Moment de sinceritate al ministrului Digitalizării. Florin Roman: E un avantaj că nu am legătură cu domeniul. Mai bine să ai un ministru fără tangență în acea zonă

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 6 decembrie 2021, 12:57 Actualitate | Esenţial


Florin Roman
Foto: Agerpres
Ajuns ministru al Digitalizării, Florin Roman (PNL) susține că faptul că n-are nicio tangență cu domeniul este un avantaj și nu poate fi acuzat că are interese.

„Există acest sistem când vine un nou ministru, există delațiuni între colegi, informații date pe surse. Unii m-au acuzat că nu am legătură cu acel domeniu eu îl văd ca pe un avantaj pentru că dacă vin din acel domeniu, de regulă, dacă vă uitați în spate, majoritatea au firme, afaceri în acea zonă. Mai bine să ai un ministru fără tangență în acea zonă că există apetitul unora de a confunda banul public cu propriile afaceri. Deci, din punct de vedere al integrității, eu garantez că nu am niciun fel de afaceri în domeniu”, a declarat, duminică Roman la B1 TV.

Întrebat despre lucrarea pe care și-a trecut-o în CV, dar nu e de găsit, Florin Roman spune că a făcut „o neglijență”.

„Eu sunt cu conștiința împăcată că am făcut un lucru bun. Mi-am asumat acea neglijență că nu am arhivat sau nu am păstrat acea revistă timp de 15 ani. (…) Dacă-mi permiteți și o glumă: n-am ajuns ministru la beletristică”.

Libertatea a scris că noul ministru al digitalizării, Florin Roman, și-a trecut în CV lucrarea „Teoria sistemelor informaţionale”, despre care susține că a scris-o și a apărut la Editura Academiei Române, în 2006. Volumul nu poate fi găsit nici la editură, nici la Biblioteca Națională, iar ministrul susține la cererea Libertatea că nu l-a găsit, într-o săptămână de căutări, nici acasă, la Alba Iulia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10201 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 decembrie 2021, 13:02)

    [anonim]

  • +22 (26 voturi)    
    moment de sinceritate al unui mincinos (Luni, 6 decembrie 2021, 13:06)

    Kivek [utilizator]

    calitatea oamenilor din politica a scazut mult fata de anii 90, acum avem d-astia ca florinel.

    ti-e si scarba sa te uiti la ei
    • +2 (4 voturi)    
      huh? (Marţi, 7 decembrie 2021, 2:15)

      Jebediah_Sanchez [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Crezi ca politicienii din anii 90 erau buni, sau competenti?
  • +23 (25 voturi)    
    fiecare cat poate (Luni, 6 decembrie 2021, 13:09)

    Mihalav [utilizator]

    datorita unor astfel de oameni politicienii ajung sa fie urati sau dispretuiti. Un lingau si un parvenit care te face sa refuzi pana si ideea de a asculta politicienii.
  • +23 (25 voturi)    
    EXCELENT! (Luni, 6 decembrie 2021, 13:09)

    Votant Ilici [utilizator]

    Haideti sa extindem acest principiu, sa il aplicam in TOATE domeniile: sa fie pusi numai Ministrii care habar nu au de domeniul respectiv!
  • +18 (20 voturi)    
    "o neglijenta" (Luni, 6 decembrie 2021, 13:14)

    ember [utilizator]

    A crezut ca toata lumea e ca electoratul USL, inghite tot ce i se pune in fata fara sa miroasa ce e in farfurie.
  • +25 (27 voturi)    
    I s-a dat briciul maimutei (Luni, 6 decembrie 2021, 13:15)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Asta a fost comentariul lui Negrutiu referitor la numirea lui Roman. Eu am o varianta mai populara: S-a urcat scroafa-n copac!
    • +5 (7 voturi)    
      Maimuta cu kalashnikovul... (Luni, 6 decembrie 2021, 17:26)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      Curiosii pot vedea pe youtube ce se intampla cand dai unei maimute un kalashinikov ! :)
  • +24 (26 voturi)    
    da ba deputatule pe tine sper sa te opereze un (Luni, 6 decembrie 2021, 13:34)

    viziru [utilizator]

    da ba deputatule pe tine sper sa te opereze un dulgher daca o sa ai nevoie vreodata ..... e mai bine ca sa nu aiba tangenta cu medicina ...... fereasca Dumnezeu numai prostii ajung parlamentari ???? sau trebuie sa ai aptitudini de hotz???
  • +17 (19 voturi)    
    ... (Luni, 6 decembrie 2021, 13:35)

    a.nonim [utilizator]

    Normal ca e mai bine. Dormi linistit noaptea, ai mintea odihnita...
  • +21 (23 voturi)    
    Un fost ziarist mediocru (Luni, 6 decembrie 2021, 13:40)

    Zache58 [utilizator]

    cu o gandire de doi bani.Ce ar zice acest individ daca ar fi operat de un electrician care,ce sa vezi,nu are legatura cu domeniul!Integritatea e una iar pregatirea profesionala alta chestie.Dupa modelul asta de gandire omenirea ar fi ramas in epoca de piatra,daca ar mai fi supravietuit cu sefi nepregatiti si paraleli cu realitatea.
  • +12 (16 voturi)    
    iar noi suntem prosti (Luni, 6 decembrie 2021, 13:41)

    adrhc [utilizator]

    cum o dai si scoți tot timpul e un avantaj o lipsa a unui politician; asta însă cu lipsa de “interese” e însă prea pt a o înghiți.
  • +19 (23 voturi)    
    Lol (Luni, 6 decembrie 2021, 13:43)

    HP [utilizator]

    Adica si incompetent, si mincinos.

    In schimb e tot timpul pe la TV, parerist de profesie, ca orice politruc inutil.
  • +18 (22 voturi)    
    Asa este (Luni, 6 decembrie 2021, 13:44)

    ionescu.pop2222 [utilizator]

    Florin Roman ca ministru al digitalizarii este ca un bucatar care conduce o macara, ca un contabil care face retete de preparare a betonului samd. Chiar si eu mi-am pastrat pe acasa toate chestiile pe care le-am facut interesante inca din timpul scolii. Pe scurt este chiar un mincinos fara caracter, usor de inteles de ce a ajuns sus in PNL si chiar ministru. Multumim Iohanis!
  • +16 (18 voturi)    
    Da, e perfect (Luni, 6 decembrie 2021, 13:46)

    nick24 [utilizator]

    Analfabeții funcționali conduc toate domeniile!
    Desigur că nu vă așteptați la succese, realizări, progrese, beneficii pt acest minister.
  • +17 (21 voturi)    
    cata scarba imi e de hotii astia... (Luni, 6 decembrie 2021, 13:48)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cata scarba imi e de hotii astia...
  • +13 (17 voturi)    
    Tare (Luni, 6 decembrie 2021, 13:50)

    micul_licurici [utilizator]

    Ne ia de prosti!

    Domnule Roman, mai putini scuipati catre noi se poate ?

    Multumim anticipat.
  • +14 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 decembrie 2021, 13:53)

    [anonim]

    • -5 (5 voturi)    
      Esti printre foarte putinii de pe aici caruia i-am (Luni, 6 decembrie 2021, 17:31)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui

      dat un plus. Pentru umor. Nu-mi plac majoritatile asa ca am pierdut un pic de timp . . .
      In guvernele noastre au fost si ministri pregatiti si ministri care nu au avut nici un fel de pregatire pentru domeniul respectiv. Foarte piutini au performat in pozitia ocupata. De la psd imi amintesc doiar de Birchal de la justitie care avea si pregatirea necesara. De la pnl Catu la finante si ca prim ministru. Moody's şi Standard&Poor's
      Imi amintesc de educatie cu un ministru care nu era profesor. A facut psd circ mare ca nu era profesor si ca a facut studiile in strainatate. Funeriu era inginer, secretarii de stst erau profesori, consultantii . . . . In perioada aceea s-a facut, votat si promulgat LEN 1/2011. UE aprecia ca:"Romania a adoptat o reforma sistemica, ambitioasa, la toate nivelurile educationale." A urmat apoi la guvernare psd si au macelarit legea. Astfel Roamnia a ajuns la coada lumii privind calitatea educatiei.
      Nu cred ca un om numit in fruntea unui minister trebuie sa fie de specialitate. Cred ca mai important este caracterul acelui om.
      In acesta situatie am incredere in F Roman.
  • +16 (20 voturi)    
    Nu trebuie sa cunosti un domeniu, sa dai tunuri! (Luni, 6 decembrie 2021, 13:56)

    mircea112 [utilizator]

    Diminuarea unei stari de fapt sau ducerea in derizoriu este o tehnica de manipulare securistica, dar sa trecem peste! Cum a trecut de comisii?... trecem si peste asta!

    Omul e praf in domeniu, si singurul lucru care il poate mana in lupta este tocmai lucru cu care el se lauda, nu trebuie sa cunosti un domeniu ca sa dai tunuri!
    Dar ca sa faci ceva, in acel domeniu, trebuie sa-l cunosti!

    Dupa domnu' Roman ar trebuii sa punem la Sanatate nu pe Domnu' Rafila un ,Doctor, ci poate pe Mutu un fost fotbalist, ca sa nu fure.

    Sa punem la finante, nu un finantist ci poate un tractorist.....

    La educatie nu un profesor ci un recidivist...

    Cu asa logica sunt sigur ca proiectul ala de 500 mil E, pentru digitalizarea Romaniei, eRomania, este pe maini foarte bune cu Domnu' Roman.

    Domnu' Roman nu stie de Microsoft/IBM sa dea zeci de milioane pe licente...nuuu. La dumnealui nu va venii nimeni in audienta sa ceara contracte cu dedicatie, nuuu, ca el saracu nu aude, si nici nu are maini sa ia, si nici conturi in banci....nu, nu...
  • +13 (15 voturi)    
    No problem (Luni, 6 decembrie 2021, 14:10)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    va executa șoaptele consilierilor, care sunt din domeniu :))
  • +15 (17 voturi)    
    recunosc ca ministrul este tare.. (Luni, 6 decembrie 2021, 14:19)

    bancher [utilizator]

    adica sa te puna sef intr-un domeniu in care nu ai habar. pai in acest caz, ma autopropun antrenor la echipa nationala de fotbal.
    Eu zic ca, a pune sef un om care nu se pricepe la acel domeniu este o greseala imensa, ptr ca acel om nu va intelege niciodata ce se petrece sub nasul lui. Nu va intelege functionaea sistemului, fluxurile, bug-urile si altele.
  • +21 (23 voturi)    
    CULMEA IMPOSTURII (Luni, 6 decembrie 2021, 14:19)

    Cetateanul revoltat [utilizator]

    Auziti si minunati-va!!
    Omul e bun pentru un post de conducere (ministru chiar) pentru ca n-are legatura cu domeniul!!!!!!
    Asta e filosofia politicienilor de varf ai Romaniei de 30 de ani incoace: sunt buni sa conduca pentru ca n-au legatura cu domeniul!! Daca nu ei, atunci rude de-ale lor care, evident, n-au legatura cu domeniul.
    Desigur, aici dl Ministru nuanteaza si spune ca are un avantaj pentru ca, nou fiind in domeniu, n-a apucat inca sa faca "invarteli".
    Se pare ca la ei, daca n-ai furat inca, deja e un merit exceptional si poti conduce tara!
    Vai de capul nostru in ce tara traim!!
  • +9 (11 voturi)    
    Asa este,aproape toti..... (Luni, 6 decembrie 2021, 14:21)

    gigiN [utilizator]

    ...politicienii aveti acest ...avantaj-de a fi prosti!!!
  • +9 (11 voturi)    
    coalitie (Luni, 6 decembrie 2021, 14:42)

    traiang [utilizator]

    Unul si unu Mai bine ramanea sa plimbe rucsacul prin parlament si sa-si bulbuce ochii cu indignare la orice interventie tv dar cel putin nu-i singur Mai este alt ''pregatit'' politist la agricultura Nici nu stiu daca este de ras sau de cel mai negru umor !!!!
  • +6 (10 voturi)    
    de aia s-a dus naibii PNL-ul! (Luni, 6 decembrie 2021, 14:46)

    AES [utilizator]

    Din cauza multor ipochimene ca asta! Huooo!
  • +10 (12 voturi)    
    Revelatie !! (Luni, 6 decembrie 2021, 15:10)

    Neam Prostit [utilizator]

    Inseamna ca Veorica are in poseta bastonul de Guvernator al BNR? Este perfect necalificata sa ocupe acea functie.
  • +5 (7 voturi)    
    Perfect ADEVARAT ! (Luni, 6 decembrie 2021, 18:02)

    danmarian [utilizator]

    Si mai sunt o droaie de "neaveniti" - complet "fara tangenta" - si fara cunostinte teniceminime ne cesare postului in "gubernul" actual ! Vezi tov. Grinda la trasporturi ??? sau madama fi rea ..... Dar se lauda cu 40 % aprecierea "bizonilor" romani ! Pai tocmai "d-aia" ne pleaca pe capete romanii .... unde vad cu ochii - sa nu mai vada si auda asemenea NULITATI FURACIOASE ! Mai mare SCARBA !