Varujan Vosganian: Bugetul va fi prezentat Parlamentului saptamana viitoare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 19:27 Actualitate | Esenţial


Varujan Vosganian
Foto: AGERPRES
Ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a anuntat, sambata, la Iasi, ca bugetul Romaniei va fi prezentat Parlamentului saptamana viitoare, dupa discutii pe marginea acestuia in sedinta de Guvern de miercuri, potrivit NewsIn.

"Bugetul e gata de saptamana trecuta. Evenimentele politice din ultima perioada au determinat consultari cu partidele politice. Miercuri, vom discuta in Guvern bugetul, iar apoi, tot saptamana viitoare, il vom prezenta Parlamentului. Vreau sa va spun ca cheltuielile de capital reprezinta 20% din cheltuielile bugetare. Niciodata nu a mai fost asa", a declarat ministrul la finalul unei manifestari desfasurate la Iasi, in cadrul careia au fost lansati candidatii PNL la alegerile parlamentare din opt judete ale tarii.

Potrivit lui Vosganian, solutia cea mai buna este adoptarea acestui buget pana la sfarsitul anului, in conditiile in care, afirma ministrul, el cuprinde alocari masive pentru investitii. Altfel, sustine Vosganian, daca se aproba in luna ianuarie 2009, unele investitii nu vor mai putea fi realizate. Ministrul s-a aratat optimist in ceea ce priveste adoptarea bugetului pana la sfarsitul anului 2008, considerand ca se va gasi o solutie politica pentru ca acest lucru sa se intample.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1045 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Dar demisia cand v-o prezentati ? (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 19:41)

    Addy [utilizator]

    Nu de alta , dar cand s-au gasit surprinzator bani in visterie, i-ati bagat imediat in pensii. Surprinzatorul nu-i asa de surprinzator. Ne-am imprumutat ca o natie de tantalai sa bagam bani in pensii si in inflatie. Treaba buna ! Banii aia trebuiau bagati in investitii.

    Sa va credem ? Stim unde investiti. In bazinele voastre electorale.Ne e sila de politicienii zilelor noastre.
    • -1 (3 voturi)    
      Mergi nene la vot (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 20:03)

      MariusV [utilizator] i-a raspuns lui Addy

      Si nu te mai smiorcai atit. Nu-ti convine cum se impart banii, mergi si voteaza, nu-i lasa pe pensionari sa decida ei cine ajunge sa comanda, ca se vor tot mari pensiile. Pe de o parte.
      Pe de alta parte, nici nu populistii de la PD-L si PSD nu mi-e rusine, cu majorarile lor de pensii si salarii votate la foc automat.
      Nu ma incinta mai deloc ce se petrece in ultima vreme cu pomenile astea, dar totusi tind sa cred ca PNL e cel mai putin nociv dintre toti (atentie: nu cel mai benefic, cel mai putin nociv).
      • +1 (1 vot)    
        Daca ar fi fost niste liberali adevarati ... (Duminică, 19 octombrie 2008, 9:30)

        Addy [utilizator] i-a raspuns lui MariusV

        ... mai degraba si-ar fi dat demisia, decat sa faca asemenea pomeni electorale.Dar puterea si mirajulu continuitatii puterii le-a luat mintile.

        Si eu personal cred ca PNL-ul are cei mai valorosi oameni. Unii care au avut sansa sa ocupe pozitii imporatante si au facut treaba foarte buna. De exemplul Ionut Popescu, artizanul cotei unice de 19%. A scos economia gri la suprafata si i-a dat un moment ce s-a pastrat in astia 4 ani. Iar cand a fost sa-si dea acordul pentru pomeni electorale, a preferat sa plece.

        Primele 6 luni de guvernare au fost exemplare, dupa asta totul s-a stricat. Au fost adusi ministri din ce in ce mai incompetenti, din ce in ce mai corupti, din ce in ce mai pupincuristi. Ei au fost pusi acolo sa spuna"Da, domle!Facem!". Toate lichele pamantului au ajuns ministri.

        Ce se intampla cu economia nationala ? Duduie , ati spune. La cum merge acum, sigur vom avea o perioada in care cresterea economica sa stagneze. Din pacate situatia nu-i asa de buna.Avem un deficit bugetar de peste 4,5%.Datoria externa s-a triplat, fara sa fi avut loc nici o investitie majora in infrastructura.
        Un studiu ne plasa in urma lui Zimbabwe in privinta infrastructurii rutiere. Fondurile "europene" nu sunt absorbite. Am ajuns sa cotizam mult mai mult decat reusim sa atragem inapoi.

        Eu as dori din tot dinadinsul sa scapam de clica asta de nesimtiti care s-au aciuit la conducerea partidului liberal. Sunt o rusine pentru istoria partidului ...
        • +1 (1 vot)    
          TVA=19%,cota unica de impozitare=16% (Duminică, 19 octombrie 2008, 12:26)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Addy

          oameni de valoare in PNL-Rompetrol ?exagerezi,atat in guv. Stolo,cat si in guvernele Ciorbea,Vasile,Isarescu,Tariceanu 1 si 2,au avut cele mai importante ministere: justitie,finante,armata,economie, care sunt performantele lor-cu exceptile Daianu si Popescu-,la justitie au reusit 'performanta' sa fie sub Diaconescu [asta cel putin are meritul ca s a batut pentru CSM ],la finante au' reusit' tunul SAFI si nu s au oprit aici,la armata au reusit sa l puna pe base intr o situatie stanjenitoare ,cu 1 luna inainte de vizita lui din SUA au propus -fara nici o consultare-retragerea din Irak ,iar la industrie numai daca ne reamintim cazul 'Energy Holding' avem ameteli ,a si sa nu uitam politica lor externa de apropiere-chiar subordonare- fata de Rusia,si desconsiderare fata de angajamentele asumate fata de UE
          • +1 (1 vot)    
            Mersi de corectie (Duminică, 19 octombrie 2008, 13:26)

            Addy [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

            Dar trebuie sa vedem si anumite parti pozitive, a unui guvern post alegeri care timp de 6 luni chiar s-au tinut de treaba, si a pus Romania pe picioare. Iar aici fac mai ales referire la Ionut Popescu.

            Ce-a urmat a fost catastrofa. N-am vazut atata iresponsabilitatea fiscala, nici macar la PSD ...
            • +1 (1 vot)    
              @Addy l ai vazut la Realitatea (Duminică, 19 octombrie 2008, 15:25)

              directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Addy

              pe ministrul David ? eu am urmarit la acest post o emisiune plina de ridicol si penibil, in care David incerca sa justifice 'licitatia' Logan, spunand: 'este bine cunoscut ca am avertizat inca de acum 2-3 luni'??? sau' aceasta licitatie', cand se stie ca nu a fost decat 1 ofertant ,eu personal nu am auzit atatea neadevaruri rostite decat la conferinta de presa a lui Roman de la Strasbourg in iunie '90, in care acuza intelectualitatea romaneasca de complot impotriva democratiei iar minerii erau prezentati drept salvatorii statului de drept
              si din pacate David este emblematic pentru acest guvern in care au 'stralucit' quariu,adomnitei,remes, sunt prea multi ,abandonez
    • -3 (3 voturi)    
      intrebare (Duminică, 19 octombrie 2008, 1:04)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Addy

      daca ar investi in bazinele electorale ale adversarilor ar fi mai OK? ne e sila de propagandistii de partid netoti.
    • +1 (1 vot)    
      Miliarde de euro pentru primariile PSD si PNL (Duminică, 19 octombrie 2008, 9:26)

      - [anonim] i-a raspuns lui Addy

      În 2006, la sfârşitul anului 2006, domnul Tăriceanu avea pe masa domniei sale atât legea privind sistemul unic de salarizare şi alte drepturi ale funcţionarilor publici pe care ministrul Blaga la acel moment a lăsat-o pe masa primului ministru, cât şi legea privind reglementarea drepturilor de natură salarială ale personalului contractual din sectorul bugetar lăsată de ministrul Barbu în aceeaşi perioadă. Cu alte cuvinte, nu-i rămânea primului ministru decât să se uite în programul de guvernare pe care, din păcate, nu îl cunoaşte, şi să vadă că 2007 era anul în care prevăzusem să elaborăm sistemul unic de salarizare a funcţiei publice şi a personalului bugetar. Situaţia care îl înspăimântă pe domnul Tăriceanu, din păcate, a fost creată de domnul Tăriceanu. Pentru că vreau să mai spun încă un lucru: Până astăzi nu s-a dat un leu în plus la pensie, nu s-a dat un leu în plus la salariile profesorilor. Şi aprinderea inflaţiei s-a întâmplat datorită unei guvernări iresponsabile în ideea de a-şi satisface clientela politică.

      Şi vă reamintesc cum a găsit resurse domnul Tăriceanu înainte de alegerile locale să dea primarilor PNL şi PSD aproape 1,2 miliarde de euro. Cum a găsit domnul Tăriceanu resurse săptămâna trecută să mai dea aceleiaşi clientele politice aproape 1 miliard de euro şi nu găseşte resursele pentru a plăti salariile profesorilor?
      În final eu cred că Guvernul Tăriceanu susţinut de PSD ar trebui să răspundă în faţa cetăţenilor la următoarele întrebări.

      Unde sunt banii pe care Guvernul îi promite în campania din presă?

      Unde a dispărut creşterea economică pe care primul ministru o reclamă cu atâta bucurie zi de zi?

      Şi de ce există bani pentru clienţii politici şi nu există bani pentru cetăţenii de rând?
  • +2 (2 voturi)    
    O opinie... (Duminică, 19 octombrie 2008, 0:45)

    Petru Margineanu [anonim]

    ... personala. Cred ca...La naiba! Am uitat ce vroiam sa spun. Imi cer scuze :)
  • 0 (0 voturi)    
    Finkelstein (Duminică, 19 octombrie 2008, 9:41)

    Petrovici [anonim]

    In Romania s-au adunat multi bani pe care mafiotii i-au tras in buzunarele lor cu licitatii de lucrari de investitii trucate, cu comisioane substantiale pentru acordarea unor lucrari. S-au prezentat lucrari executate de firmele agreate de guvernanti si care nu serveau la nimic. Cu spaga se obtineau banii, se lucra de mantuiala, cu spaga se faceau receptiile. Firmele bosului Finkelstein, indrumatorul oficial al lui Iuda Tariceanu, luau lucrarile, isi plateau constiincios spagile, Tariceanu intra in top 300 si inainta victorios spre fruntea topului. Cu lucrarile mai ca melcul. S-au adunat bani la buget, baietii se pun pe capatuiala. Le aranjeaza bine desi romanasul tot la 25 % este din venitul ultimelor tari din UE ca venituri (Ungaria, Cehia).
  • 0 (0 voturi)    
    inca o promisiune (Duminică, 19 octombrie 2008, 10:43)

    Nicu [anonim]

    Carui Parlament? Saptamana viitoare alesii pleaca in teritoriu pentru alegeri................
  • 0 (0 voturi)    
    ce s-ar mai putea comenta despre un.... (Duminică, 19 octombrie 2008, 10:49)

    YFS [anonim]

    mincinos congenital, protector al hotilor si coruptilor...mai mult poet decat finantist. Ma refer, evident, la Varujan Vozganian.