VIDEO Lacrimi de telenovela la Consiliul National de Integritate

de Attila Biro     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2008, 17:19 Actualitate | Esenţial


Alice Draghici, omul care a facut praf ANI
Foto: AGERPRES
Consiliul National de Integritate a decis sa solicite Senatului, a doua oara, revocarea mandatului detinut in cadrul consiliului de catre avocata Alice Draghici. In timpul sedintei, Draghici - care este reprezentantul PC in cadrul CNI - a izbucnit in plans. Printre lacrimi aceasta a declarat: “Imi pare rau pentru ce s-a intamplat. Pedepsiti-ma!”. Draghici este acuzata de Agentia Nationala de Integritate ca ar fi cerut unui inspector ANI sa inceteze cercetarile in cazul fostului senator PSD Serban Bradisteanu.

Consiliul National de Integritate a decis, joi, sa trimita pentru a doua oara o solicitare adresat comisiei juridice a Senatului prin care cere revocarea mandatului detinut in cadrul forului de catre avocata Alice Draghici (PC). Presedintele CNI, Nicu Marcu a precizat insa ca solicitarea are si un amendament. “Cerem Senatului, in speta comisiei juridice, sa revoce mandatului numai daca gaseste motive si argumente in acest sens”, a explicat presedintele CNI. Solicitarea de revocare a avocatei Draghici a fost generata de o alta cerere formulata de catre presedintele Agentiei Nationale de Integritate (ANI), Catalin Macovei. Presedintele ANI spune ca Alice Draghici trebuie sa fie demisa din CNI deoarece aceasta a afectat integritatea inspectorilor agentiei.

Potrivit legislatiei, in urma solicitarii trimise la Senat de catre CNI, comisia juridica condusa de Norica Nicolai ar urma sa audieze din nou partile implicate respectiv presedintii CNI, ANI, respecit pe Alice Draghici. Ulterior comisia ar urma sa decida daca Alice Draghici este vinovata sau nu. Decizia finala fiind insa a plenului Senatului, care prin vot decide revocarea sau nu a mandatului detinut de catre Draghici.

Sa fie anchetata de PC

Membrii CNI s-au ferit in timpul sedintei sa se pronunte asupra cazului Alice Draghici. Chiar si presedintele consiliului a sustinut ca nu este in masura sa decida asupara revocarii mandatului acesteia. Alti membrii ai CNI au fost de parere ca demiterea sau revocarea mandatului detinut de catre Draghici ar reprezenta un abuz. “Nu exista argumente legale pentru revocarea mandatului. Cei care au numit-o aici ar trebui sa decida. Si cred ca ar trebui ca partidul pe care il reprezinta sa isi spuna parerea, dar nu noi”, a declarat Gyonkyke Bondi. Alti membri ai CNI au sustinut ca forul nu poate sa se pronunte nici macar public asupra vinovatiei sau nevinovatiei avocatei Draghici. “Nu ne putem noi pronunta asupra vinovatiei sau nevinovatiei unuia dintre membri si deci nu putem cere noi, Consiliul, revocarea doamnei Draghici", a declarat Mugur Jak Caracas.

“N-ati reusit sa ma faceti sa nu-mi mai placa de mine. Pedepsiti-ma”

Dupa ce fiecare membru CNI si-a exprimat opinia, Alice Draghici s-a adresat colegilor din Consiliu. Cu ochii inlacrimati, aceasta a declarat: “Imi pare rau pentru ce s-a intamplat. Nici nu stiti cat de rau imi pare ca s-a ajuns aici”. Avocata a suspinat pentru cateva secunde dupa care si-a inghitit lacrimile si a reluat atacul asupra reprezentantilor ANI: “Se doreşte cu orice preţ eliminarea mea din CNI de către agenţie. După prima decizie a Senatului eu mi-am văzut de treaba mea, însă ANI a continuat războiul. ANI m-a amendat, a lansat atacuri de presă şi a început verificarea averii mele. Se vrea foarte mult îndepărtarea mea”. Lacrimile au invadat din nou fata avocatei care a izbucnit in plans. Intre reprizele de lacrimi, Draghici a mai declarat: “Am multe defecte - o gura rea in primul rand, dar cu toate acestea n-ati reusit sa ma faceti sa nu-mi mai placa de mine. Pedepsiti-ma!”

La Senat cazul Draghici a fost tratat ca o simpla neintelegere

CNI este la a doua tentativa de a revoca mandatul avocatei Alice Draghici. La inceputul lunii octombrie, CNI a transmis o solicitare similara comisiei juridice a Senatului. Pe 7 octombrie, comisia a audiat reprezentantii CNI, ANI si pe Alice Draghici si a decis ca nu este cazul ca mandatul reprezentantului PC sa fie revocat. Presedintele comisiei, Norica Nicolai, a declarat la finalul audierilor ca nu se impune revocarea deoarece incidentul invocat de Catalin Macovei nu ar fi fost altceva decat o neintelegre minora.

Draghici a incercat sa opreasca o ancheta a ANI

Presedintele ANI, Catalin Macovei, sustine ca Alice Draghici a incercat in luna septembrie sa opreasca o ancheta a inspectorilor agentiei care viza averea fostului senator PSD Serban Bradisteanu.  Alice Draghici este acuzata de inspectorul ANI, Ana-Luisa Badiu, ca in 11 septembrie i-ar fi cerut sa inceteze cercetarile in cazul Bradisteanu. “Am venit sa va transmit ca trebuie sa stopati verficarea averii domnului Bradisteanu”, i-ar fi spus Alice Draghici inspectorului ANI.

Potrivit reprezentantilor ANI, Draghici s-ar afla intr-o situatie de incompatibilitate, cel putin morala, deoarece este avocata lui Bradisteanu intr-un dosar penal in care fostul senator este acuzat de DNA ca ar fi luat o mita de 3,5 milioane de euro. Inspectorii ANI verifica in special acest aspect legat de averea fostului senator PSD.  ANI a solicitat instantei, in luna septembrie, confiscarea averii nejustificate a medicului Bradisteanu, fiind vorba exact de suma pentru care este cercetat de catre DNA.



















3757 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Penalele astea (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:25)

    ELLA [anonim]

    de norica, de care mi-e scarba si nesimtoita asta ce joaca pe ambele parti ale fileului? Ei i se pare normal ce se intampla? Cand o sa inceteze sa-si bata joc de noi?
    • +1 (1 vot)    
      fata lui felix (Joi, 6 noiembrie 2008, 19:40)

      REX [anonim] i-a raspuns lui ELLA

      Ella ,tu...in fond ce ai vrut sa spui??Nu se intelege nimic concret?E simplu fata este pisica lui felix ,ce vrei sa faca altceva /Sa prinda corupti?? Sa fim seriosi !! Altceva ..daaaa...
      • 0 (0 voturi)    
        Ce vroiam sa spun (Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:18)

        ELLA [anonim] i-a raspuns lui REX

        este ce au zis mai jos ceilalti comentatori. Scuzati-mi incoerenta, dar m-a orbit furia cand am vazut cu cata nonsalanta si tupeu se prezinta individa! Asemenea specimene nu mai au ce cauta in functii publice, am impresia ca chiar e tara lui Papura -Voda. Iar numai numele de Norica imi face rau, monstrul ala de "femeie" care nu poate zice un articol de lege din cap :D trebuie trimis la facut zacusca si speriat copiii!
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:33)

          lol [anonim] i-a raspuns lui ELLA

          O e femeie? Zau daca mi-am dat seama. Thx for tip.
      • 0 (0 voturi)    
        Afara cu urata (Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:39)

        arabu [anonim] i-a raspuns lui REX

        PC partid de corupti!!!
  • +6 (6 voturi)    
    :D (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:37)

    florin [anonim]

    Cea mai tare chestie e ca dupa vizionarea clipului, urmatorul clip recpmandat este : Alice- Who the fuck is Alice...Perfect
  • +5 (5 voturi)    
    rusine- daca ar sti ce inseamna (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:44)

    sorin sorescu [anonim]

    ce este mai reprezentativ pentru consiliul de integritate decit sa pastrezi cu tot dinadinsul, ca membru, o persoana lipsita de integritate.
    Iar PC este reprezentat de cineva pe masura.

    aceeasi nesfirsita sila ne-o genereaza toti acesti demagogi..nu ca le-ar pasa...
    • +3 (3 voturi)    
      La asta ma gandeam si eu (Joi, 6 noiembrie 2008, 18:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui sorin sorescu

      Daca colegii ei nu vad nici un motiv pt care ar trebui data afara, oare ei cat de departe sunt?
  • +8 (8 voturi)    
    teatru ieftin (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:58)

    florica [anonim]

    daca un avocat care incalca legea se maimutareste astfel ce fel de stat de drept avem?
    o javra moarta dupa bani
    • +1 (1 vot)    
      P C!!?? (Joi, 6 noiembrie 2008, 19:31)

      gogu de la bistrita [anonim] i-a raspuns lui florica

      ..a ,nu ,seamana perfect cu '' sefu'' FELIXXXXXXXXXXXXX!
  • +6 (6 voturi)    
    teatru ieftin (Joi, 6 noiembrie 2008, 18:00)

    saab [anonim]

    ce teatru ieftin pe madama asta, pentru o chestie care trebuia facuta din oficiu. A uitat sa ne spuna cu cat a fost platita de Bradisteanu pentru "serviciile" aduse.
    • +5 (5 voturi)    
      Cine mai face puscarie in Romania? Babele? (Joi, 6 noiembrie 2008, 18:22)

      Tio [anonim] i-a raspuns lui saab

      Bradisteanu e un meserias in mai multe feluri. Ea e cea care plateste ;-)
      • 0 (0 voturi)    
        Halal (Joi, 6 noiembrie 2008, 20:28)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Tio

        Ei uite aici avem o problema grava cu care se confrunta tara asta... Faptul ca nenorocitul ala a reusit sa scape este motiv de admiratie la romani, in timp ce cei care intra la puscarie sunt considerati niste fraieri. Si asa ajung in parlament tot felul de escroci, pungasi si talhari, pentru ca sunt considerati niste "meseriasi"...
  • +4 (4 voturi)    
    jivina (Joi, 6 noiembrie 2008, 18:13)

    VANGHELIE [anonim]

    a inceput sa plinga reprezentanta lu felix motanul ... ha ha ha a
    ea si cu aia de la loto agentele motanului securist
    afara cu pramatiile astea
    tara e prea suferinda si le mai suportam si pe vedetele astea
    la cratita cu ele ...
  • +7 (7 voturi)    
    Judecator si avocat al aceluiasi client !!! (Joi, 6 noiembrie 2008, 18:17)

    Ovidiu [anonim]

    Nesimtit-o , nu iti e rusine sa reprezinti si clientul sa fii si judecator in acelasi timp, platit din taxele noastre?

    Dar oare la cine am facut noi, romanii rau de sa fim asa batuti de soarta cu specimene ca tine?

    In nici o tara democrata nu exista asa ceva, uite chiar voi scrie la Comisia Europeana sa le atrag atentia asupra acestor magarii.

    Remarcam nesimtirea si duplicitatea tipic comunista....

    Femeie... un judecator nu poate fi si avocat... In cate tari ai vazut ca un om sa judece un caz, si in acelasi timp sa apere acuzatul?

    Reinventati voi acum toata Justitia si faceti Justitia turnatorilor... Te chinuie ANI, asa-i , ca ti-a luat la puricat averea... Daca nu ai nimic de ascuns, de ce iti e teama?

    Bucura-te ca nu te-au arestat pentru conflict de interes si trafic de influenta in clipa in care le-ai spus colegilor tai din CNI sa renunte la cercetarea clientului tau.

    Mie nu mi se pare normal, mi se pare un act de nesimtire si hotie. In Germania sau SUA Draghici era in inchisoare cu acuzatii grave deasupra ei.
  • +1 (1 vot)    
    Pedespsiti-ma (Joi, 6 noiembrie 2008, 18:42)

    Viorel [anonim]

    she's into spanking... mmmm ! Grooovy !!!
  • +2 (2 voturi)    
    asta e oricum o plangareata (Joi, 6 noiembrie 2008, 20:44)

    minos [utilizator]

    Alice Draghici era acum cateva luni in holul tribunalului bucuresti si baietii i-au ridicat masina din fata pt ca parcase aiurea. a plans minute in sir de parca cine stie ce tragedie se intamplase. chiar ma gandeam cum sa-ti angajezi asa avocata care este atat de sensibila, cum te poate apara eficient in caz de nevoie.
  • +1 (1 vot)    
    as vrea... (Joi, 6 noiembrie 2008, 21:42)

    dixit [utilizator]

    as vrea sincer sa te pot pedepsi asa cum ma pedepsea mama cand faceam vreo boacana sau minteam: cu o curea, un furtun de la masina de spalat (aia comunista, fara uscator) sau cu ce ii pica in mana. dar nu pot. nu pot nici macar sa te injur asa cum ai merita zdreanta corupta ce esti.
  • +2 (2 voturi)    
    dati-o afara!!!! (Joi, 6 noiembrie 2008, 21:59)

    Anna [anonim]

    Numai in tara asta lupul e paznic la oi. Cum sa verifice asta conflictele de interese ale altora?!? AFARA!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pedepsiti-maaaaaaa!!!!!!!!! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:31)

    va.doctor onorist cauza Alina draghici [anonim]

    Deci , dna avocat chiar atit de nesimtita esti de ne sfidezi 22mil de locuitori- acum o intrebare de ce nu se prezinta si dovezile inspectorului ani ??? asa pe vorbe.....poate spune multe
  • 0 (0 voturi)    
    O banuiala! (Joi, 15 aprilie 2010, 20:01)

    Isul [anonim]

    Am analizat si eu situatia si culmea,am constatat un element comun la doua decizii asemanatoare date de Curtea Constitutionala-FELIX.Daca acel cineva cu care se coordoneaza Felix mai sta mult la CCR,vom avea surprize mult mai grave.