Prima ninsoare din aceasta iarna a paralizat traficul in Capitala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 ianuarie 2009, 19:37 Actualitate | Esenţial


Ninsoare in Bucuresti
Foto: Agerpres
Prima ninsoare din aceasta iarna a dat peste cap traficul din Bucuresti. In Capitala se circula cu dificultate, dupa doar cateva ore de ninsoare abundenta. Si pe DN 1, traficul rutier a fost dat peste cap de ninsoare si s-au produs mai multe accidente usoare, cu toate ca pe carosabil s-a asternut putin peste un centimetru de zapada, potrivit Realitatea Tv.

In conditiile in care starea vremii este nefavorabila in mai multe judete ale tarii, Centrul Infotrafic din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane a facut cateva recomandari pentru un trafic in siguranta.

Conducatorii auto sunt sfatuiti ca atunci cand traverseaza zone unde partea carosabila este acoperita cu polei, gheata, zapada batatorita, mazga sau piatra cubica umeda sa manifeste maximum de prudenta, sa circule cu viteza redusa, care sa nu depaseasca 30 km/ora in localitati si 50 km/ora in afara acestora, sa mareasca distanta de siguranta in mers, sa utilizeze luminile de intalnire si sa evite efectuarea manevrelor in trafic- depasiri, treceri de pe o banda pe alta.

De asemenea, soferii sunt sfatuiti sa echipeze automobilul cu pneuri corespunzatoare, sa nu bruscheze comenzile masinii si sa adapteze permanent viteza la conditiile de drum.

Operatorii de transport care detin autovehicule cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone au obligatia legala de a monta pe roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate, pe perioadele si pe drumurile stabilite.

In plus, conducatorii auto care au mai putin de un an de experienta trebuie sa conduca in afara localitatilor cu o viteza cu 20 km/h mai mica decat cea permisa prin lege pe segmentul de drum pe care circula.

Conducatorii auto se pot informa in legatura cu starea vremii si cea a drumurilor apeland numarul de telefon al Comandamentului Central de Iarna: 9360.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2192 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    traficul era dat peste cap ... (Joi, 8 ianuarie 2009, 19:48)

    Je [anonim]

    dar doar in mintea presei. Restul omenirii circula mai greu, in conditii de iarna, inclusiv cu riscurile de rigoare ...gen accidente usoare.
  • +4 (4 voturi)    
    Deszapezire (Joi, 8 ianuarie 2009, 20:11)

    ast [anonim]

    La ora sase, chibrit-gara-eroilor, nici o masina de deszapezire. Asteapta sa ne acopere zapada pana le scot?
    • +1 (1 vot)    
      The day after (Vineri, 9 ianuarie 2009, 10:04)

      ast [anonim] i-a raspuns lui ast

      Cu toate ca deszapezirea n-a fost foarte rapida (cum releva si experientele celorlalti de ieri), azi (9.01) s-a mers foarte bine.

      Desi au fost -10 ~ -8 grade n-a fost polei de loc pe stazile mari si se vedea ca au fost deszapezite din trotuar in trotuar (alte dati ne multumeam cu o singura banda).

      Pe strazile mai mici a fost asa si asa, unele da, altele nu, altele pe un singur sens, dar oricum a fost ok pt ca nu poti merge cu mai mult de 50 nici pe uscat.

      Suprinzator, dar chiar au facut o treaba cat de cat buna. Speram ca la anul o sa faca si mai bine si mai repede.
  • +2 (2 voturi)    
    Si..care e noutatea? :) (Joi, 8 ianuarie 2009, 20:52)

    Teo [anonim]

    Mai interesant era daca stirea spunea asa: "Prima ninsoare din aceasta iarna NU a paralizat orasul si circulatia, drumarii si-au facut treaba proactiv pentru ca s-au uitat de dimineatza la Busu cum spunea ca o sa ninga si deja au imprastiat material derapant" :)
  • +2 (2 voturi)    
    Dezinformare (Joi, 8 ianuarie 2009, 20:53)

    Mihai [anonim]

    Suntenti mai smecheri. Vreti sa induceti panica in populatie. Sunteti dusi cu capul ! Cat puteti sa infloriti..e incredibil

    Am circulat azi in jur de ora 20 in zone Militari-DrTaberei si se circula foarte bine. Nu e cazul sa intervina utilajele pentru ca este aproape topit pe strazi..
    • +2 (2 voturi)    
      subscriu (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:53)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      am facut toata soseaua Mihai Bravu intr-un timp cu 10 minute mai mare decat cel obisnuit, din cauza ninsorii care se asternea si a apei de pe carosabil.
      Dezinformare "de sezon"... lipsa de subiecte.
  • +2 (2 voturi)    
    ninsoare :))) (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:05)

    ajm [anonim]

    si ma rog cam cat a nins...asa de-un deget macar ? :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Deloc! (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:30)

    Anonim [anonim]

    Trafic dat peste cap...absolut deloc! Pe arterele mari au circulat toata ziua masini care imprastiau sare si chiar de deszapezire, desi nu s-a depus nici un fulg pe carosabil. Nu inteleg de ce in fiecare iarna presa spune aceeasi poezie. Anul asta autoritatile au facut treaba buna, cel putin pana acum.
    • +2 (2 voturi)    
      Primaria a facut un mare carnat (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:52)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Atat de bine s-au miscat pe marile artere ca la ora 5 pe Mosilor linia de tramvai era de un alb imaculat.

      PS: Titlul postului meu e corect si nu poate fi considerat insulta.
  • +2 (2 voturi)    
    Zapada a fost halita de Oprescu ! (Joi, 8 ianuarie 2009, 21:54)

    martin [anonim]

    Daca vreti sa stiti de ce a nins in Bucuresti, principalul motiv a fost pentru ca ca Botitul Catavencu de Oprescu sa poata iesi pe televiziunile iubitoare si sa spuna in esenta ca datorita lui milioanele de utilaje au lichidat uriasul strat de zapada de 1 centimetru si ca daca nu o sa mai ninga, o sa fie foarte bine. Si nu o sa mai ninga ,fiindca Oprescu a aranjat asta direct cu Sfantul Petru , cand a fost in vizita la Vatican.
    De cand caraghiosul individ Oprescu, a fost ales de o coalitie de idealisti,indiferenti si foarte multi nepotriviti pentru votul universal, astept ca oamenii sa constate ca nu face nimic ,ci doar colinda Europa.
    Dupa marile realizari cu cel mai mare carnat, cel mai greu tort si lioata de neica nimeni imbracati in Mos Craciun si care au dus cadourile pe la casile lor, oamenii au inceput sa se trezeasca,iar ziarele serioase l-au comentat cum trebuie.
    Singurul lucru reusit ,a fost iluminatia de revelion,pe care poate nici nu ne-o puteam permite, care se pare ca a fost contractata de Videanu si pe care nerusinatul Oprescu si-a atribuit-o, normal ,cu imensa sa nerusinare !
    • 0 (0 voturi)    
      pd-listule (Vineri, 9 ianuarie 2009, 10:50)

      sric [anonim] i-a raspuns lui martin

      si acuma iti pare rau a ca nu iesi Blaga.....asta e mai asteapta inca 10 ani.........:)))


      P.S. Pt toata lumea hotnews.ro = PD-L
  • +1 (3 voturi)    
    Despre deszapezire (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:32)

    Gigi Putere [anonim]

    17:15 - Plec din Militari, Lujerului
    Pe b-dul Timisoara nu aveai nicio sansa sa franezi. Cu frana apasata te deplasai, in continuare, ca si cum nu ai fi apasat-o. ABS-ul mai mult te incurca decat te ajuta. Eroilor, aproximativ la fel.

    A trebuit sa ma duc pana in Cora Pantelimon, cand am ajuns acasa, pentru cateva cumparaturi. Parcarea, 75% goala, 4 utilizaje de deszapezire se invarteau complet aiurea.

    Nu numai ca "autoritatile au fost surprinse", ca in fiecare an, cu toate ca buletinele meteo au avertizat asupra acestui fenomen, dar isi si bat joc de noi. Nu stiu de ce nu-i penalizeaza nimeni pe astia care se strang in grup, "dupa blocuri", si o freaca in loc sa faca ce terbuie.

    Exact asa ii vedeam si pe astia de la politie, pe vremea cand stadionul national era inca deschis: 2-3 masini de patrula, trase pe dreapta, toti politaii discutau la aer curat, n-aveau nicio treaba.
    mai mult, la un moment dat era sa intre un mucos cu un scuter in mine si in caruciorul pe care il impingeam si, cand m-am dus sa le spun, au zis ca ei nu-s de la circulatie si ca sa-i sun pe aia cand ajung acasa.

    Urari de bine celor care stau pe banii contribuabililor si mai sunt si nesimtiti.
  • 0 (0 voturi)    
    si in timpul asta .... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 4:34)

    Quebecoisfier [anonim]

    Canadien de Montreal le-a tras-o ieri cu 6-3 la Rangersii de new York si le-o mai trage in seara asta si la Maple Leaf de Toronto cam cu tot pe-atat.
    Ah, ieri au mai cazut 40 de cm de zapada, numai cat sa faca 1,5 m de la inceputul iernii si pana acum....
    Iar anul trecut cu totul ( da , a fost unul de exceptie, nu a mai fost asa ceva de 146 de ani ) au cazut vreo 3,5 m cu totul, peste iarna.
    In Montreal dupa ce trece nisoarea tare, vin baietii de la primarie si o incarca in niste camioane ciudate si o arunca in fluviu St-Laurent sau in niste depozite imense .
    Nici aici nu e perfect ...da' cel putin ne-am invatat cu ea, zapada, deh....
    Curaj, ca in Romanica nu tine mult iarna....Peste o luna apar ghioceii si totul o sa treaca....:)
  • 0 (0 voturi)    
    Are cineva idee? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 10:40)

    Lopataru [anonim]

    Cit plateste primaria Bucurestiului anual pt dezapezire? Am impresia ca sint multe, foarte multe zerouri pentru o galeata de zapada...
    iar cind aceasta cade...e situatie de urgenta.
    Mi-as face si eu firma de dezapezire....iau citeva milioane bune si ma rog sa nu ninga...Ca oricum in februarie se anunta 15 grade. Cu plus...