VIDEO UPDATE Rodica Mahu, redactorul-sef al ziarului Jurnalul de Chisinau, a fost eliberata din arest dupa ce a fost ridicata din strada

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2009, 12:50 Actualitate | Esenţial


UPDATE (ora 13.50): Rodica Mahu a efost eliberata din arest, transmite jurnal.md. Ziarul scrie ca ea a fost urcata cu forta intr-un automobil marca Opel de culoare alba si dusa la Directia misiuni speciale pentru verificarea identitatii. Motivul invocat de politisti pentru retinere a fost „Colectati informatii pentru atacarea cladiri Guvernului”. Reamitim ca redactorul-sef al publicatiei Jurnal de Chisinau, Rodica Mahu, a fost rapita vineri dimineata in apropiere de cladirea Guvernului din capitala Moldovei.

Ziaristii de la "Jurnalul de Chisinau" au anuntat ca redactorul-sef al publicatiei, Rodica Mahu, a fost rapita vineri dimineata in apropiere de cladirea Guvernului din capitala Moldovei.

Potrivit declaratiilor facute de directorul publicatiei, Val Butnaru, ziarista a fost urcata intr-o masina de patru barbati care au dus-o intr-o directie necunoscuta. "Este o metoda cat se poate de eficienta de lupta cu oricine", a precizat Butnaru, adaugand ca incearca sa afle mai multe informatii de la cei aflati in apropiere de sediul Guvernului in momentul rapirii.

"Politistii, militarii, nimeni nu stie nimic", a spus directorul "Jurnalului de Chisinau".

Butnaru a spus ca ziarista a fost rapita imediat dupa ce terminase de transmis o corespondenta pentru Radio Romania Actualitati.

Jurnalul de Chisinau afirma ca Ala Meleca, sefa serviciul de presa al Ministerului de Interne, a promis "sa verifice urgent de ce si de cine a fost retinut redactorul-sef al ziarului".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5644 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Moldova nu e stat democratic. (Vineri, 10 aprilie 2009, 12:54)

    decembrie 89 [anonim]

    Singura solutie e revolutia. Un dictator nu poate fi rasturnat la urne prin vot, ci prin iesirea a sute de mii de oameni in strada.Ceausescu nu a fost schimbat prin vot.
    • -1 (1 vot)    
      Voronin (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:07)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui decembrie 89

      Voronin
      • +1 (1 vot)    
        Voronin si Chuck Norris. (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:23)

        Chuck Norris [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        Sugestie pentru opozitia din Moldova- sa il angajeze pe Chuck Norris sa se ocupe de bolshevicu de Voronin. Sa ii inchida pe amandoi 5 minute intr-un beci iar Voronin va deveni mult mai cooperant si deschis la dialog dupa ce va incasa vreo 200 de suturi in gura.Bolshevicu batran nu respecta decat forta bruta asa ca sa il servim cum se cuvine.
        • 0 (0 voturi)    
          Tolea sa il bage in tomberon pe Voronin. (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:52)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Chuck Norris

          Asa cum a facut cu Dan Diaconescu.Iar gorilele lui Becali sa il bage in portbagaj si sa il lucreze ca pe hotii de masini.
    • 0 (4 voturi)    
      Voronin (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:08)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui decembrie 89

      Voronin ar trebui "judecat" cum a fost Ceauşescu in '89 la noi!
      Dar inainte de a fi împuşcat ar trebui sodomizat ca sa simta durerea!
    • 0 (0 voturi)    
      dar.... (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:13)

      G.Marius [utilizator] i-a raspuns lui decembrie 89

      .... frica scapa bostanaria nu?
    • 0 (2 voturi)    
      comunistii (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:39)

      d [anonim] i-a raspuns lui decembrie 89

      comunistii au procedat la fel peste tot. nu poti negocia cu ei. ei nu sunt cooperanti decat atunci cand au 5 g de plumb in ceafa. interventia militara e singura solutie.
    • 0 (0 voturi)    
      Rodica Mahu (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:07)

      Pobeda [anonim] i-a raspuns lui decembrie 89

      Voronin mege deja prea departe cu provocarea Romaniei.Se vede de la o posta ca aceasta "promptitudine" a atacurilor antiromanesti abuzive in mod absolut are in spate o pregatire minutios pusa la cale in laboratoarele rusesti kagebiste.E prea mare sfidarea si indrazneala acestei otrepe comuniste, ca sa nu fie adevarta ce sustin. Prin capcana intinsa Romaniei cu complicitatea clara a Maicii Rusia s-a mizat pe indiferenta UE si SUA! Dar si pe tesatura complet vinovata a OSCE,institutie devenita de pe acum cu totul retrograda si care nu mai serveste idealurilor pentru care a fost creata.Iata cum se inseala inca odata Occidentul in privinta comunismului! In Rusia comunismul este reversibil oricand apare prima ocazie favorabila!! Cum dracu pot fi atat de naivi si creduli cetatenii europeni nu pot sa-mi explic. Sa le fi dat Dumnezeu parte doar de 10 ani de comunism si sa le iasa pe nas! Ceea ce se intampla la Chisinau e ca pe vremea tineretii mele cand te lua cu duba de pe strada si te ducea la Michiduta sa-l vezi cu ochii propri!! Cu ce a fost mai bland sau mai uman comunismul decat fascismul? La asta sa se raspunda odata de catre lasii de occidentali!!! Cand te duci la ei ca om de rand oarecare te privesc de sus si rautacios de parca ai fi o ganganie doar sa afle ca esti estic. Nici macar pe negri sau pe musulmani nu-i privesc cu atata dispret!! Am fost la ei nu odata si am simtit pe pielea mea tratamentul. Fiind din vestu tarii , am fost la svabi banateni si recunosc si ei ca asa e!! Le zic tigani schvabi, dar nu au ce face. Tac si inghit si ei.!! Am copilarit cu ei pe aceeasi strada in comuna mea!!
    • 0 (0 voturi)    
      la revolutie (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:42)

      michelle [anonim] i-a raspuns lui decembrie 89

      Jos, Jos, Jos Comunistiiiiiii!!!!!!!!!!!! Sa moara scirboseniile de comunisti. Jos cu ei si sa plece in Siberia la mama lor. Sa nu vad rusi in tara mea. Ne-am saturat de ei. Iesiti oameni buni in strada, ca acum e momentul. JOS COMUNISTII!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Deja vu (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:15)

    Bebe [anonim]

    Ceea ce vad acum este un melanj intre 1989 si mineriade. Astfel se demonstreaza scoala bolsevica a diversiunii, de unde Ion Iliescu si-a luat doctoratul.
  • +4 (4 voturi)    
    cum este posibil (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:15)

    ghe [anonim]

    De ce autoritatile internationale nu se sesizeaza? Cum este posibil ca sute de oameni sa fie ridicati de la scoala, de la spital, de pe strada FARA MANDAT DE ARESTARE?
    De ce nimeni nu FACE nimic? Toti citim articolele din ziare, dar sentimentul e ca jurnalistii isi racesc gura de pomana.. Acelasi comportament securist e relatat de 3 zile!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ca asa e presa asta..... (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:46)

      G.Marius [utilizator] i-a raspuns lui ghe

      ..... de pomana. Presa nu vrea schimabarea lumii, asa cum s-ar crede, ci audienta care aduce profit.
      mi-e teama ca daca patzanii nu trec la treaba...... o sa fie si mai nasol.
  • +4 (4 voturi)    
    au fost rapiti mai multi oameni (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:16)

    medast [anonim]

    ...au fost ridicati copii din clase, batuti. Protestatarii bagati in masini si dusi nu se stie unde.
    Daca or fi existat si decese probabil nu vom afla prea curand...
    :((
    Nu exista libertate de exprimare!
    Regimul lui Voronin = diktatura!
  • +2 (2 voturi)    
    asa e de cand lumea (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:25)

    clujean [anonim]

    politica nu se face cu principii si sentimente! occidentalii ne-au vandut pe noi la Yalta, pe unguri i-au facut sa se rascoale in 1956 si apoi i-au lasat in labele rusilor, samd; fiecare isi vede de propriile interese, ceea ce ar trebui sa facem si noi, nu sa cheltuim oameni si bani pentru interesele americane sau rusesti sau de care or fi! nationalizati imediat tot ce s-a facut cadoul pentru admiterea in UE si NATO si, daca protesteaza careva, scoateti Romania din organizatiile astea inutile pentru noi! credeti ca, daca Ivan are chef sa ne ocupe, vor sari Obama sau Merkel sau Sarkozy sa ne apere? nu fiti naivi! hai sa ne vedem DOAR de interesele noastre si sa nu mai facem cadouri nimanui.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:42)

      d [anonim] i-a raspuns lui clujean

      occidentul ne va trada de cate ori va avea ocazia. ei nu se gandesc decat la cum sa-si umple buzunarele si sa-si protejeze fundurile. nici macar de proprioile popoare nu le pasa si isi colonizeaza tarile cu islamisti pt voturi.in plus. trebuie sa ne luam basarabia inapoi prin propriile puteri(nu degeaba dam atatia bani la armata).
  • 0 (0 voturi)    
    huoooooo! (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:27)

    bender [anonim]

    huoooooo!
    liberate! libertate!
  • 0 (0 voturi)    
    parca totusi mai bine fac rusii.... (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:30)

    G.Marius [utilizator]

    ..... cand au o problema de genu asta.
    o rezolva cum stiu ei mai bine, si porma intreaba comunitatea internationala daca este de acord.
    La fel face si popandaul asta de voronin.
  • +1 (1 vot)    
    Blestem peste Voronin (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:34)

    Ion [anonim]

    A ajuns si rabdarea romanilor la limita. Vorodine poate vrei sa vezi cum e sa te bage lumea intr-o duba si sa te duca in necunoscut. De ce nu te cari naibii la Moscova, asa economisesti telefoane cu Putin.

    Fir-ai al naibii de imputit cat te mai rabda pamantul asta. Base ce naibii face la Bucuresti?
  • +4 (4 voturi)    
    azil politic (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:37)

    un_om_de_cal [utilizator]

    Deja par sa fie incalcari ale drepturilor omului.

    Cred ca e cazul ca ambasada Romaniei la Chisinau sa inceapa sa acorde azil politic.
  • 0 (0 voturi)    
    rezistati (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:44)

    mumu [anonim]

    Moldoveni rezistati si luptati in continuare...asemnea dictatura nu este permisa in secolul XXI.....trebuie sa iesiti mai multi in strada...
  • 0 (0 voturi)    
    protestul din Ungheni (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:46)

    euros [utilizator]

    atentie la politie care urmareste participanti:

    http://www.youtube.com/watch?v=kKAfk4H6lK0&feature=related
  • +1 (1 vot)    
    cateva sfaturi pt moldoveni (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:56)

    dinu [anonim]

    Frati romani de peste Prut cred ca ar fi mult mai bine sa nu mai afisati simboluri romanesti pt ca nu faceti altceva decat sa-i provocati pe rusi. Vedeti unde s-a ajuns cu acuzatiile. Din pacate libertatea voastra este inca la Moscova iar Voronin e marioneta lor? Daca iesiti in strada cereti ceva concret sau cuceriti televiziunea, in nici un caz nu mai vandalizati institutile statului.
  • 0 (0 voturi)    
    TVM pazita cu Kalashnikov (Vineri, 10 aprilie 2009, 13:57)

    euros [utilizator]

    Televiziunea publica este pazita cu automate kalashnikov si de lunetisti

    http://www.stireazilei.md/c-0-187
  • 0 (0 voturi)    
    corespundentul TVR (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:02)

    G.Marius [utilizator]

    A DISPARUT SI EL!
  • +1 (1 vot)    
    studentii amenintati (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:02)

    Natasa [anonim]

    Studentii din Moldova care vor avea absente astazi al cursuri vor fi exmatrivulati. Este amenintarea adusa acestora de catre decanii facultatilor, dupa ce acestia la randul lor au fost amenintati. Poate de asta prezenta este redusa in PMAN la Chisinau.
  • +1 (1 vot)    
    demonstratie (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:14)

    sabo [utilizator]

    daca reusiti sa faceti un protest pasnic ,dar foarte lung...gen Gandhi....o sa abdice!!
    Dar, puteti?

    Exista dorinta?
  • 0 (2 voturi)    
    S-A TERMINAT (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:26)

    Valecano [anonim]

    cu revolutia moldava...auzi, 800 de persooane. Pai atatea se strang in Romania la un colocviu universitar
    Pacat... :(
  • 0 (0 voturi)    
    FOARTE IMPORTANT ! ! ! (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:10)

    Andrei [anonim]

    Dacă ai rude, prieteni, colegi, cunostințe care NU au avut
    posibilitatea să voteze (din diferite motive), trimite numele și adresa
    exactă pentru a fi verificată. Informati: liberal@pl.md sau contactati:
    www.pl.md sau sunati la partidul liberal 22-80-97, 23-26-89

    La fel daca ati primit invitatii la vot pentru persoane
    care nu au resedinta in apartamentul (casa) dumneavoastra - informati
    PL, pentru a demonstra ca alegerile au fost fraudate!

    Semnalati orice alte nereguli pe care le-ati observat in timpul votarii ! Daca ati observat persoane decedate pe listele de votare scrieti sau telefonati la PL pentru a indica numele acestora !
    Daca cunoasteti cazuri de persoane care au votat de mai multe ori indicati numele acestora si daca este posibil locurile unde au votat !

    IMPORTANT:
    Pentru cei arestati sau daca aveti rude sau prieteni intimidati de politie -
    sunati Amnesty Moldova, directorul Eugen Goloseapov, telefoane:
    069323701, 078250860

    Trimite mesajul mai departe!
    • 0 (0 voturi)    
      JOS DIKTATURA!!! (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:34)

      alice sweden [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Andrei, sintem cu voi, scriem peste tot, ce sa facem? cum sa ajutåm?
      Moldoveni de pretitindeni,iesiti la alegeri repetare, dacå vor fi. Suntem 1 milion plecati, e un suport enorm!!!!!!