Renunţarea la purtarea măștii în aer liber, posibilă după 1 august

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 4 mai 2021, 11:47 Actualitate | Esenţial


Masca de protectie
Foto: pixabay.com
S-ar putea renunţa la obligativitatea privind purtarea măştii în aer liber abia după 1 august, dar şi acest lucru depinde de ritmul în care populația se va vaccina împotriva COVID, a declarat luni premierul Florin Cîțu.

Întrebat despre renunțarea la masca de protecție în spațiile deschise, Cîțu a spus că deocamdată nu este luată în calcul această măsură și că va fi așteptată data de 1 august.
  • "Deocamdată nu. Aş aştepta 1 august pentru acest lucru. Depinde cum se mişcă lucrurile, dar aş vrea să ne uităm la 1 august pentru renunţatul măştii. Aţi văzut că şi în Israel s-a anunţat după ce s-a ajuns la 60% aproape (persoane vaccinate - n.r.). Deci este clar că acolo este un nivel unde am putea să discutăm despre aşa ceva", a afirmat premierul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2310 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Cei vaccinati cu ambele doze poarta masca in IULIE (Marţi, 4 mai 2021, 12:02)

    Gryphus [utilizator]

    Cine poarta masca la 35 grade?
    Oricum nu purta nimeni masca in Iulie, August

    Sa ziceam ca esti vaccinat cu ambele doze...de ce sa mai porti masca in IULIE???
    • +7 (9 voturi)    
      Nu stiu de ce mai cauti vreun (Marţi, 4 mai 2021, 13:25)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ''sens'' in ce spun astia! Eu am facut si covid (doar cu nas infundat) si m am si vaccinat (totul in 3 luni). Nu vezi ca si bat joc de noi? Nu vezi ca nu au nici un criteriu, nimic! Daca prin absurd, ajungem la 1 iunie la 30 de cazuri pe zi, nu se scoate masca, evident! Ne pun ca pe vite sa purtam masca la 40 de grade, ca ''sa nu se umple'' la ati - atata ne spun - ur ''argument stupid, acum toata lumea se poate vaccina, iar cine nu o face duca se dupa tata! A inceput sa ma doara in palarie si de ati si de aia care ajung acolo si de aia care lucreaza acolo (da, da, ar putea fi si mama, bla bla bla, ma doare undeva). La mortalitate /milion suntem pe locul 21 in Europa, Suedia fara restrictii, e pe locul 23! Nu stiu cat om mai rabda!
      Oricum, regret enorm ca am votat pe 6 decembrie!
      • 0 (0 voturi)    
        ai uitat unde traiesti (Marţi, 4 mai 2021, 18:21)

        albastrele [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Tu crezi ca astia au vreo pregatire? Sunt vai de capul lor, nu avem cercetare in tara, tot ce facem e sa ne inspiram de la altii in orice domeniu.
        Ai vazut macar vreun studiu elaborat despre pandemia in RO? Noi nu stim nici daca numaram mortii bine, modificam cifrele in functie de alegeri, etc.
        Daca apare vreo tulpina agresiva suntem in pom iar, ne intoarcem la tiruri ATI, spitale noi am uitat de ele ca acus' trece pandemia.
        Noi nu avem paturi de mari arsi nici dupa atata timp de la Colectiv.
        La urmatoarea tragedie o sa promitem iar reforme.
  • +5 (19 voturi)    
    Mai lasati-ne cu Israelul! De ce ne raportam la ei (Marţi, 4 mai 2021, 12:24)

    D-or [utilizator]

    Ce vina avem noi ca cei din Israel s-au vaccinat?
    Au facut-o pentru ca ei aveau o rata foarte mare a mortalitatii comparativ cu alte tari, raportat la populatia generala. Noi, nu. Fiecare popor cu fondul lui genetic.

    Oricine se considera vulnerabil e liber sa se vaccineze. Iar dupa ce s-a vaccinat, nu mai are motive sa ii conditioneze pe ceilalti.Dimpotriva. Virusul nu poate dezvolta tulpini rezistente la vaccinul X decit in organismele vaccinate cu vaccinul X.

    In mod logic, cei nevaccinati nu pot produce virusi rezistenti la vaccinuri, deci vaccinatii nu au de ce sa se teama de nevaccinati, ci tot de cei vaccinati.
  • +6 (22 voturi)    
    E cineva pe strada (Marţi, 4 mai 2021, 12:27)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Care se simte mai protejat daca cel de langa el poarta masca? Mie mi se rupe daca cel de langa mine poarta sau nu masca.
  • +3 (7 voturi)    
    ce are sula cu prefectura (Marţi, 4 mai 2021, 13:02)

    Alin Delin [utilizator]

    Ca are sula(rata de vaccinare si Israelul) cu prefectura(masca de protectie)
    Dupa mintea lui e mai ok o vaccinare de 60% si 15 000 de cazuri zilnice, decat o rata de vaccinare 40% si 100 cazuri zilnice.
    Stupiditate la modul absolut.
  • +2 (2 voturi)    
    rata de infectare contează (Marţi, 4 mai 2021, 14:03)

    hidroxid [utilizator]

    Decizia de a renunța la mască ar trebui să aibă legătură cu rata de infectare, nu procentul de vaccinați. Și poate e nevoie și de ceva argumente pentru purtarea măștii în aer liber la 30-40 de grade (lucru ce, pentru majoritatea oamenilor, nu are sens)?
    • +1 (1 vot)    
      Care ar fi argumentele tale (Marţi, 4 mai 2021, 15:39)

      UnOmOarecare [utilizator] i-a raspuns lui hidroxid

      Pentru purtarea mastii in aer liber?
      • +2 (2 voturi)    
        ce ziceam (Marţi, 4 mai 2021, 17:06)

        hidroxid [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

        Ce ziceam e că, după un an de pandemie și, mai ales, o vară de pandemie fără vaccin și în care nu a fost obligatorie purtarea măștii în aer liber, e nevoie să vii să argumentezi de ce ACUM le ceri oamenilor să poarte mască în aer liber, în condiții meteo identice + peste 30% vaccinați (cazul Bucureștiului).
        Nu văd niciun sens în purtarea măștii în aer liber în contextul explicat mai sus.
  • +5 (5 voturi)    
    Să-i zică cineva că poți să nu porți măști afară (Marţi, 4 mai 2021, 14:26)

    hic sunt leones [utilizator]

    pentru că nicio lege nu obligă, iar actele administrative (anexe, ordine de ministru, hotărâri ale nu știu ce comitete) pot fi și trebuie să fie ignorate de cetățeni.