Merita sa fugi din Bucuresti? Un cititor propune solutia downshifting

de D.T.     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:46 Actualitate | Esenţial


Stres vs. relaxare
Foto: Hotnews
Articolul Povestea de succes a unei familii care a fugit din Bucuresti a ridicat problema tot mai acuta a evadarii din marile orase inspre zona rurala. Cititorul Radu a propus solutia "downshifting", adica "schimbarea intr-o treapta inferioara de viteza." In replica, Dana vorbeste despre bani si lipsuri: "nu poti decat sa te bucuri de viata si in Bucuresti".

Dar tu, mai rezisti in orasul tau? Viata la tara poate fi o solutie?

Iata ce au scris cei doi cititori HotNews.ro:

Radu: Exista un curent mai mare al exodului din Bucuresti, sau in general din marile metropole si din mediul hiper-urban si corporatist. In alte parti ale lumii se numeste "downshifting", adica schimbarea intr-o treapta inferioara de viteza.

Si noi suntem pe picior de plecare din Bucuresti, tot spre o localitate din Prahova. Avem aici slujbe bune, insa banii nu sunt totul. Calitatea vietii din Bucuresti este mai curand un cost decat un beneficiu.

Am incercat sa sintetizez experienta in urmatoarele randuri:
"Ma doare inima de oras, de recesiune, de servici, de costum-cravata si pantofi de oras, de meetinguri si de viata dupa checklist, de viata traita doar seara, timp de o ora, in weekenduri si vacante, de intoxicatii cu noxe, alcool si mancare proasta, de inghesuiala, galagie, iures, goana, stress, cozi, de moda, de fitze si de tot.

Mi-e dor de liniste, de natura, de calm, de lucruri facute bine si incet, cu drag, de a nu avea "decat" o suta de cunostinte si prieteni dragi in loc de sute de "contacte", mi-e dor de a face lucrurile pe care imi spun ca vreau de fapt sa le fac."

Dana: Si ce faci, mai Radule, cand nu ai rude pe la munte? cum poti ajunge sa traiesti in liniste si natura daca nu muncesti de rupi sa castigi ceva bani, ca sa te poti muta din buc.? si daca ai ajuns in buc dintr-un orasel sarac din Sud, unde nu poti face banuti nici macar din turism, unde totul e la pamant daca nu provii dintr-o familie instarita, si nici nu poti face naveta, ca nu e suficient de aproape?

Cum sa-mi construiesc eu o casa intr-un satuc de munte linistit cand nu am o casa in buc., si sansele de a avea una fara rate sunt aproape egale cu zero? Nu poti decat sa te bucuri de viata si in buc., si incerc sa ma vad cu prietenii cat pot, petrec seri placute in familie, merg cu rolele in parc... Deajunsuri sunt peste tot, si esti pierdut daca lasi mediul sa te corupa!

















8657 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Liniste (Vineri, 14 noiembrie 2008, 17:21)

    daniel [anonim]

    Nu exista liniste in Romania, oriunde te duci vei avea vecini galagiosi, caini, masini etc. Romanii nu inteleg linistea si nici natura.
    • +10 (10 voturi)    
      natura?? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 17:46)

      starchaser [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      pai cum vrei sa inteleaga romanii natura??? cand pentru ei, a se duce la munte inseamna sa isi plimbe fundul in masina pana acolo, sa isi plimbe fundul in masina pe acolo, si ocazional sa isi plimbe fundul pe ATV, cu care tulbura linistea celor care sunt la munte pentru ca le place, pentru ca vor liniste, pentru ca vor aer curat (suna ciudat - dar sunt si dinastia).
      • +2 (2 voturi)    
        natura (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 10:07)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui starchaser

        mai vinator de stele, eu caut om sa am cu cine umbla pe jos la munte si nu gasesc de 2 ani de zile, ce sa mai spunem de munte?, anul trecut in dec. la Predeal era o palma de zapada dar m-am cracanat de ris vazand cum incercau sudistii sa nu le patineze masinile...
    • -8 (8 voturi)    
      Daniele (Vineri, 14 noiembrie 2008, 20:12)

      Traiasca Bucurestiul [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Fiecare intelege ce vrea din liniste. Prbabil ca tu, nascandu-te si copilarind la tara, esti mai in comuniune cu natura. Eu am copilarit in Bucuresti, am dat de gustul banului, de o suta de terase in jurul blocului meu samd. Oricat m-ar scarbi cocalarii si hotii, n-am cum sa parasesc Capitala. In alte orase nu castigi aceiasi bani si n-ai aceleasi posibilitati. Am fost in Timisoara si urlam de plictiseala: lume fara bani, femei nasoale, abia asteptam sa ma intorc acasa.
      • +2 (4 voturi)    
        timisoara (Vineri, 14 noiembrie 2008, 23:51)

        mitica [anonim] i-a raspuns lui Traiasca Bucurestiul

        in timisoara femei nasoale? bai baiatule cred ca nu stii pe ce lume esti ori ai trecut granita din greseala..daca mai ai ocazia fa doar o plimbare prin complex, dar sa ai si pastile la tine sa nu mori de inima rea...
        • +1 (1 vot)    
          Fetele din Timisoara (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 9:17)

          MIHAI 2 (bucurestean) [anonim] i-a raspuns lui mitica

          ...multe lucruri nasoale exista in Romania....dar nu si femeile....parca sunt alta specie decat noi barbatii ....majoritatea nashpa...cu trasaturi mai mult sau mai putin evidente de neam-prost... In plus , cand trec prin TM ma ia cu lesin ...ori de cate ori le aud pe fermecatoarele localnice..."cantand" in graiul banatean...HOT, HOT , HOT !!!
      • 0 (0 voturi)    
        bucurestean: nu suntem toti ca trollul asta (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 13:24)

        Q. [anonim] i-a raspuns lui Traiasca Bucurestiul

        Pe scurt, un troll (germană: Troll sau Kobold = spiriduş) este un provocator fără cauză, cineva care lansează o discuţie cu scopul de a recrea un conflict de idei. Uneori, conflictul devine amuzant pentru troll, dar aproape niciodată pentru participanţii inocenţi.

        Troll-ul se foloseşte de subiecte clasice, cunoscute pentru pasiunea care o pot generea şi pentru imposibilitatea de a le argumenta definitiv. Adesea, troll-ul se foloseşte de subiecte specifice comunităţii în care doreşte să stârnească zâzania, cum ar fi regulile sau eticheta.
        PS. fete ca in Oradea, Cluj, Tg. Mures greu gasesti
    • -3 (9 voturi)    
      Motorul Romaniei (Vineri, 14 noiembrie 2008, 20:16)

      Petru [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Daca gandim pur economic, Bucuresti e singurul oras din tara care conteaza. Probabil ca o treime din productia tarii o genereaza a opta parte din populatie. Daca vrei sa ai posibilitati de promovare, de afirmare, stai in Bucuresti. Altfel, pleci frumos in Ardeal, unde se zice ca e putin mai civilizat si te ingropi la tara.
      • +6 (6 voturi)    
        motorasule (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 11:29)

        radukku [anonim] i-a raspuns lui Petru

        Ce tot motor visezi?14,7% din PIB cu 10% din populatie nu mi se pare extraordinar. Daca luam PIB-ul pe municipii ai sa afli ca orase ca Brasov, Timisoara, Cluj-Napoca PIB-ul pe cap de locuitor e apropiat, egal sau chiar il depaseste pe cel al Buc. Fata de orasele mari din Ardeal Buc are salarii cu 5-10% mai mari dar si viata e mai ieftina in Transilvania.

        Zici ca te ingropi la tara daca ajungi in Cluj, Sibiu, Brasov? Cand orasele astea erau municipii pe locul Bucurestiului nici macar stana lui Bucur nu exista.
        • 0 (0 voturi)    
          capitala (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 23:19)

          alex [anonim] i-a raspuns lui radukku

          Eu ca bucurestean sunt de acord ca Bucurestiul este motorul economic al Romaniei. Cu toate explicatiile de rigoare (firme din tara care isi declara veniturile in Bucuresti etc) Bucurestiul in sine are 15% din PIB Romaniei, iar in jurul Bucurestiului sunt multe alte afaceri (pe care din cauza pretului terenului nimeni nu si le permite in Bucuresti), iar zona metropolitana a Bucurestiului are in total cam 21-22% din PIB la o populatie de 11% din cea a Romaniei. De asemenea orase aflate la 60-70km de Bucuresti au afaceri mai ales in Bucuresti (Ploiesti, Giurgiu etc) iar activitatea lor economica este strict legata de Bucuresti.

          Pe de alta parte, mie mi-ar place ca sa se mute capitala administrativa din Bucuresti la Brasov, pentru ca toti romanii (si cei din Ardeal, si cei din Moldova, si cei din Muntenia) sa fie mai apropiati de capitala. Acum sunt orase mari in Vestul Romaniei aflate la 600-700km de Capitala.
          • 0 (0 voturi)    
            Asa e, dar... (Duminică, 16 noiembrie 2008, 1:03)

            Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui alex

            ... asta nu inseamna ca Bucurestii/bucurestenii au ceva magic/special/extraordinar (nu spun asta pt. tine, pt. ca e evident ca nu esti un fanatic).
            Pur si simplu asta-i statutul de capitala.
            Iar argumentul cu firmele care-si declara venitul in Bucuresti e unul foarte bun. Pentru cei care cred sincer, si nu doar de dragul discutiei, ca Bucurestii chiar sunt buricul universului, un exemplu care mie mi s-a parut foarte bun este cel al firmelor din industria cimentului, a caror productie e distribuita prin diverse locuri prin tara (altele decat Bucurestii), dar veniturile sunt declarate aici.
            Si de-aia cifrele sunt inselatoare; daca te iei dupa ele, ar trebui sa curga prin Bucuresti lapte si miere (in comparatie cu alte orase), or noi vedem ca, de fapt, lucrurile nu stau chiar asa.
            In plus -- la nivel anecdotic cel putin -- polarizarea sociala e mult mai mare in Bucuresti etc., etc., etc.
          • 0 (0 voturi)    
            daaaaa (Duminică, 16 noiembrie 2008, 11:57)

            radukku [anonim] i-a raspuns lui alex

            in jurul Buc sunt multe afaceri dar nu numai 1% din populatie traieste acolo. Ai zis de Ploiesti: 250.000 de locuitori, doar acolo traiesc deja mai mult de 1%. Daca mai luam Ilfovul cu 300.000 se ajunge la un plus de aproape 3%. Dar problema e ca Buc are o groaza de oameni care nu au vize de flotant sau rezidenta dar contribuie la PIB. In realitate Bucurestiul in sine are peste 3 milioane de locuitori adica 13,8% iar cu zona metropolitana depaseste clar 4 milioane adica 18,4% . Daca tu zici ca zona metropolitana face 22% din PIB din nou nu e de speriat. Firmele cu sediul central isi platesc taxele in localitatea unde e acel sediu, care la randul lor contribuie la PIB, buget etc. Deci cam 16-19% din PIB-ul Buc este artificial. Dintr-un calcul reiese ca Bucurestiul cu zona metropolitana contribuie cu 17-18% din PIB-ul Romaniei avand 15% din populatie la recensamant, iar Bucurestiul propriu zis contribuie 11-12% din PIB avand o populatie la recensamant de 2 milioane.
            Am mentionat ca la calcularea PIB-ul se baga si investitii din partea guvernului? E recunoscut faptul ca in Buc guvernul investeste MASIV.
        • +1 (1 vot)    
          Bucurestiul a fost distrus de comunisti (Duminică, 16 noiembrie 2008, 20:52)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui radukku

          Cititi raspunsul dat ceva mai jos de Gheorghe [anonim] lui Cristi Fader :
          Rezultatele politicilor tembele (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 19:17)

          Dupa parerea mea discutiile despre ce oras e mai breaz decit celalat sunt fara rost .

          Mai degraba ne-am gandi la oamenii care populeaza aceste orase si la sansa pe care au avut-o ca sa-si pastreze traditia .
  • +3 (5 voturi)    
    downshifting (Vineri, 14 noiembrie 2008, 17:29)

    vlad [anonim]

    De acord cu Radu.Dar ca sa poti duce o viata decenta in mediul rural din Romania trebuie mult mai mult decat vointa ta si ceva bani pusi deoparte.

    Nu exista infrastructura aproape deloc in mediul rural.Ma refer aici la scoli unde iti vei duce copii , la spitale ,etc. Oamenii poate sunt pregatiti pentru un downshifting dar mediul rural inca nu este.
  • +2 (6 voturi)    
    Pareri si pareri (Vineri, 14 noiembrie 2008, 17:33)

    marius [anonim]

    Radu vrea liniste si pace, dar se duce unde are salariu bun. Vrea sa se retraga in viata simpla, dar denumeste aceasta simpla renuntare "downshifting" (ei, daca are nume in ingleza inseamna ca este ceva serios!).
    Ii fac legatura cu fata care serveste la barul din satul bunicilor mei care mi-a marturisit ca are chef sa se "sumetzeasca" si sa o taie la oras. Pentru ca s-a saturat de liniste, si de avut grija de oratanii dimineata si de vaca dupa-amiaza, iar seara sa ma iserveasca si la bar. Vrea sa fie si ea imbracata bine si sa se rujeze.
    Ce sfat ii dai, Radule?
    • -3 (5 voturi)    
      Ce vrei sa spui de fapt? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:31)

      ?? [anonim] i-a raspuns lui marius

      Ai facut cumva downshifting si la... logica? Ca nu prea are sens ce spui... :-)
      • +3 (3 voturi)    
        traducere (Vineri, 14 noiembrie 2008, 23:56)

        itzic [anonim] i-a raspuns lui ??

        zice bine omu', cum ca adesea visam la viata altuia dar uitam sa ne bucuram de ce avem. locul perfect nu exista, tot timpul se va gasi cineva care sa aiba alte preferinte si sa te deranjeze...
  • +2 (2 voturi)    
    ati postat un super topic la un moment aiurea (Vineri, 14 noiembrie 2008, 17:50)

    stefan [anonim]

    poate este cea mai interesanta chestiune postata azi...dar nu se pune vinerea dupa amiaza, cand 50k oameni cel putin stau deja blocati pe DN1, A1 etc, in goana disperata dupa un petec de iarba....
    macar lasati-o aici pana luni seara, sa vedem opinii proaspete de peste weekend!!
  • -1 (1 vot)    
    punem de-o croaziera in vid ? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 17:58)

    cand n-ai idei n-ai nimic [anonim]

    algeti voi mediana
  • +5 (5 voturi)    
    32 de ani (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:35)

    jean [anonim]

    ...de 5-6 ani s-a chinuit sa faca firma sa mearga....
    Acum avea bani, firma mergea excelent. "Lucra" la un copil.
    Se inscrisese chiar la tenis de camp ca -si dorea de mult sa invete sportul dar nu a avut timp si bani(zicea el).
    Dupa un meci, s-a pus un pic pe sezut sa se odihneasca, si de acolo a cazut ... mort.

    Este adevarat si avea doar 32 de ani.
    Lasatu' mai domol chiar merita!
  • +2 (4 voturi)    
    Downshifting nu inseamna neaparat "Viata la Tara" (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:39)

    Alexandru [anonim]

    Downshifting se obtine la mutarea din Bucuresti si intr-un oras de provincie, nu neaparat la tara.

    Invatamantul preuniversitar este cel putin la fel de bun si in orasele de provincie.

    In provincie iti poti face o casa de vacanta la tara, la 15-30 km pentru ca nu trebuie sa stai in trafic 5 ore ca sa te poti relaxa alte 5.

    Viata e mult mai linistita.

    Mai naspa cu banii, dar asta pare sa fie singurul inconvenient.

    Eu cred ca Brasovul este un oras foarte bun in care se poate pleca din sufocantul Bucuresti.
    • +1 (1 vot)    
      Fuga de Buc. (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:53)

      Oradeanul [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

      Eu cred ca cea mai buna solutie e Oradea: orash de frontiera, atmosfera occidentala, locuri de munca suficiente ptr orice pregatire. Nu ezitatzi!
    • 0 (0 voturi)    
      si in plus (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:54)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru

      downshifting nu inseamna plecarea din Bucuresti.. o poti lua mai moale si avand un job in Bucuresti, poate te muti la 20-30km de oras sa iti poti construi o casa, te chinui sa gasesti un job ca sa nu faci prea mult la serviciu si care sa se limiteze la 9-17 si sa iti acopere niste nevoie de baza si o satisfactie minima financiara.. si iti gasesti fericirea in altceva.
  • +2 (4 voturi)    
    3 chestiuni. Directia e clara: back to common sens (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:34)

    Cristi Fader [anonim]

    Ma bucur sa vad topicul. Ma gandesc la cati am auzit plangandu-se de Bucuresti. Pe buna dreptate.
    Bucurestiul (sudist) versus orice ALT oras (din Ardeal). Bucurestiul in sine este o mahala cladita nesanatos.(altfel nu ar fi mahala).
    Pentru ca orice oras dezradacineaza in mai multe feluri, as nuanta 3 idei chestiuni/cauze a starii de fapt, facand aproape abstractie de la faptul istoric ca la colonizarea romana, dacii de prin zona poate au primit legiuni arabe sa le faca "etnogeneza" (vezi cand dai cu etnogeneza la outsourcing, si ti-o face o companie arabo-indiana ;) ), iar apoi s-au balcanizat, si lasat pe tanjala peste masura...
    1. crescand nr de oameni, ramai relativ anonim in marea masa: asta te face sa ai un "curaj" de a face mai mult rau, de a fi tupeist, pentru ca atunci cand scuipi pe strada, nu te opreste vecina sa te spuna "la parinti", cand esti obraznic cu o batranica, nu exista "riscul" sa fie vre-o cunostinta de-a bunicii..(analogie: curajul cand esti beat)
    2. aglomerarea unei populatii (oameni, animale sau chiar bucuresteni) rezulta in agresivitate crescuta. Punct. Consultati manuale de crestere a gainilor: inghesuindu-le le creste automat nivelul de agresivitate una fata de cealalta. Daca la animale e asa, la ceva mai simplu, ca de ex. la bucuresteni, nu poate fi altfel (analogia din zoologie)
    3. O schimbare a Valorilor: cum sa pretuiesti munca atunci cand de mic copil cresti intre blocuri? Te intrebi ce poti face ca si copil in oras: calculator acasa, televizor, un sport, sau baietzii de cartier. Nu stii de unde iti vine mancarea, cat de greu se obtine ori fabrica lucrurile, tu ai etalon al valorilor. Si atunci o poti lua razna.
    Pentru toate aceste motive, (pe langa aer curat, liniste, bun-simt,etc.) merita sa mergi spre sat (sau daca esti din Ardeal sa te intorci acasa). Oricum omul sfinteste locul.
    • +2 (2 voturi)    
      Rezultatele politicilor tembele (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 19:17)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Cristi Fader

      Orasul n-a fost intotdeauna asa. A fost reproiectat pe timpul tembelilor comunisti exact in scopul de a crea marele om nou, indobitocit la maxim si gata sa urmeze ordinele laolalta cu turma. Pentru a reduce riscul aparitiei unor grupuri capabile sa se opuna dezradacinatii din provincie au fost momiti in oras si fidelizati cu diverse avantaje. Multi bucuresteni si-au pierdut proprietatile, altii au fost obligati sa locuiasca in comun cu persoane care habar n-aveau ce-i aia apa calda dar care erau favorizate de partid pe motiv de origini sanatoase. Au fost demolate cartiere vechi, au fost construite blocuri in cartiere-dormitor cu ziduri cat foaia de hartie iar nou venitii in oras au fost invatati ca ar putea obtine avantaje daca ii supravegheaza pe 'dusmanii poporului' care se comporta altfel decat ei. Nu li se cerea sa fie civilizati, li se cerea sa presteze in fabrici, sa pupe-n dos oamenii partidului si sa-i toarne pe altii. Normal ca dupa o generatie copii incepeau sa intrebe : auzi, tata, da' ala e betiv, e toata ziua in concediu medical, injura in gura mare, isi arunca gunoaiele pe geam, scuipa pe jos si ... traieste mai bine ca noi. Din ce cauza ? Ce puteau sa zica bietii parinti ? Sa le spuna copiilor ca partidul protejeza trantorii si nespalatii pe motiv de origini sanatoase? Ar fi intrat in belele. Nu le-au zis nimic iar copii au inceput sa-nvete cum ca daca esti nesimtit, incult dar ai gura mare si tupeu poti trai mai bine. Iar rezultatele se vad acum. Alte localitati n-au fost atat de afectate intrucat distrugerile n-au fost atat de mari. In Bucuresti insa 's-a muncit' timp de 50 de ani la tembelizarea populatiei prin orice mijloace. Orasul a rezistat pana prin anii '70 valurilor sucesive de 'neocapitalisti' insa distrugerile din anii '80 din obsesia tembelului de Ceausescu cu industrializarea au avut ca efect distrugerea identitatii orasului si transformarea lui intr-un mare ghetou.
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc pentru argumente (Duminică, 16 noiembrie 2008, 12:33)

        Cristi Fader [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        Draga Gheorghe, iti multumesc pentru faptul ca ai expus argumente pe care poate multi nici nu le stiau si au logica lor interna bine pusa la punct. E o completare buna la imaginea de ansamblu a cauzelor care au adus capitala la ceea ce este acum, si la distrugerea sistemului de valori la care asistam. Multumim pentru postarea comentariului!
      • +1 (1 vot)    
        Felicitari ! Aveti raspunsul cel mai pertinent . (Duminică, 16 noiembrie 2008, 20:41)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

        Imi voi permite sa va citez de fiecare data cind voi avea ocazia .

        Sper sa inteleaga cit mai multi ideile expuse de dumneavoastra .
  • +3 (3 voturi)    
    Hai sa va spun eu..voi ce ati face??? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:54)

    Cristian [anonim]

    Sunt din Bucuresti.Am sotie si copil de 14 ani.
    De 3 ani ne bate gandul sa ne mutam in zona Sibiu.
    Am mostenit acolo un teren frumos,in munte,la max.35 minute de centrul Sibiului.Bani am de ridicat o casa cu 3 camere pt ca vand ce am in Buc.
    Am gasit si slujba ok..
    Am incercat sa rezonez cu oamenii de acolo.
    Mi se par inchisi.
    E un oras mic in care toata lumea se cunoste cu toata lumea si e foarte greu sa patrunzi in cercul deja format.
    Am senzatia ca te privesc ca pe bucuresteanul "venetic"in momentul in care se inchid in tacerea lor...
    Avantaje acolo ar fi aer curat,mancare sanatoasa,lipsa poluare...
    Dezavantaje..probabil singuratatea si lipsa unor servicii deversificate...
    Habar n-am ce sa fac...
    • +1 (1 vot)    
      Sibiu (Vineri, 14 noiembrie 2008, 20:34)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Foarte frumos Sibiul de vizitat. Insa, cand m-am mutat in el, dupa 3 ani deja imi era scarba de el. In principal din cauza sibienilor, care n-au nimic in comun cu ardelenii din Cluj, de exemplu.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce probleme ai avut??? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 21:30)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui eu

        Poti detalia ce probleme ai avut,te rog?
        De ce natura???
        • +1 (1 vot)    
          Sibiu (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 0:02)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          In principiu din cauza ca oamenii erau reci si materialisti. Si orasul era deprimant, cenusiu. Am stat o perioada la o familie intr-o casa nationalizata (e plin Sibiul de case) unde era cate o familie pe etaj. De abia se salutau, ce sa iasa vara la o bere in curte... si nu erau certati sau altceva. Fiecare pentru el.

          Erau anii '96-'97, orasul s-a mai schimbat, dar oamenii nu cred.
    • 0 (2 voturi)    
      Salut (Vineri, 14 noiembrie 2008, 20:51)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Tot as pleca, nu trebuie sa-i vezi ca pe un tot unitar, nu sunt la fel; multi din ei au copii la facultate sau angajati in Bucuresti. Si singuratatea mai degraba o ai in Bucuresti.
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc Andrei...insa.. (Vineri, 14 noiembrie 2008, 21:21)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Am aici (in Buc...)prieteni,fini,nasi...o "echipa"puternica sa zic asa...din facultate 'rodata'....deci nu sunt singur decat cat le spun..."in w/e asta nu ne mai vedem....gata"....
    • +2 (2 voturi)    
      pentru Cristian (Vineri, 14 noiembrie 2008, 20:56)

      broantza [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      incearca, macar. uite, noi am facut pasul asta, cu mutatul la "tara", e adevarat, in alta zona de pe glob. insa a meritat. ma saturasem si eu de oras si trafic si poluare si balamuc. da, e greu la inceput, cercul e inchis si patrunzi greu in el, iar dezavantajul major e ca intr-un oras mic, stie toata lumea si cand ai stranutat. dar daca reusesti sa te obisnuiesti cu asta, restul nu mai conteaza asa tare. nu te teme de singuratate, si in orasele mici iti poti face prieteni. cat despre servicii diversificate, nu te opreste nimeni sa te sui in masina cand ai chef de cumparaturi la mall si salon de masaj :)
      succes!
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc Broantza.... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 21:28)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui broantza

        Crede-ma ca nu trec prin mall la Buc. exclusiv duminica la matineu pt filmele lui fica-mea si asta numa'de 2 ori pe an...
        Iar masaj...nu sunt genul...:),:)
        Ma gandeam ca e numai un spital judetean acolo...o singura policlinica privata pt servicii medicale "mai bune"...
        Nu vreau sa discut Hegel sau Kant cu cei de acolo,vreau doar sa rezonez..
        Insa pana acum...mai sper insa vazand si comentariile voastre...
        Succes si tie!!!
        • 0 (0 voturi)    
          cu placere (Vineri, 14 noiembrie 2008, 22:28)

          broantza [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          Cristian, unde traim noi, in nordul arctic al Canadei, exista un singur spital, care nici macar nu are doctori permanenti. Personalul e asigurat prin rotatie, de medici angajati pe contract. Asa ca... :) Dar nu regret deloc mutarea.
          Daca esti convins ca poti sa te rupi de metropola, fa-o. Chiar si pentru cativa ani.
          • -1 (1 vot)    
            Ok (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 10:30)

            Doctoru' [utilizator] i-a raspuns lui broantza

            E CANADAAAA!!...Nu faceti confuzii!..
            • +1 (1 vot)    
              e acelasi lucru, in esenta (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 19:50)

              broantza [anonim] i-a raspuns lui Doctoru'

              Doctore, n-am confundat deloc romania cu canada. am privit lucrurile in general, si m-am gandit ca pana la urma, e vorba de viata la tara versus viata intr-un mare oras. conteaza mai putin locul de pe glob. intamplator, sunt bucuresteanca, nascuta si crescuta acolo timp de 33 de ani. incercam sa abordez problema din perspectiva omului care s-a saturat de marile metropole. in fiecare mare oras exista probleme, fie ca e vorba de trafic, manele, poluare sau drogati. de asemenea, in fiecare oras mic exista neajunsuri: comunitate inchisa, lipsa unor servicii, distanta fata de cei dragi. opinia mea insa continua sa fie ca merita efortul de a incerca sa te muti la tara, macar fie doar si pentru o experienta de cativa ani. la o adica, nu te impiedica nimeni sa te intorci la oras, daca simti ca nu ai putut sa te integrezi in mediul rural/provincial. nimeni nu are dreptul sa te judece pentru ca, in fond, ai incercat sa obtii o viata mai buna pentru tine si familia ta. tu, ca individ, esti singurul in masura sa definesti ce inseamna "mai buna".
        • 0 (0 voturi)    
          Nu mai sta pe ganduri... (Duminică, 16 noiembrie 2008, 0:26)

          Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

          ..tai-o mai repede, cat mai poti inca (re: slujba buna).
          Intamplator, cu clinica privata ai nimerit-o f. prost; Sibiul e "hometown"-ul Polisano, care e una dintre cele mai sofisticate si vizionare firme in domeniu (pe langa faptul ca e unul din marii distrib de medicamente).
          Singuratatea, cu nevasta si copil, iar e de discutat.
          E drept, ca bucurestean "sadea" iti va fi probabil putin mai greu sa te adaptezi; cei mai multi tanjim toata viata dupa locurile copilariei, locul unde deschizi ochii in lume ramane pt. totdeauna "acasa".
          Intamplator, o colega de-a sotiei mele a facut exact aceasta mutare (si ea si barbatul bucuresteni pursange) si tot asa, cu casa la niste kilometri de oras, parca in/langa Cisnadie. Foarte-foarte-foarte multumita, relaxata... singurele 2 lucruri pierdute, insomnia si frumoasa culoare cadaverica din obraji, marca Bucuresti.
          In plus, gandeste-te, bunaoara, la copil.
          Si inca ceva, cu criza asta... cand o sa vina cu adevarat vremurile grele (max doi ani, spune optimistul din mine), Transilvania in general si Sibiul in particular vor fi mai putin afectate. Ultimul loc in care vrei sa te afli in vremuri de restriste e un megalopolis, unde orice problema e multiplicata de N ori.
          Bafta si cauta-ma pe privat, daca vrei sa mai vb.
        • +1 (1 vot)    
          curaj (Duminică, 16 noiembrie 2008, 7:33)

          laura [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          Daca vrei doar sa rezonezi, sa stii ca poti s-o faci si in cel mai amarat sat din tara. Sunt oameni cu care poti schimba mai mult de doua vorbe chiar si acolo unde nu te-astepti. Depinde doar de tine.
          Cat despre serviciile medicale, desigur ca sunt probleme, doar daca stai la tara si ai nevoie de salvare, ca va ajunge poate ceva mai tarziu (desi riscul exista si in orasele mari). Iarta-ma, dar chestia cu policlinica privata e o tampenie - medcul bun e bun oriunde, iar cel slab e slab si la privat.
          PS. sunt medic si m-am mutat din orasul mare intr-un sat de 100 de case. E super!
    • +1 (3 voturi)    
      nu mai ezita (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 0:02)

      rabi [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      e normal sa fii privit ca un strain, cat timp ramai ..strain. dupa ce te muti, te vei apropia de unii vecini si iti vei face rapid alte cunostinte si prieteni. eu m-am mutat din B in Tm acum trei ani si nu regret cu nimic miscarea facuta. nu m-as mai intoarce in B sa-mi dai casa in primaverii...
    • +1 (1 vot)    
      Pentru Cristian (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 10:54)

      Ovy [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Din cate imi dau seama, vorbesti de Cisnadie. Este un orasel frumos 100% sasesc. Candva era un oras prosper, atunci cand fabricile, in special de covoare, de care cred ca a auzit toata lumea, mergeau f. bine. Din pacate, cam pe asta se bazeaza tot orasul si datorita investitorilor "de bine" orasul a saracit f. mult astfel, in Cisnadie, exista un grad f. mare al somajului, lumea devenind foarte circumspecta la tot ce-i nou.
      Faptul ca lumea este mai rece este o caracteristica generala a ardelenilor dar odata intrat in cercul lor ai sa vezi ca se schimba lucrurile, dar oricum sa nu te astepti la aceeasi mentalitate sudista. Totul depinde insa de felul vostru de a va integra intr-o societate.
      Zonele din jurul Cisnadiei - Sadu, Cisnadioara etc. - sunt absolut superbe si ce-i bine este ca nu sunt nici prea populate deci ai parte de privelisti magnifice, liniste si aer curat.
      Toate cele bune si sa iei o decizie inteleapta de care sa nu regreti mai tarziu.
      Ovy, un sibian care a plecat din Sibiu in urma cu 12 ani dar si-a lasat sufletul acolo...
      • 0 (0 voturi)    
        P.S. (Duminică, 16 noiembrie 2008, 0:30)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Ovy

        :-)
        Ovy si cu mine vedem lucrurile cam la fel, se pare.
        Un ultim argument, Cristian. Daca fiica ta are 14 ani, inseamna ca e clasa a saptea, sau poate a opta. Daca e sa o faci, ACUM e momentul sa faci mutarea, in asa fel incat sa intre la liceu deja acolo, colegi, adolescenta, etc., etc.
        Aud ca Honterus e (inca) un liceu fff bun.
  • 0 (2 voturi)    
    Mutati capitala (Vineri, 14 noiembrie 2008, 21:20)

    Sargon [utilizator]

    Solutia nu este sa plecam din capitala, ci sa plece capitala de aici...daca scapam de toate sediille institutiilor astea de stat si de toti sefutii din provincie care aduc zilnic cadori sefilor de "la centru"...ar exista sanse sa respiram aer curat in viitor!
    • 0 (2 voturi)    
      RE: mutati capitala (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 10:20)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Sargon

      Adica sa se distruga inca un oras?

      Capitala sa ramana unde este acum, insa sa se renunte la aceasta centralizare. Timisoara, Cluj-Napoca, Iasi, Constanta, samd, sa fie centre regionale... nu numai pe hartie.
      • 0 (0 voturi)    
        Nicidecum (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 16:15)

        Sargon [utilizator] i-a raspuns lui soferul

        Pina cind sa se aglmonereze noul oras (10-15 ani) se va muta capitala in alt oras...si tot asa :)
  • +1 (3 voturi)    
    Recomand cu caldura provincia (Vineri, 14 noiembrie 2008, 21:44)

    Bucur Ciobanu [anonim]

    De doua luni noul meu loc de munca este in orasul Alexandria ( sunt bucurestean ) ; viata mea este schimbata in bine cu toate ca castig ceva mai putin ca in Bucuresti . Nu regret micio clipa pasul facut ! Numai amintirea ca faceam 40 km pe zi prin traficul bucurestean ma ingrozeste. Petreceam aproape trei ore in masina.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca unii nu au inteles (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 0:33)

    Tot un Cristian [anonim]

    Eu cred ca Radu a optat in contextul crizei. Daca nu e asa, vreau sa va spun ca eu parca as fi anticipat criza chiar de acum de 2 ani de cand insist in familie sa ne mutam la tara. Mai ales pentru ca tot acolo ne petrecem majoritatea week-end-urilor. Am si eu salariu de multinationala si sunt "mobile" deci nu m-ar afecta prea mult. Replica sotiei a venit din zona scolii si a gradinitei si nu am avut cu ce sa contracarez. Banuiesc ca Radu nu are copii ...
    • 0 (0 voturi)    
      pentru sotie (Duminică, 16 noiembrie 2008, 7:40)

      laura [anonim] i-a raspuns lui Tot un Cristian

      Imi permit sa va sugerez o solutie pentru ca vad ca va puteti permite. Angajati-va o guvernanta si profesori particulari, daca veti considera ca e cazul. De multe ori gradinitele si scolile din provincie formeaza oameni de calitate mai buna decat cei din scolile "cu faima". Fitzele sunt in schimb mai mici!
  • +1 (3 voturi)    
    Cluj (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 3:09)

    Cluj [anonim]

    Sunt de 5 ani in bucuresti, dar cand ma intorc in Cluj parca ma simt in alta tara. Regasesc tot ce am lasat la plecare, plus un aer cosmopolit si civilizatie mult peste ce gasesti in Capitala. Cat despre frica de singuratate... cei carora le e frica de asta si de faptul ca nu se vor integra dupa ce vor pleca din Bucuresti, se pare ca nu au stat niciodata mai mult inafara aglomeratiei capitalei. Din contra, acolo relatiile intre oameni sunt mult mai naturale, se leaga mai usor prietenii; paradoxul in bucuresti e ca peste tot e plin de lume, dar singuratatea e cea mai mare.

    In Cluj viata are alt ritm, calitatea vietii in sine e mult mai ridicata si in plus ai absolut tot ce ai si in Bucuresti. Recomand toturor; acum asta am si eu in plan, doar ca voi face mutarea doar cand voi gasi un job corespunzator. Sper sa fie cat mai repede.
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat (Duminică, 16 noiembrie 2008, 17:26)

      Cristi Fader [anonim] i-a raspuns lui Cluj

      De acord de o suta de ori. Insa atentie sa nu pierdem si noi ceea ce avem... mare grija cui lasam orasul.. si DA, nu dorim o capitala in Ardeal, nu vrem sa distrugem nici un oras prin "ridicarea" la rangul de capitala...

      Oameni buni, indiferent unde ati fi, doar voi va puteti ajuta pe voi cel mai mult. Si cateodata e de reamintit si zicala: "cea mai buna cale de a ajunge bogat, e sa nu-ti pierzi ceea ce ai" (ei bine, am parafrazat ceva mai mercantil "The best way to make money, is not to loose them").
      Dar pricepeti voi ideea...

      Salutari la Cluj
  • +3 (3 voturi)    
    Fiecare secunda in afara Bucurestiului merita. (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 8:34)

    Alin [anonim]

    Pana la urma ce fac majoritatea in Bucuresti? Pleaca mai devreme la munca pentru a ajunge la timp, pleaca mai tarziu pentru a lua mai multi bani si pentru a-si putea plati o casa, mai scumpa, mai mica decat in alte locuri, vin acasa tarziu pentru ca a fost trafic mare, vin mai tarziu in casa pentru care muncesc atat de mult sa o detina, dorm si reiau totul ziua urmatoare.
    In week-end, daca nu muncesc, incearca sa iasa din Bucuresti.
    Deci sfatul meu: daca au vreo sansa de a castiga la fel de bine ca si in Bucuresti si de a locui intr-un oras de provincie sau la sat, sa nu ezite.
    Viata in Bucuresti este dezumanizanta pentru clasa medie. Nu ai timp si linistea de a citi o carte, nu vezi in jurul tau ceva frumos, totul te agreseaza, toti sunt stresati. Si pentru ce? Pana la urma viata trece, si tot ce ramane din ea este fuga nebuna si stress-ul din Bucuresti.
  • 0 (6 voturi)    
    Bucuresti (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 9:15)

    tic [anonim]

    Sunt a doua generatie de bucuresteni (parintii mei s-au nascut in Bucuresti), am 50 de ani, deci se poate spune ca sunt bucurestean get-beget. Pana in anii '90, Bucurestiul era un loc ca oricare altul, viata era la fel ca in oricare alt oras mare (Cluj, Timisoara, Constanta, Brasov, Iasi, etc), poate un pic mai aglomerat, dar care compensa intr-un fel cu o mai mare varietate a posibilitatilor de slujbe si produse comercializate in magazine. Dar in esenta, era cam la fel.
    Aveam prieteni, ieseam la terase, la iarba verde, la cinematograf sau la teatru, ne vizitam intre noi saptamanal, mergeam in concedii impreuna cu familiile, aveam timp, schimbam impresii. Atunci orasulnumara 2 mil. locuitori, acum are 6-7 mil, locuitori. In '89 erau 250 mii autoturisme, acum sunt 1,4 mil.
    Calitatea vietii s-a degradat din cauza invaziei celor din provincie. Goana dupa cariere, bani, vile, masini de lux, a facut ca Bucurestiul sa atraga multi indivizi dubiosi, care acum au devenit majoritari. Lucrez intr-o multinationala si intr-un birou de 40 de persoane sunt doar 3 bucuresteni de origine. Cei stabiliti aici venind din provincie sunt reci, nu doresc cultivarea unor relatii de prietenie sau colegialitate (poate sunt complexati, poate nu-i intereseaza), se lupta doar pentru bani mai multi si pozitii mai inalte in firma, la terminarea programului se urca in masina luxoasa si pleaca acasa la vila cumparata in Baneasa. In weekend si in concedii, se duc la ei acasa la tara, unde-si intalnesc parintii si prietenii, incing gratarele si se lauda cu noua masina si salariul gros, spre satisfactia parintilor care sunt mandrii ca au copii realizati. Apoi se intorc in Bucuresti, cu potbagajul limuzinei incarcat cu branza, carne, doua gaini, o damigeana de vin si o sticla de tuica, iar luni dimineata isi pun costumul si cravata si apar la serviciu pentru a o lua de la capat. Daca stai de vorba cu ei, nu le place sa-si recunoasca originea si-si reneaga locurile de bastina.
    • +2 (4 voturi)    
      alt retard (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 16:29)

      bucuresteanul [anonim] i-a raspuns lui tic

      mai draga, din tot ce-ai barbotat reiese ca esti invidios si complexat de propria-ti neputinta. daca erai un tip de succes, avand avantajul asta de a fi get-beget, de a avea 3 oua in loc de 2 ca toata lumea si o loveai in viata te intelegeam. dar din ce zici reiese ca esti incompetent si ca provincialul adaptabil, mai cu bun-simt si cu simt in general mai dezvoltat te-a eclipsat. dar nu-i nici o problema. fa si tu ca el. atunci o sa te lauzi, cum te lauzi oricum, ca esti mai bun decat moldovenii, ardelenii etc., cum numai tu te stergi la cur cu hartie igienica si te dai cu "shprei" spre deosebire de "inapoiatii aia". esti un mare prost, ingust. gandesti precum carcalacul, si esti un gunoi ratat, gunoiule. de extremisti cretini ca tine nu are nevoie Capitala sec. 21. nu de xenofobi si alti limitati. oameni de bun simt. atat. atunci bariera provenientei nu ar mai exista si nici nu am mai fi atat de prost vazuti in provincie si viceversa. romani suntem cu totii, mai putin bucuresteni, ardeleni, moldoveni etc. Ia si consulta cartile si o sa vezi ca Bucurestiul, istoric vorbind, a exportat numai golanie si a importat pe langa borati si valori. Si la un mom. dat si pe provincialii de bunicii tai din care te tragi. Probabil ca nu le faci cinste.
      • +1 (1 vot)    
        Bucuresteanule, nu te supara, dar... (Duminică, 16 noiembrie 2008, 0:42)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui bucuresteanul

        ...esti imaginea in oglinda a exact ceea ce condamni la celalalt.
        Nu pot sa spun ca sunt de acord cu tot ce-a spus tic (in particular, nu stiu de unde-a scos cifra aia de 6-7 milioane de oameni in Bucuresti, e complet aiurea), insa ea/el macar n-a injurat/jignit pe nimeni.
        Luati-o mai usor, fratilor si surorilor... si ASTA (agresivitatea, ura) e unul din motivele pt. care viata in Bucuresti e cum e...
        Iar inainte de-a ma lua si pe mine la injurat, lasa-ma sa-ti spun doar doua lucruri -- unu, sunt apropiat si de tic (ca varsta), dar si de tine (in sensul ca sunt "venetic"), si doi, am un nume.
      • +1 (1 vot)    
        pentru "bucuresteanul"? (Duminică, 16 noiembrie 2008, 9:00)

        tic [anonim] i-a raspuns lui bucuresteanul

        Comentariul tau imi da siguranta ca am dreptate. Ca sa te lamuresc:
        1. Nu sunt mai bun decat altii, poate veni oricine sa locuiasca in Bucuresti, dar ar trebui intai sa invete sa se comporte civilizat, nu sa arunce gunoiul pe fereastra doar pentru ca nu stie sa foloseasca ghena.
        2. Ma bucur ca dupa ce ai aparut si tu in Bucuresti, nu mai sunt singurul care ma sterg la cur cu hartie igienica si ma dau cu "sprei". Apropo, pana atunci cum procedai?
        3. Am un job platiit cu 2600 EUR/luna, asa ca nu am de ce sa fiu invidios pe nimeni, in niciun caz pe tine.
        4. Ai dreptate la faza cu provincialul adaptabil. La fel de adaptabili sunt si "romanii" pripasiti prin Spania si Italia. Asa de tare le-a pasat de orasele de adoptie, incat i-a adus pe aia la disperare.
        5. Fiind orasul meu, crede-ma ca stiu istoria lui mai bina ca tine. Bunicii mei, alaturi de alti bunici de la 1900, au venit aici sa munceasca si sa puna bazele Bucurestiului modern, ei au format Micul Paris, pe care il distrug acum indivizi fara niciun sentiment fata de acesta si care au pretentia sa ne mai dea si lectii.
        6. Bucurestiul adopta in mod natural si firesc pe oricine vine cu inima deschisa si cu bunul simt necesar traiului intr-o colectivitate aglomerata, este un oras primitor (mai primitor decat unele orase din Ardeal de ex., unde strainii sunt foarte greu adoptati de colectivitate). Cei care vin aici si se poarta oricum, sub pretextul ca in atata omenire nu se va cunoaste, raman "tarani" si la 90 de ani. Si daca-si cresc copiii in acelasi fel, si ei vor fi considerati tot "tarani".
        7. Dupa invectivele pe care le folosesti si dupa limbaj, faci parte din a doua categorie. Esti complexat pentru ca nu te poti prezenta ca bucurestean, desi locuiesti in Bucuresti si probabil o duci bine (mai bine ca in satul natal). Faci parte din categoria celor care au o jena cand trebuie sa completeze un formular la rubrica "Locul Nasterii".
        8. La cei ca tine ma refeream.
        9. Mai vrei?
        • 0 (0 voturi)    
          re: TIC (Duminică, 16 noiembrie 2008, 12:57)

          Cristi Fader [anonim] i-a raspuns lui tic

          Buna Tic, permite-mi sa am alta parere pentru punctul 1 (referitor la "noii locuitori afluenti" si 6 (referitor la orase primitoare).
          Nu sunt de acord cu ele, pentru ca in ambele cazuri defapt vorbim de DIFERENTE CULTURALE. Si cand vorbim de diferente culturale la "input", defapt vorbim de "noii" bucuresteni care vin la oras cu deprinderi de neolitic (diverse zone, dar mai ales din zone Sudice si Estice), iar cand vine vorba de diferente culturale la "output", adica de bucurestenii care vor sa plece in alte orase, din nou vorbim cu predilectie de diferenta de mai inainte, insa de data asta la alt nivel. Ardealul nu este o zona care sa nu fie primitoare. Este o zona in care, in schimb, totul este mai asezat. Nici o grefa nu va reusi pe organisme (cultural) incompatibile. Ardealul are in plus si in general, simt gospodaresc si simt al proprietatii mai dezvoltat. Tin sa reamintesc: aici au actionat "doar" 45 de ani de distrugeri comuniste, nu ca in "Regat" 45 ani de comunism+50-100 ani fanariotii+X ani turcii+etc, care nedand proprietati spre a fi gospodarite oamenilor, nici nu le-au dezvoltat simtul pentru munca/statornicie.
          Plus exista oriunde in Romania o gama de sentimente ( de la retinere la repulsie si ura), fata de bucuresteni. Acestea sunt intr-adevar subiective deseori. Eu asta cred ca explica acee puncte pe care le-ai argumentat altfel.
  • +1 (1 vot)    
    Buicuresti / Hala Traian / Popa Nan/ Pache (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 9:37)

    MIHAI 2 [anonim]

    ....am cumparat-o in 1996... a devenit locuibila, cu eforturi incredibile in 2001...ne-am mutat convinsi fiind ca in zona...numita inspirat de un ziarist PERIFERIA DIN CENTRU....1) Casele vechi, la curte, unele minunate, vor fi reconditionate ...sau demolate si reconstruite ...2) stazile vor fi asfaltate , pastrandu-se parculetele istorice , nelipsite, in fiecare intersectie....3) Vor ajunge CABLUL TV si INTERNETUL...4) Vor disparea curtile alea lungi pe care le intalnesti la fiecare suta de metri...cu cosmelii pline de personaje NE-BLONDE si galafgoase şi nu tocmai spalate... TOATE ASTEPTARILE NI S-AU IMPLINIT....mai putin a 4 a ...nu stiu cum dar , desi partial plecati la "munca" in STRAINEZIA sunt parca mai multi ... TOTUSI....oriunde m-am dus in concedii ....i-am intanit pe ei si pe cei asimilabili lor....manelele lor ajung de la nivelul marii...pana in varful muntelui....iar motoarele draciilor acelora de motociclete cu 4 roti ATV parca le soune si ....oh Doamne sculele de dupa revolutie ale mesterului roman....bormasina si flexul...sunt peste tot... LA TARA, LA TARA dar LA alta TARA decat asta
  • 0 (0 voturi)    
    pionerat (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 10:12)

    slomo [anonim]

    trebuie un sacrificiu de fiecare data cel ce face pasul de a se muta din Bucuresti in provincie indiferent de cati bani are este sacrificat apoi vin generatiile care pot straluci ;; credeti ca cei ce traesc pe proprietati luxoase si speciale aproape de ocean , aproape de munte , pur si simplu in campia baraganului frumoasa si imensa nu au avut greutati? dar astai farmecul vieti cred ca merita incercat nu trebuie sa avem grade de comparatie sant plusuri si minusuri in ambele situati
  • +1 (1 vot)    
    Nu trebuie neaparat sa mergeti la sate (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 10:31)

    sabin [anonim]

    Nu trebuie neaparat sa mergeti la sate , si orasele din provincie sunt foarte bune unde chiar veti gasii scolii excelente . Si o sa va dau un sfat din experienta daca copilul vrea invata si e foarte bun si intr-o scoala mai slaba dar nu este cazul la provincie .
  • +2 (2 voturi)    
    straini de bucuresti (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 10:51)

    aurel [anonim]

    si eu sunt bucurestean nascut si crescut. am locuit la casa pana cand ne-a demolat ceausescu.
    cred ca persoanele care se simt starine si distruse de oras sunt cei veniti din alte orase. si in multinationala unde lucrez marea majoritate sunt "venetici". iar, pentru ei, plecarea "la tara" inseamna mai mult intoarcerea la origini. pe de o parte e amuzant, pentru ca "voi" ati venit aici si a ati "aglomerat" orasul, iar acum e prea murdar si urat si te simti singur (apropo, eu nu ma simt deloc singur, pt ca am toata familia si prietenii aici). iar, pe de alta parte, si eu, impreuna cu familia, m-am gandit la mutare in afara bucurestiului. dar asta nu inseamna mutarea in alt oras, cu gasirea unui loc langa buc, de unde sa fac naveta.
    imi pare rau ca injurati atat de mult orasul, dar va rog nu uitati ca si voi faceti parte din el, iar comportamentul vostru este la de vizibil ca al celorlalti.
    • 0 (2 voturi)    
      Aurel?! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 16:34)

      bucuresteanul [anonim] i-a raspuns lui aurel

      coerentza.. da?! coerenta.. Si un pumn de vitamine sa nu lesini in fata maretiei expunerii tale. Eu zic sa incepi sa sapi si un beci si sa-ti cumperi si o casca pentru ca a inceput invazia provincialilor. De fapt cred ca e pe terminate..
  • +1 (1 vot)    
    in arad (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 11:38)

    maya [anonim]

    De un an ne-am mutat la casa in Arad, niciunde nu am fost mai linistiti. Nu as mai suporta vuietul pe care-l auzeam in Bucuresti, unde am stat un an, zi si noapte sub geam, oboseala acumulata datorita distantelor mari, inghesuielii, stresul ca trebuie sa te grabesti . Aici stam ca la tara la 10 minute de centru. Suntem inconjurati de vegetatie, strada retrasa, 3 masini pe zi, vecinii nu sunt galagiosi, de fapt nici nu ai crede ca sta cineva pe strada asta... Dar avem rude aici, si abia incepem sa ne facem prieteni.
  • +1 (5 voturi)    
    Bucuresti_continuare (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 13:37)

    tic [anonim]

    Continuarea postarii mele:
    Acesti provinciali, care sunt majoritari acum in Bucuresti, isi reneaga propria origine, nu doresc sa vorbeasca despre locurile din care provin. Am avut ocazia sa aud un tanar "senior engineer" care castiga 3000EURO pe luna, care afirma ca e buzoian prin nastere. Intamplator, am aflat ca este nascut si crescut intr-un obscur sat din judetul Buzau. Culmea este ca atunci cand l-am intrebat, n-a vrut sa recunoasca si s-a suparat. Oare de ce? Ce frustrari are?
    Concluzia: Bucurestiul nu mai apartine bucurestenilor, ei sunt minoritari in acest oras. Mizeria, prostul gust, fanfaronada si lipsa de bun simt sunt atributele care caracterizeaza populatia aciuiata prin Bucuresti pentru bani si posturi bine platite. Nu neg valoarea lor profesionala, sunt persoane care merita job-urile bine platite, eu condamn doar faptul ca nu au nici cel mai mic sentiment fata de acest oras, au chiar ura fata de acesta, nu stiu sa se poarte si, desi de aici isi castiga existenta, il ponegresc cu orice ocazie. De fapt ei sunt niste simpli mercenari, dezradacinati de locurile de bastina si fara identitate.
    Pe strada, in metrou, autobuz, etc. se inghesuie oameni care miros a transpiratie, put efectiv. In cartiere, printre blocuri sunt oameni care arunca gunoaie pe geam, nu respecta orele de liniste, baga manele la volum maxim, parcheaza masinile in bataie de joc, galagie multa, etc. TOTI ASTIA NU SUNT BUCURESTENI, va rog sa verificati. Zambesc de fiecare data cand ni se spune "mitici", pentru ca stiu bine ca cei care ne numesc astfe se refera de fapt la con-taranii lor, care sunt aciuiati in Bucuresti de cateva luni /ani si care, cu timpul, au devenit majoritari in acest oras.
    Lasati Bucurestiul bucurestenilor si va asigur ca niciun bucurestean nu va mai dori sa plece la tara si va putea sa-si traiasca viata linistit si fericit in orasul in care s-a nascut si pe care-l pretuieste.
  • +2 (4 voturi)    
    Bucuresti_3 (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 14:06)

    tic [anonim]

    Continuarea post-ului meu:
    Bucurestiul a fost si trebuie sa ramana un centru de cultura si civilizatie, cu oameni demni si responsabili fata de imaginea acestui oras. Trebuie sa fie un loc in care oamenii sa se simta bine si fericiti, asa cum a fost pana acum cativa ani. Sunt locuri in Bucuresti extraordinare, in care te poti simti excelent, te poti relaxa, daca n-ai fi inconjurat de mitocania celor care ne-au invadat orasul (de orice categorie, de la muncitorul de pe santierul de constructii, la "seniorul" angajat la multinationala si pana la vedetele venite din fundul tarii gen Mihaela Radulescu, Andrea Marin, Gigi Becali, etc. Astia ii reprezinta pe veneticii capitalei, nu pe bucuresteni.
    Bucurestiul, fara mercenarii (din toate categoriile sociale) veniti la castigat bani si facut averi, ar fi chiar un loc placut de trait.
    Lasati Bucurestiul bucurestenilor! Mizeria, gunoaiele, mirosurile sordide, lipsa de bun simt, lipsa de cultura, mitocania, prostia si indolenta au fost aduse in acest oras de catre provinciali mercenari, care nu au vreun sentiment fata de acesta.
    Eu ma simt sufocat de ceea ce ma inconjoara, nu mai pot respira si-mi pare rau, pentru ca este orasul meu natal, este capitala tarii noastre, fie ca ne convine, fie ca nu. Daca n-ar fi fost valul de prostie care ne-ar fi invadat orasul, nu mi-as fi dorit vreodata sa plec din Bucuresti. Acum, chiar imi doresc. Il las lor. Ce vor face din el?
    Cam trist, nu-i asa?
    • 0 (4 voturi)    
      fundul tarii (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 14:38)

      iv [anonim] i-a raspuns lui tic

      Tinere, numind oricare parte a Romaniei "fundul tarii" spui foarte multe despre tine. As putea zice ca esti din Bucuresti.
      • 0 (0 voturi)    
        fundul tarii (Duminică, 16 noiembrie 2008, 9:49)

        tic [anonim] i-a raspuns lui iv

        Daca Piatra Neamt (locul de bastina al vedetelor sus amintite) nu e fundul tarii, inseamna ca habar n-ai de geografie.
        Sau o fi Calea Victoriei sau Piata Romana si nu mai stiu eu.....
        Hai pa! Ne vedem la Bucuresti (daca nu stii, e prima la dreapta)
    • -1 (1 vot)    
      esti cel mai trist.. (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 16:36)

      bucuresteanul [anonim] i-a raspuns lui tic

      la ultimele randuri cred ca ai plans.. Ia fa o treab buna si pune muraturi pt iarna ca la scris nu te pricepi. Tu exponentul culturii, a desteptaciunii si a mandriei de a fi bucurestean
    • +1 (1 vot)    
      vot pozitiv (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 16:51)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui tic

      Cred că sunt singurul de până acum care ţi-a dat vot pozitiv dar în esenţă ai dreptate. Bucureştiul e devenit insuportabil cam în ultimii 10 ani când efectiv a ajuns să fie invadat de o grămadă de "refugiaţi economici" veniţi cu foamea-n gât şi puşi pe căpătuială. Din păcate oamenii nu au nici un respect pentru ceea ce a fost cândva frumos în acest oraş. Aşa au fost posibile şi distrugerile imobiliare fără precedent, pentru că numai o minte de primar venetic pripăşit pe aici de aiurea putea să scornească blocuri turn în locuri care mai de care mai bizare. Eu nu zic să nu mai vină provinciali, fiecare om are dreptul să se stabilească unde vrea, dar nu cred că eu aş fi privit frumos dacă m-aş pripăşi printr-un oraş de provincie şi aş începe să-mi bat joc de el...
      • +1 (1 vot)    
        Nu cred ca are dreptate. (Duminică, 16 noiembrie 2008, 0:55)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui gimini

        Uitati-va pe cifre si-o sa constatati ca lucrurile nu stau chiar asa. Presupusa "invazie" de provinciali din ultimul deceniu inseamna de fapt 10% din populatia actuala, maximum maximorum 15%.
        Iar "certitudinea" ca nespalatii/imputitii/nesimtitii sunt TOTI venetici, este... haida-deh. Acelasi gen de extremism ca al Bucuresteanului.
        Ca fapt divers, ar fi interesant de stiut cam ce mari oameni de cultura/stiinta/valoare au produs Bucurestii in istorie (fata de, sa spunem, Iasii, Clujul...).
        Bucurestii vor fi fost candva asa cum ziceti voi, frumos/linistit/curat etc., dar nu in trecutul apropiat. Asa mi-l amintesc si eu, de altfel, din prima "excursie in Capitala", facuta cu clasa pe la 1960-toamna.
        Dar raul care-a fost facut, a fost facut cu mult inainte, in anii 70 si mai ales 80. La vremea cand eram student, la inceputul anilor 80, deja era un cosmar in devenire.
        In ultima instanta, Cristian si altii mai sus (inclusiv fam Chelaru de la a carei poveste a inceput discutia) au dreptate -- scapa cine poate. Si, vorba aia americaneasca -- ultimul sa stinga lumina.
        Iar pt. asta, nu contati pe mine ;-)
  • +1 (1 vot)    
    bucuresti, te iubesc (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 23:51)

    amidona [anonim]

    biet oras casapit de salbatici :(
  • +2 (2 voturi)    
    B vazut din mai multe perspective (Duminică, 16 noiembrie 2008, 1:48)

    emm [anonim]

    Sunt multe comentarii aici care surprind aspecte cat se poate de reale ale vietii in B.Eu voi puncta cateva din p meu de v al unuia care a venit sa munceasca, al unuia care a lasat in urma viata dintr-un orasel din transilvania:
    1. din p meu de v in bucuresti nu sunt mai mult de 30% bucuresteni adevarati cu cel putin doua generatii nascuti in capitala. Restul sunt Bucuresteni de import, intr-o prima faza s-au importat tarani de prin sudul tarii iar de cativa ani buni a venit al doilea val de prin toate colturile tarii: de la moldoveni cu duiumul, de la olteni cu gramada, dobrogeni si pigmentat cu ardeleni. Adunand aceasta masa de oameni va rezulta ceea ce explica cristi fader mai sus ...creste tupeul, creste agresivitatea acestei mase de oameni, se schimba valorile... nu e ceva specific numai bucurestiului ... e specific tuturor marilor metrolpole, a marilor capitale bineinteles cu deosebirile de rigoare... putem sa incepem sa povestim aici de deosebirile care sar in ochi intre cultura, civilizatia vest europeana si cea est europeana, unde anume ne incadram noi ca si popor etc...adevarul este ca in romania si nu numai in bucuresti avem doua cuvinte dupa care ne ghidam (vorbesc la modul general) - tupeul si smecheria...
    2. Bucurestiul este cel care a oferit sanse si cel care poti sa fii rasplatit avand in vedere competitivitatea si nu alte criterii..asta nu exclude si contrariul... si aici revin la exemplul meu ... vin dintr-un oras nici foarte mare, nici foarte mic de provincie unde motorul tuturor lucrurilor era marele PR - pile si relatii ...oricat de bun ai fi fost fara aceste doua componente esti ca si mort...poti eventual sa astepti cu anii sa fii remarcat sau sa sacrifici cativa ani din viata si sa vii in acest oras care iti ofera pana la urma o sansa ... si oricat de infam ar fi cel care iti da mana pana la urma ramane salvatorul tau ...B a fost pentru multi un oras care a oferit sansa de care nu s-au bucurat in acele locuri pe care le-am parasit...
  • +1 (1 vot)    
    b vazul din mai multe perspective 2 (Duminică, 16 noiembrie 2008, 2:09)

    emm [anonim]

    Pana la urma asa cum frumos spunea un cititor adevarul despre un bucurestean /provincial din b poate fi sintetizat foarte usor: “Pleaca mai devreme la munca pentru a ajunge la timp, pleaca mai tarziu pentru a lua mai multi bani si pentru a-si putea plati o casa, mai scumpa, mai mica decat in alte locuri, vin acasa tarziu pentru ca a fost trafic mare, vin mai tarziu in casa pentru care muncesc atat de mult sa o detina, dorm si reiau totul ziua urmatoare.
    In week-end, daca nu muncesc, incearca sa iasa din Bucuresti” Dar in conditiile in care intelegi ca acesta e doar un sacrificiu pentru a viata mai buna in viitor, normal nu in Bucuresti, atunci totul poate fi explicat pentru o parte a celor care au venit ... si cea mai mare parte a celor care au venit vor si ramane ... unde veti vedea moldoveni intorcandu-se acasa?! Pentru ca ei sunt majoritatea... pentru ce sa se intoarca acasa?! La ce ?! La saracie?! Oltenii doar aici au locul ideal unde pot promova, ridica ... singurii care vor pleca alaturi de bucurestenii adevarati vor fi ardelenii care se vor intoarce acasa ... Bucurestiul nu se va schimba de acum incolo ...Pana la urma in jurul ciolanului se invart atat coiotii cat si corbii... daca capitala ar fi la Brasov la fel ar fi in cativa ani...
    3. Imi iubesc orasul unde m-am nascut si as dori sa ma intorc... dar la acest moment nu imi poate oferi nici pe jumatate din ceea ce imi ofera bucurestiul si pe deasupra oamenii s-au schimbat mult... sa nu uitam ca procesul acesta de degradare morala nu a cuprins numai B... de fiecare data cand ma intorc caut cu disperare acel oras frumos, cu oameni minunati care era acum cativa ani ... sau poate era doar in visele mele...orasul s-a schimbat, oameni s-au schimbat, noi se schimbam...si ceea ce ne-a schimbat este banul...goana nebuna dupa bani ... devenim atat de ahtiati dupa bani, egoisti, individualisti, rai incat mi-e si rau sa ma gandesc la viitor ... intrebarea de baza in momentul in care ma reintorc in orasul natal e ...
  • +1 (1 vot)    
    b vazul din mai multe perspective 3 (Duminică, 16 noiembrie 2008, 2:10)

    emm [anonim]

    „cat castigi?” ... dupa ce s-a aflat acest aspect in cazul in care vrei sa il spui nu mai esti un obiect interesant ... si asta se intampla in ardealul pe care l-am iubit si il mai iubesc...
    Ideea de baza pana la urma asa cum spunea un batran arhitect clujean ref la B: daca vii cu gandul de a cauta raul, uratul in vei gasi cu prisosinta... daca vii cu gandul de a cauta frumosul poti sa il gasesti ... depinde numai de ceea ce cauti!
    • +1 (1 vot)    
      perfect adevarat (Duminică, 16 noiembrie 2008, 12:28)

      ana [anonim] i-a raspuns lui emm

      1. Subscriu la ideea cu "gasesti ce cauti".
      Chiar daca realitatea te loveste in freza, pana la urma tu decizi ce te impresioneaza mai mult.

      2. Sunt dintr-o familie de ardeleni mutati mai de mult in Bucuresti. Merg destul de des in Ardeal. Trebuie sa recunosc, cu parere de rau, ca nu sunt prea incantata de ce gasesc acolo astazi.
      Mituri de-astea romantice, cu provincia blanda si educata, ma tem ca sunt exagerari....
      Despre Banat nu mai zic nimic, decat ca in Timisoara m-am simtit ca in buricul Bucurestiului. Cat pe ce sa ma calce unu' cu masina pe trotuar, si tot el ma injura de mama.

      Frumusica tara Romania! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    sa dai bucurestiul pe sat (Luni, 17 noiembrie 2008, 7:32)

    vulcan [anonim]

    e drept, e poluat bucurestiul, aglomerat, manele, mitocani,.. etc.. dar, va spun din experienta, nici la sat nu e altfel... imaginea idilica de pajisti verzi, liniste si oameni amabili si primitori... e de filme documentare... te lovesti la tot pasul de invidie, prostie, rautate... iar in ceea ce priveste "confortul", degeaba ai tu masina noua, apa calda sau pantofi de calitate, ca nu te ajuta la nimic... trebuie sa mergi prin gropi, prin pietre, iar apa calda nu-ti mai da placerea de la oras... asa ca, ganditi-va bine inainte de a fugi la tara !!! v-a povestit un patit !