Fostul ambasador al Spaniei in Romania: Intre 1992 si 1997 discutam in Camera Faraday, unde nu puteam fi spionati

de M.Z.     HotNews.ro
Duminică, 9 martie 2008, 22:37 Actualitate | Esenţial


Antonio Ortiz Garcia, fostul ambasador al Spaniei in Romania, dezvaluie modul in care discuta, in Romania anilor 1992 - 1997, cu problemele importante cu ambasadorii celorlalte state membre NATO si UE. Diplomatii straini se adunau intr-o incinta speciala, denumita Camera Faraday, loc in care erau protejati impotriva potentialelor tentative de interceptare.

Intr-un interviu prezentat de Rador, fostul ambasador descrie climatul de neincredere in care diplomatii occidentali isi desfasurau activitatea in perioada post-decembrista.

"Era, cred, o epoca de tranzitie lenta catre democratie; Romania era condusa de Iliescu, de guvernul Vacaroiu, iar ministru de externe era Melescanu. Era un regim pre-democratic, iar proba a fost ca relatiile cu UE nu avansau", spune Antonio Ortiz Garcia.

Diplomatul spaniol povesteste apoi modul in care decurgeau intilnirile dintre ambasadorii occidentali: "Era o perioada in care saptamanal ambasadorii UE si ai NATO ne intalneam pentru a dezbate diverse probleme. Ne intalneam in asa-zisa "camera Faraday", pe care numai cateva ambasade o aveau la vremea respectiva (o camera speciala, construita astfel incat sa nu poata fi penetrata de nici o unda electrica sau electromagnetica), unde lucram efectiv, faceam rapoarte si raspundeam solicitarilor Uniunii Europene sau elaboram diverse documente pe care apoi le inaintam autoritatilor romane".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3791 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Iliescu si politica (Duminică, 9 martie 2008, 23:34)

    Marcel [anonim]

    Tov Iliescu vroia pt. Ro. o democratie originala , ceva de genul Rusiei sau Bielorusiei. Curentul pro-occidental din populatie l-au fortat sa schimbe macazul.
  • +2 (4 voturi)    
    camera Faraday (Luni, 10 martie 2008, 2:05)

    SG [anonim]

    O camera/incita/spatiu Faraday chiar asa se numeste .. nu e o asa-zisa "camera Faraday". Parca in manual de fizica de-a 10-a/11-a e si descrierea;)
  • 0 (0 voturi)    
    interesanta stirea pacat ca vine dupa 20 de ani (Luni, 10 martie 2008, 3:01)

    tovarasu Iliescu [anonim]

    A trebuit sa mai asteptam inca 20 de ani pana cand sa pot sa citesc o stire ca asta fara sa imi fie frica de consecinte. Poate sa si o comentez. Sau poate ma insel.
    Oricum una dintre teorile legate la perioada post-decembrista este ca acei oameni care au avut puterea in perioada pre-decembrista au avut-o si in perioada post -decembrista, sa fie securitatea sa fie altcineva (oricum ochii lor erau de un albastru fermecator). S-a schimbat doar dicatorul. Oameni ca Voiculescu, Hrebenciuc, Iliescu sa dau doar cateva exemple publice au fost varful de lance.
    Insa noi ca un popor de vite ce suntem le-am permis si le permite sa isi bata joc cu nonsalanta de ratiunea noastra.
    Daca stau si ma gandesc mai bine e doar o teorie. ce stiu eu...
  • -4 (4 voturi)    
    Nimic despre sporurile de salariu? (Luni, 10 martie 2008, 4:46)

    oshanu [anonim]

    Pacat ca dl. ambasador nu mai area timp sa ne spuna si cat era sporul de salariu pe care il incasau ambasadorii ociidentali, pe baza "dificultatii si instabilitatii mediului" in care erau nevoiti sa isi desfasoare activitatea, de la guvernele lor. Daca trimiteau cu totii acasa asemenea informatii, primeau sporul, iar ei aveau tot interesul sa prelungeasca aceasta situatie. De pierdut, pierdea numai Romania!
    • +2 (2 voturi)    
      Oshanu cunosteam ca oshenii sunt barbati (Luni, 10 martie 2008, 7:13)

      ARDELEANUL [anonim] i-a raspuns lui oshanu

      demni si cu minte.Sunt surprins sa constat ca sunt si exceptii! Adica esti asa de bou si prost incat se vede de la corida din Madrid.Nu faptul ca iliescu ,a tinut Romania in loc si a protejat hotia si crima te framanta pe tine !Nu faptul ca sub Iliescu in perioada 2000-1004,s-au vandut pe un euro mari intreprinderi economice.Pe tine ca fesenist idiot si prost te framanta faptul, ca ambasadorii primeau sporuri de salariu.Romania nu a pierdut din cauza ambasadorilor ;a piedut din cauza prostilor ca tine care au votat aprope 100% cu ilici iliescu -fsn!
    • +2 (2 voturi)    
      Oshanule dupa tine nu iliescu (Luni, 10 martie 2008, 7:32)

      IRINA [anonim] i-a raspuns lui oshanu

      si cei care l-au votat sunt vinovati ca Romania a alergat impotriva mersului normal al dezvoltarii in cei 12 ani de comunism-fesenism.De vina sunt ambasadorii straini, care raportau ca iliescu a asigurat in continuare guvernarea comunista si ca protejeaza crima si jaful Romaniei.Ambasadorii straini, sunt vinovati dupa mintea ta ca iliescu, a incurajat jaful si furtul si a facut din activistii comunisti si verii lor securistii mari baroni si capitalisti de cumetrie! Bravo fesenist oshanu !Te felicit pentru patriotismul tau!
  • 0 (0 voturi)    
    Ambasadorii astia ... (Luni, 10 martie 2008, 8:50)

    Gerard [anonim]

    Eu imi amintesc de primul ambasador francez de dupa 89.Cumpara la greu antichitati .Cand a fost tras de maneca , a trecut la amenintari. Poate ca n-ar strica sa fie publicate din nou spusele sale.
    Nu am sa-i uit pe austrieci , care inmanau pasapoartele cu vize prin aruncare pe jos , astfel incat posesorul pasaportului trebuia sa se umileasca si sa-l culeaga de pe jos , asta atunci cand pasapoartele nu erau aruncate la gramada , de la balcon. In mod sigur chestiile astea au fost filmate la vremea respectiva .
    Si nu e foarte mult timp de cand aceeasi austrieci se gandeau sa construiasca inchisori in Romania . Pana la urma s-au multumit cu petrolul .
    Inchei reamintindu-va ca BBC in limba romana avea duminica diminata o emisiune in care un actor de la Teatrul national facea o bascalie crunta de presa romaneasca.
    Probabil ca spaniolul asta nu a avut si el o Floriana Jucan ...
  • -2 (2 voturi)    
    Securitatea nationala (Luni, 10 martie 2008, 9:49)

    Sinoda [anonim]

    Sa-i urmareasca pe toti. Securitatea nationala e o treaba seriaosa si nu cred ca are legatura cu Iliescu , Basescu sau Ceausescu. Prietenii Romaniei nu erau in nici un caz, cum nici noi nu trebuie sa fim prietenii desinteresati ai nimanui.
  • 0 (0 voturi)    
    big brother (Luni, 10 martie 2008, 10:11)

    MMA [anonim]

    oshane, din comentariul tau razbat miasme de beciuri securiste. As putea baga mana in foc ca stii f.f. bine despre ce este vorba. Iar stilul este exact cel "de demult", in care se incerca deturnarea ideii principale spre idei secundare fara importanta sau relevanta.

    Asa ca, fratilor, big brother inca e cu noi!
  • 0 (0 voturi)    
    RE:camera Faraday (Luni, 10 martie 2008, 10:16)

    Ovidiu [anonim]

    Astazi,cei care ii interceptau si ascultau pe ambasadorii din tarile memebre NATO si UE,ii "fac" servicii lui Basescu,vanzand americanilor pe vechii lor colaboratori,gen Bout.
  • 0 (0 voturi)    
    Pasapoartele de la balcon (Luni, 10 martie 2008, 14:56)

    aneta [anonim]

    Si eu imi amintesc de faza cu pasapoartele .Cred ca a fost si un articol prin Evenimentu , cu o poza .
    Interesant este ca pentru bolsevicii de la Chisinau , aceeasi austrieci au aranjat un centru ultramodern de vize .