatura a parlamentului + o dictatura a justitiei.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu te mai obosi degeaba! (Luni, 12 octombrie 2009, 20:21)

        fhgfgh [anonim] i-a raspuns lui luxor

        Claudiopolis este studentul lui Boc. Si asta spune totul.
  • +1 (5 voturi)    
    Johannis-premier, Boc-primar la Sibiu (Luni, 12 octombrie 2009, 14:49)

    gogu [anonim]

    A fost doar un joc de cuvinte, tot Baselu face cartile
  • 0 (4 voturi)    
    guvernul (Luni, 12 octombrie 2009, 14:50)

    elis [anonim]

    chiar daca putea cc nu ar fi dat unda verde pdl pt.ca ii vizeaza direct prin pensiile speciale asa ca.........mai trece multa apa pe dambovita pana v a face cineva dreptate.alegeri anticipate asta ne pandeste si ar cel mai bine sa nu mai fie nici pdl singur.
  • +1 (9 voturi)    
    Atenție la cuvantul ”indamisibila” (Luni, 12 octombrie 2009, 14:53)

    MIHAI 2 [anonim]

    Ar insemna ca judecatorii CC
    nu s-au pronuntat
    nici ca motiunea ar fi constitutionala,
    nici ca nu ar fi.
    Ar mai putea insemna si alte chestii
    convenabile PDL ,
    dar nu eu sunt
    doctorul lor in drept constitutional.
    Eu as vrea sa fiu doctorul lor legist
  • -4 (12 voturi)    
    S-au "spalat" pe maini... (Luni, 12 octombrie 2009, 14:53)

    Cristi [anonim]

    O decizie absolut rusinoasa. CCR pur si simplu isi declina responsabilitatea in a lua o decizie privind constitutionalitatea sau neconstitutionalitatea unui articol prevazut in Constitutie!!! Asa ceva n-am mai pomenit!!! Daca nici CCR nu poate decide daca un act este constitutional sau nu, atunci cine poate face asta? Crin "Chucky" Antonescu, Adrian Nastase si Marean Vanghelie? RUSINE!
    • +1 (1 vot)    
      Cu constitutie sau fara ea... (Luni, 12 octombrie 2009, 15:15)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Pai cred ca nu intelegi cu adevarat....
      Articolul acela este asimilat de Regulamentele Camerelor. El poate fi judecat atunci cand este introdus in regulamente.
      Felul cum sunt aplicate regulamentele nu mai este traba CCR, desi logica ne spune ca ar trebui sa fie asa... Dar CCR nu este un gardian, din pacate.

      Ce mai este de zis....Daca Basescu a amintit ca ar trebui schimbate unele prevederi constitutionale, a sarit toata lumea strigand: Dictatorul!

      Domnul profesor Iorgovan (laudata fie-i amintirea de neuitat) zicea ca aceasta Constitutie este pentru urmatorii 100 de ani. Nu a fost asa, domnul ex-presedinte Iliescu (tine-l Dumnezeu in viata vreo 200 de ani) a schimbat-o cand i-a convenit sa o faca....

      Asa ca... mai asteapta vreo 100 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu esti chiar redus mintal? (Luni, 12 octombrie 2009, 20:25)

      ytdrtdy [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      "CCR pur si simplu isi declina responsabilitatea in a lua o decizie privind constitutionalitatea sau neconstitutionalitatea unui articol prevazut in Constitutie!!! "

      CCR se pronunta asupra constitutionalitatii prevederilor Constitutiei?
  • 0 (14 voturi)    
    MAI SA FIE !!!! (Luni, 12 octombrie 2009, 14:56)

    cela [anonim]

    Cum stiau ei PNL-istii de acum o ora decizia curtii. Deci prima data s-a comunicat PNL decizia si apoi a fost discutata la Curtea .... de infractiuni as zice eu . Daca facea PSD cerere de constatare a constitutionalitatii unei motiuni sigur se pronunta aceasta nemaipomenita Curte . Vai de tara asta in care nimeni nu mai stie ce e constitutional si ce nu . Pina acum nici n-am stiut ca exista aceasta instanta de judecat constitutionalitatea unor decizii . Numai de cind cu cei 322 de nemernici care fuf toata ziua la CURTE . Obisnuiti de cind stramosii lor se ducea la .."STAMBUL . Rusine tuturor care iau asemenea decizii strimbe . Se vedea cu ochiul liber ca motiunea era aiurea , Ce titlu e asta "" 11 impotriva Romaniei !!!! Numai 11 sint ???? Eu stiu mai multi .
    • +1 (7 voturi)    
      TE FACI CA NU INTELEGI (Luni, 12 octombrie 2009, 15:50)

      ARY [anonim] i-a raspuns lui cela

      sa-ti explic:

      1. Da, exista CCR si deciziile sale au fost deseori in favoarea PDL si lui Basescu.
      Nu stiai de existenta CCR dar dai ochii peste cap pe forum si oferi lectii de democratie.
      2. Dintre cei 322 care l-au suspendat pe Basescu in 2007 15-20 sunt acum in PDL, multi dintre ei in noul legislativ, ales uninominal:)
      Deci, care sunt ăia buni si care ăia răi !?
      3. Povestea cu vazutul cu ochiul liber este relativa. In sensul ca stiu un personaj care are un ochi liber (este focalizat dezorganizat şi in alt unghi decat celalalt ochi) si care are opinii identice cu ale tale. Deci, daca punctul tau de vedere reprezinta punctul de vedere al personajului evocat (prietenii ii spun Chiorul) atunci regret irosirea celor 3 min necesare prezentului raspuns.
      • +1 (3 voturi)    
        INTELEG... (Luni, 12 octombrie 2009, 18:40)

        Cela [utilizator] i-a raspuns lui ARY

        din pacate mai mult decit crezi tu . Daca esti asa destept (si vezi si bine -deci nu esti CHIOR)spune-mi si mie de unde stia Crin Antonescu de decizia CCR cu o ora inainte ca aceasta sa se fi pronuntat???? La asta ma refeream . Si .. mai mult .pe vremea lui Nastase si a lui Iliescu ai auzit sa se bata drumul toata ziua la CCR ??? Deci comunistii lui Nastase erau foarte "constitutionali " . De aia am ajuns in halul asta ,de bine ce au condus ei tara pana sa ajunga -cum zici tu - Chioru la putere . Inainte de a jigni pe cineva -pt. un defect ( vezi ca poti fi si penal putin ,daca si-ar prinde Basescu mintea sa te dea in judecata ) adu niste argumente logice. Daca nu poti , asta e ,pacat de minutele irosite ......
  • +3 (7 voturi)    
    Si cine ma rog? (Luni, 12 octombrie 2009, 14:56)

    swolf [anonim]

    Se poate proninta asupra constitutionalitatii motiunilor de cenzura? Sa inteleg din acest raspuns ca parlamentul poate da jos Guvernul dupa bunul plac? Sau Presedintele? (pentru ca, nu-i asa, avizul CC este doar consultativ si oricum puscariabilii din parlament l-au ignorat copis data trecuta).
    Dictatura parlamentului este vadita. Jos parlamentul! Asa cum este conceput acum, nu ma reprezinta, desi am fost la vot de fiecare data!
    • 0 (4 voturi)    
      Serios? Dictatura parlamentului... (Luni, 12 octombrie 2009, 15:10)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui swolf

      In primul rind in Constitutie se specifica:

      ARTICOLUL 109
      (1) Guvernul răspunde politic numai în faţa Parlamentului pentru întreaga sa activitate. Fiecare membru al Guvernului răspunde politic solidar cu ceilalţi membri pentru activitatea Guvernului şi pentru actele acestuia.

      In al doilea rind parlamentul nu trebuie sa te reprezinte pe tine, ci tot electoratul romanesc.

      In al treilea rind Curtea Constitutionala a spus ca nu poate sa se pronunte in privinta modului in care sint aplicate prevederile referitoare la motiunile de cenzura. S-arr putea pronunta asupra textului din constitutie in sine dar nu asupra motiunii de cenzura.

      Dar nu fiti tristi ca din punctul de vedere al politicienilor e mult mai important spectacolul si modul in care acest spectacol influenteaza votul. Ce se intimpla cu tara e secundar... ciolanul e important
      • +4 (4 voturi)    
        Sigur ca da (Luni, 12 octombrie 2009, 15:30)

        swolf [utilizator] i-a raspuns lui Geo

        De aia parlamentul este institutia statului cu cea mai mica incredere din partea opiniei publice, pentru ca este "reprezentativ". Daca ar fi trait, Eminescu ar fi scris nu doar "sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni", ar fi adaugat si clica celor 322 pe lista...
    • +1 (5 voturi)    
      Ma tu esti Lear? (Luni, 12 octombrie 2009, 15:11)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui swolf

      numai el era pe aici cu "dictatura parlamentului".
      Bineinteles ca Parlamentul poate da jos Guvernul dupa bunul plac.
      Cat Guvernul a avut majoritate in Parlament, nimeni nu a vrut sa-l dea jos sau daca a vrut nu a reusit.
      ASTA e ordinea fireasca intr-un stat de drept: Parlamentul e ales de popor, Guvernul TREBUIE sa aiba sprijinul Parlamentului daca vrea sa poate functiona.
      Boc a incercat marea cu degetul si s-a inecat.

      Ok, nu te reprezinta pe tine, dar reprezinta majoritatea de 65% care au votat PNL+PSD+UDMR.
      • +3 (7 voturi)    
        Stiu ca iti este greu sa intelegi (Luni, 12 octombrie 2009, 15:36)

        swolf [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Dar pentru un antenist raspandac ca tine, repet: un parlament in care voturile sunt cumparate cu un litru de ulei nu poate fi reprezentativ pentru oricine are suficient ulei in casa si un singur vot de oferit, ca mine.
        Problema este ca tot eu platesc si litrul ala de ulei cu care sunt corupte voturile, prin impozitele si taxele pe care le platesc regulat.
        M-am saturat de dictatura prostiei, a indiferentei si a incompetentei, atat de bine reprezentata in parlament. Jos parlamentul!
        • 0 (4 voturi)    
          Eu totusi sper... (Luni, 12 octombrie 2009, 16:02)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui swolf

          ca tu faci bascalie pe aici si nu vorbesti serios cand spui "jos parlamentul".

          PT Hotnews: ar fi interesat sa mai adaugati o functionalitate la site.
          Atunci cand fac mouseover peste nr de voturi sa-mi apara cei care voteaza + si cei care au votat - .
          Cred c-ar fi un exercitiu interesant.
          In final, n-avem nimic de ascuns!
          • +2 (2 voturi)    
            totul este mult prea serios (Luni, 12 octombrie 2009, 17:11)

            swolf [utilizator] i-a raspuns lui gigi

            pentru a face "bascalie"... singura speranta pentru romanii ca mine reprezinta schimbarea constitutiei, clarificarea tipului de republica, introducerea legii lustratiei si de abia dupa aceea un parlement ar putea devei legitim. A, sa nu uit, si un vot uninominal corect, nu facatura care l-a bagat pe un individ ca olteanu in parlament, desi a iesit pe locul 3 in colegiul unde a candidat
        • -2 (2 voturi)    
          argumentum ad personam (Luni, 12 octombrie 2009, 16:29)

          gigel2 [anonim] i-a raspuns lui swolf

          Si tie iti este greu sa intelegi ca o opinie se cere argumentata si combatuta. Adica, te referi la opinie, nu ataci persoana care a emis-o. Asa, e foarte simplu sa sp[un ca esti un angajat prin subsolurile din Modrogan sau Cotroceni iar salariul tau e platit din taxele si impozitele mele. Ei bine, nu-mi convine!
          • +1 (3 voturi)    
            am argumentat suficient (Luni, 12 octombrie 2009, 17:16)

            swolf [utilizator] i-a raspuns lui gigel2

            iar tu poti sa crezi ce vrei, eu nu stau prin subsoluri. Nu am grija zilei de maine, dar, poate din nefericire pentru mine, imi pasa prea mult de tara asta si ma agit sa ii fac si pe altii sa inteleaga opresiunea parlamentarismului actual... Daca tu esti multumit de parlement, alegerea ta, dar eu ma numar printre cei care l-ar dori mult schimbat - de exemplu maxim 300 de parlamentari, unicameral si alegeri uninominale corecte si nu struto-camiliste... dupa aia mai vorbim de legitimitatea parlamentului
  • +9 (9 voturi)    
    CCR is declina competenta (Luni, 12 octombrie 2009, 14:58)

    Justin Puscasu [anonim]

    nu respinge sesizarea PDL ca nefondata.
    Competenta pentru rezolvarea sesizarii revine Parlamentului.
    E una din multele scapari ale Constitutiei iliesciene, care a condus la haosul actual din legislatie si din viata politica.
    Constitutia asta trebuie revizuita atent. Ar fi p[rimul pas catre normalitate.
  • +3 (7 voturi)    
    marti 13 (Luni, 12 octombrie 2009, 15:05)

    gigi [anonim]

    Daca BOC are demnitate si nu-si sa demisia, va ramane in istorie.
    Primul guvern demis prin motiune de cenzura.
    Publicitatea negativa e tot publicitate la urma urmei :):)

    Decizia CC foarte corecta si la obiect.
    BRAVO!!!
  • -5 (17 voturi)    
    Pleaca basescu si se termina scandalurile (Luni, 12 octombrie 2009, 15:07)

    helmut [anonim]

    In sfarssit, se termina circul.
    Era si timpul.
    PDL va deveni un partid micutz si va ramane un accident minor in istoria Romaniei.
    Hai, pa !
    • +1 (13 voturi)    
      pleaca basescu puteti fura in liniste (Luni, 12 octombrie 2009, 15:36)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui helmut

      Un lucru nu stiti voi PeNaLi-lor si securistilor PSD-isti , guvernu si-a asumat fata de FMI niste obligati cum este inclusiv legea pensiilor si prin termene.Dc termenul nu se indeplineste adio urmatoarea transa sa vedem at de unde scoateti voi banii sa ii platiti pe bugetari si pensionari.Sa va vedem at.
      • +1 (7 voturi)    
        GUVERNUL IRESPONSABIL (Luni, 12 octombrie 2009, 16:06)

        Take69 [anonim] i-a raspuns lui /./

        nu trebuia sa imprumute bani pentru plata salariilor.
        Sa plateasca Basescu din averea lu fiesa
        “ niste obligati cum este inclusiv”.
        Faceti dracu niste lectii de scris romaneste acolo in Modrogan. La seral, ca ziua aveti norma la postat.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai make21 (Luni, 12 octombrie 2009, 20:39)

        fddyh [anonim] i-a raspuns lui /./

        De obicei, personajele atat de implicate ca tine sunt fie minori idealisti, fie cei care realizeaza beneficii de pe urma celor pe care ii apara cu atata sarg. Dar niciunii dintre ei nu sunt credibili. Adica nici naivii si nici profitorii.
  • +10 (14 voturi)    
    Lovitura de stat continua (Luni, 12 octombrie 2009, 15:07)

    BULA de Romania [anonim]

    e clar pentru toata lumea care mai intelege cate ceva si mai ales care se preocupa de a afla informatii valide si nu doar manipulari ale pseudoziaristilor de la antena3 sau realitatea...ca lovitura de stat merge mai departe.
    nu sunt pdl-ist si nici nu tin cu basescu. dar nu pot sa cred ca traiesc din nou sa vad ca adrian nastase va redeveni presedinte al Camerei Deputatilor, chiar si pentru 30 de zile...cand stim cu totii cine e si ce a facut Nastase si PSD-ul...Cand vad atata rosu, ca pe vremea PCR-ului e clar ce ne poate astepta. Rusine pentru LIBERALI ca au facut pact cu comunistii...
    • -3 (3 voturi)    
      Mare dreptate ai (Luni, 12 octombrie 2009, 16:30)

      vio [anonim] i-a raspuns lui BULA de Romania

      Da, stim ce a facut PSD-ul! A guvernat in COALITIE cu PDL_ul pana acum 2 saptamani.
      AAa, la invitatia celui care a castigat alegerile, adica PDL.
  • +5 (7 voturi)    
    ANTENA 3: Stire mincinoasa (Luni, 12 octombrie 2009, 15:10)

    Bogdan [anonim]

    Daca cineva se mai indoieste ca Antena 3 publica stiri mincinoase cititi aici, referitor la CCR si motiunea de cenzura. Nici macar nu au curajul sa publice comunicatul CCR.
    Voiculescu e in PSD+PC -> Antenele deservesc PSD

    Ştiri Antena 3 » Ştiri Politica » Moţiunea este constituţională. Soarta Guvernului, la mâna Parlamentului
    Moţiunea este constituţională. Soarta Guvernului, la mâna Parlamentului

    http://www.antena3.ro/stiri/politica/nu-publica-motiunea-de-cenzura-declarata-constitutionala-demisioneaza-guvernul_82409.html
  • +2 (2 voturi)    
    decizia (Luni, 12 octombrie 2009, 15:14)

    doru [anonim]

    D le swolf,Parlamentul poate si are dreptul deca intrubeste numarul de voturi sa dea jos un guvern.E o chestie normala in democratie.
    Decizia CC nu e rea ,ea creeaa un precedent pozitiv,altfel acest for devine "sef suprem "peste guvern sau parlament,poate anula orice si oricind.S ar fi creat un precedent periculos.Nu e treaba lor si e bine sa nu fie considerata totdeauna un arbitru absolut.
    In rest nu e o tragedie,miine se limpezesc apele,se v a vedea daca actualul guv mai are sustinerea necesara sau nu in exercitarea actului de guvernare.
    • +2 (2 voturi)    
      are dreptul, dar cand si-l poate exercita? (Luni, 12 octombrie 2009, 15:40)

      swolf [utilizator] i-a raspuns lui doru

      Asta este intrebarea. Curtea Constitutionala este un arbitru absolut asupra legilor, a se vedea si felul in care actioneaza in alte tari, de exemplu SUA. Daca este oportun ca ACEASTA Curte Consitionala sa fie acest arbitru, asta este o alta discutie!
  • +3 (3 voturi)    
    forma, nu fondu' (Luni, 12 octombrie 2009, 15:28)

    constitutionalu' [anonim]

    CCR a infirmat azi forma, nu fondul problemei. Sesizarea trebuia facuta in temeiul art. 146 (e) din Constitutie, nu 146 (c), cum a facut PDL.
    • +4 (6 voturi)    
      Profesoru de drept constitutional (Luni, 12 octombrie 2009, 16:11)

      Poetu Chior [anonim] i-a raspuns lui constitutionalu'

      este un profesionist desavarsit. Cum dracu vreti sa conduca piticu porno tara daca el nu este bazat nici pe meseria lui, i s-au respins patru ordonante ca fiind neconstitutionale.
      Juristii stiu ca pentru a deduce judecatii chestiunea de fond trebuie sa imbaci cererea intr-o anumita forma. Altfel mori cu fondu in brate.
  • -4 (8 voturi)    
    Hă, hă, hă... (Luni, 12 octombrie 2009, 15:30)

    t flatulescu [anonim]

    ...să vă recit o poiezioară scrisă dă mine pă mare.
  • -1 (5 voturi)    
    Curat constitutional (Luni, 12 octombrie 2009, 16:02)

    Goanta [anonim]

    Iata ca nici CCR nu se baga peste Parlament,basescu vrea sa-l desfiinteze.
  • +3 (7 voturi)    
    eheee.... (Luni, 12 octombrie 2009, 16:08)

    dom [anonim]

    Daca guvernul ar fi avut pe cineva cat de cat priceput in drept constitutional, nu s-ar mai fi facut de ras azi... Poate ar trebui detasat la Bucuresti unul dintre asistentii de la Drept, de la Cluj :))
    • +3 (3 voturi)    
      Prin ras vom invinge criza (Luni, 12 octombrie 2009, 16:49)

      vio [anonim] i-a raspuns lui dom

      ca doar nu cu metodele guvernamentale.

      Oricum, rad cu gura pana la urechi, dar ce-o fi in sufletul Regelui Lear, al Yolandei, al TRU-ului?
      • +2 (2 voturi)    
        ce sa fie? lacrimeaza si ei un pic... (Luni, 12 octombrie 2009, 17:18)

        dom [anonim] i-a raspuns lui vio

        ... doar daca plansul nu li se trage de la poeziile Sefului 'al Mare...
      • -2 (2 voturi)    
        Noi suntem foarte linistiti.... (Luni, 12 octombrie 2009, 17:40)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui vio

        Degringolada este la voi, nu la sefii vostri imbogatiti din banii furati de la romani, ci pentru voi slugile.
        • 0 (2 voturi)    
          Care "noi"? (Luni, 12 octombrie 2009, 18:31)

          vio [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          Multumesc pentru acel NOI din "noi suntem foarte linistiti", asta explica multe.


          Presupun si eu:
          NOI - tura de dupa masa din subsolul din Modrogan
          NOI- mic grup de tineri PDL carora li s-a promis o vizita la Bruxelles daca combat cu folos
          etc
          etc
          • -1 (1 vot)    
            Esti la post de la 8 dimineata pana acum... (Luni, 12 octombrie 2009, 21:18)

            Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui vio

            seara tarziu, lacheule. Treci pe la casierie la Rompetrol sa-ti iei avansul. Daca nu mai sunt bani, avand in vedere marile nostre cheltuieli cu "simbriasii " nostri care scuipa pe forum-uri fara incetare, poti sa mergi la Nastase, sa-ti dea el avansul.
          • 0 (0 voturi)    
            DACA NU STII SA CITESTI (Luni, 12 octombrie 2009, 21:41)

            IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui vio

            abtine-te,nu mai raspunde aiurea.Cel care se semneaza Batranul rege Lear a folosit pluralul pt ca alt asa zis destept a adresat un mesaj pt.trei persoane ,citeste ,se vede ca esti dintre pupin----lui Tariceanu,ca a angajat o armata de cretini zicand ca e crestere economicaDe ce nu i-a angajat la el la firma,auzi daca e crestere economica trebuie sa angajezi oameni care stau ,ca saracii platitori de taxe sunt buni de potcovit .Nu sunt trista,iti doresc tot binele,nu doresc moartea nimanui ,cum citeam intr-un mesaj ca ar vrea SA FIE MEDICUL LEGIST
  • +3 (3 voturi)    
    Vanghelizarea Curstii Constitutionale? (Luni, 12 octombrie 2009, 17:09)

    florin [anonim]

    Noua UE s-a creat prin amestecul a doua culturi: una occidentala care are o continuitate democratica de 1000 de ani si alta estica europeana cu o traditie de 50 de ani. Ultima nu poate fi adusa pe calea democratiei decat sub control european. Sunt realmente convins ca intr-un litigiu arbitrata de o curte europeana aceasta motiune era declarata ilegala, iar semnatarii ei condamnati. Cum judecatorii curtii provin si au fost parte a acestui sistem demagogic si subordonat politicului, cutea nu putea sa dea un alt verdict. Ar fi gasit insa o justificare de neconstitutionalitate daca plangerea ar fi fost inaintata de PSD si PC, respectiv Nastase sau Voiculescu. Dand aviz negativ Curtea se asociaza cu:
    - cu forma si fondul motiunii (adica cu acest text agramat si suburban al acestei motiuni);
    - cu faptul ca un partid poate depune o motiune impotriva proprie-i guvernari (cazul PSD unic pe aceasta planeta); Face posibila ca o guvernare sa fie judecata la secunda unu dupa ce un partid iese de la guvernare (deci delapidezi intr-o coalitie si apoi iesi de la guvernare si in secunda 2, introduci motiune de cenzura).
    - ca in ciuda echidistantei politice, Curtea este o parte importanta a sistemului ticalosit.
    - ca atata timp cat Curtea are in componenta oameni santajabili prin trecutul lor, deviza ca "Nimeni nu e mai presus de lege" ar trebui inlocuita cu "Noi si ai nostri suntem mai presus de lege". Prin aceasta Curtea incalca insasi declaratia universala a drepturilor omului.
    • -2 (4 voturi)    
      si morcovii??? (Luni, 12 octombrie 2009, 17:25)

      dom [anonim] i-a raspuns lui florin

      Am fost la piata si am vrut sa cumpar niste morcovi... Vanzatorul mi-a cerut 100 lei (ron) pe kilogram. O sa sesizez Curtea Constitutionala...
      Daca primesc raspunsul ca nu e treaba Curtii sa judece pretul morcovilor, pot trage concluzia ca CC este de acord sa fiu jefuit sau, la limita, chiar in cardasie cu hotzul de vanzator?
      • 0 (2 voturi)    
        ???? (Luni, 12 octombrie 2009, 17:30)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui dom

        Cred ca nu ai inteles bine, Curtea Constitutionala vegheaza la respectarea Constitutiei nu la formarea preturilor la piata...
        Sau cine ar trebui sa raspunda la intrebare?
        • 0 (0 voturi)    
          offf... degeaba sunteti doi ... (Luni, 12 octombrie 2009, 18:38)

          dom [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

          (si un sfert, pe deasupra)... daca nu intelegeti o gluma, o metafora, o pilda...

          Poate nu sunt eu mare mester in Constitutie (ca altii ;) ), dar stiu ca nu ar avea rost sa cer parerea Curtii in cazul asta.
          • 0 (0 voturi)    
            Gluma-i gluma dar... (Luni, 12 octombrie 2009, 19:37)

            doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui dom

            Nu se cheama metafora bre, metafora-i altceva. Ceea ce ai facut dumneata se cheama o comparatie nereusita si nepotrivita! Bascalia nu are ce cauta in asemenea chestiuni esentiale! Daca parlamentarii pot incalca nestingheriti constitutia inseamna ca nu mai avem nicio scapare- doar o noua revolutie ne mai poate salva!
            • +1 (1 vot)    
              usurel... bre!!! (Luni, 12 octombrie 2009, 22:48)

              dom [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

              nu stiu de unde tragi concluzia ca parlamentarii incalca constitutia....

              Parlamentul este seful Guvernului... el il numeste, el il da jos...

              daca tie iti convine doar sa-l numeasca... e problema ta

              Ca eu am formulat, metaforic, o problema cu morcovi... e treaba mea... Daca nu ai inteles, e problema ta.... Capisci, doi sh'o litra?
    • +2 (4 voturi)    
      Aha, si nu stiati dinainte? (Luni, 12 octombrie 2009, 17:41)

      vio [anonim] i-a raspuns lui florin

      DE ce s-a mai adresat PDL la CCR? Inseamna ca i-a recunoscut calitatea! Sau, vorba ta, in secunda 1 o lauzi si recunosti, in secunda 2 o injuri si n-o mai recunosti.

      Hotarati-va!!
    • +1 (3 voturi)    
      Pe scurt, e ca la fotbal (Luni, 12 octombrie 2009, 17:43)

      gigi2 [anonim] i-a raspuns lui florin

      Echipa pierzatore da mereu vina pe arbitru. Dar intotdeauna dupa!
      Cum era vorba aia? Dupa razboi, multi viteji s-arata!
  • +1 (5 voturi)    
    Trebuie sa iesim in strada. (Luni, 12 octombrie 2009, 17:42)

    florin_f [utilizator]

    Se pare ca se incearca iara o rasturnare a Guvernului.
    Trebuie orbanizate proteste zilnice, nu-mi inchipui un presedinte ca Geoana si trupa lui de hoti.
    • 0 (0 voturi)    
      Orbanizeaza taica, orbanizeaza. (Luni, 12 octombrie 2009, 20:43)

      gfjhfj [anonim] i-a raspuns lui florin_f

      Ca tot ti-a luat-o pana pe dinainte.
  • +4 (4 voturi)    
    niste neispraviti! (Luni, 12 octombrie 2009, 18:09)

    geordan [anonim]

    pai acum vreti voi guvern de tehnocrati?
    acum cand ati dat cu oistea'n gardu' crizei, de se cracaneaza toti de ras vazand in ce hal ne-ati adus. pai in acest mod nu faceti alceva decat sa va definiti INCOMPETENTA de a gestiona o situatie critica la care ati contribuit cu varf si indesat. la ce nevoie avem de voi daca tara se conduce mai bine cu tehnocrati? si mai ales de ce nu au fost pusi la lucru atunci cand economia duduia???
  • 0 (4 voturi)    
    Curtea lui Iliescu (Luni, 12 octombrie 2009, 18:15)

    Toma [anonim]

    Eu inteleg patimile politice ale celor care tin cu dintii de privilegii. Si chiar ca 80% dintre mebrii isi apara privilegile propri in fata restului cetatenilor. Ceea ce este insa evident este ca nu avem o Curte de nivel european. Gafa cea mai mare a fost cu declararea neconsitutionalitatii unei directive europene privind inregistrarea datelor (IT si convorbiri teleonice). Cum aceasta este o directiva la care Ro trebuia sa se alinieze (adica transpareant nu cu seviciile lui Vanghelie), probabil ca Ro urmeaza sa fie penalizata. Cutea si romanii stiu ca totusi aceste date sunt inregistrate ilegal de catre sevicii, numai ca nu sunt puse la dispozitia organismelor europene pentru prevenirea terorismului. Ele evident ca sunt valorificate in lupta politica interna si in santaj. Curtea nu indeplineste insa o sarcina apriori, adica sa dea avizul de constitutionalitate a legilor si ordonantelor de urgenta. Cu alte cuviinte, numai in cazul in care este sesizata poate da verdicte (ce mizerie de constitutie). Tot asa de bine se subintelege ca multe legi pentru care nu s-a cerut avizul pot fi neconstitutionale. Si atunci cum mai putem discuta de statul de drept? Umbra regimului Iliescu si fantoma sa va bantui mult timp prin intuneca Romanie. Cu asa o curte, majoritatea din parlament poate maine sterge Romania de pe harta sau sa o dea cu tutul mafiei politice.
  • +1 (1 vot)    
    Cititi alin (4) si ... no comment. Democratia? (Luni, 12 octombrie 2009, 19:19)

    Cristian [anonim]

    ART. 113
    Motiunea de cenzură
    (1) Camera Deputatilor si Senatul, in sedintă comună, pot retrage increderea acordată Guvernului prin adoptarea unei motiuni de cenzură, cu votul majoritătii deputatilor si senatorilor.
    (2) Motiunea de cenzură poate fi initiată de cel putin o pătrime din numărul total al deputatilor si senatorilor si se comunică Guvernului la data depunerii.
    (3) Motiunea de cenzură se dezbate după 3 zile de la data cand a fost prezentată in sedinta comună a celor două Camere.
    (4) Dacă motiunea de cenzură a fost respinsă, deputatii si senatorii care au semnat-o nu mai pot initia, in aceeasi sesiune, o nouă motiune de cenzură, cu exceptia cazului in care Guvernul isi angajează răspunderea potrivit articolului 114.
  • +1 (1 vot)    
    Concluzie (Luni, 12 octombrie 2009, 21:30)

    Ub alt OM [anonim]

    CCR si-a declinat competenta intr-o problema ce tine in exclusivitate de obiectul de activitate a ei - Art 146(e).
    Iata cum si CCR sare in carul care se indreapta spre prapastie.