Traian Basescu: Prin subfinantarea Departamentului pentru Romanii de Pretutindeni, Guvernul si Parlamentul batjocoresc diaspora romaneasca

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 octombrie 2008, 19:19 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a cerut duminica seara Parlamentului si Guvernului sa renunte la a mai batjocori romanii din afara granitelor, acuzand cele doua institutii ca au redus bugetul Departamentului pentru Romanii de Pretutindeni de la 20 milioane de lei in 2007 la 5 milioane de lei in acest an.

"Atat merita romanii de pretutindeni dupa factorul politic din Romania, in conditiile in care ei asigura sistemului bancar romanesc sapte miliarde de euro pe an, (...) in conditiile in care acesti oameni trimit acasa anual sapte miliarde de euro care echilibreaza balanta de plati a tarii", a spus seful statului, care a revenit din vizita efectuata in Spania.

"Cred ca statul roman trebuie sa renunte la a mai batjocori romanii de pretutindeni prin neimplicarea in sprijinirea actiunilor lor culturale, economice, de promovare a Romaniei, de consolidare a vietii interne a comunitatilor de romani", a afirmat Traian Basescu.

Presedintele a declarat ca suma "meschina" alocata prin buget pentru DRU, de mai putin de 1,5 milioane euro, este inferioara celei alocate de administratia spaniola pentru forumul organizat in aceste zile la Madrid: "Administratia cumunitatii locale din Madrid a alocat o suma care depaseste tot bugetul DRU".

Basescu a facut un apel public la institutiile statului, la Parlament si la Guvern, sa-si faca datoria fata de cei circa 10 milioane de romani aflati in strainatate, "oameni care nu contenesc sa gandeasca si sa simta romaneste, sa-si iubeasca tara de origine".

"A-i neglija, inseamna a neglija o populatie de romani cat jumatate din populatia actuala a Romaniei. (...) A nu-i sprijini acum inseamna a-i abandona si a confirma ca pentru unii politicieni romanii au ramas tot la starea la care au fost etichetati de presa, niste capsunari", a spus el.

Seful statului si-a exprimat regretul pentru faptul ca "s-au gasit politicieni care (...) au incercat sa politizeze acest forum pe care statul roman nu a fost in stare sa-l organizeze, desi avea obligatia sa organizeze un congres al romanilor de pretutideni, si atunci cel mai usor lucru este sa incerci sa politizezi un asemenea eveniment".

Inaltul reprezentant al Guvernului pentru romanii din strainatate, un impostor

Totodata, presedintele a acuzat si acele partide care "in mod neinsiprat au afisat insemne" electorale sau "insemnele culturale manifestate prin fluieraturi sau huiduieli" ale altor partide, precum si impostorii "care, in calitate de candidati, s-au prezentat ca inalti reprezentanti ai Guvernului pentru romanii din strainatate.

Daca in primul caz referirea lui Traian Basescu pare a viza PD-L, in conditiile in care, potrivit NewsIn, participantii la mitingul din Alcala de Henares au purtat fulare cu insemnele PD-L si stegulete portocalii, "inaltul reprezentant al Guvernului" la care face referire Traian Basescu pare sa fie fostul sau coleg de partid, Petre Roman.

Acesta a fost numit recent de premierul Tariceanu drept inalt reprezentat al Guvernului pentru romanii din strainatate si a participat la lucrarile Forumului Asociatiilor Romanilor din Diaspora, ocazie cu care s-a si salutat cu seful statului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2831 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Schimbarea Regulilor Masluite (1) (Duminică, 5 octombrie 2008, 19:57)

    Ciobanas [anonim]

    c 3 ) Este necesara lustratia pentru a ingradi accesul persoanelor din vechile structuri la pirghiile de decizie ?

    e-3) Sa fie adoptata o lege care sa puna capat privilegiilor si imunitatilor demnitarilor , nimeni nu este mai presus de lege , suntem intr-o republica .
    e-4) Reformarea institutiilor reprezentative intr-un singur parlament unicameral , parlamentarii sa nu depaseasca ca numar doi deputati pe circumscriptie si un senator .
    e-5) Revizuirea numarului de circumscriptii electorale prin crearea de circumscriptii pentru cetatenii din diaspora .
    e-5-e) Reevaluarea numarului de circumscriptii atribuite Diasporei , unsprezece in Comunitatea Europeana si sase pentru comunitatile din lumea noua , in total saptesprezece .
    Spania 3, Italia 4 , Franta , Belgia , Olanda 1, Germania , Austria , Elvetia 2, Marea Britanie , Irlanda si Islanda1, S.U.A. 2 , Canada 1, America Latina1, Australia , Noua Zeelanda , Oceania 1 , Asia , Orientul Mijlociu ,Africa 1.
    Aceasta reevaluare corespunde proportional la numarul de cetateni aflati in afara hotarelor , se sustine ca nu exista date , fals , punctele de trecere a frontierei de stat repertoriaza totalitatea persoanelor care tranziteaza , analiza datelor va permite obtinerea cifrei exacte .
    Diaspora va fi reprezentata de 34 deputati , ceea ce reprezinta un deputat la 120 000 cetateni si 17 senatori , reprezentind 240 000 cetateni , in total vor fi 51 parlamentari ce vor reprezenta 4 000 000 cetateni aflati in afara hotarelor , pentru a evita polemicile inutile ne vom autorepertoria , prin aceasta operatiune complexa si laborioasa vom stringe simultan si semnaturile necesare adoptarii noii Constitutii .
    Circumscriptiile din tara in numar de 42 vor fi reprezentate in parlament de 126 deputati si senatori ,
    • -2 (2 voturi)    
      Ciobanas, oare ai incurcat oile cu magarii? (Duminică, 5 octombrie 2008, 20:46)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Ciobanas

      ...Scuza-ma, poate e cazul sa REPRTORIEZI (!?!...cuvant pe care vad ca-l folosesti) ....sa REPERTORIEZI ideea cu parlamentul unicameral ... compus din deputati si senatori...care ar fi rolul celor doua categorii...in cadrul unei SINGURE camere...?...In al doilea rand de ce nu veniti voi inapoi sa votati ce va e drag si sa simtiti apoi pe pielea proprie ce bine functioneaza parlamentul UNICAMERAL compus din deputati si senatori, nu ca asta BICAMERAL compus din deputati si senatori ?
      • +1 (1 vot)    
        Parlamentul Unicameral ( Eroare de exprimare) (Duminică, 5 octombrie 2008, 21:31)

        Ciobanas [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Intr-adevar voi reevalua formularea , am amestecat , ce sa-i faci , reactie instantanee .
        Dar poate aspectul poate fi trecut cu vederea , cred , nu continutul conta ci provenienta , echilibrarea influentei cetatenilor si dreptul de a trage la raspundere <ciocoii>, ce imunitati ce privilegii de demnitar , unde este datoria , onoarea de a fi reprezentant temporar .
        Nu cred ca puteti contesta justetea acestor cuvinte , demnitar inseamna < functie temporara nu profesie >> , voi reevalua termenul de <repertoriere>, va multumesc pentru precizare .
        Cu stima .
        • 0 (0 voturi)    
          Intamplari cu ciobani sau "Ciobanasul isi aduce am (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:45)

          Miorita [anonim] i-a raspuns lui Ciobanas

          Intamplari cu ciobani
          Miturile descriu intamplari exemplare la care participa personaje exemplare. Ele sunt exemplare deoarece scenariul descris acolo se repeta la infinit, imprumutand alta culoare locala, dar in cadrul aceluiasi grup in care acestea s-au petrecut initial. Ciobanasul care a comentat mai sus este, probabil, tizul mai sters al aceluia din balada numita dupa tiza mea (Miorita). Cele descrise acolo fac parte din mitologia romaneasca. Mecanismele subconstientului nostru colectiv sunt astfel setate incat "mitemele" ca sa le zic asa se vor actualiza; intamplarile descrise in miturile noastre se vor repeta. Ciobanasul-autor musai ca simte (sau mai stii, stie ?) asta. El stie ce-a patit in varianta mai veche, de baza, din cauza celorlalti doi ciobani din balada (cel ungurean si cel vrancean). Memoria sa veche mai contine inca, zic eu, oroarea celor petrecute atuncea, cand existau doua centre de putere (vrancean si ungurean). De asta vrea el unicameral. Unicameralismul se referă la un sistem în care o legislatură sau parlament nu are decât o singură cameră ( informatii pentru magari ). El, ca si Basescu, nu consideră necesară o cameră secundară, sau superioră, a parlamentului, precum senatul. Ambii au vazut ce s-a intamplat cu Parlamentul nostru bicameral (si-au ucis stapanul, natiunea - vezi "Starea natiunii"). Asta am inteles eu, Mioara, citind continutul. In expresie, adevarul e ca a avut o mica scapare : a bagat senatorii in Unicameral (in expresie, insist, nu in intentie, pentru ca intentia reiese clar din continut). Vad ca i s-a replicat ca ar fi incurcat oile cu magarii. Din cate vad eu ca merge treaba la noi, acuma, magarii ar trebui sa fie camera superioara, a Senatului, fiindca oricum, magarii ocupa cele mai inalte pozitii in republica noastra semiparlamentara. De incurcat cu oile (deputatii) i-o fi incurcat el (in expresie), dar de confundat
  • 0 (0 voturi)    
    Schimbarea Regulilor Masluite (2) (Duminică, 5 octombrie 2008, 20:00)

    Ciobanas [anonim]

    , se va putea astfel reduce abuzurile si clientelismul politic .
    Parlamentul unicameral va cuprinde un numar de 118 deputati si 59 senatori , in total vor fi 177 parlamentari .
    e-6) Privilegiile si imunitatile vor fi revizuite la strictul necesar unui statut de demnitar ,
    onoarea de reprezenta cetatenii impune datoria morala a alesului de a asuma totalitatea actiunilor sale , votul trebuie sa fie la vedere .
    Un demnitar nu va avea dreptul sa practice activitati cu scop lucrativ si sa obtina alte venituri in afara remuneratiei de stat pe perioada mandatului incredintat de alegatori .
    • O clauza speciala a constitutiei trebuie sa prevada sanctionarea drastica a < delictului de initiat> ca tradare adusa statului si poporului .
    • Un demnitar nu va putea sa cumuleze mai mult de doua mandate , demnitar nu semifica profesie ci functie temporara .
    • 0 (0 voturi)    
      ar fi intr-adevar ALTCEVA/ ca sa alegem in ALTII (Duminică, 5 octombrie 2008, 22:18)

      erra [anonim] i-a raspuns lui Ciobanas

      dar ar trebui sa fie adoptata si alta lege pentru uninominal, pentru ca in asta se lupta oamenii degeaba sa obtina 49% si sa iasa primii pe colegiu si pot fi dati la o parte prin "repartizare" de unu care castiga la Satu-mare cu 5%

      In conditiile astea alagerile se castiga din nou cu sacose si cu bani de la buget dati PSD si PNL

      ar mai trebui data o lege care sa INTERZICA orice fel de pomeni si mariri salariale cu 6 sau 9 luni inainte de alegeri
      asta pentru intern, bineinteles.
  • +1 (1 vot)    
    Sa ne fie de bine! (Duminică, 5 octombrie 2008, 20:12)

    Grande Amico [anonim]

    Asta merita romanii din diaspora. Pentru ca nu prea-i mai intereseaza ce se intampla pe acas si nu constientizeaza ce forta electorala reprezinta. Chiar daca nu voteaza, prin simplul telefon dat rudelor din tara, le pot influenta decizia de vot a acestora.
    Pentru ce un buget mai mare la DRRP, de care ar putea beneficia toate asociatiile romanesti (in cazul in care sunt in stare sa faca un proiect valabil si credibil) cand, printr-o susanea asa-zis culturala ca actiunea de imagine din Italia, care costa, conform declaratiei firmei organizatoare, 4,2 MILIOANE de euro, pot foarte bine ramane comisioane grase ca bani de campanie pentru PNL?
    P.S. Cu "Spectacolul "di piata "Di" Popolo (asa scrie Tvr, ce amatorism) ne-am facut mai de rahat decat cu 50 de mailati!
  • -2 (4 voturi)    
    A sesizat tarziu (Duminică, 5 octombrie 2008, 20:43)

    D.Lavrancea [anonim]

    Mai Base , cum de n-ai observat din primul tau an de mandat aceasta deficienta a "STATULUI RAMAN" , asa cum te-ai exprimat ? Cat de parsiv esti . Degeaba , asti citit .
  • -3 (3 voturi)    
    Noroc cu Traian...! (Duminică, 5 octombrie 2008, 21:08)

    another [anonim]

    Guvernul subfinanteaza Departamentul pentru Romanii de Pretutindeni, dar, ca de obicei, a intervenit Traian Basescu si a rezolvat problemele! Ca de obicei...!
  • +1 (1 vot)    
    Indolenţa autorităţilor statului român... (Duminică, 5 octombrie 2008, 21:13)

    Paganel [anonim]

    ... faţă de comunităţile româneşti de peste hotare nu trebuie să ne mire. Toate guvernările, reprezentate de toate forţele politice de pe scena politică românească post-decembristă şi-au văzut doar de propriile interese de grup. de "clan", sau "gaşcă" (inclusiv PRM a avut reprezentanţi în vremea Guvernului Văcăroiu, făcând parte din aşa-numitul "patrulater roşu", alături de FDSN/PDSR, PDAR şi PUNR). De aproape 20 de ani, acest stat n-a făcut mai nimic bun nici pentru cei din ţară, încât se poate vorbi de un anti-stat român, sau de un stat anti-român. Măsurile luate împotriva cetăţenilor şi nu în sprijinul lor au făcut ca diaspora românească să tot crească. Aproape nici unul din cei plecaţi peste hotare n-a plecat de bine, ci din cauza "griji" autorităţilor române faţă de neamurile lor şi a ignoranţei, indolenţei şi incompetenţei în soluţionarea problemelor celor reprezentanţilor Neamului Românesc rămaşi în ţară...
  • -2 (4 voturi)    
    Nimic nou sub soare (Duminică, 5 octombrie 2008, 21:14)

    Alex [anonim]

    O noua iesire la rampa marca basescu.

    Gargara multa si nimic concret, in afara de campanie electorala pentru partidul prezidential, gen 'Aici sint banii dumneavoastra'.
  • -1 (3 voturi)    
    cine vorbeste (Duminică, 5 octombrie 2008, 21:36)

    ciolanus [anonim]

    bine ca s-a trezit si el la sfarsitul anului ca e bugetul mai mic. pana acum nu a stiu ca atat e portia? de ce nu s-a agitat mai inainte?
    si acum mai spune ca nu sunt bani pt salarii. bani care si cei de la pd i-au votat. adica salarii nu, dar vraja si tocat de bani iaurea pe afara da. huo
  • -1 (1 vot)    
    Traian Basescu, din nou ce mai bun! (Duminică, 5 octombrie 2008, 22:35)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Faptul ca a mers in diaspora si a spus lucrurilor pe nume inseamna foarte mult pentru intelegerea mecanismelor care isi bat joc de romanii din strainatate. Traian Basescu e departe de a fi un demagog gen Geoana sau Tariceanu, care sunt la picioarele lui din punct de vedere politic.
    Se pare ca PD-L va castiga toate circumscriptiile din diaspora, care nu poate fi mituita ca cei de la tara cu alimente si promisiuni desarte.
    PD-L are sanse din ce in ce mai mari sa castige parlamentarele pe fondul greselilor facute de PNL si PSD.
    Romania are nevoie de un sistem politic stabil si puternci, iar PD-L este singurul partid care are resursele umane pentru a forma un guvern cu adevarat competent!
    • 0 (0 voturi)    
      marinarul papagal (Luni, 6 octombrie 2008, 12:36)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Ai foarte mare dreptate cind spui ca cei din strainatate nu pot fi mituiti cu alimente.
      Numai ca vor fi inselati cu promisiuni desarte, care nu mai prind la cei ramasi in tara, dupa ce si-au furat-o in 2004 cu vorbe.

      Poate nu ai observat, a fost o vizita electorala a derbedeului - nu a venit nici un oficial spaniol si sala a fost plina de fulare portocalii.
  • +1 (1 vot)    
    bla bla bla! (Duminică, 5 octombrie 2008, 22:48)

    haisan [anonim]

    ba traiane!!!!!! pe noi nu ne mai intereseaza romania. asta e efectul bumerang. ne-ati prostit o data (atunci cind eram in tzara!), dar a doua oara nu mai cred. nu vrem sa facem parte din acei contribuabili care platesc prin munca lor miile de experientze economice pe care le faceti in romanica. nu suntem cobai. fie piinea cit de rea , nu mai vin in romania!!!!!!!
    cu respect si antipatie , haisan bogdan
    • 0 (0 voturi)    
      gresesti... (Luni, 6 octombrie 2008, 7:22)

      YFS [anonim] i-a raspuns lui haisan

      toti cei de afara au parinti si alte rude in Romania si nu sunt indiferenti la soarta lor.
  • +1 (1 vot)    
    Populist (Duminică, 5 octombrie 2008, 23:07)

    Jon [anonim]

    Doamne, populist mai e Basescu asta! Populism pana la Dumnezeu.................................

    Ma intreb din ce bani a fost platit acest miting electoral?

    Stiu, nu o sa imi raspunda nimeni, ptr ca nu o sa citeasca nimeni comentariul ingropat sub avalansa ratingurilor fanclubului Base.

    Ce sa spun...sa aveti parte de el, daca asta va doriti!
  • +1 (1 vot)    
    se amesteca in campanie (Duminică, 5 octombrie 2008, 23:24)

    ion [anonim]

    Puneti-l sa citeasca constitutia.
  • 0 (0 voturi)    
    n-am prea inteles (Duminică, 5 octombrie 2008, 23:46)

    Codruta N [utilizator]

    De ce ar trebui ca aceia de afara sa voteze si sa hotarasca soarta celor din Romania? Sa vina unu ca Geoana si sa le promita 20 - 25 mii euroi si sa ma trezesc iar cu PSD in spinare???

    Adica Base vrea sa dea de inteles ca aceia trimit bani in Romania, ca nu mai pot ei de grija sa alimenteze guvernoiul cu impozite si taxe? HA! Poate trimit bani ca sa-i scoata din tzara si pe aceia din familiile lor care au mai ramas ;)

    Shi zi asha, Base: Roman e impostor - iar tu nu? Heheheheeee.... :)))
    • 0 (0 voturi)    
      Munca de lamurire (Luni, 6 octombrie 2008, 13:24)

      Codru verde [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Zici ca n-ai prea inteles.Incerc sa-ti explic: dreptul la vot nu depinde de domicliu ci de cetatenie.Dar mai important este altceva: incercand sa-l denigrezi pe Basescu, demonstrezi ca n-ai inteles ca el este persoana care se bucura de cea mai mare incredere atit in tara(s-a vazut aceasta foarte clar la referendum)cat si in diaspora, datorita in primul rand hotaririi cu care a procedat pentru intrarea tarii in Uniunea Europeana, dejucand intentiile mascate ale celor interesati in tergiversarea ei.Iar intrarea tarii in uniune este faptul istoric de cea mai mare importanta dela unirea din 1918 incoace, atit pentru romanii din tara cat si pentru cei din diaspora.Singurii pentru care intrarea era nedorita sunt posesorii pseudoeducatiei comuniste si bineinteles beneficiarii coruptiei, dar nu marea masa de romani.Cat despre incercarea de al pune pe picior de egalitate cu Roman datorita chipurile acelorasi pacate, i-ti amintesc doar ca Basescu are totusi si un merit: realizarea amintita.
  • 0 (0 voturi)    
    batjocura (Luni, 6 octombrie 2008, 0:09)

    cititor [anonim]

    Guvernul si Parlamentul batjocoresc diaspora romaneasca , asta in subsidiar caci in primul rand isi bat joc de cetatenii propriei tari adica de cetatenii Romaniei, fara nici o urma de regret.
    • 0 (0 voturi)    
      Care diaspora ? (Luni, 6 octombrie 2008, 12:42)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Cum sint priviti romanii care muncesc in strainatate de locuitorii tarii unde se afla ?

      Citi dintre ei lucreaza legal ? Asta vom vedea la vot.
      Diaspora romaneasca cred ca reprezinta un maxim 5 - 8 % din numarul celor aflati peste granita, restul, imi pare rau sa o spun, sint neinsemnati.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce batjocoresc parlamentarii diaspora? (Luni, 6 octombrie 2008, 15:27)

    antonia [anonim]

    am ascultat discursul d-nului presedinte in spania,ce mi-a placut ca nu a dat sperante romanilor ca daca se vor intoarce acum le va fi bine.a spun ca poate peste 3ani se pot intoarce romanii acasa.acum m-am intors din tara,am stat o luna dar am venit cu un gust amar.de ce?pentru ca am vazut ca se face mult caz pe ridicarea salariilor profesorilor.bine am inteles ca nu se poate da cat au cerut,dar de ce nu sa facut atata caz pe ridicarea pensilor parlamentarilor?ei stau in parlament dormind sau nu vin la sedinte ca nu considera important sa voteze(vorbesc pozele din ziare) nu acuz pe nimeni,dar un profesor care e profesor isi mananca nervii si sanatatea pentru a da societatii oamenii bine pregatiti.as mai vrea sa mentionez ca un roman in diaspora traieste decent iar iaromania un roman care castiga 700ron pe luna fie el pensionar sau lucrator isi duce zilele de pe o zi sau alta.preturile sunt ca in occident iar salarile ca in romania.ce frumos!!!!la noi in tara totul e scump.cred ca ar mai fi multede spus dar ma opresc aici,sper ca nu am suparat cu acest articol.
  • 0 (0 voturi)    
    raspunde lui alex (Luni, 6 octombrie 2008, 21:24)

    antonia [anonim]

    romanii ce sunt romanii sunt primiti cu drag de tara unde locuiesc,si cei c e au drept de vot sunt mult mai multi cat estimezi tu,dar nu sunt amenajate sectii de vot ptr a vota.daca locuiesti in spania vezi cati romani sunt aici si cate sectii sunt in CATALUNIA.
  • 0 (0 voturi)    
    la rampa :cei 322 !! (Luni, 6 octombrie 2008, 21:31)

    adam [anonim]

    Nu poti scrie nimic bine de Base, ca si incep lingaii platiti de cei 322, sa arunce cu pietre. Nu au argumente sa contrazica cele spuse de seful statului, dar incep cu jignirile si minciunile incercand sa ascunda in felul aceste impotenta lor in a guverna tara in interesul tarii, multimea de ilegalitati si abuzurile savarsite de cei 322 de infractori.
    Dar vin ele alegerile.......!! Dati de dracu' borfasilor !!