Monica Macovei: judecatorii Curtii Constitutionale ar trebui sa raspunda penal

de D.B.    
Marţi, 11 martie 2008, 22:08 Actualitate | Esenţial


Fostul ministru al justitiei, Monica Macovei, a declarat, intr-un interviu pentru Radio Europa Libera, ca judecatorii Curtii Constitutionale ar trebui sa raspunda penal pentru ultima decizie, potrivit careia ministrii care sunt si parlamentari nu pot fi cercetati decat cu acordul Camerei Deputatilor sau al Senatului. Macovei spune ca decizia este contrara Constitutiei, care prevede la articolul 72 ca situatiile in care Paralmentul trebuie sa avizeze anchetarea penala a deputatilor sau senatorilor sunt perchezitia, retinerea sau arestarea preventiva.

Rep: Premierul Calin Popescu Tariceanu considera ca Decizia Curtii Constitutionale, care spune ca e nevoie de avizul Parlamentului pentru cercetarea ministrilor, sau fostilor ministri - parlamentari este fireasca, pentru ca, potrivit Constitutiei, Parlamentul este cel care investeste si controleaza Guvernul. E adevarat?
MM: Ceea ce a facut Curtea Constitutionala este contrar Constitutiei, este contrar principiului justitiei egale pentru toti. Faptul ca Guvernul este sub controlul Parlamentului nu are nici o legatura cu imunitatea. Trebuie sa scapam de aceste imunitati. Nu pot sa cataloghez decizia de ieri decat o decizie pentru hoti. Si cei care au dat-o sunt complici. Probabil ca asa si-au platit locurile de judecatori. Cei mai multi sunt propusi de PSD, multe din aceste cazuri Mitrea, Nastase sunt PSD si iata cum principiul egalitatii in fata legii si Constitutia se duc de rapa.


Parlamentul se transforma in cuibul hotilor care nu pot fi anchetati



Rep: Se va ajunge vreodata la miezul problemei, se va schimba ceva?

MM: Mi-e greu sa cred ca aceste dosare mai ajung vreodata la procuror, pentru ca, sincer va spun, nu cred ca Parlamentul va da aprobare. Deci, se vor comporta cum au facut in cazul cererii de perchezitie in dosarul Nastase. Vor opri justitia. Deci, practic, nici la procuror nu vor mai ajunge aceste dosare. Sa vedem ce o sa faca. Sunt sigura ca electoratul o sa-i sanctioneze. Numai ca, pe ei ii intereseaza mult mai mult sa nu intre ei la inchisoare sau sa nu fie judecati vreodata pe fond decat de ce zice electoratul. Deci, se vor uni toti sa-si apere infractorii, sa se apere pe ei. In ce priveste schimbarea Constitutiei, evident ca este necesara. Vedem ca de un an, practic, din cauza ambiguitatilor din Constitutie, ne conduce Curtea Constitutionala. Si asta depinde de vointa politica a viitoarei majoritati parlamentare, evident. Dupa decizia de ieri, nu numai ca adauga la Constitutie, dar este contra Constitutiei. Deci pe langa acele cazuri pentru care era nevoie de aprobarea Parlamentului, a adaugata cercetarea. Adica, practic, daca nu-ti da pentru cercetare, nimic nu se mai poate intampla in dosar. Prin asta, Parlamentul se transforma in cuibul hotilor care nu pot fi anchetati. Pentru ca acolo o sa traga toti, fiindca au aceasta imunitate, pe care nu o mai are nici o alta institutie a statului.


Curtea apara niste suspecti ca sa nu fie cercetati



Vedeti posibila o indreptare a acestei situatii?

MM: Nu cred ca va fi nici o indreptare. Ca si decizia Curtii in cazul Nastase, cand a zis ca trebuie avziul presedintelui si pentru fostii ministri. Or, Constitutia spune clar ca el este nevoie doar pentru ministrii in functie. Deci aici este pur si simplu infratirea hotilor din politica ca sa mentina situatia neschimbata. Da, eu sunt pentru masuri radicale: evident, schimbarea Constitutiei, iar toti cei care dau aceste decizii ar trebui sa raspunda inclusiv penal. Pentru ca e cazul sa  nu se mai ascunda in spatele votului. Toti spun: e dreptul meu sa votez cum vreau. Cei din Curtea Constitutionala au fost pusi acolo sa reprezinte interesul public aparand Constitutia. Or, ceea ce fac ei acum nu serveste interesul public si nu apara Constitutia. Apara niste suspecti ca sa nu fie cercetati. Or, atata timp cat nu mai servesc interesul public eu as aplica mijloace penale. Pentru ca, altfel, riscam sa tot vina oameni trimisi de partide, care sa a invoce votul, sa nu raspunda niciodata si sa faca orice.

Eu vorbeam de o posibila indreptare gandindu-ma la o alta clasa politica generata de votul uninominal.
MM: Dar si daca se va intampla asta, oamenii acestia tot ar trebui sanctionati pentru ca, altfel, situatia se va repeta. Stim ca, de fapt, votul uninominal, desi il numim asa, este in mica masura uninominal. Probabil ca o sa vedem multe din aceste figuri inapoi in Parlament. Si ele ne-au aratat, ani de zile...

Dar cine ar trebui sa-i dea in judecata?
MM: Probabil ca afirmatia mea o sa nasca multe tipete in lumea politica romaneasca. Pot fi cercetati din oficiu, nu trebuie sa le faca nimeni nici o plangere. Ca si in Parlament se fura prin legi. Cei care fac asta stiu ce voteaza, constient, cu intentie. Dar votul e liber in Parlament, nu ai voie sa il cercetezi. Or, iarasi spun, dar daca ai ajuns in Parlament si nu servesti interesul populatiei care te-a trimis acolo, si servesti interesul tau si furi prin legi, atunci eu te-as cerceta si pentru votul asta ca nu mai este constitutional.

(Interviu difuzat marti, 11 octombrie, de Radio Europa Libera)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2029 vizualizari

  • -9 (9 voturi)    
    BRAVOS......IATA FATA REALA.... (Miercuri, 12 martie 2008, 0:58)

    BIBI [anonim]

    Interviul asta e dat intre doua guri de whisky....a scos calomnia din Codul penal, ca altfel ea si cu alte trompete faceau coada la Jilava...
    • +4 (4 voturi)    
      dar are dreptate (Miercuri, 12 martie 2008, 2:02)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui BIBI

      are dreptate tipa chiar daca a gresit in trecut. Ori daca nu vedem o revolutie in curand, nu cred ca se indreapta nimic.
    • +5 (5 voturi)    
      Este foarte clar: tu esti o trompeta (Miercuri, 12 martie 2008, 7:51)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui BIBI

      Ultima decizie a CCR este IMPOTRIVA Constitutiei. Se acrediteaza ideea ca avem o Constitutie plina de cuvinte tehnice pe care numai un om cu 2 facultati poate sa o inteleaga. Acest lucru este fals, pasajele din Constitutie care descriu tratamentul posibililor infractori din parlament este clar. Conform Constitutiei nu este nevoie de avizul parlamentului pentru cercetarea unui parlamentar.

      Oamenii care au votat au profitat de faptul ca in prezent nu pot fi trasi la raspundere. Sistemul trebuie schimbat pentru ca nu functioneaza: cuibul de hoti de la CCR este imun in fata oricarei responsabilitati legate de deciziile lor. In buna traditie a hotilor, incearca sa ofere imunitate si parlamentarilor creandu-se astfel o alianta care sa ofere protectie reciproca.

      Cat despre tacticile tale, si ele sunt destul de transparente: atacuri fara nici un fel de logica impotriva fostului ministru Macovei in speranta ca oamenii mai putin inteligenti nu vor mai intelege nimic. Doar, doar vor trage unii oameni aceeasi concluzie ca si in cazul lui Basescu: Macovei este o scandalagioaica, o persoana care face galagie din nimic, deci o persoana care trebuie ignorata.
    • +5 (5 voturi)    
      (...) (Miercuri, 12 martie 2008, 9:05)

      Emma Heart [utilizator] i-a raspuns lui BIBI

      Ti-ai luat pastilele ?
      Azi e zi de salar' la RomPetrol ?
  • +7 (7 voturi)    
    Sa avem rabdare? (Miercuri, 12 martie 2008, 2:55)

    Marilena [anonim]

    Ne afundam iar,oare cand scapam de acest calvar?
    Poate cand Iliescu se va intalni cu Ceausescu.
    Deabea atunci se poate schimba .
    Cred ca Iliescu e raul cel mare,pana nu "pleaca" slabe sperante.
    • 0 (0 voturi)    
      Cata rabdare... (Miercuri, 12 martie 2008, 9:01)

      Doru [anonim] i-a raspuns lui Marilena

      Iliescu, se va intalni precis cu Ceausescu. Dar va mai dura mult, si ce ne facem pana atunci pentru ca , din cate stiu nu-i place whisky.
      • 0 (0 voturi)    
        nu iti face griji (Miercuri, 12 martie 2008, 11:45)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Doru

        Sunt sigur ca ii place vodka de la Rusi :D
  • +2 (2 voturi)    
    Modelul asasinilor KGB (Miercuri, 12 martie 2008, 3:12)

    Florin [anonim]

    Probabil ca de o vreme incoace intreg (sau, ma rog, aproape) parlamentul romanesc, plus veleitarii, saliveaza doar cand isi amintesc de modelul Andrei Lugovoi. Adica, asasinezi Legea, pe urma ajungi in parlament si ai scapat de tot. Basca te alegi cu o renta viagerea, ca de, ai facut servicii statului.
    Oare s-ar opri domnul Tariceanu de la emiterea unor astfel de afirmatii daca, prin absurd, atras de sistemul impunitiv dambovitean, Osama Bin Laden ar candida la un post in parlamentul romanesc sau ar dori sa-i fie coleg in cabinet? I-ar conveni sa fie pe listele partidului sau?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu curind (Miercuri, 12 martie 2008, 5:27)

    Iorg [anonim]

    M M are dreptate nu cred caci veti scapa de calvar asa cum nu cred caci Ceausescu va reveni deci care este soarta voastra acum spun acest lucru caci nu sint in tara de foarte multi ani ceia ce ar trebui sa o faceti toti sai lasati numai pe ei in tara sa vedem ce se intimpla (parerea mea )sau sal inviati pe Vlad Tepes INSISTATI
    • 0 (0 voturi)    
      unde ai emigrat (Miercuri, 12 martie 2008, 11:50)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Iorg

      nu au semne de punctuatie in limba vorbita acolo?
  • +4 (4 voturi)    
    certitudine (Miercuri, 12 martie 2008, 6:54)

    palinca penala [anonim]

    romania = patria hotilor si offshore-ul talharilor.
    multumim iliescu, nastase, tariceanu, voiculescu & co.
  • +3 (3 voturi)    
    Politicieni penali (Miercuri, 12 martie 2008, 7:47)

    Huginn [utilizator]

    MM şi alţii ca ea ţipă de câte ori se petrece o mârşăvie, presa face puţin scandal şi după o vreme lucrurile intră în normal.
    Păi cum să nu-i facă scăpaţi Curtea lu' Peşte dacă toţi îşi iau simbriile din aceiaşi zonă.
  • 0 (2 voturi)    
    macovei (Miercuri, 12 martie 2008, 7:53)

    florin [anonim]

    are dreptate, desi nu o plac pe femeia asta, dar are perfecta dreptate. Sper ca la uninominal macar de cativa din nesimtitii astia sa scapam. Si apoi poate au sa fie anchetati. Desi base imi este anipatic pe boc nu pot sa-l sufar ca este ca o papusa pt PDL am sa-i votez pe ei. Sa vad ei ce pot face???????
    • +1 (1 vot)    
      Salut (Miercuri, 12 martie 2008, 11:05)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui florin

      Poate comentariul tau este unul ironic,dar in tarile cu o democratie avansata,cam asa se procedeaza.
      Nu alegem oamenii dupa simpatie si antipatie.
      Daca suntem nemultumiti de situatia politica,economica si sociala ne ducem si alegem altceva.Nu sunt alegeri,ca-n trecut ,pe viata,ci pe patru ani.Candva se reuseste o formatiune,care intreadevar este capabila sa stopeze(nu sa puna capat)caderea nefranata a Romaniei in groapa neecologica(la cea ecologica exista posibilitatea de reciclare).Totul in viata este un risc,deci ar merita si acest risc.
  • +3 (3 voturi)    
    rabdare (Miercuri, 12 martie 2008, 8:13)

    Petre cristescu [anonim]

    Sa avem rabdare ? Eu o am de o...viata , chiar daca am participat si la revolutie. Raul cel mare ramanem
    tot noi care nu am stiut sa impunem ( acesta este
    cuvantul ) legea lustratiei [ " fara comunisti " ] ,
    care nu stim ce votam , adica ceea ce constituie
    -intr-un cuvant - mentalitatea responsabilitaea noastra !!
    • 0 (0 voturi)    
      rabdare (Miercuri, 12 martie 2008, 15:57)

      vatav [anonim] i-a raspuns lui Petre cristescu

      e foarte greu de inteles ca solutia nu e "fara comunisti" , ci "justitia sa-si faca datoria".Si cei care nu au fost comunisti pot -si fura-la fel.Sau : nu furati voi ca sa furam noi !
  • +4 (4 voturi)    
    Curtea Constitutionala majoritar comunist- (Miercuri, 12 martie 2008, 9:05)

    Alegatorul [anonim]

    fesenista isi face datoria de a proteja infractorii politici majoritatea din randul fesene-pesedeilor.Poporul roman pe acestia i-a votat incepand cu 87% in 1990-1992 si ce au votat asta au.Cei care detin puterea obtinuta prin vot o exercita in folosul lor ;elaboreaza constitutii si legi in acest sens.Traiasca tovarasul iliescu !Noi muncim nu gandim!
  • +1 (1 vot)    
    atrag foarte serios atentia..... (Miercuri, 12 martie 2008, 10:00)

    judex [anonim]

    tuturor canaliilor care actioneaza impotriva intereselor poporului roman de a accede catre lumea civilizata, europeana, moderna si prospera. Tara pe care o "construiti" cu ticalosie si pentru ticalosi va fi si tara in care vor trai copiii si nepotii vostri. Poate nu realizati ,in prostia si rautatea vostra, cat rau le faceti ?!
  • +1 (1 vot)    
    desfiintata pur si simplu (Miercuri, 12 martie 2008, 10:11)

    c [anonim]

    Curtea constitutionala ar trebui desfiintata pur si simplu si daca se ivesc probleme de interpretare a Consitutiei sa le rezolve Inalta Curte. Dar cum la noi se inventeaza pe banda rulanta aceste probleme, au creat si organul parazit, in slujba politicului.
    Halal Constitutie. Multumim prof. Iorgovan.
    • +1 (1 vot)    
      Schimbare,da. (Miercuri, 12 martie 2008, 11:43)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui c

      O tara fara o Curte Const.nu exista,nu poate sa functioneze.Ce trebuie desfiintat sunt acesti purtatori de talare din nomenclatura iliesciana.Sunt santajabil,habar nu au de sistem de drept al unei democratii si au o scoala juridica de doi bani,apoi Constitutia Ro.,care lasa zeci
      portite deschise ptr.interpretari.
      Intr-un fel am un sentiment,ca daca SPD nu va ajunge la Guvernare,ceilalti,care in ultimul timp,au lins prea mult sange cu jocurile politice,vor face un referendum ptr.schimbarea Const.
      Sa speram ca tatii noi Const. nu vor fi iarasi oameni de genul raposatului Iorgovan,ptr.ca nu ar avea vreun sens aceasta oboseala si irosire de energie si timp.
  • -1 (1 vot)    
    cap marginit de procuror (Miercuri, 12 martie 2008, 12:11)

    cititor [anonim]

    si-a aplicat vreodata siesi
    viziunea omului criminal apriori,
    ca doar a falsificat,a semnat in alb,etc. ?
    nu ca judecatorii de la cc ar fi ingeri,
    dar vederea lungului nasului
    este un exrcitiu nu doar de yoga...
  • 0 (0 voturi)    
    la inchisoare cu ei (Miercuri, 12 martie 2008, 13:12)

    johnny [anonim]

    Cei din curtea constitutionala ar trebui arestati si condamnati la inchisoare. Decizia impotriva articolului 72 din constitutie este exemplul clar de judecata incorecta. In cazul articolului 72 constitutia nu a lasat loc de interpretari, totusi judecatorii au aratat clar ca sunt mana in mana cu hotii.