VIDEO Mihai Stanisoara: Din depozitul de la Ciorogarla lipsesc doar arme, nu si munitie. Este putin probabil ca aceste arme sa fie folosite

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:30 Actualitate | Esenţial


"Din depozitul unitatii militare din Ciorogarla lipseste un numar de arme si nu a fost sustrasa niciun fel de munitie. Acest lucru arata ca este putin probabil ca aceste arme sa fie si folosite", a declarat, vineri, ministrul Apararii Nationale, Mihai Stanisoara. El a anuntat ca din depozitul militar au disparut pistoale, pistoale-mitraliera si o pusca-mitraliera, dar si cateva baionete si cateva binocluri, fara a preciza, insa, numarul armelor furate. Mihai Stanisoara a anuntat si demiteri la UM 01916 din Ciorogarla.



Declaratiile ministrului Apararii:

  • "In momentul imediat urmator dupa ce am aflat de acest eveniment m-am deplasat la fata locului si m-am asigurat ca au fost luate toate masurile pentru gestionarea situatiei."
  • "A fost anuntat Parchetul Militar, iar procurorii au inceput ancheta pentru a stabili circumstantele si pentru a-i identifica pe cei care se fac vinovati."
  • "Magaziile Unitatii Militare si zonele adiacente acestora au fost izolate pentru prelevarea de probe si abia ieri dupa-amiaza (joi, n.red) ni s-a permis accesul in interiorul respectivelor magazii, s-a efectuat inventarul, iar atunci am stiut cu exactitate ce lipseste."
  • "Din unitate lipseste un numar de arme si nu a fost sustrasa niciun fel de munitie. Acest lucru arata ca este putin probabil ca aceste arme sa fie si folosite."
  • "Au disparut pistoale, pistoale-mitraliera si o pusca-mitraliera, dar si cateva baionete si cateva binocluri."
  • "Din cauza faptului ca este in desfasurare o ancheta a Parchetului Militar, nu putem sa va oferim anumite detalii care pot constitui elemente probatorii in ancheta in curs de derulare."
  • "Imediat dupa aflarea evenimentului am dispus masuri de intarire a pazei si de asigurare a securitatii la toate unitatile militare din tara. In urma verificarilor efectuate chiar in seara de miercuri, am avut certitudinea ca acest eveniment a fost unul izolat si nu s-au inregistrat incidente similare la alte unitati militare din tara."
  • "Pe langa ancheta penala, am dispus constituirea unei comisii de ancheta a Ministerului Apararii, care a constatat nereguli in executarea serviciului de zi pe unitate, a serviciului de paza si nu in ultimul rand, o lipsa majora de comanda in exercitarea actului de comanda si control de catre cei care aveau atributii in acest sens."
  • Un prim set de masuri anuntat de ministrul Apararii a fost eliberarea din functie a mai multor angajati ai unitatii militare din Ciorogarla, dar si la varful MApN. Printre cei demisi se numara si Seful Statului Major al Fortelor Aeriene, Constantin Croitoru, si seful Directiei Contrainformatii si Siguranta Militara din cadrul Statului Major al Fortelor Aeriene, Maricel Popa.
  • "Aceste eliberari din functie sunt masuri de ordin administrativ si urmeaza ca Parchetul Militar sa stabileasca eventualele vinovatii pe linie penala", a declarat Mihai Stanisoara.
  • "Intelegem gravitatea evenimentului produs si alaturi de ceea ce trebuie facut in interiorul Ministerului colaboram cu toate institutiile statului implicate in rezolvarea acestui caz."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2977 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    le-au furat ca sa le puna in vitrina!! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:36)

    maria [anonim]

    Probabil mamele lor aveau nevoie sa-si imbunatateasca vitrinele in sufragerie. Si de astea le-au furat, nu ca sa leutilizeze, sau sa le vanda la cine le poate utiliza...domane fereste nu e periculos nimic...

    ha, ha, ha
    • 0 (0 voturi)    
      nu. ca sa le puna pe pian! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 22:00)

      schumann [anonim] i-a raspuns lui maria

      pe mileu, colo, frumos, pe pian, langa pestisoru' de sticla, maica...

      next in presa "din guvern a disparut doar ministrul apararii. nici o grija, este putin probabil sa-l foloseasca"
  • +4 (4 voturi)    
    sa fie folosite? (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:40)

    hazard [anonim]

    Cat de prost esti , bai mihaita.. Adica aia nu o sa le vanda unora care au munitie, sau sa fure munitie din alta parte (... ca deh, merge usor cu furatul), sau sa cumpere munitie.... Cate solutii sunt sa fie folosite. Bai mihaita, daca vrei sa aburesti lumea, baga si tu vrajeala inteligenta... Ah, esti ofiter... inteligenta lipsa
  • +4 (4 voturi)    
    ce cretin (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:41)

    cosmin [anonim]

    deci le-au furat sa ce?
    sa-si faca poza cu ele probabil...ministru imbecil
  • +2 (2 voturi)    
    eu zic ca e dus ministrul nostru (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:46)

    ciprian [anonim]

    cine stie ce arme sofisticate s-au furat de la Ciorogarla! oare contrabanda cu arme nu e un pericol? sau poate cum spune maria, o sa le vedem la vreun muzeu... furate chiarde seful muzeului
  • +2 (2 voturi)    
    putin probabil... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:55)

    li [anonim]

    .....ca in orice tara din lumea asta sa fie persoane mai imbecile si mai aberante in posturi de raspundere ca in Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    Aaaahahaahah (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:58)

    hehhe [anonim]

    Ahahahhaaa, ma tavalesc de ras. E adevarat, le-au furat ca sa le vanda drept suvenir! Cum sa fie folosite...
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:00)

    anonim [anonim]

    Sunt curios daca logica asta prinde la babele care stau in fata televizorului.
  • +4 (4 voturi)    
    Minte de apevist (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:01)

    dl K [anonim]

    Auzi la el:
    "Din depozitul de la Ciorogarla lipsesc DOAR arme, nu si munitie. Este putin probabil ca aceste arme sa fie folosite".
    Aha, deci daca lipsesc DOAR arme nu-i nici un pericol. Este un mesaj discret adresat celor care pazesc Palatul Cotroceni.
    Propun MApN sa apeleze la Paza Contractuala pentru a-si pazi arsenalul.
  • +4 (4 voturi)    
    isi bat joc (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:11)

    iul [anonim]

    Cu aceste declaratii isi bat joc de noi.
    Banc: Ion avea o traista cu mancare. Un caine ii fura slana din traista. Ion rade. Gheorghe il zice - Ce razi mai Ioane, nu vezi ca ai ramas fara slana ? Ion replica: pai slana a luat-o, dar brisca e la mine'.
  • -3 (5 voturi)    
    ma bucur (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:21)

    kllaus [anonim]

    niste arme in libertate reprezinta mai putine bai de multime pentru Baselu. Sa se mai spele si acasa, sa nu mai arunce jegul in public.
    • +1 (1 vot)    
      daca prostia ar durea..... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:46)

      florynn [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

      nu stiu ce fel de om poti fi tu..... alaturi de o alta gramada prezenta pe forumuri.
      mai nene, sunteti cu creierele spalate? ce legatura gasesti intre arme furate si baile de multime ale lui baselu?!? daca ai sta stramb si ai gandi drept, ti-ai face griji ca tara asta a ajuns de rahat din cauza intregului sistem, nu doar din cauza unui singur om. ti-ai face griji cum esti tu protejat, familia ta, copii tai.... te-ai bucura la fel de mult daca cineva ar ameninta viata celor dragi tie, folosind niste arme furate?!?!
      armele in libertate, altele decat cele autorizate, sunt un pericol pentru oricine!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Munitie speciala!!! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:35)

    Andrei [anonim]

    Patetic comunicatul d-le Stanisoara!!! Faceti o afirmatie pentru retarzi. Putin probabil ca aceste arme sa fie folosite pentru motivul ca n-au furat si munitie? Sunt cumva arme speciale care au nevoie de munitie speciala? Neah...sunt arme cal 7.62 mm...adica una din cele mai puternice arme de asalt si de departe cea mai raspandita. Munitia aferenta acestui tip de armament nu-i imposibil de procurat. (Ex: se executa o tragere in poligon... si sa nu-mi spuneti acum ca adunati tuburile de la cartusele trase si le numarati...asta era o practica comunista, dar foarte buna.... daca cineva vrea sa sustraga cateva cartuse....sa fim seriosi... nu-i imposibil....nu-i greu deloc). Deci afirmatia d-voastra este demontata. Nu cred ca s-a speriat atat de tare populatia in urma acestui incident, dar nu ne mai tratati ca pe niste imbecili. Sa speram doar ca nu vor fi folosite. Atat. Aveti grija de voi!!! AAA... si succes la recuperare. O scoateti voi la capat....sunt sigur. (nu pentru ca bubuiti de inteligenta... dar prostimea e multa si va scoateti)
  • +3 (3 voturi)    
    Dumnezeule Mare! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:35)

    Bogdan [anonim]

    Asta e ministru ?Atunci nimic nu ne mai salveaza, or sa fure si tancurile si faimoasele fregate, tot!...se va gasi vreun bou ca asta sa ne linisteasca si sa spuna ca nu vor fi folosite ci probabil vandute ca fier vechi! Mai ramane sa spuna ca e bine ca le-au furat ca asa pot si ei sa-si schimbe tehnica si sa faca restructurari...cretini nenorociti!
  • +3 (3 voturi)    
    explicatii de ministru (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:42)

    PaulR [utilizator]

    Probabil ministrul vrea sa linisteasca populatia si sa minimizeze gravitatea faptului pretrecut, insa cu o asemenea argumentatie nu cred ca o sa aiba prea mare succes. Cred ca munitia este si mai usor de procurat decat armele.
    Nimeni nu a furat 50 de pistoale mitraliera ca sa si le puna pe perete sa-si impresioneze oaspetii.
  • 0 (0 voturi)    
    nu n-au deloc gloante, c-ar fi scumpe tare... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:59)

    Synaptic [utilizator]

    Tipic pentru roman. Sa iasa din rahat spune ca nu au ce sa faca cu ele. Aia au furat peste 50 de arme(destul sa inrolezi un regiment) si asta are chef de a face haz de necaz, ca tot romanu.
    • +2 (2 voturi)    
      regiment (Vineri, 30 ianuarie 2009, 17:15)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Synaptic

      un pluton si doua grupe !!!
  • 0 (0 voturi)    
    gloante (Vineri, 30 ianuarie 2009, 17:01)

    mircea [anonim]

    Ministrul e linistit pentru ca hotii nu au luat si gloante. Nu aveau nevoie, alea probabil le au demult !!!
    Inconstientilor, nu va dati seama ca am ajuns o tara in care nu se mai respecta legea deloc? Se regleaza conturi in plina strada cu pusti, pistoale sabii, ne crestem tanara generatie cu droguri, contrabandistii lucreaza peste tot, economia romaneasca e mai mult neagra decat alba etc.
    Sa vina Vlad Tepes !!!
  • -1 (1 vot)    
    Profesorii le-au luat (Vineri, 30 ianuarie 2009, 17:11)

    Florin_Oradea [anonim]

    Stiti voi cine au furat armele de la Ciorogarla?
    Profesorii le-au sustras pentru a se apara de elevii care-i ameninta la ore.
  • +1 (1 vot)    
    Stanisoara (Vineri, 30 ianuarie 2009, 17:14)

    Nicolae [anonim]

    Foarte amabil spus INCOMPETENT.
    La fel cum exista o piata neagraa armelor exista o piata si a munitiilor (uneori gri )-armele de vanatoare cu glont.
    Ramane sa relizati ce "adunatura" ne conduce !!!
  • +1 (1 vot)    
    Un personaj sinistru numit ministru (Vineri, 30 ianuarie 2009, 17:15)

    adrian [anonim]

    Nu am mai citit o declaratie similara(incoerenta, idioata si iresponsabila) si nici nu cred ca va fi egalata prea curand in gradul de prostie si ignoranta. Mihaita, tu trebuia sa-ti dai demisia, deoarece singurele lucruri la care mai gandesti(?) sunt comisioanele si spagile pentru avioane(F-16). Am fost colegi(spre rusinea mea) si te cunosc foarte bine:esti cel mai mare ignorant, oportunist si spagar pe care l-am cunoscut (din pacate).
    Nu am crezut vreodata ca un asemenea personaj veros va ajunge ministrul apararii...
    Este abia inceputul haosului din armata romana si a comisioanelor grase pe care Mihaita le va dirija...Altceva nu stie Mihaita...
  • 0 (0 voturi)    
    EFICIENTA POLITIEI ROMANE (Vineri, 30 ianuarie 2009, 17:33)

    ION [anonim]

    Eu nu inteleg de ce mai satu politistii la asa zisele filtre pentru ca din greseala am fost pe autostrada PITESTI-BUCURESTI si odata cu mine au fost oprite masini care carau mii de tone de lemne si nimeni ni ia inttrebat de acte sau de altceva, alta masina a desfacut portbagajul care era plin cu alcool de contrabanda la bidoane de 20 de litri, iar cinstitii nostri politisti, cu care cred ca se cunosteau ca lea spus sa nu mai treaca pe acolo ca sar putea sa vina un control, nu ia mai intrebat nimic. Cand se vor lua masuri si impotriva mafiei lemnelor si a alcoolului din ARGES care se afla pe mana cu toti politistii de pe autostrada?
  • +1 (1 vot)    
    Domnule ministru ! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 17:42)

    STEFAN A. [utilizator]

    In tara asta sintem citeva milioane de cetateni care am facut serviciu militar ! Citeva sute de mii, au facut armata armata , nu canal, agricultura, Casa Poporului etc.
    Stim BINE ca un AKM.-47 nu este un produs pentru pieptanat parul deci, nu ne credeti IDIOTI ! Cu tot ce a fost in Europa de Est dupa 1989, special in ex-Yugoslavia sau Albania, nu este dificil sa procuri cartuse calibru 7,62. Va informez domnule ministru ca o lada metalica de munitie in acest calibru, avea 3.600 de cartuse. O stie tot romanul care a fost cel putin o data la tragere !
    Poate ar fi bine sa vedeti ce generali de "nadejde" aveti in acest Mare Stat Major si sa decideti sa mai iasa din birouri prin controale surpriza pe teren.
    Nu ar strica si alarme surpriza la unitati , cu iesirea obligatorie a tehnicii din dotare la trageri reale !
    Va asigur ca veti avea mari surprize !!!!
    Citind doar hirtii si rapoarte, realitatea va fi bine ascunsa, mereu si la toate nivelurile !
  • +1 (1 vot)    
    :)))) (Vineri, 30 ianuarie 2009, 17:50)

    florin [anonim]

    In afara de comentariul patetic (munitie probabil aveau, le mai trebuiau puscoacele), vad ca se incearca, ca de fiecare data, sa il scoata tap ispasitor probabil pe saracul soldat santinela. Nu vad nimic spus legat de bubele sistemului, de generali cu lefuri mari care nu au gandit si implemantat un sistem de siguranta la aceste depozite de armament care sa rivalizeze cel putin cu magazinul de paine din colt sau cu buda de la McDonald
  • 0 (0 voturi)    
    PERFECT (Vineri, 30 ianuarie 2009, 18:02)

    unu [anonim]

    adelin petrisor a fost magnific pe realitatea tv. felicitari adeline.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeule.... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 18:04)

    mira [anonim]

    "Surse judiciare: Depozitul de armament de la Ciorogarla era descuiat si nu mai fusese verificat de doua saptamani "????????????????????????

    pana la urma cate arme au disparut...?putea disparea tot arsenalul ...pentru asa ceva...ministrul ar tb sa-si dea demisia...
  • 0 (0 voturi)    
    si inca ceva (Vineri, 30 ianuarie 2009, 18:13)

    florin [anonim]

    Am inteles ca a avut loc un jaf armat in Brasov, cu 2 morti .. oare o fi vreo legatura...nu cred, ca dl ministru ne asigura ca raufacatorii n-au gloante :D
  • 0 (0 voturi)    
    Subiect (Vineri, 30 ianuarie 2009, 18:13)

    adrian [anonim]

    Mai ministrasule, eu nu am fost coleg cu tine si atunci ma simt mai curat. Decizia ta este inca o magarie care sfideaza electoratul. Acesti mos teaca cu sau fara vipusca (dar mai ales cei cu) trebuiau in primul degradati cu onoruri miltare, apoi tinuti vreo 30 de zile la arest ca sa povesteasca tot ce isi mai aduc despre activitatea lor si cum au avansat ei in grad (si este rusinos faptul ca in tara asta se pare ca sunt mai multi generali (activi sau nu, decat sergenti activi), si la sfarsiti trecuti cu totii in rezerva fara sa mai beneficieze de privilegiile de general.
    • 0 (0 voturi)    
      pt. adrian (Vineri, 30 ianuarie 2009, 18:39)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Ce legatura are cu furtul de arme?
      Ca dumneata ai antipatii impotriva unor anumite persoane e problema dumitale. Poate dumneata ii cunosti foarte bine pe cei demisi si aici se schimba problema. Ati luptat pentru acelasi post? Sesizez o oarecare ura.
      Impartial fiind, ce legatura are demiterea unor persoane cu functii inalte din Ministerul Apararii Nationale cu un incident petrecut intr-o unitate militara. Cei de acolo sunt responsabili si trebuie destituiti. De ce nu luam de sus si destituim pe toti, incepand cu domnul ministru care ne trateaza ca pe niste handicapati, incapabili de o gandire logica. Ce se ascunde totusi in spatele acestei actiuni sper sa nu o simtim pe pielea noastra.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai multi generali ca sergenti ? (Vineri, 30 ianuarie 2009, 20:32)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui adrian

      E o mare moda in Romania sa vorbesti despre ce nu cunosti. Draga Adrian, sa inteleg ca avem acum mai putin de 74 de sergenti ? Ca avem doar 73 de generali activi ,,,
      • 0 (0 voturi)    
        atentie (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 10:49)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Cornel

        Si cati inactivi?? Citeste cu atentie postarea. Oricum sunt un balast pentru firava armata romana.
  • -1 (1 vot)    
    arme furate (Vineri, 30 ianuarie 2009, 18:36)

    iohan [anonim]

    Cautati armele la rromii din zona. pariez ca le gasiti
  • 0 (0 voturi)    
    fiti linistiti! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 19:30)

    soso [anonim]

    Probabil ca Mos Teaca a vrut sa spuna ca armele fiind furate fara munitie rezulta ca este putin probabil ca ele sa fie folosite ca arme de foc si in cel mai grav caz ele urmeaza sa fie folosite pe post de bate sau ghioace ca pe vremea dacilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Repetitio est mater studiorum (Vineri, 30 ianuarie 2009, 19:52)

    lex luthor [anonim]

    Dispar arme si din muzee.. observa careva?
    http://www.worldwar2.ro/forum/index.php?s=e2d07796a052ec836c2954d7a9d2cf12&showtopic=4736
  • 0 (0 voturi)    
    Capcana politica (Vineri, 30 ianuarie 2009, 20:15)

    cosmin [anonim]

    Acum 30 si ceva de ani am fost loctiitor de comandant de garda la un depozit de munitii. Armele nu se tineau in acelasi cladire cu munitiile si nu cred ca metoda s-a schimbat.
    James Bond ar fi putut sa intre nevazut dar nu ar fi putut cara 50 arme singur si fara complicitate.
    Comercializarea armelor furate ar fi ridicola datorita competitiei din fostul spatiu sovietic. La prima mana o arma nu ar valora mai mult de 150-200 dolari(in Transnistria erau sub 100 dolari) deci pentru un profit de 10000 de dolari nu merita efortul. Cei care au nebunia sa jefuiasca pot sa o faca mult mai eficient fara AKM 47 iar teroristii au deja destule arme.
    Nu neg neglijenta,coruptia sau incompetenta unor cadre de armata.
    DAR cand am auzit ca generalul Constantin Croitoru a fost destituit am inteles ca la mijloc e un joc politic. Croitoru este un militar de cariera,apolitic, competent. Sunt absolut sigur ca nu se manjeste cu comisioane pentru cumpararea de armament modern si atunci hai sa gasim un motiv ca sa-l compromitem si sa-l inlaturam.
    L-am cunoscut cand era elev la scoala militara si apoi locotenent-pilot si student la Academia militara. Cine a fost onest in tinerete nu se compromite mai tarziu. I-am cunoscut si parintii,oameni cinstiti.
    Cine creste intr--o familie de oameni cinstiti ramane cinstit.
    Din nefericire un om integru nu poate sa reziste mult timp printre hoti.
    • 0 (0 voturi)    
      politica (Vineri, 30 ianuarie 2009, 20:37)

      pablo [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      poate ne-au aruncat praf in ochi ca tot se discuta bugetul si le sare lumea in cap cu diferite cereri ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Ne trateaza ca pe prosti ! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 20:19)

    mihai [anonim]

    cand un ministru trateaza o intreaga tara ca pe un tarc de oi e mai grav decat 60 de mitraliere tragand ...ca avrut sa minimalizeze si sa nu creeze panica....ok...o inghitim si de data asta....
    peste 2 luni cand o sa uitam de aceste 60 mitraliere,
    la urmatorul furt o sa zica " stati linisti oilor ca de data asta sa furat doar munitie ....si noi o sa facem beeeee cu burta in sus
  • 0 (0 voturi)    
    Am trecut cu un AKM si nu stiu? (Vineri, 30 ianuarie 2009, 20:49)

    teose [utilizator]

    Ieri, tocmai cand posturile radio anuntau ca "la intrarile pe Autostrada Soarelui toate masinile sunt verificate de Politie", treceam pe langa agenti facandu-le cu mana. Si ei mie. Nevasta-mea, aflata la volan, zicea ca masinile conduse de femei sunt oprite doar pentru amenzi. Are partial dreptate si antecedente in zona aceea, dar s-a convins ca nu e asa, vazand zecile de camioane si microbuze iesind si intrand pe unica pseudo-autostrada din Romania, pe langa pseudo-politia romana.
  • +1 (1 vot)    
    Vinovatii!!! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 20:59)

    Radu Tudor [anonim]

    O sa incerc sa aduc cat mai multe informatii, neclasificate bineinteles, pentru a stiu ca timpul ziaristilor este pretios. In primul rand doresc sa-mi exprim sustinerea fata de Gl. Croitoru, generalul pe care il asteptam de 20 ani sa ajunga in fruntea SMG. Din pacate a ramas amiralul, un comunist si un pupincurist. Daca avea un dram de onoare isi dadea el demisia. Armele: Nu se puteau fura fara implicarea anumitor militari. Nimeni, repet, nimeni nu intra in depozitul de armament al unei UM. Au mai intrat unii, dar nu i-au impuscat santinelele pentru ca se ratacisera, erau beti, figeau de caini, etc. Dar in ultimii 20 ani nimeni nu a intrat in depozitele de armament si munitii ale armatei fara sa fie somati, prinsi, sau impuscati. Asa ca, dragi ziaristi scoateti placa (CD-ul) cu ..... ce usor se intra in depozitele armatei. E simplu cu tehnologia actuala (zoom 120x) sa filmezi, dar ia incearca sa intrii. TE TINE?Punctul doi: DE CE au fost implicati militarii in acest furt? Simplu. Credite neperfoarmante, jocuri de noroc, bursa, datorii. SALARII DE RAHAT. DEMONSTRATIA: Cine pazeste aceste depozite: 2-4 militari dintr-un necesar de 30 ( cand armata era obligatorie). Din cauza salariilor mici , deficitul de soldati, gradati voluntarii (SGV) este destul de mare. In schimb excedentul de colonei, lenti-colonei si generali este de asemenea mare. Au tot mintit a nu sunt bani. Pana cand au ajuns ca eu sa aiba salarii de 15.000 pe luna in timp ce un SGV sau subofiter de 1000-max.2000 pe luna. Deci nu sunt bani, reducem costurile cu personalul, implicit calitatea acestuia, implicit numarul acestora. Ce fac cei care raman? Intra intr-o afacere (cred ei) pun la cale un furt, vand armele, si indirect demit 3 generali si 10 ofiiteri. Inca vreo 30 deastea si ramanem fara generali.Deci domnilor generali, inca NU am vazut pe vreunul dintre dvs. sa dea cu pumnul in masa la Senat sau Camera sa spuna NU SE MAI POATE ASA.La ameriani, generalii fac acest lucru. Pentru ca au ONOARE. cont
  • +1 (1 vot)    
    Continuare Vinovatii!! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 21:01)

    Radu Tudor [anonim]

    Punctul trei
    Intradevar trebuia sa se intample asa ceva ca se sparga putin din buboiul din armata. Este atata minciuna, prefacatorie, inselatorie, demagogie, comunism incat multora le e rusine ca sunt inca militari. Vedeti comentariile militarilor activi. Puneti-le cap la cap si veti vedea ce se intampla. Salariile mici, bataia de joc, abuzurile ofiterilor superiori, nerespectarea legiilor si regulamentelor, toate acestea te scarbesc, si, credeti-ma te pot face sa te gandesti sa vinzi niste arme, daca nu pentru bani, cel putin pentru a-i vedea pe 10 dintre sefii tai si pe 3 generali demisi.
    Finally, ministrul. Doriti schimbare? Cautati prin armata asta cativa oameni de incredere, daca vreti sa faceti ceva. Altfel veti fi mintitit sistematic, veti afla dor ceea ce generalii cred ca e important pentru ei, nu veti putea schimba mare lucru din cauza faptului ca va vor spune ca nu se poate, si asa mai departe. Priviti armata din interior nu de pe margine, de la tribuna, la parade si defilari.
    Cu deosebit respect l@reneg
    PS Luati in calcul si urmatoarele variante: Platirea unor polite intre servicii, demiterea Gl. Croitoru pentru a putea face contractele cu avioanele multirol in liniste, denigrarea armatei.
    • 0 (0 voturi)    
      Domnule ministru da-ti demisia (Vineri, 30 ianuarie 2009, 21:54)

      Repulsia [anonim] i-a raspuns lui Radu Tudor

      Si eu speram sa fie in fruntea SMG si poate chiar ministrul Ap. Jocurile meschine ale actualei clase politice au dus la destituirea unui om nevinovat, om deosebit, manager de nota 10.
    • +1 (1 vot)    
      Esti tare ! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 23:28)

      STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui Radu Tudor

      Gindesc ca si tine, ai MULTA . MULTA , dreptate ! Din pacate, armata noastra a inchinat capul politicii deja din anii 80, cind in loc de militarie se facea agricultura, casa poporului, minerit, canal. Culmea a venit in 1989 cind ceva ofiteri imputiti, cu grade mari , au manipulat adevarul ,inventind teroristi si altele pentru a ascunde crimele comise (tip Chitac si altii).Tot a devenit o afacere, cistig imediat, grade la apelul bocancilor. Pretul a fost si este, lipsa de coloana vertebrala, debandada totala, profesionalitatea redusa la ridicol, lingaii avansati cu gramada ! Astfel cum crezi ca avem peste 5.000 de ofiteri superiori ,raportat la trupa,caz unic in fortele NATO?
      Crezi ca politica nu stie ? Stie dar trage foloase din aceasta situatie, putere si control. La unu avansat pe merit, sint zece avansati pe pile ! Onoarea si demnitatea meseriei armelor, implicit a uniformei militare, a fost de mult aruncata in noroi ! Rezultatele se vad periodic. Te salut si numai bine !
      • 0 (0 voturi)    
        Avansarile (Duminică, 1 februarie 2009, 10:38)

        Albu [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

        De data asta ai dreptate. In Armata ajung sefi cei care nu indeplinesc conditiile de selectie. Am avut sefi SMG care din comandant de pluton a ajuns sef SMG fara sa mai comande altceva. E vorba de gl. Degeratu. Stii unde e acum si cate stele are ? Cred ca ai fost optimist in raportul 1 la 10. Eu il vad cam pe la 1 la 20. Plecarile masive din armata de anul asta au fost generate tocmai de aceasta situatie. Cei buni s-au saturat sa munceasca pt cei prosti. Stii ce s-a intamplat ? Cei prosti nu au mai aprobat plecari ca sa nu ramana singuri si sa nu mai aiba pe cine sa comande. Asta e trista realitate ...
    • 0 (0 voturi)    
      Generalul Croitoru ? (Duminică, 1 februarie 2009, 10:32)

      Albu [anonim] i-a raspuns lui Radu Tudor

      Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic. Generalul Croitoru NU TREBUIE sa ajunga seful SMG din simplul motiv ca este un POET nu un MILITAR.
      Detalii nu pot sa iti dau aici dar crede-ma ca stiu despre ce vorbesc. Am lucrat cu el si m-am cutremurat de cat de supeficial este.
      • 0 (0 voturi)    
        Poate e singurul care merita. (Duminică, 1 februarie 2009, 13:21)

        Vali [anonim] i-a raspuns lui Albu

        Si eu am lucrat cu dumnealui si nu mi-a creat deloc impresia de a fi un "poet" ci un adevarat manager care nu de putine ori a demonstrat tarie de caracter si a luat deciziile corecte chiar daca erau in detrimentul "sefilor de sus".
        Nota zece.
  • +1 (1 vot)    
    interesu (Vineri, 30 ianuarie 2009, 22:17)

    nelu [anonim]

    Se platesc polite, sunt alte interese, de asta a fost demis Croitoru.
    Sper sa nu Stefan sef la SMFA. E un incompetent.
    Si increzut.
  • 0 (0 voturi)    
    au ei munitie (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 4:46)

    mario [anonim]

    probabil lazi cu munitie au disparut mai demult....sau au deja cei care le-au furat....e ca in bancul cu dacia fara casetofon: un tip pune bilet pe bord-nu spargeti,nu am casetofon.iar intr-o dimineatza gasete doar un bilet in locul unde era parcata masina-lasa ca ii punem noi :)))
  • 0 (0 voturi)    
    armele singure, sunt mai usor de transportat... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 8:48)

    dixit [utilizator]

    si pot fi vandute celor care au deja munitie.... tot ce spe eu e ca cei care au munitie deja (destula) sa o utilizeze impreuna cu armele sustrase dela ciorogarla pe clasa politica romaneasca. dumnezeu cu mila si cu biciul pe noi....