Discriminarea persoanelor LGBT afectează creșterea economică a Europei de Est: Cât pierde România anual

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 0:09 Actualitate | Esenţial


marsul diversitatii 3
Foto: Hotnews
Discriminarea persoanelor lesbiene, homosexuale, bisexuale și transsexuale implică costuri de aproape 2% din creșterea economică anuală pentru statele Europei de Est, a declarat marți o coaliție de zeci de companii globale care promovează includerea LGBT+, relatează Reuters, potrivit Rador.

Ungaria, Polonia, România și Ucraina pierd anual miliarde de dolari din cauza absenței drepturilor egale la locul de muncă pentru persoanele LGBT+ și din cauza unor costuri mai mari cu sănătatea legate de boli precum SIDA și depresia, a declarat Open For Business (OFB).

Ele se confruntă totodată cu un „exod al creierelor” în ce privește muncitorii calificați și au probleme în a atrage investiții străine, a constatat OFB, care e susținută de giganții tehnologici Google și Microsoft, băncile Barclays și Deutsche Bank, grupul de spirtoase Diageo și firmele de contabilitate PWC, EY și KPMG.

„Țările care sunt mai deschise (în termeni de drepturi LGBT+) sunt din punct de vedere financiar și economic, în general vorbind, într-un loc mult mai bun”, a declarat pentru Thomson Reuters Foundation principalul autor al raportului, George Perlov.

Sexul homosexual e legal în toate cele patru state, însă nici unul dintre ele nu permite căsătoriile homosexuale, iar persoanele LGBT+ s-au confruntat cu atacuri fizice, ceea ce face dificil ca ele să-și trăiască viața la vedere.

În Polonia, aproximativ 100 de municipalități au semnat declarații prin care se proclamă libere de „ideologia LGBT”, fapt care a făcut ca anul trecut UE să le suspende finanțarea.

Comisarul european pentru egalitate, Helena Dalli, cea care a luat decizia, a declarat că combaterea discriminării împotriva persoanelor LGBT+ ar fi benefică din punct de vedere economic, nu numai din perspectiva egalității și echității.

„Le-ar conferi companiilor care o adoptă și un avantaj competitiv în privința atragerii și menținerii talentelor”, a afirmat ea într-un comunicat.

Raportul, care a fost finanțat parțial de Google, a constatat și faptul că o majoritate a companiilor locale din cele patru țări susțin egalitatea și diversitatea LGBT+ la locul de muncă.

Potrivit Asociației Mozaiq, în medie, discriminarea costă România circa 950 RON sau 230 USD de persoană, anual.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7201 vizualizari

  • +4 (38 voturi)    
    Cât ne-ar costa (Joi, 29 aprilie 2021, 0:20)

    Lovercraft [utilizator]

    dacă nu ar fi „discriminați”, ci promovați?
  • +15 (47 voturi)    
    Prevalență HIV 15-49 ani: (Joi, 29 aprilie 2021, 0:24)

    Nyk1 [utilizator]

    România: 0,15%
    Ungaria: 0,02%
    Cehia: 0,02%
    Slovacia: sub 0,01$
    Polonia: 0,05%

    Și acum dintre țările woke vest-europene:

    USA: 0,49%
    Germania: 0,17%
    Austria: 0,24%
    Spania: 0,54%

    PS: Șansele de a transmite HIV prin sex anal sunt de cel puțin 10 ori mai mari decât prin sex vaginal. Oare comunitatea LGTBQ cunoaște acest lucru și dacă da, în ce măsură îi pasă? Căci dacă nu îi pasă, nu înseamnă atunci că sunt doar niște Șoșoci care trăiesc clipa și nu se gândesc la consecințe, transmițând mai departe boli incurabile?
    • -7 (13 voturi)    
      Nu ești sănătos (Joi, 29 aprilie 2021, 7:46)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu ești întreg la cap dacă ai ajuns in 2021 și faci astfel de legături :)))))
      Oare cum o fi fost prevalența aia pe timpu’ lu’ Stalin, Hitler?
      • -1 (1 vot)    
        Cum a fost ? (Vineri, 30 aprilie 2021, 20:51)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Cauta si vei gasi !
    • +5 (9 voturi)    
      Argumentele tale sunt valide, (Joi, 29 aprilie 2021, 9:02)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      dar totusi ce are Sosoaca cu LGBT, sau e la moda sa-i amintesti numele?
  • +21 (55 voturi)    
    Aiurea! Nu cred o iota (Joi, 29 aprilie 2021, 0:26)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Despre ce discriminare la locul de munca e vorba? Astea-s baliverne ca sa vorbim discutii.

    Adica, vor sa ne convinga ca homosexualii au un randament slab la serviciu fiindca nu-si pot indeplini visul lor de veacuri: sa se casatoreasca si sa faca copii.

    Au ajuns sa fie mai ahtiati dupa casatorie decit heterosexualii.
    • +12 (14 voturi)    
      Multumesc! (Joi, 29 aprilie 2021, 8:00)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Excelent spus!
      Evident ca sunt discutii, la servici te angajeaza pentu ce stii sa faci, nu te intreba daca esti pidosnic.

      "nu-si pot indeplini visul lor de veacuri: sa se casatoreasca si sa faca copii."

      Asta mi-a placut mult!
    • -7 (11 voturi)    
      e problema lor (Joi, 29 aprilie 2021, 8:04)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      daca se iubesc sa isi legalizeze relatia. Desi nu imi place ideea fiind heterosexual, sunt liberi sa faca ce vor muschii lor atata timp cat nu ma afecteaza pe mine.
      Important e cum te comporti fata de cei din jurul tau. Am avut si un coleg homosexual in facultate care dadea dovada de o empatie si o sensibilitate iesite din comun, era primul care sarea sa te ajute. Dar am cunoscut si ultra traditionalisti superortodocsi religiosi cu valori morale jos de tot.
      Sunt o multime de "modele" publice de comportament , gen parintele Pomohaci pedofil, vezi cazul pastorului de la PNL Beni Ardelean, prins cu amante, obsedat sexual, implicat in acte de coruptie samd, Ca sa zic asa adevarati slujitori ai Domnului. Nu mai vorbim de sarlatanii iubitori de arginti de la BOR.
      Asa ca incet incet ne convingem de valoarea celor mai aprigi sustinatori ai valorilor traditionale.
      Si in general, cand dai de oamenii bisericii trebuie mare atentie, cusute buzunarele si incuiati minorii.
      Discriminarea de orice fel, nu numai cea legata de orientarea sexuala, aduce pierderi economice, asta e cat se poate de normal si poate fi dovedit. A se vedea cazul celor mai sarace state ale lumii, cele mai religioase si cu societatile cele mai polarizate dpdv al distributiei bogatiei, Afganistan, lumea musulmana, Somalia si alte tari africane, Rusia samd sunt zeci de exemple.
      De cealalta parte ? Olanda, Suedia, Elvetia, Danemarca, Belgia, Finlanda, Franta.... Noi ce modele de societate alegem ?
    • +2 (2 voturi)    
      Pai chiar ai dreptate (Joi, 29 aprilie 2021, 12:17)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Cu apetenta spre casatorie mai mare decat la normali!
      Am avut o colega in urma cu cativa ani, o tipa inalta (1,80m) si frumoasa la vreo 26-27 de ani si care era cuplata si a facut un copil cu un coleg cu vreo 2 ani mai mare si la fel de daruit de dumnezeu.
      Tipul era topit dupa ea si s-ar fi casatorit cu acte oricand cu ea.
      Fata ne-a explicat si motivul pt care nu dorea asta. Fusese crescuta de bunici la tara si isi adora bunica, dar bunicul se imbata des si o batea groaznic pe bunica uneori de fatza cu ea.
      Si-a jurat sa nu se casatoreasca in veci pt a nu se lega de cineva si sa indure si ea la randul ei acelasi lucru.
    • 0 (2 voturi)    
      Sa faca copii ? (Vineri, 30 aprilie 2021, 20:54)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Cum ? Poate sa ia copii , cu ajutorul statului, de la cuplurile normale. Vezi Norvegia, Barneverdet.
  • +13 (47 voturi)    
    Ce treaba are sula cu prefectura (Joi, 29 aprilie 2021, 1:26)

    gie [utilizator]

    Sa se imbrace normal, sa vina la munca, sa munceasca, sa-si faca treaba, sa nu barfeasca, sa respecte pe toti ceilalti si o sa fie totul bine pt toti. Asa facem toti. Daa nu ei vor sa vina la munca in cucu gol, cu unghii si cine stie ce altele. Atunci mergeti domne in padure cu papagalii si tigrii, ca nici aia n-or sa accepte asa ceva.
    In saptamana mare dati asemenea stiri si aluzii? Nu v-ar fi rusine.
  • +10 (18 voturi)    
    Miliarde? Adica niste frizeri barmani stilisti (Joi, 29 aprilie 2021, 6:41)

    xolv [utilizator]

    Ar dinamita economia cu miliarde in plus? Haideti, tovarasi progresisti, incetati cu corelatii jalnice!!
    • 0 (2 voturi)    
      Numai la miliarde (Joi, 29 aprilie 2021, 11:35)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Te gândești Sfinția Ta .
  • +10 (12 voturi)    
    corelare nu înseamnă cauzalitate (Joi, 29 aprilie 2021, 7:20)

    Wishu [utilizator]

    Raportul declară chiar din prima pagină că arată o corelare între lipsa drepturilor LGBT+ și performanța economică dar asta nu înseamnă ca este cauza performanței scăzute așa cum sugerează titlul articolului.
    • -1 (1 vot)    
      Pai au spus (Vineri, 30 aprilie 2021, 21:01)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Wishu

      In Polonia 100 de orase nu mai primesc fonduri europene. Si asta nu duce la crestere economica. Dimpotriva !
  • +1 (1 vot)    
    Pacat (Joi, 29 aprilie 2021, 7:24)

    Akylas [utilizator]

    Unde nu-i cap, vai de picioare...
  • +11 (15 voturi)    
    Nu are nici un fel de fundamentare economică (Joi, 29 aprilie 2021, 7:31)

    BEDE [utilizator]

    Această idee vehiculată nu are nici un fel de fundamentare economică.
    Ce procent din populație reprezintă lesbi, homo și transexualii? Cred că tare puțin. Și, oricum, legea nu incriminează aceste comportamente sexuale, deci se pot manifesta. Iar la locul de muncă nimeni nu-i întreabă în mod special despre comportamentul sexual, ci doar unii dintre ei caută să se afișeze mai ostentativ. De fapt, dacă este vorba de muncă, la locul de muncă nimeni nu trebuie să se preocupe de sex, indiferent că este hetero sau homo. Doar, nu este rosu muncii să produci ceva util, care să se vândă și din care să trăiești?
    Chestia cu "căsătoria"? Văd doar o problemă care duce la confuzie. De ce acel gen de relație să se numească tot căsătorie? Doar, de mii de ani, inclusiv la popoarele la care homosexualitatea era acceptată destul de larg (grecii antici, chinezi, japonezi), căsătoria era tot numai între un bărbat și o femeie. Mi s-ar părea corect ca această relație să fie desemnată cu un alt termen.
  • +12 (16 voturi)    
    Hai bre (Joi, 29 aprilie 2021, 7:31)

    ..13 [utilizator]

    Fugi de aici cu prostiile!!!

    Concret, nu a plecat nici un LGBT din RO, sede tot aici si miorlaie, dar au fost discriminati si au plecat milioane de alti romani pentru ca nu aveau loc de tot felul de baroni incompetenti si erau dijmuiti de tot felul de arendasi si pana la urma si-au dorit un bine pentru ei si in mare parte si l-au gasit.
  • +3 (9 voturi)    
    ha,ha,ha!!!! (Joi, 29 aprilie 2021, 7:44)

    gpavel [utilizator]

    ce "grozava "teorie!!
  • +12 (16 voturi)    
    Am aflat ceva nou (Joi, 29 aprilie 2021, 7:47)

    pizbuin [utilizator]

    Eu credeam ca respectivele cauze sunt lenea si incompetenta. Cand colo - ce sa vezi - LGBT era dom'le...
  • +7 (9 voturi)    
    Jalnic! (Joi, 29 aprilie 2021, 8:12)

    Leo55 [utilizator]

    Intreb si eu, exista vreun studiu stiintific mai riguros asupra a ceea ce genereaza acest fenomen?
    Se spune ca este un fenomen genetic natural, dar se pare ca nu este in totalitate asa, ci poate fi si dobandit.
    Care ar fi proportia dintre cele doua aspecte?
    De ce isi doresc copii daca in mod natural este imposibil sa-i aiba?
  • +8 (14 voturi)    
    stati sa vedeti (Joi, 29 aprilie 2021, 8:48)

    hanu [utilizator]

    ce sar arsi in comentarii dacii verzi :))
    In alta ordine de idei acest gen de abordare face mai mult rau decat bine. Am prieteni LGBT si sunt si ei de acord ca abordarea problemei ca si cand ar fi o categorie "special needs" e contraproductiva.

    E vorba de om, cum este el la nivel individual, nu de identitatea de grup!

    Vad ca se preseaza si la noi paguboasele doctrine neomarxiste, pacat, sunt extraordinar de daunatoare pe termen lung.
  • -2 (10 voturi)    
    Sosocii si ditraii (Joi, 29 aprilie 2021, 10:55)

    yol [utilizator]

    Sunt cei care tin tot timpul sa-si arate ura fata de ce e diferit de ei, fata de ce nu inteleg.Restul lumii ii lasa in pace si-si vad de treaba lor.
    Tot sosoci si ditrai sunt si cei care se speriau de rockeri si-i faceau satanisti, sectanti.
    Deci sosocii si ditraii sunt niste comunisti consecventi, care au avut ghinionul sa creada ca normalitatea e in romania, rusia, tarile arabe, dar nicidecum occidentul. Prea multa toleranta acolo, iar lumea isi vede de treaba ei, fiecare traieste cum vrea.
    Asta cu unghiile facute la baieti, e in aceeasi nota cu parul lung in comunism. Daca nu e conform, niet!