Studiu: Bucurestiul a urcat sapte pozitii in topul celor mai scumpe orase din lume

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 3 septembrie 2008, 18:13 Actualitate | Esenţial


Bucurestiul a urcat in acest an sapte pozitii, intr-un top al celor mai scumpe orase din lume, pe fondul aprecierii monedei nationale fata de dolar. Primul loc este ocupat in continuare de Moscova, pentru al treilea an consecutiv, potrivit unui studiu realizat de Mercer, citat de NewsIn.

Studiul companiei de consultanta in resurse umane Mercer acopera 143 de orase de pe sase continente si compara costurile a peste 200 de produse si servicii in fiecare oras analizat, printre care costuri imobiliare, de transport, hrana, imbracaminte, electrocasnice si divertisment.

Studiul este utilizat de catre companiile multinationale si de guverne pentru a stabili salariile pentru angajatii expatriati. Singurul oras monitorizat in Romania a fost Bucuresti, care a inregistrat o crestere generala a preturilor fata de anul trecut.

In 2007, studiul Mercer plasa Bucurestiul pe locul 78, iar in acest an a urcat  pana pe 71.

Potrivit aceluiasi studiu, Tokyo ocupa al doilea loc in top, urcand doua locuri fata de anul trecut, in timp ce Londra a pierdut un loc, ajungand pe trei. Oslo a urcat sase locuri ajungand pe pozitia a patra, urmat de Seul care se afla pe locul cinci.

La polul opus se afla Asuncion din Paraguay, cu cele mai avantajoase preturi pentru expati.

La realizarea clasamentului, orasul New York a fost luat ca reper pentru acest studiu, fiind notat cu 100 de puncte. Moscova, care are 142,4 puncte, este de aproape trei ori mai scump decat Asuncion, calificata cu un scor de 52,5.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4762 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    catre redactie (Miercuri, 3 septembrie 2008, 18:30)

    Marius [anonim]

    aveti un link cu topul?
    multumesc!
  • 0 (2 voturi)    
    e citat (Miercuri, 3 septembrie 2008, 18:43)

    margot [anonim]

    e citata agentia newsin, ce alta citare cereti aici? daca dati mercer pe google si intrati pe site-ul lor o sa vedeti ca raportul e pe bani. scoateti banu', aveti topul.
    • +2 (2 voturi)    
      Top 50 orase (Miercuri, 3 septembrie 2008, 23:14)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui margot

      Pentru cei interesati, am gasit topul Mercer aici: http://www.alexrosca.ro/2008/09/03/cele-mai-scumpe-orase-din-lume-bucuresti-pe-locul-71/
  • 0 (2 voturi)    
    . (Miercuri, 3 septembrie 2008, 19:13)

    Mda [anonim]

    ce pretentii are bucurestiul...pana si NY e mai ieftin si mult mai interesant, adica bucurestiul e o furnica pe langa el, dar tot bucurestiul e mai scump. snobi.
    • 0 (2 voturi)    
      mmnu (Miercuri, 3 septembrie 2008, 20:42)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui Mda

      io zic sa mai citesti odata articolul. cum sa fie bucurestiu mai scump decat new yorku? de unde ai dedus tu asta? doar un mic exemplu, o garsoniera intr-o zona decenta a manhattanului e cel putin $2000 pe luna. ah si snobi sunt peste tot in lume, mai ales in new york.

      esti cumva un provincial complexat si ai vrut sa ne demonstrezi ce naspa e la bucuresti? :)))))
      • 0 (2 voturi)    
        iar (Miercuri, 3 septembrie 2008, 21:19)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Gabbone

        comparati mere cu pere?

        Cand vad comparatii la chirii sau imobiliare.. ma doare capu

        Comparati si alte chestii .. mai importante

        infrastructura
        sanatate
        justitie
        nivel de trai
        salariul mediu
        productivitatea

        Si voi Bucurestenilor.. de n-ar fi provinicialii sa vina la Bucale.. carne de tun pentru multinationale, ce-ati face? Va mutati la Buzau??
        • 0 (2 voturi)    
          LOL (Miercuri, 3 septembrie 2008, 22:49)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui adi

          Scuza-ma dar nu am putut sa trec pur si simplu pe langa comentariul tau.
          In primul rand te-ai apucat sa vorbesti fara sa citesti articolul, studiul tocmai la imobiliare se refera, printre altele, si la preturi in general. Ce treaba au cele enumerate de tine cu costurile.

          Iar multinationalele erau in Bucuresti inainte sa inceapa exodul de la Buzau, Bacau si Tamadau, bai complexatule. Si crede-ma pe cuvant, era mult mai curat cu zece ani in urma...
      • 0 (2 voturi)    
        . (Joi, 4 septembrie 2008, 0:27)

        Mda [anonim] i-a raspuns lui Gabbone

        nu, din pacate stau in jegul asta de bucuresti. NY e pe locul 100, bucuresti e pe 71, cu cat inaintezi spre locul 1, cu atat orasul e mai scump. si acum regula de 3 simpla: daca ny e pe 100 si bucuresti pe 71, cu preturi mai mari pentru pozitiile descrescatoare, care dintre cele doua orase e mai scump? off...matematica asta...
        a, da, si stai linistit, exista si in bucuresti garsoniere in centru care sunt tot la pretul mentionat de tine, iar centrul bucurestiului e mai nasol decat o "zona decenta" din ny. asta daca ai fost in america ;)
        • 0 (2 voturi)    
          Citeste articolul mai atent (Joi, 4 septembrie 2008, 3:34)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Mda

          Matematica e simpla, dar se pare ca limba romana e grea. Mai citeste din nou articolul... New York-ul nu e pe locul 100... ci a fost luat ca reper acordandu-i-se 100 de puncte. In functie de asta s-a creat top-ul. Astfel, New York este pe locul 22 (atentie: locul 22, si nu 100!!!) in coborare de pe locul 15, iar Bucurestiul este pe locul 71 in urcare de pe locul 78. Acum, ai datele problemei... fa calculele din nou.

          Bafta!
    • 0 (2 voturi)    
      Hmmmm (Miercuri, 3 septembrie 2008, 22:41)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Mda

      Snob e cel care cere sau cel care da?
  • +2 (2 voturi)    
    Topul (Miercuri, 3 septembrie 2008, 19:19)

    gicad [anonim]

    http://www.citymayors.com/features/cost_survey.html
  • +2 (2 voturi)    
    probleme (Miercuri, 3 septembrie 2008, 22:01)

    Roxana [anonim]

    cea mai mare nefericire nu e ca avanseaza in topul scumpetei, ci ca stam muuult mai prost la capitolul aer curat, numar de locuitori pe km2, arhitectura si urbanism , sali de sport, infrastructura, samd
  • 0 (2 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 3 septembrie 2008, 22:51)

    tod [anonim]

    Eu as fi curios care sunt criteriile dupa care e facut topul, tinand cont ca am fost in Tel Aviv si preturile la bunurile de larg consum si haine sunt la fel ca in Bucuresti iar orasul n-are nici cea mai mica asemanare, iar Viena e din cate am auzit eu, la prima mana, e mai mult decat accesibil. Astea sunt locurile 14 si 19. Budapesta, locul 61, e ce-i drept un pic mai scump, dar arata de 10 ori mai bine si una peste alta chiria care am platit-o eu in perioada revelionului imi permitea in Bucuresti sa stau la cort in aceeasi perioada.
    Asa ca n-as baga nici piciorul de lemn in foc pentru topul asta.
    • 0 (2 voturi)    
      De acord cui tine (Miercuri, 3 septembrie 2008, 23:36)

      muscam@gmail.com [anonim] i-a raspuns lui tod

      Eu am fost in Praga si NY printre altele si mi s-au parut mult mai ieftine decat Bucurestiul...in special Praga.
      NY e scump la chirii in Manhatan dar in afara de asta e ok la preturi...parerea mea
  • 0 (2 voturi)    
    :)) (Joi, 4 septembrie 2008, 9:22)

    dea [anonim]

    "Singurul oraş al Statelor Unite care a rămas în top 50 este New York, care a ajuns pe locul 22 după o cădere de 7 locuri. Acelaşi trend descendent a fost înregistrat şi de alte oraşe nord americane: Los Angeles a căzut de pe 42 pe 55, Miami a scăzut de pe 51 pe 75, iar Washington DC este acum pe 107, faţă de 85 acum un an."
    Doamne fereste! Asta inseamna ca...washingtonul e mai ieftin ca bucurestiul? Ok in imobiliare, divertisment si...obtinerea cosului zilnic? Ok! Hai sa ne mutam in DC cu totii :))
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 4 septembrie 2008, 15:04)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui dea

      dar de ce e asa mare mirarea ca orasele occidentale, civilizate si mai curate, mai ales cele americane, sunt mai ieftine ca bucurestiul? bucurestiul e doar un oras plin de snobi, profitori si speculanti.
  • 0 (2 voturi)    
    si cu ce e mai bun/rau daca a crescut 7 pozitii ? (Joi, 4 septembrie 2008, 9:58)

    unul [anonim]

    Nu pricep ce treaba are Bucurestiul cu topul asta ? Daca e pe locul X sau Y il face cu ceva mai bun ? Nu e acelasi oras plin de praf, noxe si mitici ? Asa ca poate fi si pe locul I, atata timp cat e populat cu mitici, sa stea ei frumos acolo sa se certe toata ziua pe locurile de parcare si sa se creada buricul tarii, dar sa ne lase pe restul (provincialii hehe...) cu oitele noastre.....
    Am stat 3 ani intre mitici insa mi-a ajuns, nu era zi sa nu-i vad certandu-se pe strada, uneori se bateau in mijlocul drumului (cred ca era umflata ranza de prea multa civilizatie...), apoi claxoanele de la semafor... apoi traficul, e o adevarata aventura sa-ti scoti masina pe strada (accessorii tipic miticilor: bata de baseball e obligatoriu sa fie la indemana), dar de preferat e sa aveti un pistol mitraliera ca e mai sigur... si face fata la bata....
    PS sa fie foarte clar ca nu numesc "mitici" acei bucuresteni care sunt oameni cu bun simt si care evident cunt nevoiti sa traiasca si ei printre mitici.
    Miticul e unul care se crede mai "smecher", are gura mare, pielea mai inchisa la culoare si se da cunoscator in toate cele, plus ca evident se considera cel mai bun sofer din lume si ca o caracteristica specifica dupa care sare in ochi... e lipsit de bun simt....
    No, acu sa vad comentariile miticilor... he he...
  • +1 (1 vot)    
    Buc nu-i NY, pt ca... (Joi, 4 septembrie 2008, 10:13)

    Hoover [anonim]

    in Bucuresti sunt multi hoti, speculanti si escroci, de aia chiriile sunt mari, hypermarketurile au preturi de specula, taxiurile sunt scumpe, etc!
    PS: locuiesc in Bucuresti!
    • -1 (1 vot)    
      Ia spune (Joi, 4 septembrie 2008, 12:09)

      Mon [anonim] i-a raspuns lui Hoover

      "Sunt un frustrat care nu inteleg nimic pe lumea asta si mi-am ales tinta bucurestenii." Acum scrie de 100 de ori! Cand s-o munci in toata tara ca in Bucuresti, abia atunci o s-o ducem bine. Dar pana atunci orice frustrat de pe net injura ce nu intelege.
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 4 septembrie 2008, 15:11)

    Mda [utilizator]

    numai anti-americani pe aici! asa-i ca va doare ca stati intr-un oras scump, prost gandit, foarte "modern si civilizat", plin de hoti, speculanti si negrisori, si munciti 1 an pentru niste bani pe care "prostii" aia din new york ii fac intr-o luna, intr-un oras in care vrei sa iesi si tu linistit la plimbare cu prietena si sa te asalteze toti manelistii si imputitii, in care nu exista colt de strada in care sa nu auzi injuraturi, manele si claxoane....stiu, e nasol. de asta si sunteti asa frustrati ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Vad ca nu te lasi.... (Joi, 4 septembrie 2008, 18:48)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui Mda

      prietene, suferi rau.....tu vorbesti asha din filme, de fapt si la alea daca te uiti cu atentie intelegi cam care e treaba cu new yorku. asha ca ia cum ai descris tu bucalele mai sus inmulteste cu 10 pe putin si ala e e new yorku. daca nu inveti lectia repede te haleste de viu, si nu rezisti stilului de viatza nici fizic si mai ales psihic.

      diferenta este ca new yorkezii au invatat sa blocheze/ignore toate chestiile negative. (de altfel normale unui conglomerat de oameni de toate rasele, posibilitatile si ce mai vrei tu)

      sper ca intr-o zi veti intelege si voi provincialii frustrati deveniti bucuresteni peste noapte ca o metropola (bucurestiul nu e inca dar in curand va fi) are si avantaje si dezavantaje si nu poate fi niciodata paradisu la care visati voi

      te salut din Tribeca
      • 0 (0 voturi)    
        ha, ha! (Joi, 4 septembrie 2008, 20:48)

        imobiliara [anonim] i-a raspuns lui Gabbone

        Hai ca mi-ai placut! Cred ca la faza cu Tribeca i-ai bagat in ceata. Si-or face socoteala ca n-au auzit de satra asta de pe langa Bucuresti .... cand se trezesc din confuzie, ii invit in anumite zone din Harlem si-o sa zica de Ferentari ca e cel mai sigur loc din lume!

        Remarc ca tare mai suntem inapoiati ... la multe dintre articolele de pe hotnews isi gasesc locul shimburi veninoase de replici intre "bucuresteni" si "provinciali". Unele nici macar n-au vreo legatura cu subiectul articolului. Un fel de obsesie continua: orice merge prost in Romania e ori din cauza "miticilor" ori din cauza "frustratilor de proviniciali". Mai distractiv devine cand te gandesti ca cei mai multi "mitici" sunt de fapt "provinciali" (pana prin 1950 orasul avea vreo 600.000 locuitori), deci se injura siguri. Jalnic!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 4 septembrie 2008, 16:03)

    Topul calitatii [anonim]

    In topul calitatii pe ce loc e? Ca de fapt asta conteaza. Ca e lume care sa dea 1000-3000 euro pe metru patrat ca sa se inece in fum si praf si manele e trist.
  • 0 (0 voturi)    
    relativ... (Joi, 4 septembrie 2008, 17:07)

    sabin [anonim]

    topul mi se pare relativ, stiu ca pentru expatzi Juba, Sudan si Bujumbura, Burundi sunt destul de / foarte scumpe. sau locuri ca Santo Domingo, Republica Dominicana, unde majoritatea produselor sunt importate din SUA si Europa. depinde unde au cautat cei care au facut topul si ce produse si servicii au luat in calcul.
    altfel, inutila polemica, atata vreme cat ne bazam (mai ales) pe experientele proprii. ganduri bune!
  • 0 (0 voturi)    
    si cel mai murdar! (Joi, 4 septembrie 2008, 21:33)

    cukubau [anonim]

    Cel mai scump oras se poate dar si cel mai murdar si imputit!Pana si in Africa centrala au mai multa grija de orase!Si asa sunt si oamenii,plus mizeri la caracter,smecheri si ipocriti!