Guvernul cu o singură femeie ministru a numit doar patru femei în funcția de prefect

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2021, 11:54 Actualitate | Esenţial


Guvernul Citu
Foto: Guvern
Săptămâna trecută, Guvernul a numit 36 de noi prefecți și 75 de subprefecți. Analizând lista cu numiri, observăm că dintre cei 36 de prefecți doar patru sunt femei. În schimb, au fost numite femei într-o proporție mult mai mare (una din trei numiri) în funcția de subprefect, adică în zona eșalonului doi.

Reamintim că una dintre criticile aduse Guvernului Cîțu este ignorarea femeilor la formarea cabinetului de miniștri. Doar o femeie se află între cei 21 de membri ai Guvernului- Raluca Turcan, ministrul muncii.

Prefecții reprezintă Guvernul în teritoriu.

  • Cine sunt femeile prefect

1. Mateescu Emilia - prefect al județului Argeş

2. Matei Aneta - prefect al județului Giurgiu

3. Togănel Cristina-Mara - prefect al județului Mureş

4. Paraschivescu Emilia - prefect al județului Teleorman

  • Cine sunt femeile subprefect

1. Lungu Tudorița - subprefect al județului Bacău

2. Oleniuc Magda - subprefect al județului Botoşani

3. Gireadă Aneta - subprefect al județului Botoşani

4. Ambrus Izabella Agnes - subprefect al județului Braşov

5. Boloș Marieta - subprefect al județului Buzău

6. Sălcudean Camelia - subprefect al județului Cluj

7. Munteanu Irina - subprefect al județului Cluj

8. Suliman Secyl - subprefect al județului Constanța

9. Manea Marinela-Daniela - subprefect al județului Dâmbovița

10. Costache Andra-Mihaela - subprefect al județului Galați

11. Biriș Oana-Andreea - subprefect al județului Hunedoara

12. Manea Tonița - subprefect al județului Ialomița

13. Gîrjan Adina - subprefect al județului Iaşi

14. Krizsanovszki Enikö-Erzsébet - subprefect al județului Maramureş

15. Dobre Doina - subprefect al județului Mehedinți

16. Hang Ana-Lucia - subprefect al județului Mureş

17. Ciaușu Ana-Maria - subprefect al județului Olt

18. Kiss Lavinia-Anamaria - subprefect al județului Satu Mare

19. Ciortea-Suciu Andrea-Monica - subprefect al județului Sălaj

20. Muntean Sanda-Ligia - subprefect al județului Sibiu

21. Voicu Nicoleta-Marilena - subprefect al județului Teleorman

22. Caloianu Carmen - subprefect al județului Tulcea

23. Serafimciuc Claudia-Lavinia - subprefect al județului Vrancea;

24. Ghiță Florela-Antonela - subprefect al municipiului Bucureşti

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2955 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    daca sunt competente... (Luni, 8 martie 2021, 11:58)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. nu m-ar deranja sa fie toate femei, dar nu sa fie puse in functie doar pentru ca-s muieri.
  • +11 (17 voturi)    
    Cum să rezolvăm probleme care nu există (Luni, 8 martie 2021, 12:06)

    Tescovin [utilizator]

    Când o să înțeleagă oamenii ăștia că pe cetățeni nu-i interesează sexul persoanelor care-i guvernează, ci nivelul lor de competență ?! Am avut inclusiv guvern cu o doamnă în funcția de prim-ministru, și n-aș spune că ne-a mers tare bine. Nu că actualul guvern, aproape exclusiv masculin, ar rupe gura târgului...
  • +9 (15 voturi)    
    Bine, si? (Luni, 8 martie 2021, 12:25)

    ACP [utilizator]

    Cate femei lucreaza in mina, in constructii, armata, firme de salubritate, sofer pe camioane sau taxiuri? Cati barbati lucreaza ca invatatori, educatori, infirmieri? Acolo nu se vrea 50%?
    • +3 (3 voturi)    
      nu.. (Luni, 8 martie 2021, 18:36)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      cand vine vorba de egalitatea de sanse intotdeauna sunt aratate cu degetul pizitiile de conducere
  • +10 (14 voturi)    
    coincidenta sau nu (Luni, 8 martie 2021, 12:30)

    dessik [utilizator]

    toate stirile pe tema asta sunt scrise de femei. Sunt curios daca ma veti cenzura.
  • +12 (18 voturi)    
    Alegeri (Luni, 8 martie 2021, 12:30)

    marcelp55 [utilizator]

    Pentru cei care critică, cum adică numirile trebuie făcute pe bază de sex? În curând o să auzim critici că nu avem negri sau homosexuali printre cei aleși !!!
  • +10 (16 voturi)    
    Totusi (Luni, 8 martie 2021, 12:55)

    RaduMischie [utilizator]

    De ce va mirati? Nu ati auzit de "gender balance"? E o chestie la moda in occident, mai ales la nivel de UE. Nu ati auzit de seful nu stiu carei autoritati europene, expert de necontestat, care a fost respins pe motiv ca ar fi mai bine sa fie o femeie?
    In occident cred ca vom avea aceeasi abordare si pentru negri (pardon, persoane de culoare) si, la un moment dat, pentru musulmani. Aici noi avem noroc, ca nu avem prea multi din nici o categorie.
    Lumea a luat-o razna, dar noi nu vedem
    • +6 (8 voturi)    
      Sugestie (Luni, 8 martie 2021, 14:18)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Dacă tot murim de grija lipsei de gender diversity în guvernul României, propun ca unii dintre miniștri să opteze voluntar pentru alte „identități de gen”. Că tot e la modă și încurajat masiv în „lumea bună”. Vreo 3-4 se declară femei, alți 2-3 bi, plus unul fluid și altul aerial (nu știu ce-nseamnă, dar nici nu contează). Și am rezolvat problema.
      :)))
      • 0 (0 voturi)    
        Nu avem noi ministri cate "genuri" (Marţi, 9 martie 2021, 18:58)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        S-au inventat.
        Ce e funny la genurile astea e ca le poti schimba oricand: Cum te simti azi? Mm, un pic atras de barbati!maine? parca ar merge si o persoana numa cu cromozomi XX, poimaine, ce-o da domnu'!
  • +14 (16 voturi)    
    mda (Luni, 8 martie 2021, 13:01)

    SoulSearcher [utilizator]

    pai era tare bine cand era veorica premier si cu peste jumatate din ministri tot femei.. gen ilustra si deosebita tanti Olguta de la Caracal :DDDD
    • -5 (9 voturi)    
      Daca tot ai pomenit de Olguta... (Luni, 8 martie 2021, 15:35)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      fii cu ochii pe succesoarea ei Raluca!
      Daca Olguta a dublat salariile cu 5%, Raluca e pe cale sa mareasca pensiile inumatatindu-le.
  • +7 (7 voturi)    
    Sa nu absolutizam criteriul de gen, (Luni, 8 martie 2021, 14:58)

    Dilematic [utilizator]

    de dragul statisticilor !

    Criteriu alegeriilor si numirilor in functii trebuie sa fie competenta si integritatea persoanei, indiferent de gen.
    • +2 (2 voturi)    
      poate (Marţi, 9 martie 2021, 11:01)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      poate nu stii de ce a plecat de la catedra regizorul Andrei Serban!?
  • +7 (7 voturi)    
    dar judecatori ati numarat? (Luni, 8 martie 2021, 17:14)

    c.oameni [utilizator]

    cati din ei sunt femei?

    surprize, surprize
  • +1 (1 vot)    
    Cantecul spune clar (Luni, 8 martie 2021, 19:35)

    VOX. [utilizator]

    "E foame de bani, baieti!". Deci, nu-i vorba de discriminare.
  • 0 (0 voturi)    
    vai. vai, vai! (Marţi, 9 martie 2021, 20:23)

    ber [utilizator]

    Cu regret constatam ca guvernul nu este nici divers nici inclusiv