Reguli noi pentru soferi: cum vor arata noile permise europene si ce restrictii vor intra in vigoare din ianuarie 2009

de Iolanda Badilita     HotNews.ro
Vineri, 19 septembrie 2008, 16:30 Actualitate | Esenţial


Viitoarele permise europene vor contine un cod cu informatii privind starea de sanatate: vederea, auzul, boli etc, dar si restrictionari de tipul “posesorul trebuie sa conduca doar ziua sau doar insotit”. Tot pe permis vor fi consemnate date privind tipul transmisiei, sistemul de franare sau de directie. Directiva 126/2006 privind permisele de conducere va face posibil ca din 2012 pe intreg teritoriul Uniunii Europene conducatorii auto sa aiba un singul model de permis insa peste cateva luni, din ianuarie 2009 vor intra in vigoare primele restrictii. Documentul, un card de plastic colorat in albastru si galben in care va fi incorporat un microcip, va contine cateva rubrici noi.

Permis restrictionat doar pentru masini cu cutie automata. Se intampla deja in Franta si Anglia, spune deputatul european Adriana Ticau, membra a Comisiei de Transport din Parlamentul European. Cu alte cuvinte, englezii si francezii care vor sa conduca doar masini dotate cu cutie automata, sustin testul practic pe astfel de autoturisme.

Cei care vor obtine insa un astfel de permis nu vor putea conduce masini cu cutie de viteze manuala decat daca vor sustine un test de abilitati. ”Statele membre trebuie sa fie gata cu implementarea acestei prevederi din directiva pana pe 19 ianuarie 2009. Incepand cu aceasta data pe toate permisele auto care vor fi emise in orice tara din UE ca urmare a sustinerii testelor pe autovehicule cu transmisie automata va fi inscrisa mentiunea: valabil doar pentru autovehiculele care au cutie de viteze automata”, mai spune Ticau.

Regula nu se aplica in Romania. Scolile de soferi nu au inca optiunea de a oferi instruire pe masini cu cutie automata. Nici Politia Rutiera nu organizeaza examene in mod diferentiat, in functie de tipul cutiei de viteze.

Cate permise poate avea un cetatean european. O alta  prevedere care va intra in vigoare in 2009 este cea legata de numarul de premise si de rezidenta. Pana acum, daca un cetatean englez, spre exemplu, isi muta resedinta in Franta si dupa 5 ani se muta in Spania, putea sa aiba trei premise de conducere, eliberate de autoritatile din cele trei tari unde a locuit.

Din ianuarie 2009 o persoana va putea detine doar un permis emis in tara de resedinta. Cei care isi vor stabili resedinta in alt stat membru, dupa 2 ani vor putea aplica pentru un permis. Permisul  vechi va ramane la politie in noua tara de resedinta si va fi returnat autoritatilor emitente.

Dar directiva ofera statelor membre si posibilitatea de a refuza eliberarea unui nou permis unei persoane care are permisul anulat in alt stat. Mai mult, autoritatile din tara de adoptie pot chiar refuza sa recunoasca un permis daca documentul este suspendat.

Permise din 2012 pentru scutere si motociclete de mica putere. O alta noutate adusa de directiva este introducerea unor noi categorii de premise pentru asa numitele “mopeds” (sau scutere) si motociclete de mica putere. Cei care vor dori sa se plimbe cu scutere vor trebui sa aiba minim 16 ani  si sa obtina un permis de tip AM. Pentru aceasta tinerii vor trebui sa treaca de un test teoretic si de unul practic. Directiva lasa insa la latitudinea statelor membre introducerea sau nu si a unui test de comportament si a unui examen medical.

Un alt  nou tip de permis va fi cel pentru motocicletele de mica putere (nu mai mare de 11kW) A1, pentru pilotarea carora varsta minima admisa va fi tot 16 ani. Cine are insa deja un permis de tip B nu trebuie sa obtina si permis AM.

Permisul, valabil 10 ani. Tot din 2012 validitatea unui permis de sofer amator nu va fi mai mare de 10 ani iar pentru cei profesionisti 5 ani. Statele membre pot limita insa valabilitatea permisului auto pentru conducatorii tineri, aflati la primul permis ca si pentru cei a caror varsta depaseste 50 de ani, pentru cresterea frecventei examenelor medicale. Aceste noi reglementari au adus multa nemultumire in Germania, tara unde, odata permisul obtinut este valabil pe viata.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16967 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Pai la noi (Vineri, 19 septembrie 2008, 17:22)

    Mihai [anonim]

    Sa bage chestia cu mopedele de pe acum! La cati pustani de 12 ani umbla cu ele, cu freza in vant...
  • -4 (4 voturi)    
    tu n-ai permis nu-i asa (Vineri, 19 septembrie 2008, 17:26)

    io [anonim]

    ca altfel n-ai putea debita enormitatile astea: vor fi inscrise in permis tipurile de transmisie si frinare.
    poate in talon, ca alea-s la masina nu la sofer.
    si afla matale ca un sofer care are permis pentru categoria x poate conduce ORICE vehicul din respectiva categorie.
    oricum, m-am distrat citind articolul.
    • +1 (1 vot)    
      Permise (Vineri, 19 septembrie 2008, 18:02)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui io

      Din pacate nu va mai fi chiar asa. Se poate conduce orice vehicul din respectiva categorie dar va mai avea ceva date suplimentare cum este cutia de viteze. Cine optine permis de conducere pentru o anumita categorie cu Cutie AUtomata NU va avea voie sa conduca vehicule din aceeasi categorie cu Cutie MAnuala(asta fara a sustine un anumit test). Aceasta regula este deja prezenta in unele state din UE.
      • 0 (0 voturi)    
        re: (Vineri, 19 septembrie 2008, 19:51)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Este prezenta si la noi.....nu numai in afara.
        • 0 (0 voturi)    
          :)) (Marţi, 14 aprilie 2009, 7:31)

          paul [anonim] i-a raspuns lui Eu

          dar de cand ii valabila si la noi legea,am fost 2 luni de zile la cursuri de legislatie rutiera,si am discutat de legile din U.E....dar asa cv nu am auzit ca este posibil si in romania...
    • +1 (1 vot)    
      Tu nu stii legea, nu-i asa ? (Vineri, 19 septembrie 2008, 18:45)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui io

      Daca nu ai mana dreapta si vrei sa conduci masina se poate sa folosesti doar masini cu transmisie automata, ca nu e nevoie sa schimbi vitezele...
      Daca n-ai piciorul drept se poate sa conduci o masina la care accelerarea si franarea se comanda de la volan, adica ai alt tip de franare.
      Dar tu privesti din punctul de vedere al omului "complet"... Mai putin la logica !
      Daca ai impresia ca UE are legi tampite, mai citeste...
    • 0 (0 voturi)    
      ORICE, ORICE (Vineri, 19 septembrie 2008, 19:41)

      otonel [anonim] i-a raspuns lui io

      te grabesti mon cher cu aprecierile. n-ai citit mai atent, ca se si dadea un ex cu transmisia manuala si automata. Pai vrei sa-mi spui ca unu' care a deschis ochii pe o masina cu transmisie automata, cu servo si franare asistata si cate alte sisteme de acest gen, poate sa conduca o Dacie de ex, sau o alta masina veche de 15 ani. care nu are dotarile astea?
  • +1 (1 vot)    
    Cine e sub control cui? (Vineri, 19 septembrie 2008, 17:40)

    Caligula [anonim]

    Cam multa birocratie si putina libertate personala.
  • +1 (1 vot)    
    Scutere ..... (Vineri, 19 septembrie 2008, 17:45)

    MLZ [anonim]

    Scuter este o solutie constructiva pentru autovehicule cu doua roti (care, spre deosebire de motociclete, au motorul amplasat pe bascula rotii din spate). Scuterele pot avea motoare de 50 ccm, dar si motoare de 650 ccm, ceea ce le face sa fie considerate autovehicule si nu un fel de "biciclete cu motor".

    Termenul corect pe care vroiati sa-l folositi este fie MOPED (cum era in legea mai veche, dar care conform definitiei ar trebui sa poata fi pus in miscare si cu ajutorul pedalelor) fie CICLOMOTOR (cum este in legea in vigoare).

    Sa le spui ciclomotoarelor scutere, e ca si cum le-ai spune canteretilor de muzica populara manelisti. :o)
  • -2 (2 voturi)    
    Transmisie, directie !!!!!! (Vineri, 19 septembrie 2008, 17:58)

    blocnotes [anonim]

    Cum sa scrie mister in permis, care este un document personal detalii tehnice ale masinii. Adica daca am doua masini cu date tehnice diferite in cadrul aceleiasi categorii imi trebuie doua permise?
    • +2 (2 voturi)    
      Re: (Vineri, 19 septembrie 2008, 19:49)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui blocnotes

      Nu scrie detalii ale masinii.....insa precizeaza tipul de transmisie (automata/manuala) sub forma unui cod. Eu, dupa cum am spus, l-am obtinut pe o masina cu o cutie automata. Nu am dreptul sa conduc o masina cu cutie manuala, fiind specificat clar in permis sub forma acelei restrictii. Viceversa insa este valabila (daca ai permis pe manuala, poti conduce automata).
      • -2 (2 voturi)    
        Detalii ale masinii (Vineri, 19 septembrie 2008, 21:51)

        Mario [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Ia citeste in partea boldata de la inceputul articolului: "Tot pe permis vor fi consemnate date privind tipul transmisiei, sistemul de franare sau de directie."
        Astea sunt detalii ale MASINII !!!!!!
        • +2 (2 voturi)    
          asa e (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 1:55)

          boogeyman [anonim] i-a raspuns lui Mario

          detalii ale masinii.. ale masinii pe care stii tu s-o conduci, asa fel ca sa nu urci la volanul unei masini care are o maneta undeva in dreapt ajos, despre care tu habar n-ai ce face (am vazut cazul cu ochii mei)... daca ti-ai luat cumva permisul pe o masina cu cutie automata, te invit sa-mi conduci cazanelul propriu (un shpan de Dacie :)) Daca nu, atunci n-ai de ce sa-ti faci griji, corect?
        • 0 (0 voturi)    
          RE: Detalii ale masinii (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 11:44)

          Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Mario

          Conform logicii tale, Mario, si "8+1 locuri" este o caracteristica a masinii si nu are ce cauta inscrisa pe permis (sub forma "Categoriei XYZ"). Am dreptate?
          • 0 (0 voturi)    
            8+1 (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 14:46)

            Mario [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

            La inceputul articolului se facea referire ca in permisul de conducere trebuie trecute "date privind sistemul de franare sau de directie". Considerati vreunul ca astea sunt informatii care trebuiesc scrise pe un permis de conducere sau pe talonul de inmatriculare al masinii?
  • +2 (4 voturi)    
    Cum o fi sa aplici pentru permis ?! (Vineri, 19 septembrie 2008, 18:47)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    De atata engleza, uitam ca suntem romani si putem SOLICITA un permis...

    APLICÁ, aplíc, vb. I. Tranz. 1. A pune un lucru pe (sau peste) altul pentru a le fixa, a le uni, a face din ele un corp comun. 2. A pune ceva în practică; a întrebuinţa, a folosi; a face, a administra. A aplica un procedeu. A aplica un tratament. ♢ Loc. vb. A aplica (cuiva) o corecţie = a pedepsi cu bătaia (pe cineva). 3. A raporta un principiu general la un caz concret, particular. – Din fr. appliquer, lat. applicare.
    • -1 (3 voturi)    
      La fel cum aplici pentru un job (Vineri, 19 septembrie 2008, 21:57)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Nu-ti place, nu folosi termenul si gata. Limba se modifica mereu si daca te 'aplici' bine poate reusesti sa intelegi ca normele sunt facute in functie de limba si nu invers... oricum nu strica sa atragi atentia ca doar limba noastra-i o comoara... care trebuie aparata cu orice pret
      • +2 (2 voturi)    
        Limba noastra (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 11:30)

        Mario [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        De ce trebuie sa "importam" cuvinte? In limba romana exista deja "a depune" o cerere, a solicita", verbe care descriu exact activitatea pe care o faci in momentul cand "aplici" pentru o slujba (apropo nu un "job") sau pentru permisul de conducere.
        • +1 (1 vot)    
          Aplica ... (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 18:13)

          adrian.i [utilizator] i-a raspuns lui Mario

          APLICA asa cum trebuie regulile de vorbire ale limbii romane, atunci cand traduci un articol din limba engleza. (Sfatul il adresez celei care a semnat articolul).
          Ritzi Pitzi si Mario au dreptate. Chiar nu mai stim sa vorbim romaneste?
          Dam pe dinafara de atata snobism. Unii cred ca asa arata mai inteligenti. HA!
          Hai pa!
  • +1 (1 vot)    
    Permis cu restrictii (Vineri, 19 septembrie 2008, 19:02)

    Eu [anonim]

    Eu am efectuat scoala de soferi si am dat si examenul pe o masina dotaca cu cutie automata. Permisul obtinut are o astfel de mentiune la punctul 12. Astfel ca si in Romania exista reglementari in ceea ce priveste examenul in functie de dotarea masinii.
  • 0 (0 voturi)    
    cetatenii non ue (Vineri, 19 septembrie 2008, 20:15)

    lr [anonim]

    Ce se va intampla cu cetatenii non ue care au permise emise in state non ue dar au masina si conduc in romania? in prezent sunt acceptate..
  • +1 (1 vot)    
    Birocraţia înlocuieşte responsabilitatea :( (Vineri, 19 septembrie 2008, 21:44)

    mircea [anonim]

    Permisul de conducere ar trebui să ateste că ştii regulile de circulaţie, eşti capabil să conduci maşina şi eşti destul de responsabil ca să-ţi dai seama ce poţi şi ce nu. În condiţiile astea, dacă ai condus, de exemplu, doar maşină cu transmisie automată ar trebui să-ţi dai seama că transmisia manuală e diferită (valabil şi în celălalt sens) şi să o iei mai moale până te dumireşti cum merg lucrurile (cauţi o stradă mai puţin aglomerată, etc).

    Tot de responsabilitate ţine şi să-ţi dai seama că dacă e polei ca pe patinoar sau ceaţă s-o tai cu drujba nu ai ce căuta cu 90km/h, chiar dacă asta e limita legală, că dacă nu ai condus de mult să nu te crezi Schumacher, precum şi multe alte lucruri care nu sunt scrise precis în lege, dar pe care dacă le ignori o păţeşti.

    În ritmul ăsta, o să avem îndată permis pentru Logan 1.5dCi albastru şi va trebui să dăm test de aptitudine pentru a conduce Logan 1.5dCi alb, ca să nu mai vorbim de varianta pe benzină sau de altă marcă de maşină :(
    • +1 (1 vot)    
      Responsabilitate? (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 18:20)

      adrian.i [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Ai dreptate. Totala.
      Toti ar trebui sa avem un minim de responsabilitate atunci cand ne urcam la volanul unei masini.
      Numai ca, dupa cum vezi in jurul tau, strazile s-au umplut de iresponsabili care gonesc de parca i-ar urmari moartea (de multe ori se confirma acest lucru, numai ca moartea nu ii ia pe cei iresponsabili ci pe cei care nu au nicio vina).
      Iar prezenta / absenta responsabilitatii nu pot fi atestate printr-un mic dreptunghi din plastic.
      Cu respect,
  • -3 (3 voturi)    
    si restu? (Vineri, 19 septembrie 2008, 23:59)

    Nicky [anonim]

    Astept cu nerabdare permisul pentru rspirat! Pe cel pentru c..... in toalete cu apa cu pH peste 6.0, pe cel pentru obtinerea unui permis de orice fel....
  • 0 (0 voturi)    
    MICROCIP (Duminică, 5 octombrie 2008, 21:00)

    EMI [anonim]

    FRATILOR NU VEDETI CA TOATE DOCUMENTELE APARUTE ACUM AU MICROCIP? DESPRE EL SCRIE SI IN SFANTA SCRIPTURA, DUPA CE VOR APAREA TOATE ACESTEA, LE VOR INTRODUCE SI IN OM DIRECT. CITITI APOCALIPSA AFANTULUI IAON TEOLOGUL. APOCALIPSA CAP. 13: 16-18: CAP14: 9-11
  • 0 (0 voturi)    
    reguli noi pentru soferi... (Marţi, 7 octombrie 2008, 21:00)

    anonim [anonim]

    vedeti, va rog si filmul "ingerul digital".
    il gasiti pe google.