Bucuresti: Peste trei sute de tamponari din cauza ninsorii

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 9 ianuarie 2009, 11:48 Actualitate | Esenţial


Peste 300 de tamponari au avut loc in Capitala, in noaptea de joi spre vineri, cu aproape o suta mai mult decat intr-o zi obisnuita, in conditiile in care a nins. Potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Capitalei, comisarul Christian Ciocan, cele mai multe tamponari s-au produs in zona centrala, relateaza Mediafax.

Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei a declarat, vineri dimineata, ca in sectorul 1 s-au inregistrat 72 de tamponari, in sectorul 2 - 64, in sectorul 3 - 66, in sectorul 6 - 57, iar in sectoarele 4 si 5 au fost, in total, 71 de accidente usoare.

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, joi, ca a discutat cu operatorii de deszapezire si le-a spus sa intervina la timp in caz ca ninge si sa respecte punctele de colectare a zapezii.

Bucurestenii pot sesiza problemele privind deszapezirea si la Dispeceratul Primariei Municipiului Bucuresti, la telefon 305.55.50, precum si la Dispeceratul Administratiei Strazilor, tel verde 0800 800 882. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1490 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Bucuresteni prosti (Vineri, 9 ianuarie 2009, 12:39)

    Marius Uniceanu [anonim]

    Ce sa zic, a dat un pic de ninsoare si peste voi si vai 300 de tamponari. Pentru ca sunteti prosti de aia v-ati tamponat. In restul tarii e polei mai tot timpul iernii si nu se tamponeaza nimeni atata, dar na bucurestenii sunt altfel, trebuie sa se grabeasca si sa se inghesuie zilnic pe aceleasi strazi.
    • -1 (5 voturi)    
      P.L.T (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:12)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Marius Uniceanu

      si pe care strazi mai provincialule ?? vii tu sa "sapi" alte strazi, ca sa nu mai circulam pe aceleasi ?? sau mai bine, vino tu si da' la lopata sa iei zapada de pe strazi... provincial complexat....ai uitat cand erai mic si iti doreai sa vezi cum e la bucuresti a ?? si acu ca te-ai facut mare si ai realizat ca n-ai reusit, mori de ciuda....
      • +1 (5 voturi)    
        .... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:26)

        sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui gabi

        Gabi, pun pariu ca si pe tine te-o facut mamuca matale tot prin vreun orasel prafuit, da ti-e rusine sa recunosti, d-aia sari cu gura cand vorbeste cineva de buculeci :)))))))
    • -2 (4 voturi)    
      Serios? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:13)

      Fjord [anonim] i-a raspuns lui Marius Uniceanu

      Da, "domnule" din privincie, insa in Bucuresti avem de cativa zeci de ani MASINI (a nu se confunda cu rasnitele din alte orase - stiu ce vorbesc) si, culmea, chiar si bani de benzina, pentru ca 1000 de lei (zece milioane pentru tine), inseamna salariul pe maxim 2 saptamani, nu "economie" intr-o punga de plastic. Cand matale mergi cu caruta pe un drum alunecos, dar liber, cu cine ar trebui sa te tamponezi, hmmm?
      • +2 (2 voturi)    
        ce zeci de ani (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:54)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Fjord

        in "89 ereu numai dacii 1310 si culmea toate lovite!in rest dl.Marius nu are dreptate:
        si aici Miercurea Ciuc sunt 5-6 tamponari la prima ninsoare si masinile sunt mai bine pregatite ptr.iarna!Avand in vedere ca M-ciuc are aprox.40 de mii de locuitori si Bucurestiul aprox.2 mil.ei sunt de 5o de ori mai multi 50x5=250,nu este o diferenta mare mai ales ca aglomerarea e mai mare si gradul de civilizatie mai mica!
    • -1 (3 voturi)    
      incearca sa nu fii malitios (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:15)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Marius Uniceanu

      Ca asa ti-as putea si eu spune ca da, ai dreptate, dar in conditiile in care la tine sunt 3 masini pe kilometru si un semafor defect in fata la primarie, si prin urmare de unde accidente...
    • 0 (2 voturi)    
      matematica (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:41)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Marius Uniceanu

      in Bucuresti circula 2.000.000, masini, deci 300 tamponari inseamna 300 / 2 mil = 0.015% din total parc auto.

      daca la tine in oras sunt 20.000 masini, acelasi procent inseamna 3 tamponari!

      de altfel, consider ca ai vrut sa faci pe interesantul cu mesajul tau de prost gust, si cu limbajul de scuipator de seminte care nu se poate scarpina pe spate.
    • -1 (1 vot)    
      Complexe (Vineri, 9 ianuarie 2009, 14:25)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Marius Uniceanu

      Mariusica, cainele moare de fuga multa si prostul de grija altora. Ghici cine esti tu in proverbul asta (un mic ajutor: nu esti cainele!).
    • -1 (1 vot)    
      repede cu gura... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 14:30)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Marius Uniceanu

      Marius,
      Sa iti explic:

      Bucuresti:1944000 locuitori. 300 de tamponari.
      Marimea medie a unei comune: 3.381 locuitori, deci in zona de unde tiparesti pe calculator nu pot fi mai mult de 0.5 tamponari pe noapte, hai una la 2 zile.

      Ia zi, am dreptate sau am dreptate?
    • 0 (0 voturi)    
      au pe cine da vina (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 13:31)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui Marius Uniceanu

      Dupa ce se topeste zapada vor da probabil vina pe soarta.
  • +2 (4 voturi)    
    am cauciucuri de iarna.... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 12:48)

    dorinteodor [anonim]

    am vazut o salvare si o masina de politie care patinau si derapau....ceva imi spune ca nu aveau cauciucuri de iarna....asa ca, cei care fac economie la cauciucuri sa-si duca crucea.....din nefericire pot sa ne tamponeze si pe noi astia care avem cauciucuri de iarna. oare societatile de asigurare nu ar trebui sa refuze asigurarea sau cel putin sa puna o rata dubla la cei care nu-si echipeaza masina de iarna?
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 14:31)

    Alina [anonim]

    Nu vreau sa fiu rea...sunt multe masini in bucuresti, multi soferi grabiti si neatenti (nu fac referire la nimeni), masini neechipate corespunzator si tocmai de asta sunt tamponari (pe zapada, ploaie); in orasele din provincie oamenii nu sunt grabiti, circula atent...nr de maisni e mai mic, dar in bucuresti cu ce te ajuta ca ai masina daca faci pana la servici 1-2 h???
    Urcati frumos in metrou sau autobuz...si nu vor mai fi accidente (tamponari usoare)...nu vor mai fi nebuni care trec pe rosu si dau peste oameni sau masini,....
  • +2 (2 voturi)    
    Cartea recordurilor (Vineri, 9 ianuarie 2009, 15:14)

    Bucu [anonim]

    Bu_CUR_ESTI se lupta din greu pentru un nou record: cel mai mare numar de idioti pe mp.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:58)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Bucu

      ...recordul asta l-au stabilit inaintea mega-carnatului lui Oprescu :)))))
  • 0 (0 voturi)    
    sd (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 19:41)

    as [anonim]

    aha .asta inseamna aproape 100000 anual.deci daca vrei sa cumperi de la un bucurestean o masina de 2-4 ani ai cam 20-25 % sanse sa ieie o masina lovita