Studiu Pew: Spania, in topul european al antisemitismului

de Anca Rascutoi     HotNews.ro
Joi, 18 septembrie 2008, 13:53 Actualitate | Esenţial


 documente
(18 Sep 2008) PDF, 483KB
Un numar tot mai mare de europeni au o parere negativa despre evrei, in timp ce atitudinile deja preponderent nefavorabile fata de musulmani se inmultesc si ele, avertizeaza Centrul de Cercetare PEW din Washington. Tara cea mai antisemita este Spania, urmata de Rusia si Polonia, in timp ce Marea Britanie se situeaza la polul opus. Musulmanii sint priviti cu ochi rai de spanioli (52%), germani (50%), polonezi (46%), dar si de francezi, britanici si americani.

Un sondaj de opinie al Centrului de Cercetare Pew (Pew Global Attitudes Project ), realizat in primavara acestui an, arata ca 46% dintre spanioli au o parere negativa despre evrei. Mai bine de o treime dintre rusi, 34%, si polonezi, 34%, impartasesc acelasi punct de vedere. In Germania si Franta procentajul populatiei cu vederi antisemite se ridica la 25%, respectiv 20%. Fata de alte sondaje asemanatoare ale Pew, facute in anii anteriori, cifrele sunt mult mai mari, cresterea cea mai semnificatifa fiind cuprinsa intre anii 2006-2008.

Singura tara in care numarul persoanelor cu sentimente antisemite nu a crescut este Marea Britanie, procentajul fiind in acest caz de 9%.

Sentimentele fata de musulmani sunt deja in toate aceste tari mult mai negative decat cele care privesc evreii. Peste jumatate din populatia Spaniei (52%), unul din doi germani (50%), 46% dintre polonezi, 38% dintre francezi, aproape un sfert dintre britanici si americani nu privesc cu ochi buni persoanele musulmane.

De asemenea, cercetatorii americani au observat ca exista o legatura clara intre atitudinile antiiudaice si cele antimusulmane. Persoanele care au o parere proasta fata de evrei au tendinta de a vedea si musulmanii intr-o lumina sumbra.

Atitudinile negative ale europenilor fata de crestini sunt mult mai putin intalnite si au ramas mult mai stabile de-a lungul anilor, desi s-au inmultit oarecum in Spania (24% in 2008, fata de 10% in 2006) si in Franta (17% fata de 9% in 2004).

O observatie suplimentara a Centrului Pew este ca persoanele in varsta de peste 50 de ani si acelea mai putin educate (care nu au urmat cursurile unei facultati) sunt mai antisemite si mai antimusulmane decat tinerii sau persoanele mai educate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1050 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Studiu facut in primavara... (Joi, 18 septembrie 2008, 14:04)

    abc [anonim]

    Si acum e toamna... Nu aveti subiecte mai noi?
  • +2 (2 voturi)    
    Sondaje (Joi, 18 septembrie 2008, 14:07)

    Dan [anonim]

    Nu stiu de unde tot scot astia sondajele astea ... Eu nu cred ca lumea devine antisemita ... pai ce motiv are un spaniol sau un francez sa urasca evreii? Eu nu am auzit de evrei care sa faca scandal in public, in nici o tara din Europa, nici o stire pe nici un post ... Cu musulmanii inteleg ca-s o sursa de probleme si infractionalitate (vezi comunitatea turca din Germania, negrii din Franta intre care multi sunt musulmani); dar cu evreii ce au? Ca manipuleaza finantele lumii nu e motiv chiar sa-i urasti; poate nu-ti convine situatia dar nu-i urasti pt asta... Chiar nu inteleg sondajul asta ...
    • -2 (2 voturi)    
      sondajele... (Joi, 18 septembrie 2008, 14:55)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Dan

      se mai si fabrica: daca cuiva nu ii place de altcineva atunci se fabrica un sondaj si gata acel cineva este eliminat.

      tot asa si cu acesta. dar nu inteleg ce ar avea evreiii cu spania decit poate dorinta, istorica, de razbunare a acestora impotriva regatului spaniei.
      • 0 (0 voturi)    
        Realitatea>Pew (Joi, 18 septembrie 2008, 21:11)

        Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

        Sa inteleg si eu...Spaniolii sunt amestec dintre iberici si mauri(moors), nu? Asta ii face sa fie arabi in proportie de 50% sau o cifra pe langa. Se resimte influenta bisericii catolice...
        Ca si in Spania, in Anglia cred ca e ceva normal dupa atentatele care le-au avut, dar in Franta chiar nu inteleg. Presedintele e evreu, au dea foste colonii in Africa si Orientul Mijlociu ca ar fi fost prea prosti francezii sa nu profite de ele, chiar si cu riscul unui disconfort social mare ca asta.
        A, da si Polonia e teribilista iar...
  • +1 (1 vot)    
    De inteles (Joi, 18 septembrie 2008, 14:15)

    ady [anonim]

    In ceea ce ii priveste pe musulmani, e de inteles. Multi au inceput sa se teama sa traiasca la ei in tzara din cauza musulmanilor.

    In ceea ce ii priveste pe evrei... nu prea stiu de ce ii urasc oamenii. Nu fac nika rau, ba din contra!

    Ma mira oarecum procentele. Stiam ca franta e cea mai antisemita tzara din europa. Spania era toleranta.
  • +1 (3 voturi)    
    antisemit (Joi, 18 septembrie 2008, 14:16)

    andrei [anonim]

    termenul de antisemit se refera si la arabi. arabii si evreii sunt neamuri semite. un pic de cultura nu strica
    • 0 (2 voturi)    
      corect, dar... (Joi, 18 septembrie 2008, 14:53)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui andrei

      la origini asa era: si arabii si evreii se trag din sem si de acolo semiti.

      insa cu evreii s-a petrecut un fenomen important: evreiii din ziua de astazi nu mai sint de cit in foarte mica masura sau chiar deloc urmasii lui sem.

      evreii din israel in marea lor majoritate sint fostii evrei sovietici proveniti din urmasii khazarilor convertiti la mozaism si emigrati in israel.

      mai sint si evreii falasi, evacuati din etiopia prin '85 - '86 dar numarul lor este redus.
    • +1 (3 voturi)    
      Antisemitism (Joi, 18 septembrie 2008, 14:53)

      Sim [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Ai dreptate, insa unii sunt mai semiti decat altii. Inca nu am auzit condamnari de antisemitism venite din partea arabilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu mai propagati confuzii de trei lei, va rog (Vineri, 19 septembrie 2008, 23:37)

        Observator [anonim] i-a raspuns lui Sim

        Nu are dreptate. Te rog si pe tine sa nu mai propagi confuzii. Citeste cu atentie si tu:

        Exista un singur sens al cuvantului "antisemitism" => dispretul sau ura la adresa purtatorilor de traditii iudaice, indiferent ca acestia sunt mozaici etiopieni, kazari sau israeliti.

        Cuvantul nu are nimic de a face cu semitii de alte religii (crestini sau musulmani).
    • 0 (0 voturi)    
      Cultura, nu imbecilitate (Vineri, 19 septembrie 2008, 23:32)

      Observator [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Andre, te rog sa nu mai dezinformezi cu asemenea argumentatii pentru imbecili.

      Termenul "antisemit" are o singura semnificatie inca de la prima sa utilizare de acum aproape doua secole = cel care are ceva impotriva celor de religie iudaica.

      Nu are sens sa mergi la etimologia lui Sem, cata vreme aceasa nu a fost luata in calcul la crearea cuvantului "antisemitism", iar in ceea ce priveste utilizarea cuvantului, nu a avut niciodata relevanta. Te rog deci sa nu mai propagi asemenea imbecilitati.

      Superficialitatea ta este tipica pentru mediocrii care au impresia ca au cultura doar prin raportare la cei care nu au.

      Multumesc si rog ca atacul meu la persoana sa fie tolerat.

      Inca o data => "antisemitism" nu are legatura cu semitii neiudaici.
  • 0 (2 voturi)    
    DAR IN ROMANIA? (Joi, 18 septembrie 2008, 16:30)

    stie cineva? [anonim]

    care e cauza antisemitismului in Romania? sau nu exista? atunci care era?
    • 0 (0 voturi)    
      SI TOTUSI, NU STIE NIMENI? (Vineri, 19 septembrie 2008, 12:36)

      NICI O IDEE? [anonim] i-a raspuns lui stie cineva?

      concret, nu pareri!
  • -1 (3 voturi)    
    Eurabia (Joi, 18 septembrie 2008, 18:19)

    Dekapitator [anonim]

    O parte din problemele de securitate pe planeta provin clar de la conflictul intre idiotii astia semiti, sunt veri intre ei, arabi si evrei. Au exportat ura lor prosteasca peste tot, oriunde ajung fac scandal, incearca sa amestece toata planeta in bataia lor imbecila pentru cateva hectare de pietroaie. In ultimii ani, europenii incep sa constientizeze ca ar trai mai bine si mai linistiti fara musulmani si fara evrei si asta se vede in sondaje, in alegeri. Umanitatea nu are incontro, va trebui sa se debaraseze de rebuturile astea, neamuri defecte care imprastie violenta si masacre in jurul lor. Sunt pentru distrugerea ideologiei islamice si celei sioniste, ambele sunt niste fascisme criminale.
    De chestie, sondaj Zogby de ieri, 54% din arabii americani voteaza cu..Barack Hussein Obama:)) Mda, o mare "surpriza":))

    De acord cu "nu conteaza", milioane de "evrei" au origini europene, nu semite si nu e vorba doar de aparenta evidenta: piele alba, ochi si par de culoare deschisa (uite la Tzippi Livni, sefa aleasa la kadima). E vorba si de marturii istorice despre convertirea la iudaism a triburilor indo-europene khazare, imprastiate in toata Europa de Est, din Rusia pana in Romania si Ungaria (3 triburi khazare au venit in Panonia alaturi de cele 7 triburi de nomazi maghiari). Nici in ziua de azi, anumiti rabini "ultras" nu recunosc iudeitatea a peste 1 milion de "rusi" veniti in Israel dupa caderea URSS.

    Asa ca obiectiv, milioane de evrei sunt doar asimilati cultural, religios, lingvistic la iudaism, insa sunt de-ai nostri, europeni. Privind astfel, Israelul e un bastion european in marea de barbarie musulmana si merita sustinut.
  • 0 (0 voturi)    
    Evreii NU sunt de-ai nostri (Vineri, 19 septembrie 2008, 9:15)

    Rekapitator [anonim]

    @Dekapitator:
    De ce nu te duci mata in Israel sa le propui sa-si faca teste genetice pentru a se convinge ca ei sunt de fapt fosti europeni crestini?
    Dupa aceea, cu siguranta ca vor merita tot sprijinul nostru.