Un politist roman a fost prins furand in Austria

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 8 aprilie 2008, 21:20 Actualitate | Esenţial


Un ofiter roman de politie si sotia acestuia au fost arestati in Austria, pentru furt. Potrivit unui comunicat al Ministerului de Interne, cei doi au fost surprinsi in timp ce ascundeau, in genti, haine dintr-un magazin. Incidentul a avut loc intr-un orasel din apropierea capitalei Viena.

Ministrul roman de Interne, Cristian David, a calificat gestul romanilor ca fiind „de netolerat”, cu atat mai mult cu cat barbatul face parte din corpul ofiterilor de politie, potrivit Antena 3.Cristian David sustine ca ofiterul nu va mai ramane angajat al Politiei Romane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3008 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ce ne mai miram (Marţi, 8 aprilie 2008, 22:11)

    Vasile B. [anonim]

    Acu nu or fi toti asa, dar cand ma gandesc la catzi imi pare mie rau ca nu am lasat repetenti au ajuns mari ofiteri de politie...... Tablagii ordinari cu facultate la party line, fara frecventa (dar cu portbagaj, obligatoriu). Sergenti majori ajunsi peste noapte locotenenti. Poftiti de ma contaziceti si revin cu date exacte: nume, grade, functii.
    • +1 (1 vot)    
      as, ce es' copil.. (Marţi, 8 aprilie 2008, 22:51)

      capcaunul [anonim] i-a raspuns lui Vasile B.

      n-ai tupeul sa dai o lista.. (asta ca sa provoc, din pura curiozitate)
    • 0 (0 voturi)    
      Hai sa vedem (Miercuri, 9 aprilie 2008, 8:28)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui Vasile B.

      Dom' Blaga, matahale scrii pe forum? Pai hai cu lista!
    • 0 (0 voturi)    
      Te contrazic, profesore. (Miercuri, 9 aprilie 2008, 15:09)

      hula [anonim] i-a raspuns lui Vasile B.

      Politia romana e neprihanita precum fecioara, sau fetele care bat trotuarele in Occident.
      Hai, sa ma contrazici! Cu date exacte: nume, grade, functii.
    • 0 (0 voturi)    
      lista va rog... (Miercuri, 9 aprilie 2008, 15:24)

      Gogu Ion [anonim] i-a raspuns lui Vasile B.

      Lista va rog....
    • 0 (0 voturi)    
      re dl.vasile b. (Miercuri, 9 aprilie 2008, 21:04)

      velvet [anonim] i-a raspuns lui Vasile B.

      Domnule Vasile,

      imi pare sincer rau pentru faptul ca de-a lungul vietii dumenavoastra nu ati avut sincer posibilitatea de-a va cultiva si nu ati beneficiat de cel putin un sfert din cultura pe care acest Domn Ofiter o are.
      "Tablagii ordinari" precum îi numiti domnia voastra va protejeaza .... Ar trebui sa va masurati cuvintele... sipana la proba contrarie este nevinovat!!! sau poate doriti sa va treziti si cum proces pentru defaimare....
      • 0 (0 voturi)    
        de ras (Miercuri, 9 aprilie 2008, 22:01)

        eu-aici [anonim] i-a raspuns lui velvet

        daca cei care "protejeaza" fac asa ceva ce pretentii sa ai de la omul de rand. De ras in toata lumea
  • 0 (2 voturi)    
    Politia romana (Marţi, 8 aprilie 2008, 22:17)

    alin [anonim]

    Mai bine ministru ar da o dispozitie sa nu mai fie angajati toti analfabetii si imputitii : unul fura , altul face greseli de ortografie, altii lasa sa moara o tinara accidentata fara sa le pese, altii fura masini , haine ,

    ASTA ESTE POLITIA ROMANA , GASCA DE INFRACTORI SI ANALFABETI!
  • 0 (0 voturi)    
    De netolerat..!!.. ce, adica, se musamalizeaza?? (Marţi, 8 aprilie 2008, 22:24)

    capcaunul [anonim]

    un raspuns normal ar fi fost ca a fost deja dat afara din politie, si ca va fi pus sub urmarire penala ptr incalcarea a nu-stiu ce din codul politistului etc etc

    nu-nteleg expresia 'de netolerat'.. ca si cum s-ar pregati sa spuna 'baiat bun'.. sau, cum se zice la noi 'de familie buna' (! atentie, taranilor, baiatul e de familie buna, alte standarde alta atentie.. ce, vreti s-o omorati cu zile pe protopopeasca, sora Marii Doamne Piscupescu, cu sange albastru-marin si ciocanitoare alba'n frunte? da' cum va permiteti, tartanilor..)

    pronosticul meu e ca, daca tot ipj'ul cluj s-a repezit sa-i ia partea ca ar fi baiat bun, probabil va fi suspendat vreun an si reancadrat dupa aia aghiotant sef la minister..

    din nefericire probabil ca a tras apa peste toata cariera lui stralucita de baiat 'bun' cu relatiile unde trebuie.. probabil toti se vor feri de acum inainte de a se mai asocia cu el, doar daca nu cumva e intr-adevar sustinut de un spate foarte foarte puternic..

    ce sa te astepti de la tinerii din ziua de azi, crescuti fara valori si in total dispret fata de semenii lor.. ce zice mediafax despre hotii romani care au reusit sa cloneze noile carduri: hotii romani mai destepti decat cardurile destepte.. ei, hotii adica, sunt destepti.. haideti cu totii la furat, ca vom face dupa cum ne va duce mintea si cei neprinsi vom fi extra-destepti, haiducii natiei..
    • 0 (0 voturi)    
      oops! (Marţi, 8 aprilie 2008, 22:49)

      capcaunul [anonim] i-a raspuns lui capcaunul

      erata: nu mediafax, ci realitatea.net a postat despre mandria neamului romanesc, hotii destepti.. a propos, avem baietii destepti, hotii destepti.. ma intreb daca nu cumva neamul asta sufera cumva de un complex, al celui care ar vrea sa fure da' n-are curajul, si atunci, privind la cei cu boashe care fura ca'n codru si nu-i prinde nimeni, gandeste cu pizma 'ie'te, ba. ai dracului, destepti astia foc, fura tot si nu'i prinde nimeni, asta da caractere..' la ce concluzie sa ajungi, ca nici in lumea a cincea nu sunt atati care fura si atati care-i admira ca la noi..
  • +1 (1 vot)    
    Mare fraier (Marţi, 8 aprilie 2008, 22:27)

    Mihai [anonim]

    In loc sa fure aici in Romania cum fac toti colegii lui. Pai asta nu stie ca acolo politistii si agentii de securitate chiar isi fac treaba?
  • 0 (0 voturi)    
    furt (Marţi, 8 aprilie 2008, 22:42)

    garcea [anonim]

    huuuuuuuuuoooo la toata politia,chiar daca se considera unii cinstiti,huuuuuo!
  • 0 (0 voturi)    
    ma gandesc la nevasta (Marţi, 8 aprilie 2008, 23:24)

    inlocsadorm [anonim]

    gravida in concediu de maternitate , la furat ! tare domne. cred ca nu si-au dat seama ca au trecut granita. se credeau in romania, amaratii.
  • 0 (0 voturi)    
    tablagii (Miercuri, 9 aprilie 2008, 0:03)

    mikael [anonim]

    facutii tablagii la apelul bocancilor,se numesc politisti, halal politie romanà, cum e turcu asa e si pistolu,,,, cum e guvernu asa si tablagii,,hoooootiiiiiii,?????
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat ca in Romania nu ii prinde nimeni (Miercuri, 9 aprilie 2008, 0:15)

    Gheorghe [anonim]

    Aici la noi se fura ca-n codru si nimeni nu ii prinde pe hoti pt ca hotii sunt chiar politistii.
    Trist dar adevarat.
  • 0 (0 voturi)    
    Un Politist demn (Miercuri, 9 aprilie 2008, 1:59)

    Mike [anonim]

    Nu inteleg de ce atatea comentarii rautacioase la adresa unui om cu bun simt. Eu l-as premia pe acest Politist, este demn de meseria pe care o are si mi se pare corect. El, spre deosebire de alti "politisti" a furat de la altii, pe cand astia care il critica ne fura pe noi, noi cetatenii acestei tari numita Romania. Si fiti convinsi ca din ce a 'furat" el si stie si el si stiu si altii a furat ca stia ca la randul lui va fi cu adevarat furat cand ajungea in tara. Hrbenciuc, SOV, Miron Mitrea, ala cu Matusa Tamara si cu Delta, Iacobov, ...sunt oameni cinstiti...astia hoti. Asa ca stima pt acest Politist.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar restul? (Miercuri, 9 aprilie 2008, 7:22)

    M [anonim]

    Când o să se atingă şi problema poliţiştilor şi nevestelor de poliţişti (mai ales din mediul rural sau comunităţi urbane mici) care se servesc zilnic cu tupeu din magazine şi pieţe, ”uitând” să mai plătească, sau zicând că plătesc altă dată (ceea ce evident nu se mai întâmplă), bazându-se pe faptul că toţi ştiu cu cine au de-a face???
    • 0 (0 voturi)    
      aceasta maiestrie (Miercuri, 9 aprilie 2008, 8:52)

      flic [anonim] i-a raspuns lui M

      ridicata la rang de arta se poate viziona cu maxima desfatare la filmul francez "Les ripoux" (Coruptibilii) din 1984 cu Philippe Noiret, Thierry Lhermitte. Aptitudinea omului de a face haz de necaz e nemarginita.
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii fura, nu numai tiganii (Miercuri, 9 aprilie 2008, 11:53)

    Roman [anonim]

    In anii '90 cand liceele occidentale au facut angajamente de "infratire" cu liceele romanesti, o sumedenie de elevi romani au plecat la gazde occidentale si la schimburi de experienta si de cultura.

    In majoritatea cazurilor, aceste deplasari ale tinerilor romani, altminteri elevi buni, se soldau cu cate un furt din magazine pe care copiii romani il realizau. Evident, erau prinsi, apoi scandal la liceu si tot asa. Cu ocazia asta se descoperea ca in deplasare mergeau nu numai liceenii, ci si copiii sau rudele profesorilor organizatori, sau cine reusea sa se bage.

    Intr-un raport al ministerului educatiei din Franta din 1997 se raporta faptul ca 80% din execursiile de liceeni romani au avut cel putin un incident de tip furt. Excursiile liceenilor senegalezi aveau doar 30% incidente de acest gen. Germanii sub 1%.

    Contactul cu abundenta occidentala era poate greu de receptat de niste tineri veniti dintr-o tara a frustrarilor.

    Politistul prins in Austria se incadreaza in acelasi trend, astazi estompat, dar totusi prezent. Romani care merg in occident si sunt loviti de abundenta de acolo si lasa dracului orice bruma de civilizatie.
    • 0 (0 voturi)    
      Manipulare mediatica (Miercuri, 9 aprilie 2008, 17:18)

      Terec din Bihor [anonim] i-a raspuns lui Roman

      "In anii '90" semnifica o manipulare de informatie, pt. ca legati un caz individual din 2008 cu "statistici franceze" din 1997, de acum..11 ani. S-au schimbat multe de atunci si "frustrarea" de care vorbiti se manifesta mult mai putin.

      Cat despre astfel de comportamente de "politist", voi da ca exemplu tara vecina Ungaria, despre care se crede ca ar fi in "avans" si mai putin "frustrata":)

      Pe 4 mai 2007, in zona pietei Szena, a avut loc spargerea unei bani si profitand de confuzie si fumigene unul din politistii veniti sa ancheteze si-a bagat in buzunar 500.000 de forinti. A fost insa filmat de sistemul video de securitate :)). Seful politie ungare a trebuit sa isi prezinte demisia in urma scandalului. La nici o saptamana, 5 politisti din Budapesta au violat o tanara de 21 de ani, in grup, pe o strada langa Muzeum krt.. Seful politie din capitala a fost dat afara de ministrul de interne si politistii trimisi in judecata.

      Incercati sa extrapolati cazurile astea la intregul popor ungar, ca vad ca pt. romani nu va jenati sa o faceti:)).
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii fura? Dar parlamentarii? (Miercuri, 9 aprilie 2008, 15:35)

    Elena [anonim]

    Ce tupeu sa denaturezi totul pt unul care a pus 2 perechi de pantaloni in plasa. Mi se pare normal, de fapt, in primul rand a luat de la altii si a avut bunul simt sa nu ne fure pe noi...si ce e rau in asta. Sub comunism am lucrat degeaba pt Occident! Uitativa la Parlamentari, la M Mitrea, Hrebe, A Nastase a venit cu 17 containere din China, el a platit? Si comparand cu acest Politai ca si el nu a platit, care e diferenta? Si cati altii...mai bine ne-ati povesti ce mai face , de ex, Iacobov...
  • 0 (0 voturi)    
    Siguranta si Incredere (Miercuri, 9 aprilie 2008, 15:50)

    dr.Josef Mengele [anonim]

    Asta promoveaza politistul roman...AIGURANTA SI INCREDERE ! In orice stat civilizat isi dadeau demisiile de la educatoarea de gradinita a hotului si pana la ministrul care-l pastoreste. E valabil pt mai multe ministere...interne, externe, educatie etc
  • 0 (0 voturi)    
    oare? (Miercuri, 9 aprilie 2008, 17:39)

    lorint [anonim]

    Sunt prosti politistii........ ? Sunt facuti tot din noi -CIVILII. Nu da de gandit?
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatie... (Miercuri, 9 aprilie 2008, 18:45)

    Mitrea [anonim]

    Explicati-mi si mie care e diferenta: acest politist a bagat 2-3 camasi in geanta fara sa plateasca , oooo, dar nu ne-a furat pe noi romanii si cititi fraza "firma la care Ministrul Pacuraru este actionar a upgradat cinci copiatoare ale Camerei Deputatilor pentru suma de 32.256 dolari bucata" , pai el le-a cumparat cu 3-400 de EU bucata si under table a furat ...cat? Fata de acest Politist acest borfas (Ministru..) trebuie dus in fata plutonului de executie...O sa vedeti ca borfasul asta nu va pati nimic, pe cand....
  • 0 (0 voturi)