Câți consilieri are ministrul Sănătății? Voiculescu: Pot să am și 2.000. Una este consilier onorific, alta sunt funcțiile plătite

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2021, 19:30 Actualitate | Esenţial


Vlad Voiculescu
Foto: Comitetul național de coordonare a activităților privind vacccinarea împotriva COVID-19
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a fost întrebat, vineri, în şedinţa Comisiilor reunite de buget-finanţe din Parlament, dacă are studii superioare, câţi consilieri sunt la minister şi dacă are secretară.

"Da, deţin studii superioare. (...) Am studiat până în anul 2011, găsiţi diploma mea pe contul meu de Facebook, găsiţi certificatul de la Ministerul Educaţiei pentru recunoaşterea acelei diplome. Vă stau la dispoziţie pentru o discuţie în limba germană, pentru vizite la facultatea din Viena", a spus Voiculescu, întrebat de un parlamentar dacă are studii superioare.

Voiculescu a spus că se poate afla acest lucru oficial de la instituţia de învăţământ superior din străinătate pe care a absolvit-o.

"Întrebaţi la Ambasada Austriei sau Ambasada Germaniei sau unde mai există titlul magister ca să vedeţi ce înseamnă asta. Oricând vreţi să vorbiţi cu mine despre asta nu am niciun fel de problemă. Sunt de asemenea destui colegi care pot confirma lucrul acesta", a mai spus ministrul.

Răspunzând la altă întrebare, Voiculescu a precizat că are opt consilieri la Ministerul Sănătăţii, restul fiind onorifici.

"Mă bucur că m-aţi întrebat despre cei 21 de consilieri pe care spuneţi că îi am, pentru că asta este o minciună gogonată tipică PSD. Am auzit-o în 2016, acum din nou. Există opt consilieri ai ministrului Sănătăţii, nu a modificat nimeni hotărârea de guvern care spune foarte clar că sunt opt consilieri ai ministrului Sănătăţii. Restul sunt consilieri onorifici. Pot să am 2.000. Una este consilier onorific, adică cineva care eventual poate să vină la Ministerul Sănătăţii şi să facă acolo voluntariat, alta sunt funcţiile plătite. (...) Ministrul Sănătăţii are opt consilieri, la fel cum a avut fiecare ministru de până acum. Aţi mai minţit cu ceva, cu delegarea atribuţiilor. Fie nu ştiţi cum este să fii ministru sau să ai orice funcţie importantă când trebuie să delegi şi dacă eşti într-o funcţie de demnitate publică atunci evident delegi. (...) Vorbiţi despre şofer - nu am niciun şofer angajat special pentru mine. Vorbiţi despre secretară - evident că există o secretară a ministrului Sănătăţii", a susţinut Vlad Voiculescu.​ (AGERPRES)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20510 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    , (Vineri, 26 februarie 2021, 19:34)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Mișto titlu /s
  • -4 (32 voturi)    
    Si Voiculescu pare (Vineri, 26 februarie 2021, 19:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ministru onorific
  • +8 (36 voturi)    
    PSD, PNL, Digi24 toti il ataca pe Vlad V. (Vineri, 26 februarie 2021, 19:57)

    Kivek [utilizator]

    inseamna ca face ceva bine.

    ceva nu le convine, schimba niste irectori de spital pusi politic de PSD si PNL, le strica alora afacerile. ceva e
  • -7 (31 voturi)    
    aaa (Vineri, 26 februarie 2021, 20:04)

    cucuveauamov [utilizator]

    am studii superioare, le pot proba cu un A4 emis pe vremea lui Ciolos ...
    • +4 (24 voturi)    
      da, VV are studii superioare (Vineri, 26 februarie 2021, 20:38)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      spre deosebire de ministrul sanatatii P$Dist care acum e pe cale sa intre la facultate.
      • +5 (19 voturi)    
        Erwin (Vineri, 26 februarie 2021, 21:39)

        Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

        Dupa nume s-ar parea ca stii germana .
        Cum traduci : BESCHEID ?
        INSTIINTARE ?
        Ca diploma se traduce numai in capul lui VV si a unor usr-isti .
        Daca asa traduce VV , este clar cata germana cunoaste !
        • 0 (14 voturi)    
          esti total pe langa (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 0:16)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

          Tu si toti spalatii pe creier pesede si penele.

          Nu puteti intelege ca e FOARTE simplu sa se afle daca are sau nu diploma, printr-o cerere catre Universitate? De ce nu o face nimeni? Iti spun eu, pentru ca e mai ok sa o lase asa, "nestiuta", astfel incat spalati pe creier ca tine sa creada in continuare imbecilitati.

          Limba germana nu e de tine. Lasa google translate ca nu te ajuta!
          • +6 (10 voturi)    
            Nu ar fi mult mai simplu (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 8:11)

            Ibit [utilizator] i-a raspuns lui justin

            Ca V V sa arate DIPLOMA - daca are bineinteles - nu INSTIINTAREA , impreuna cu foaia matricola ?
            Dar probabil ca nu are ce arata .
            Bine ca are " sustinatori " ca tine .
            Tu cred ca ai capul mic , dar iti sta creierul foarte lejer in el .
          • +6 (12 voturi)    
            Lipseste stampila universitatii! (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 9:21)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui justin

            Pe orice act, nemtii pun stampila, pana si pe o recomandare. Daca falsifici stampila e grav, daca tiparesti doar o hartie cu un text fara stampila nu prea au ce sa-ti faca, intra la libertatea de expresie.
            Diploma lui Voiculescu n-are stampila!
            • 0 (4 voturi)    
              mai baiatule (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 23:22)

              justin [utilizator] i-a raspuns lui Alui

              Nu e "o hartie". E o hartie cu numele universitatii, cu numele unui profesor, cu semnatura acestuia, care atesta titlul primit de acesta. Asta nu intra la "libertatea de exprimare" ci ar fi clar fals in acte.

              Dar pentru romanasi conteaza stamplila. Ca asa au invatat ei pe vremea lui ceasca, ca daca nu e stambila nu e original.

              Sunteti penibili...

              PS: logic sa nu-ti raspunda tie o facultate.Dar la OMECS exista copie a diplomei iar la cererea oricarui oficial roman (si sigur aveti destui pesedisti prin parlament sau europarlament), sunt absolut convins ca se raspunde.

              Dar e mai fain sa dai in Voiculescu, ca deh, pentru asta sunteti platiti. Ma bucur sa stiu ca fiecare zi cu el acolo, unii ca voi va roadeti unghiile pentru ca vedeti cum vi se duc incet incet profiturile.
          • +3 (3 voturi)    
            Nu-ti raspunde nimeni la cerere din cauza GDPR (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 11:11)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui justin

            Am cerut o confirmare a diplomei deputatului Iulian Lorincz de la universitatea din Spania (Iulian Lorincz e prieten pe FB cu Vlad Voiculescu). Nu a venit nimic. La noi la lucru, am avut un coleg care a fost data afara pentru frauda cu asigurarea medicala. A fost decorat cu ordinul de cavaler al Romaniei. Daca a cerut careva referinte despre el la lucru, nimeni nu ar fi putut da detaliile respective, fara acceptul infractorului.
  • +6 (12 voturi)    
    cre'ca zic astia din PSD... (Vineri, 26 februarie 2021, 23:12)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. "ba, asta la ce raspunsuri da, trebuia sa fie la noi in partid"
  • +7 (11 voturi)    
    Voiculescu (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 8:13)

    Ibit [utilizator]

    Vrea sa spuna ca daca are 2000 de consilieri nu mai are nevoie de diploma ?
    Ar fi un interesant punct de vedere .
  • +2 (6 voturi)    
    Probleme cu “diploma” austriaca a lui Voiculescu (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 9:45)

    Alui [utilizator]

    Pe ea apare numele vice-rectorului Edith Littich, dar nu semnatura ei. Nu apare nici o urma de stampila.
    In text se precizeaza o perioada de apel, deci decizia nu e definitiva la momentul respectiv.
  • +4 (6 voturi)    
    O întrebare tâmpită (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 15:30)

    Amerlocu [utilizator]

    Sunt medic în SUA. În cabinetul meu am puse în ramă diploma de doctor îm medicină de la Gerogetown School of Medicine și diverse calificări ulterioare. Desigur e vorba de copii. O altă copie e chiar la intrarea în spital unde sunt afișate pozele tutoror medicilor și copiile diplomelor de aboslvire. Originalele mele sunt în safeul meu de la bancă pentru că în caz de deteriorare duplicatele se obțin foarte greu. Oricum după informațiile de acolo poate oricine să verifice ușor dacă într-adevăr am absolvit facultatea de medicină sau nu și cu ce calificative.

    Stau deci și mă întreb ce i-o fi așa de greu lui Voiculesu să-și scaneze diploma, să o pună online și să termine toate discuțiile astea penibile?
    • +2 (6 voturi)    
      Este foarte greu (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 16:07)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Sa scaneze si sa puna online ceea ce nu are .
  • +2 (2 voturi)    
    Cat tupeu (Duminică, 28 februarie 2021, 10:31)

    Costi888 [utilizator]

    Pe toti lacatusii, mecanicii, instalatorii din guvern, cu diplome de la spiru sa l intrebe pasta daca are studii superioare :)). Incredibil!
    NB! Nu am nimic cu functiile mai sus enumerate.