România a plătit despăgubiri de peste 44 de milioane de euro în urma condamnărilor la CEDO, în ultimii 5 ani

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2021, 9:11 Actualitate | Esenţial


Sala judecata
Foto: Kitsdesign / Sciencephoto / Profimedia
România a plătit despăgubiri de peste 44 de milioane de euro în urma condamnărilor la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), începând din 2017 și până în martie 2021. Sumele au crescut considerabil de la an la an. Dacă în 2017 suma achitată a fost de aproximativ 2,64 de milioane de euro, în primele 3 luni ale acestui an România a plătit despăgubiri de peste 18 milioane de euro în urma proceselor pierdute la CEDO.

Datele reies dintr-un răspuns furnizat de către Ministerul Finanțelor, sub semnătura secretarului de stat Lucian Heiuș, la o interpelare a deputatului PNL Marian Crușoveanu. Acesta a vrut să știe la cât se ridică despăgubirile plătite de statul român ca urmare a condamnărilor primite de România la CEDO.

Conform documentului citat, cuantumul total al despăgubirilor plătite de Ministerul Finanțelor, în urma condamnărilor României la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, între anii 2017 - 2021 (ianauarie - martie), a fost de 217.017.419,90 de lei.

Astfel:
  • 2017 - suma achitată: 13.064.446.36 lei
  • 2018 - suma achitată: 23.915.888,03 lei
  • 2019 - suma achitată - 23.774.556,57 lei
  • 2020 - suma achitată: 66.706.055,91 lei
  • 2021 (ianuarie - martie) suma achitată: 89.556.473,06 lei
  • Total - 217.017.419,93 de lei
Cea mai dură sancțiune primită de statul român la CEDO

Cea mai importantă sancțiune primită de România din partea CEDO, de la aderarea sa la Uniunea Europeană, a fost în octombrie 2020. Statul român a fost obligat de Curtea Europeană a Drepturilor Omului la plata a peste 15 milioane de euro, pentru că nu a rezolvat situația proprietarilor ale căror case au fost confiscate abuziv de regimul comunist și care, după revoluția din 1989, au fost vândute chiriașilor.

România, cele mai multe condamnări la CEDO, după Rusia, Turcia și Ucraina

În anul 2020, România s-a clasat pe locul 23 la numărul de plângeri şi pe locul 12 la numărul de condamnări pronunţate de Curtea Europeană a Drepturilor Omului, raportat la numărul populației, conform celui mai recent raport al Curţii de la Strasbourg. În cifre absolute, România este pe locul al patrulea, după Rusia, Turcia și Ucraina.

Cifrele reies din Raportul anual de activitate pe anul 2020 al CEDO, datele fiind analizate de VeDem Just.
  • Raportat la numărul populaţiei, din cele 47 state europene care au semnat Convenţia Europeană a Drepturilor Omului, România se află pe locul 23 al celor mai reclamate state. Potrivit calculelor făcute de asociaţia VeDem Just, ţara noastră este pe locul 12 la numărul de condamnări, cu trei condamnări la un milion de locuitori. În UE, ţara noastră stă mai bine ca alte patru state membre UE, dar mai prost ca toate celelalte. Mai mult, state precum Ucraina, Federaţia Rusă şi Turcia stau mai bine decât România în acest clasament.
  • În cifre absolute, se constată că anul trecut cele mai multe plângeri au venit din Rusia (13.645), Turcia (11.750), Ucraina (10.408), România (7.561), Italia (3.469). Aproape 3.000 de plângeri împotriva României au fost declarate de Curte ca fiind inadmisibile, ceea ce relevă un grad scăzut de informare a celor care sesizează Curtea cu privire la competenţa acesteia şi procedura aplicabilă.
  • România a fost condamnată în 64 de cauze din cele 82 soluţionate de Curte. Ea se situează pe locul patru, după Federația Rusă, cu 173 de condamnări (din 185 de cauze soluționate), Turcia cu 85 de condamnări (din 97 de cauze soluționate) și Ucraina cu 82 de condamnări (din 86 de cauze soluționate). În 15 cauze nu au fost stabilite încălcări ale Convenției. Şi în cei trei ani anteriori România a ocupat aceeaşi poziție, după ce până în anul 2016 fusese în mod constant pe locul al treilea. Se relevă o îmbunătăţire înceată, dar constantă, a respectării drepturilor omului în România.
Condamnările României din 2020 au fost cauzate de nerespectarea unor articole din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului, între care:
  • nerespectarea dreptului de proprietate – în 13 cauze,
  • încălcarea dreptului părților la un proces echitabil – în 11 cauze,
  • nerespectarea vieții private și de familie – în 10 cauze,
  • aplicarea de către autorități a unui tratament inuman sau degradant – în 9 cauze,
  • lipsa unei investigații efective – în 7 cauze,
  • nerespectarea libertății de exprimare – în 4 cauze,
  • nerespectarea dreptului părții la un remediu efectiv – în 3 cauze.
România este semnatară a Convenției din anul 1994. Cu toate acestea, în clasamentul global al Curţii Europene pentru anii 1959–2020, ţara noastră se află pe poziția a patra printre cele mai condamnate state, cu un număr total de 1.393 de condamnări din 1.578 de cauze soluționate, după Turcia cu 3.309 condamnări din 3.742 de cauze soluționate, Rusia cu 2.724 de condamnări din 2.884 de cauze soluționate și Italia cu 1.857 condamnări din 2.427 de cauze soluționate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3861 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    păstrați chitanțele de la CEDO (Joi, 15 aprilie 2021, 9:23)

    Coresponedntu [utilizator]

    suma respectivă să fie decontată din salariile si pensiile speciale ale magistraților si lucrătorilor instituțiilor de forță care au instrumentat cazurile si au pronunțat sentințele pentru care România a plătit despăgubiri la CEDO.
  • +17 (19 voturi)    
    Comportament de tara bananiera, (Joi, 15 aprilie 2021, 9:35)

    xrogo [utilizator]

    justitia ce zice, legiuitorii ce zic?
    • +3 (3 voturi)    
      Alta intrebare! (Joi, 15 aprilie 2021, 10:34)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Asta zile, ca si Ciordache!
  • +19 (21 voturi)    
    Iar pensii babane la judecători da! (Joi, 15 aprilie 2021, 9:36)

    BEDE [utilizator]

    Va să zică avem condamnări la CEDO din vina cui? Nu cumva din vina judecătorilor care se pensionează și devreme și cu pensii banane?
    • +13 (13 voturi)    
      Tocmai! (Joi, 15 aprilie 2021, 10:12)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Salariile imense si pensiile nesimtite, pe care le primec devreme, sunt un fel de "spor de stress,spr de rusine".
      DACA judecau corect iar CEDO nu r fi avut ce condamnari ssa dea, atinci nu sufereau de stress si de rusine,nu meritau sporurile.
      Deci, cu cat fac mai multe judecati gresite, cu atat mai multe sporuri merita!
  • +13 (13 voturi)    
    Pai cei care au dat decizii strambe (Joi, 15 aprilie 2021, 9:37)

    doi si-un sfert [utilizator]

    in instantele romanesti nu are trebui sa platesca solidar cu statul roman aceste pagube?
    Sau care este responsabilitatea judecatorilor daca dau decizii strambe cu buna stiinta?
  • -7 (11 voturi)    
    Și ce e cu asta? (Joi, 15 aprilie 2021, 9:43)

    spirache [utilizator]

    E o sumă mare? 44 de milioane toacă unii pe un pe panseluțe și borduri. Să nu facem un mare subiect. Să folosesc o judecată de valoare actuala: Beneficiile depășesc riscurile. Bica, Al Romaniei Paul Lambrino, fugarul Ghiță, ălălalt de prin Italia, cel de la Londra, Rizea de la Chișinău, Roșu, Udrea, toți ăștia și mulți alții ar scăpa liniștiți de pedeapsa penală dacă s-ar pune botu' la tot ce scoate CEDO. Una e ca CEDO sa judece o discriminare vădită in care se comite o nedreptate prin care toată societatea este ultragiată, iar alta e sa judece procese cu mari case de avocatura pentru condamnați influenți si disponibilități bănești, cu mașinațiuni avocățești. Încă o dată, 44 de milioane de euro sunt bani de buzunar pentru multi din reclamanții care merg la CEDO. Unii câștigă, altii nu. CEDO judecă
    • +2 (2 voturi)    
      Adica pe langa toti nesimtitii astia, (Joi, 15 aprilie 2021, 10:36)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      sa mai avem grija si de ceilalti?
      Curios punct de vedere (asta daca nu esti orb!)
  • +10 (10 voturi)    
    responsabilitate ZERO BARAT (Joi, 15 aprilie 2021, 9:55)

    cristi_an [utilizator]

    In tara asta de C-CAT
  • +6 (6 voturi)    
    dar noi (Joi, 15 aprilie 2021, 10:09)

    liviu_ [utilizator]

    vrem drepturi pentur avocati, judecatori si procurori si salatii mai mari... ca merita!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce se putea face cu banii (Joi, 15 aprilie 2021, 10:16)

    hifi [utilizator]

    Daca facem un calcul simplu putem afla ca se puteau plati 145.000 de pensii in Romania cu banii risipiti de magistratii din Romania. Desigur este vorba de pensii medii, nu de pensii speciale cuvenite celor din justitie, pentru profesionalismul iesit din comun ,care justifica o astfel de masura.
  • +2 (2 voturi)    
    dar despre (Joi, 15 aprilie 2021, 10:24)

    vizirul [utilizator]

    proprietatile bisericii greco-catolice preluate de BOR in anul 1948 si neretrocedate in marea lor majoritate, nici pana in ziua de azi, cine se face vinovat? Unii judecatori pe mainile carora au ajuns aceste spete si desigur BOR care a continuat sa abuzeze de asa zisa ei pozitie majoritara.Este absolut rusinos!
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt curios... (Joi, 15 aprilie 2021, 11:07)

    Olyx [utilizator]

    Cati dintre judecatorii care au dat solutii PROASTE si INFIRMATE de CEDO, au fost sanctionati si in ce fel ?
    Anticipez un raspuns : NICIUNUL ! Si-au incasat lunar salariul de 15-25.000 lei ( sau pensia, chair mai mare decat salariul...) si isi vad linistiti de treaba...Ca si Statul roman, care baga capul in pamant precum strutul si nu vede ca lucrurile au DEGENERAT in Justitie si s-a impune, IMPERATIV, CORECTIA lor !....
  • +3 (3 voturi)    
    2 miliarde pe an pensii speciale, 44 ml un mizilic (Joi, 15 aprilie 2021, 11:29)

    jackalphonse [utilizator]

    Un procent din aceste pensii speciale este dat magistratilor ca sa avem pierderi "decat" 44 milioane.
  • 0 (4 voturi)    
    Min usr al justitiei, sustinatorul specialelor... (Joi, 15 aprilie 2021, 11:31)

    jackalphonse [utilizator]

    ...pentru magistrati si MAI, ce zice?
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant ar fi... (Joi, 15 aprilie 2021, 11:59)

    Gabu [utilizator]

    ...de văzut în ce măsură se reflectă aceste hotărâri în CV-ul judecătorilor ce-au avut procese corectate de CEDO...
  • +1 (1 vot)    
    judecatorii nu patesc nimic (Joi, 15 aprilie 2021, 13:02)

    carmen_i [utilizator]

    Chiar daca Romania pierde la CEDO din cauza lor, nu se ia nicio masura disiplinara si nici nu sunt pusi sa plateasca paguba pricinuita.
  • 0 (0 voturi)    
    Publicați si numele judecătorilor (Joi, 15 aprilie 2021, 22:49)

    Reactia [utilizator]

    S-a cerut cumva în interpelare și numele judecătorilor care au pronunțat aceste hotărâri? Măcar să fie publicată o listă a rușinii! Atât! Alte sancțiuni oricum nu se pot lua împotriva lor.

    Guvernul sau Ministerul de Externe a primit comunicarea actelor de la CEDO, deci se poate afla cine a contribuit la aceste condamnări. Dacă dosarele erau soluționate corect și nu erau încălcate drepturi fundamentale ale omului, nu se ajungea aici.