Șefa instanței supreme: Judecătorii ICCJ se pensionează la o vârstă la care pe plan mondial se consideră că abia dobândeşti înţelepciune

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2021, 15:10 Actualitate | Esenţial


Corina Corbu
Foto: Agerpres
Judecătorii instanței supreme se pensionează la o vârstă la care pe plan mondial se consideră că abia dobândeşti înţelepciune şi raţionament juridic, a afirmat, miercuri, președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție.

  • "Calitatea de judecător la Înalta Curte nu este o poziţie comodă. Încărcătura psiho-emoţională, necesitatea păstrării în permanenţă a celui mai înalt nivel de pregătire profesională, acceptarea posibilităţii exprimării unei poziţii critice, uneori vehemente, în spaţiul public, sunt inerente acestei înalte demnităţi.
  • Aş dori să fac o menţiune specială cu referire la activitatea judecătorilor care s-au pensionat în anul 2020 şi la începutul acestui an. Au fost mulţi. Le vom simţi lipsa.
  • Deşi ne bucurăm pentru că intră într-o perioadă mai liniştită a vieţii lor, problema pensionării judecătorilor instanţei supreme rămâne pentru mine un motiv de tristeţe, întrucât pierdem mult prea devreme contribuţia unor oameni extrem de valoroşi. Înalta Curte pierde judecători prin pensionare la vârsta la care, pe plan mondial, se consideră că abia dobândeşti înţelepciune şi raţionamentul juridic, care sunt necesare pentru a judeca în ultimă instanţă în cadrul unei jurisdicţii supreme.
  • De ce se întâmplă acest lucru? Răspunsul la această întrebare trebuie să-l găsim împreună", a declarat Corina Corbu.
Ea a spus că un impact real l-ar avea așezarea competențelor Înaltei Curți, cu concentrarea pe unificarea legislației.

Reamintim că de la începutul anului există un val de pensionări în magistratură.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30758 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    haoleu (Miercuri, 3 martie 2021, 15:17)

    gicutotala [utilizator]

    deasta sunt sentințele care sunt.
  • +13 (13 voturi)    
    pai daca pensia e mai mare ca salariul (Miercuri, 3 martie 2021, 15:18)

    c1 [utilizator]

    si io m-as pensiona la 50 de ani... dar io nu sunt magistrat privilegiat!
  • +13 (13 voturi)    
    De ce se pensioneaza la 45 ani? Pt ca POT! (Miercuri, 3 martie 2021, 15:22)

    Kivek [utilizator]

    statul roman condus de mafia transpartinica si de catre serviciile de secu au facut din legile JUSTITIEI o bataie de joc, le-au modificat in interes personal si de grup

    se ti se dea voie sa iesi la pensie la 40 de ani e o bataie de joc la adresa celor care sunt obligati sa lucreze pana la 65 de ani

    asta e statul Roman, o bataie de joc
  • -12 (12 voturi)    
    cineva (Miercuri, 3 martie 2021, 15:23)

    nub [utilizator]

    e frustrat ca unii se pensioneaza mai devreme ? sunt aia cu capra vecinului ?
    • +4 (4 voturi)    
      daca-si fac treaba (Miercuri, 3 martie 2021, 16:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nub

      sa se pensioneze si la 35 de ani....

      dar sa-si faca treaba, ori la cati infratori sunt scapati de justitie.....

      also... nu e vorba de crapa vecinului, e vorba de egalitate: d c eu sa muncesc panal a 65 de ani ca ala sa iasa la 50 de ani la pensie?! unde e egalitatea GARANTATA de constitutie ! ironic, judecatorii garanteaza egalitatea oamenilor si apoi ei se pisha pe ea!
    • +1 (1 vot)    
      Nu exista nici un motiv (Joi, 4 martie 2021, 20:20)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui nub

      pentru a se pensiona anticipat si pentru a beneficia de o pensie "speciala". Din partea mea, sa se pensioneze la 30 ani, dar sa primeasca pensie in functie de cat au cotizat. Oricum au salarii foarte mari....
  • +2 (8 voturi)    
    Mai grav e altceva... (Miercuri, 3 martie 2021, 15:26)

    newlook [utilizator]

    Mai grav e altceva...ca ajung magistrati INAINTE de a intelege ceva din viata.
  • +11 (11 voturi)    
    Se pensioneaza cand vor ei, (Miercuri, 3 martie 2021, 15:33)

    emil bobu [utilizator]

    nu cand vor cetatenii.

    Chiar mai crede cineva ca judecatorii sunt cinstiti?
  • +5 (5 voturi)    
    pai normal (Miercuri, 3 martie 2021, 16:50)

    liviu_ [utilizator]

    ei apara infractorii (la fel ca CSM, TMB) muncesc din greu saracii in interesul hotilor si merita pensioari la 40 de ani si pensii speciale!
  • +5 (5 voturi)    
    Pai fa ceva in acest sens madam Corbeanu ! (Miercuri, 3 martie 2021, 20:01)

    Susufler0 [utilizator]

    :)))