Răspunsul lui Francisc Doboș, după ce Arhiepiscopul Tomisului a spus că familia de ortodocși care a botezat un copil catolic a greșit: ”Noi îl iubim pe PS Teodosie”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 mai 2021, 11:15 Actualitate | Esenţial


Francisc Dobos
Foto: Facebook
”Noi îl iubim pe PS Teodosie”, a spus preotul catolic Francisc Doboș, după ce Arhiepiscopul Tomisului a afirmat că o familie de ortodocși a greșit când a botezat copilul unei familii de catolici.

”Sunt ferm convins că și Preasfinția sa ne iubește. Doar suntem creștini”, scrie părintele Francisc Doboș pe Facebook, adăugând și un post-scriptum: ”Nu mai fiți atât de duri cu el”.

Arhiepiscopul Tomisului, Înalt Prea Sfinţitul Teodosie, a afirmat că o familie de ortodocşi a făcut un lucru greşit prin faptul că a botezat copilul unei familii de catolici şi că trebuie să se spovedească şi să se căiască pentru acest păcat.

“Au făcut un lucru rău, greşit, mă mir că i-au acceptat catolicii. De aceea, să se spovedească şi să se căiască pentru acest păcat, să-şi primească un canon”, a afirmat acesta.

Amintim și că, în octombrie 2020, arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, i-a spus unui român din străinătate care i-a cerut sfatul că este ”mare păcat” să mergi la o biserică catolică şi că trebuie neapărat să găsească una ortodoxă, chiar dacă este rusească sau sîrbească.

Citește și Calinic Argeșeanul îi dă replica lui Teodosie: „Femeia este un Înger purtător de mir!” / „Femeia este egală, de drept divin, cu Bărbatul”








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















85020 vizualizari

  • +34 (54 voturi)    
    Cine-i cel mai „creștin” din țară? (Sâmbătă, 8 mai 2021, 11:27)

    ofCAER [utilizator]

    Ortodoxul care-mprastie ura si dusmanie sau catolicul care-mparte iubire?
    Traiasca si-nfloreasca „dreapta credinta” ortodoxia, ca ea ne-nvata sa nu-i iubim pe ceilalti! Aferim!
    • +25 (33 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 mai 2021, 11:32)

      [anonim] i-a raspuns lui ofCAER

    • -22 (36 voturi)    
      de fapt... (Sâmbătă, 8 mai 2021, 11:36)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      exagerezi. e ca si cum ai compara un crestin cu o rumegatoare. Mare pacat, este o ofensa adusa dreptei credinte si "meriti" o spovedanie si un canon.
      • +3 (11 voturi)    
        Si (Sâmbătă, 8 mai 2021, 13:57)

        POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Matanii, tatal nostru de 200 de ori, iar pentru iertarea pacatelor un acatist si ceva la cutia milei...
        • +3 (9 voturi)    
          Apoi la spital (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:27)

          Cripto [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

          cu discopatie lombara pe viata si expresia loserului pe chip for eternity. Stiu cazuri.
        • +5 (9 voturi)    
          . (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:39)

          Simbad [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

          Popii ar spune că ceva mai mult la cutia milei. Monstruozitatea neamului trebuie terminată.
      • -6 (10 voturi)    
        E-adevarat ca te chemi „minus”, (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:19)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui minus

        dar eu tot nu pricep: de ce-ai primit atitea minus-uri?!
        De la mine: +.
        (Sunt crestina...)
        • +7 (7 voturi)    
          din acelasi motiv... (Sâmbătă, 8 mai 2021, 20:50)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

          pentru care ai si tu minusuri. S-a deranjat "cel împotrivându-se şi ridicându-se mai presus de orice este zis" si ca el sunt destui....
          Stii ce este ciudat in ortodoxia noastra? Ca noi avem asteptari mari de la preoti, mai mereu vedem ca asteptarile sunt inutile si gasim scuza in zicala "sa faci ce zice popa...", dar, cinstit vorbind, multi dintre ei se straduiesc sa fie chiar mai prejos decat media omeneasca. Iar biserica noastra, trupul lui Hristos, a adoptat in multe aspecte acelasi stil ca si acela al templului iudaic impotriva caruia a grait Iisus. Ca fictiunea istorica- cred ca Teodosie ar fi fost un bun acuzator in procesul lui Iisus, ar fi trambitat argumente de ce "legea cea noua" este o blasfemie. Mi-e groaza de crestinul asta! Fereasca Dumnezeu!
          • 0 (2 voturi)    
            „Ai ochi dar nu vei vedea” (Duminică, 9 mai 2021, 12:12)

            ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui minus

            a spus Iisus și, de două milenii, se dovedește că n-a aruncat vorbe-n vînt ci a dat glas unui adevăr etern.
            Eu am văzut că în primul comentariu mi-ai dat dreptate, într-o manieră pamfletară - dar cu pamfletul la adresa lui Teodosie, nu a mea; minusarii tăi cei mulți n-au văzut...
            „Ce este ciudat în ortodoxia noastră” vei afla cîndva - poate chiar de la mine? -, prilej să fie.
            Teodosie, ahhh, nu „atunci” ci ACUM L-ar condamna la moarte pe Iisus - fiindcă Ăsta l-ar despuia „de îndată” (vorba altui tovarăș creștin) de veșmintele aurite și cu pietre prețioase-mpodobite cu care el se acoperă în numele Lui.
    • -18 (28 voturi)    
      Hai sa fim seriosi (Sâmbătă, 8 mai 2021, 11:41)

      moto33 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      sa iubesti pe toata lumea neconditionat e o absurditate, trebuie sa ai un criteriu de excludere si o cale de rascumparare a greselilor, e valabil pentru orice organizatie, comunitate, cult religios, etc.

      Daca a fi crestin inseamna sa tolerezi orice, cine ar vrea sa fie crestin.

      Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu strânge cu Mine risipeşte. (Matei 12:30)
      • +10 (20 voturi)    
        Cu tine? Sau cu Dumnezeu? (Sâmbătă, 8 mai 2021, 12:26)

        J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui moto33

        Clarifică, la cine te-ai gândit tu când ai scris "cu Mine". La ps teodosie, la tine sau la Dumnezeu?
        • +3 (11 voturi)    
          E citat din Biblie (Sâmbătă, 8 mai 2021, 12:56)

          moto33 [utilizator] i-a raspuns lui J.C.Denton

          Acel "Mine" se referea la Iisus cu micul lui grup de "sectanti", apostolii.

          Nu are legatura cu persoane vii din viata curenta.

          Unde vreau sa ajung, e ca Iisus avea un criteriu de excludere din Legamant.
          • +4 (10 voturi)    
            Daca vrei sa-ti demonstrezi teoria, (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:30)

            ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui moto33

            fii bun si da-ne noua, ignorantilor si credulilor, un exemplu de „exclus” dintre „sectantii” Lui Iisus sau din afara. In contradictie cu afirmatiile tale, Iisus nu l-a „exclus” nici macar pe Iuda !scariotul.
            Dar asa se intimpla cind citesti Biblia cu DEX-ul in mina cealalta: ajungi teodosiac.
            • +1 (7 voturi)    
              Desigur (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:44)

              POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

              Ca nu l-a exclus, pentru ca i-a fost de folos...
            • +4 (12 voturi)    
              Nu am facut teologia (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:53)

              moto33 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

              practic alta profesie.

              Iuda era membru fondator, "inner cicle", dupa care a renuntat la cartea de membru si la apartenenta pentru castiguri imediate in cultura dominanta, ca sa folosesc limbaj vulgar.
              • +1 (1 vot)    
                si tot despre Iuda (Duminică, 9 mai 2021, 21:16)

                ..13 [utilizator] i-a raspuns lui moto33

                a returnat banii dar erau bani murdari de sange si nu au mai ajuns in biserica, iar el a innebunit...

                Frumos explicat drumul lui Iuda - merci!
            • +1 (1 vot)    
              este un lucru care va scapa (Duminică, 9 mai 2021, 21:14)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

              Si aici este vorba despre toleranta.

              A avea intelegere/toleranta este ca si cum ii acorzi incredere ca poate, poate in viitor va putea accede altfel, mai aproape de Mine, asa cum era prezentat in citat.

              Iisus a procedat mai mereu printr-o continua intelegere, ceea ce a uimit profund apostolii si a enervat pe altii, si doar odata si-a pierdut cumpatul - ghiciti cand???

              daca ar veni pe Pamant in secunda asta poate ca iarasi ar fi extrem de nervos cand ar da ochii cu cel in cauza, pp eu... cauza este aceeasi ca cea de atunci - asta este.

              Sunt carti care merita citite macar o data in viata - se pot invata multe din unele dintre ele,
            • +2 (2 voturi)    
              ahhh (Duminică, 9 mai 2021, 21:51)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

              putea oare omeneste sa il excluda??? cum? Acum spunem ca operam cu rule of the law si ca toti suntem egali in fata legii, ca prezumtia de nevinovatie este ...

              Puterea este atata cata ti se da - nu o poti depasi pentru ca gresesti.

              Iuda a platit scump ceea ce a facut.
              Practic a regretat amarnic greseala sa- a adus banii inapoi - dar nu a mai putut sa greseala facuta care l-a macinat si si-a pierdut mintile din cauza asta...

              Argumentul adus de dvs - Iisus nu l-a exclus - este similar cu cuvintele primite de Iisus dupa ce a fost tradat si prins cand se radea ca nu se poate salva singur...hmmm
      • +10 (12 voturi)    
        Iubirea unui părinte (Sâmbătă, 8 mai 2021, 12:41)

        daniel2111p [utilizator] i-a raspuns lui moto33

        de exemplu, nu înseamnă lipsa de standarde. Dimpotrivă. Adevărul fără dragoste ucide, spunea părintele Galeriu. Samariteanul care ajută omul tâlhărit și bătut nu i-a făcut întâi cazierul. Apropos de botezul la catolici, samaritenii erau considerați păgâni de evrei și tocmai de aceea este oferit ca exemplu de Isus pentru că habotnicia este condamnată în evanghelii. Fiecare citește și înțelege ce vrea...
        • +11 (11 voturi)    
          Biblia (Sâmbătă, 8 mai 2021, 13:05)

          DiDiRo [utilizator] i-a raspuns lui daniel2111p

          cuprinde printre multe altele o insiruire cu talc a multor pilde. Se pare ca ips teodosie este de fapt analfabet mai intai! Dumnezeu sa-l ierte ca nu stie nici ce gandeste, nici ce zice si nici ce face. Sigur stie insa cu ce-si umple burdihanul. Ori poate gresesc eu si Dumnezeu nu prea l-a inzestrat cu har si trebuia sa se faca carciumar sau camatar.
          • +7 (7 voturi)    
            pai, le practica pe toate! cumul de functii! (Sâmbătă, 8 mai 2021, 16:25)

            Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

            .
        • +5 (7 voturi)    
          Ok, dar (Sâmbătă, 8 mai 2021, 13:13)

          moto33 [utilizator] i-a raspuns lui daniel2111p

          Primul comentariu, sugera ca nu exista niciun standard pentru "iubire", ci ca trebuie sa fie pura si nelimitata pentru toata lumea.

          Legat de samaritieni, ca fiind pagani, poti sa cooperezi cu ei si/sau sa-i ajuti, dar nu are sens sa le oferi aceleasi privilegii cu ale membrilor din etnia, natia, familia si religia ta, sau cum alegi sa definesti granitele grupul "tau". Daca grupul tau devine prea inclusiv isi pierde coerenta si traditia.
          • +4 (6 voturi)    
            In curand (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:31)

            Cripto [utilizator] i-a raspuns lui moto33

            nu va mai fi cale de intors, prietene. Mai intai suntem oameni, apoi ortodocsi/romani etc, si noi am uitata asta, ne-am cantonat si incremenit ca vechii evrei in "grupul" nostru. Unitatea vine inaintea diversitatii si e rostul ei, de aceea se spune in popor Nu injuga carul inaintea boilor. Nu ca nu ar fi necesar, dar este vorba de sistemul prioritatilor, este o Lege in Univers.
          • 0 (0 voturi)    
            setul de reguli/credinta (Duminică, 9 mai 2021, 21:30)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui moto33

            Este clar definit/a

            Aderi sau nu la ea -

            dar fragmentarea petrecuta nu este una fireasca pentru ca pleci de la aceleasi principii/set de reguli/credinta - parerea mea. este totusi o unitate in diversitate

            Traditiile nu se vor pierde dar setul de reguli/credinta ar trebui respectate pentru ca aduc beneficii pentru oameni si societatea din care fac ei parte.

            Nu se pierde nici coerenta - baza este aceeasi, doar practicile sunt oarecum diferite

            Este doar o chestiune de armonizare si de aranjare a valorilor intr-o ordinea fireasca.

            ceea ce este insa cel mai important dupa parerea mea este modul in care actioneaza si gandeste fiecare membru din societate - asta este definitia setului personal de valori si daca acesta este aliniat/compatibil cu cel prezentat in Biblie, inteles mai profund, daca se poate, cred ca aduce beneficii intregii societati.

            practic societatea moderna incearca sa aiba cel putin 2 piloni; statul de drept si responsabilitatea - lucruri explicate in carti vechi dar cam putin citite.
    • +3 (5 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 8 mai 2021, 17:24)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Cred ca e timpul ca oamenii cu cap sa se tranfere la catolicism. E mult mai civilizata si pana la urma Dumnezeu e acelasi!
    • -1 (7 voturi)    
      Spune că-l iubește pe Teodosie. (Sâmbătă, 8 mai 2021, 17:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Nu spune că-l iubește pe Dumnezeu și pe Fiul Său Isus Hristos. Clar nu sunt biserică creștină ortodoxă și mint oamenii făcându-i să se închine lui Teodosie, care pare reprezentantul lui Satan.
    • -2 (4 voturi)    
      asa iubire sa ai parte tu, (Sâmbătă, 8 mai 2021, 18:05)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      cum au avut catolicii judecati si condamnati la moarte de tribunalele inchizitiei!
      sau poate tu ti-ai cumparat indulgente si ai parte de iubirea sefilor bisericii catolice.
      babaiatule, baga-ti mintile-n cap.
      • +3 (3 voturi)    
        Umbla zvonul (Sâmbătă, 8 mai 2021, 19:10)

        moto33 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        ca inchizitorii erau oameni educati si inteligenti care voiau sa scape de actori subversivi.
        • +1 (3 voturi)    
          daa, (Duminică, 9 mai 2021, 0:37)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui moto33

          De Giordano Bruno si Galileo Galilei, actori subversivi.
          la fel ziceau si nazistii cand duceau oamenii la lagarele mortii.
          • +2 (2 voturi)    
            Tehnic vorbind (Duminică, 9 mai 2021, 9:03)

            moto33 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            modelul heliocentric perturba "bunul mers al societatii" in statele italiene aflate sub controlul bisericii catolice de la acea vreme. Galilelo a fost acuzat de "Hate Speech". Putea sa solicite clementa, sa accepte bani si sa traiasca.

            Ca sa fac o paralela, acum Google, Facebook, Twitter si alte corporatii cenzureaza si distrug locurile de munca ale actorilor subversivi, tot din motive de "Hate Speech", din simplul motiv ca pun in pericol bunul mers al lumii globalizate/interconectate.
  • +10 (16 voturi)    
    Trebuie neapărat să găsească una ortodoxă (Sâmbătă, 8 mai 2021, 12:49)

    Bulisor [utilizator]

    ... mai ales una rusească, ca doar de acolo vine lumina sfanta a lui Teodosie
  • -2 (6 voturi)    
    rastalmacire (Sâmbătă, 8 mai 2021, 12:52)

    Ilidia [utilizator]

    Vorbele prelatului catolic sunt rastalmacie..Ar trebui inteles ca Il iubeste ca pe orice alt om, si nu neaparat grestin...
  • +11 (11 voturi)    
    diferente (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:04)

    mgs [utilizator]

    pe langa cele exterioare, legate de cum e la biserica si diferitele celebrari, de fapt in esenta nu exista mari diferente intre catolici si ortodoxi. Daca stai si sa te gandesti cand cardinalul ala a pus foaia cu excomunicarea in S. Sofia, era deja mort papa de ceva luni. Deci el nu avea autoritate sa faca ceea ce a facut. In plus actul ala n-a impartit crestinii dar doar ii excomunica pe cativa, printre care si pe patriarh. La fel si patriarhul nu a rupt cu biserica dar afurisea pe cardinal si alti cativa care venisera cu el. De fapt in mijloc erau urzeli politice, orgolii si multe lucruri care n-au nimic de-a face cu partea spirituala. De fapt nici nu a existat o ruptura generala. A fost doar o criza care cu timpul s-a adancit din ce in ce mai mult, pana nu a mai fost cale de intoarcere. In consecinta botezul ca si altele au valoare si intr-o parte si in alta. De aici sa spui ca unu a pacatuit daca a botezat un copil, chiar catolic fiind, mi se pare o aberatie nu de evul mediu, dar chiar de epoca de piatra.
    p.s. Ca sa vezi, S. Sofia de atunci acum e moschee....
    • +12 (12 voturi)    
      Eu cred (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:47)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui mgs

      Ca doar iubirea de arginti a facut sa apara asa de multe .....bisericute
      • +7 (11 voturi)    
        Bineinteles... (Sâmbătă, 8 mai 2021, 15:34)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

        Te duci la scoala, inveti niste texte care te tin o viata intreaga, la orice intrebare logica raspunzi cu "Asa a vrut Domnul"...si treci prin viata in Mercedes AMG fara teama de crize economice, fisc sau autoritatea statala. Ei sunt practic analfabeti, dar dau sfaturi cu gramada celor mai educati oameni din societate, dar cel mai mult ei iubesc "masele", alea care se tarasc in genunchi in jurul bisericii in nu stiu ce noapte a izbavirii cand privindu-i ti se face rusine de conditia umana la care s-a ajuns prin sarlatanie si foamea de bani.
    • +3 (3 voturi)    
      de acord! (Sâmbătă, 8 mai 2021, 17:08)

      Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui mgs

      mai sunt unele diferenta de dogma, dar mie mi se pare o aroganta si intr-o parte si in alta sa sustina fiecare ca este de partea adevarului cand spune ca exista sau nu exista Purgatoriu, de exemplu. De fapt, nu stie nimeni cu adevarat ce este dincolo, cred eu, sunt doar interpretari ale Scripturii, si cu atata lucru suntem datori sa recunoastem ca suntem frati in credinta si ne despart doar unele interpretari, limitate la puterea noastra de intelegere.
  • +4 (6 voturi)    
    idee buna, ce ar fi daca e-am boteze si ortodox si (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:40)

    hopsinoi [utilizator]

    catolic, poate asa unificam cele 2 biserici. o fi haram?
  • +5 (5 voturi)    
    Întrebare la Radio Erevan: (Sâmbătă, 8 mai 2021, 15:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Î: Dacă ești ortodox, ai voie să te rogi într-o catedrală armeană?
    R: În principiu da, dar doar dacă slujba este oficiată de Catholicos!
  • +12 (12 voturi)    
    ips teodosie (Sâmbătă, 8 mai 2021, 15:07)

    calinva [utilizator]

    Acest dinozaur al ortodoxiei, iesit parca din intunecimile evului mediu, se socoteste dator sa arunce cu pareri despre orice. Intepenit in “credinta noastra stramoseasca”, cea care ne tine lipiti de pamant, adversara a oricarei evolutii de teama pierderii puterii asupra turmei, individul este exponentul unei biserici arhaice, conservatoare, dirijata de mai-marii ei in sensul pastrarii si, daca se mai poate, cresterii puterii si influentei ei in lumea romaneasca. Mult mai aproape de Sosoaca decat de Iisus Hristos, erijandu-se intr-un purtator de drapel al “dreptei credinte” (celelalte credinte or fi strambe?) el nu poate fi decat ceea ce este: un om mic cu pretentii de om mare. Poate are o scranteala, poate nu intelege realitatea in care traieste sau poate ca cineva-l plateste pentru “circul” pe care-l face. De ce se teme biserica ortodoxa de cea catolica, de ce respinge cu inversunare prin acest individ si prin altii ca el, orice apropiere de alt cult crestin sau necrestin? Raspunsul este simplu, pentru a-si pastra aria de influenta si pana la urma piata, sursa de castig, masa credinciosilor. Iisus Hristos este mai incolo, mult mai incolo, un laitmotiv amintit doar ici si colo pentru a da greutate vobelor multe si goale rostite in timpul slujbelor. De la simplitatea si profunzimea din "Tatal nostru" si pana la ce ne serveste acest Teodosie si alti confrati de-ai lui, este cale lunga si inadins incurcata pentru a-si gasi "rostul" acesti mijlocitori infatuati, lipsiti de orice urma de sfintenie.
    • -8 (8 voturi)    
      Si catolicii interzic aceste lucru (Sâmbătă, 8 mai 2021, 16:16)

      cracanel [utilizator] i-a raspuns lui calinva

      Scrii pe langa subiect ditamai polologhia!
      • -1 (1 vot)    
        nu-i exact (Duminică, 9 mai 2021, 9:08)

        mgs [utilizator] i-a raspuns lui cracanel

        esti sigur ca catolicii spun despre ei care se pun nasi la ortodoxi ca pacatuiesc?
    • +2 (4 voturi)    
      executa (Sâmbătă, 8 mai 2021, 17:11)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui calinva

      ordinul pe unitate....
  • -2 (6 voturi)    
    Canoanele catolice (Cf. CIC, can. 874) (Sâmbătă, 8 mai 2021, 16:16)

    cracanel [utilizator]

    Stipuleaza, vai!, ca nashul (nashii) trebuie: The godparent must be a fully initiated Catholic (Baptized, Confirmed, received Eucharist), at least 16 years old, and must be leading a sacramental life in harmony with the church.

    Deci trebuie sa fie catolic practicant, minim 16 ani cu viata sacramentala, etc, etc.

    Pai Parinte Dobos, canoanele catolice interzic acest lucru, ca si cele ortodoxe!! Matale esti protestant!
    • +2 (2 voturi)    
      se incurca borcanele (Duminică, 9 mai 2021, 9:13)

      mgs [utilizator] i-a raspuns lui cracanel

      citeste bine. nu spuneTeodosie ca nu se poate pune un nas catolic. Spune ca s-a pus nas si a pacatuit. Din cate stiu eu nasii trebuie sa fie din acelasi cult pentru ca sunt o garantie pentru botezul insusi. am cunoscut in trecut un dascal care era trecut deseori ca nas, pentru ca adevaratii nasi erau de un alt cult. dar lucrurile astea nu trebuie sa le stie aia de sus, ca Teodosie de exemplu.
  • +4 (6 voturi)    
    sa mearga a o biserica rusa? (Sâmbătă, 8 mai 2021, 17:10)

    mongolul [utilizator]

    KGB... ma rog, poate FSB.
    ( Isi da arama pe fata.
    Nu stie ca biseiricile ortodoxe sunt autocefale? Nu avem nici o problemna cu alti ortodocsi. (Mai ales cei cu tendinte imperialiste.) Mai bine la catolici.)
  • -3 (5 voturi)    
    Repet ce s-a mai scris (Sâmbătă, 8 mai 2021, 18:31)

    Setalcott [utilizator]

    Cel care a gresit aici, pe lansa așa zișii părinți ortodocși, e preotul catolic care a botezat copilul. Conform dreptului canonic un preot catolic nu poate sa boteze un copil dacă nu are dovezi ca copilul va fi crescut și educat în credinta catolica.
    • -1 (1 vot)    
      Când ești cui mintea cu 1000 de ani în urmă (Duminică, 9 mai 2021, 8:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Se aplică ce spui tu. Vezi că atunci nu era internet și se predica în limba latină. Tu ai greșit și vei fi pedepsit.
      • 0 (2 voturi)    
        Pai da (Duminică, 9 mai 2021, 10:01)

        moto33 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ca acum exista mijloace tehnologice prin care multimea inculta dpdvd teologic, poate lua de veste si te poate persecuta/ocari mai usor.
      • +2 (2 voturi)    
        Botezul e o practica de acum 2000 de ani (Duminică, 9 mai 2021, 14:38)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Voi astia care va mandriti ca ati pasit în anul curent denunțați cu manie proletara practica obscurantista a botezului la copii și la adulți. Doar acum ca cineva s-a trezit sa il faca altfel decât îl face toată lumea, după bunul plac, va apuca tandrețea pentru botezatul copiilor. Asta pentru ca slujește scopului vostru ca botezul și religia sa nu mai însemne nimic. Sfidarea normelor și a autorității care nu va convin, și edificarea unui stat totalitar autoritar care sa va impună ce vreți voi este esența mentalitatii revolutionare.
    • -1 (1 vot)    
      da si nu (Duminică, 9 mai 2021, 14:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      pana la urma botezul inseamna ca te angajezi sa fii crescut si sa cresti in acord cu religia crestina - nu stiu daca zice pe undeva ca trebuie sa fii catolic si sa botezi un alt pui catolic sau la fel cu ortodox.

      Pana la urma botezul cum spuneam este un angajament legat de modul in care vei creste si cred ca mai putin cu "brand-ul" pe care il atasezi...

      O parere - sigur ca in fiecare biserica exista reguli, canoane, care sa ofere mai multa claritate dar nu cred ca strica sa ne uitam mai in larg la semnificatia botezului.

      greu nu este actul botezului, desi ai aici se poate discuta mult, ci in fapt modul in care iti traiesti viata.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 9 mai 2021, 11:08)

    mahnit [utilizator]

    deci,iubiti-l pe IPS Teodosie!
    • 0 (2 voturi)    
      poate ca doar (Duminică, 9 mai 2021, 14:55)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mahnit

      Nu mai aruncati cu pietre, fiti mai iertatori/toleranti.

      SI nu cred ca zice rau.

      daca unui copil ii tot dai peste maini nu mai poate invata, va trai in oareceblocaj, temere - deci speranta lui Francis Dobos este ca invatarea /patrunderea/ intelegerea.Evangeliei este mai importanta decat....