UPDATE Primele condamnări definitive în dosarul 10 august. Închisoare cu executare pentru doi dintre agresorii jandarmeriței

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2021, 12:43 Actualitate | Esenţial


Jandarmerita lovita
Foto: Captura Digi 24
Curtea de Apel București a pronunțat joi primele condamnări definitive în dosarul violențelor de la mitingul din 10 august, mai exact în dosarul agresării femeii jandarm. Doi dintre agresorii jandarmeriței au primit pedepse de închisoare cu executare, iar alți cinci au condamnări cu suspendare. În primă instanță, toți cei 7 bărbați acuzați că au lovit-o pe femeia jandarm fuseseră condamnați la închisoare cu suspendare, pedepsele dispuse de Judecătoria Sectorului 1 fiind între 1 an și 2 ani și 8 luni.

Cei doi bărbați - Ionuț Liviu Cojoacă și Daniel Dumitru - au primit pedepse de 2 ani și 8 luni, respectiv 2 ani și 9 luni de închisoare cu executare. În prima instanță, ei primiseră aceste pedespse cu suspendare.

Curtea de Apel București a menținut restul pedepselor pronunțate de Judecătoria Sectorului 1.

În decembrie 2019, cei 7 bărbați acuzați că au lovit-o pe femeia jandarm la protestul din 10 august 2018 au fost condamnați la închisoare cu suspendare, pedepsele dispuse de Judecătoria Sectorului 1 fiind între 1 an și 2 ani și 8 luni, decizia nefiind definitivă. Instanța a mai dispus ca inculpații să îi plătească Ștefaniei Nistor, jandarmului agresat, 10.000 de euro daune morale.

Femeia ce făcea parte din forţele de ordine ale Jandarmeriei a fost lovită de mai mulţi protestatari în 10 auguat 2018. Ea a fost prinsă în mulţime alături de un alt coleg jandarm, fiind loviţi de mai mulţi protestatari. Alţi protestatari au intervenit, însă, şi au făcut scut, pentru a-i apăra pe cei doi jandarmi.

La scurt timp, Jandarmeria a anunțat că femeia a fost internată cu suspiciune de fractură la coloana cervicală. Însă a fost externată după câteva zile. În spaţiul public au apărut critici la adresa ei având în vedere că, iniţial, reprezentanţii Jandarmeriei au anunţat că are o fractură de coloană pentru ca, după doar câteva zile, jandarmeriţa să părăsească spitalul pe propriile picioare.

“Femeia jandarm este bine, s-a ridicat, a comunicat. Am vorbit cu cei doi jandarmi, printre care şi o domnişoară de 23 de ani care este bine. Era pansată, avea o arsură. (...) Nu are factură de coloană, nu este la Terapie Intensivă, e pe secţia de Chirurgie. (...) Am văzut imaginile, ei sunt bine, mă aşteptam la cu totul altceva”, a declarat, în 11 august, ministrul Sănătăţii de la acea vreme, Sorina Pintea, în cadrul unei vizite la Spitalul Floreasca.

Acesta nu este primul dosar în care sunt incluşi manifestanţi de la protestul din 10 august. În iulie 2020, 11 bărbaţi au fost condamnaţi de Judecătoria Sector 1 la pedepse de închisoare cu suspendare pentru huliganism la protestul din 10 august 2018. Un alt bărbat, care avea antecedente, a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu executare.

Sute de protestatari au fost răniți în 10 august 2018, dosarul fiind pe masa procurorilor și în prezent.

Aproape 800 de protestatari au depus plângeri penale împotriva jandarmilor, acuzându-i de violenţă. De partea cealaltă, 160 de membri ai forţelor de ordine au reclamat şi ei că au fost agresaţi de demonstranţi.

În iulie 2020, la aproape 2 ani de la reprimarea violentă a mitingului diasporei din Piața Victoriei, procurorii DIICOT au clasat parțial dosarul 10 august. Procurorii DIICOT susțineau că nu există probe că a fost vorba despre o tentativă de lovitură de stat, așa cum a susținut Jandarmeria Română. DIICOT susținea și că nu ar fi fost pregătită din timp reprimarea protestului, așa cum au afirmat o parte dintre manifestanții care au făcut plângeri penale împotriva jandarmilor. Prin urmare, conducerea Jandarmeriei de la acea vreme a fost scoasă de sub urmărire penală.

În august 2020, șefa DIICOT de la acea vreme Giorgiana Hosu a dispus infirmarea soluției de clasare a acuzațiilor vizându-i pe șefii Jandarmeriei în dosarul 10 august, iar în cazul lor se redeschide urmărirea penală. Astfel, DIICOT anunța că s-a decis infirmarea soluției de clasare sub aspectul săvârșirii de către Laurențiu Cazan, Chirică Mihai și Sebastian Cucoș a infracțiunilor de abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă, participaţie improprie la fals intelectual, participaţie improprie la uz de fals, complicitate la abuz în serviciu și complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


12432 vizualizari

  • +56 (66 voturi)    
    Câți jandarmi au fost condamnați? (Joi, 4 februarie 2021, 12:48)

    LoBa [utilizator]

    Întreb pt. un prieten ...
    • -32 (36 voturi)    
      de ce? (Joi, 4 februarie 2021, 13:16)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      cum ai vrea sa fie dispersata o multime care agreseaza jandarmi si le fura armele?
      • +17 (19 voturi)    
        cum? (Joi, 4 februarie 2021, 15:49)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        cu masuri ferme si la obiect dar nu actionezi impotriva a catorva mii de oameni pentru fapta a 5-6 indivizi pusi probabil de cineva sa faca asta. Iar cei care si-au depasit flagrant atributiunile de serviciu sa fie pedepsiti exemplar astfel ca neam de neamu lor sa nu mai faca asa ceva. Defapt nu au ce cauta in institutie nici ei nici altii ca ei.
        • +2 (2 voturi)    
          Corect! (Vineri, 5 februarie 2021, 15:41)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

          Cum Dumnezeu, primii condamnati sunt tot protestatarii!
          Pai jandarmii o sa prinda si mai mult tupeu la alte actiuni, pt ca vor avea dovada ca ORICE ar face, nu vor pati nimic!
          Au spreiat de la distanta mica direct in fata, au lovit in fata si in gat (contrar regulamentului) civili cu mainile ridicate sau care erau la pamant, si-au pus banda adeziva peste seria de pe casca, aratand intentia premeditata de a comite infractiuni... Si tot civilii sunt condamnati prima data! FANTASTIC!!!
      • +2 (2 voturi)    
        cativa jandarmi trebuie bagati la puscarie (Vineri, 5 februarie 2021, 14:24)

        Crysss [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        "cum ai vrea sa fie dispersata o multime care agreseaza jandarmi si le fura armele?"

        Cu siguranta nu lovind cetateni care stau cu mainile in aer cu bastonul peste fata. Chiar si in regulamentul lor scrie ca nu au voie sa loveasca peste fata, nici macar pe cei agresivi.
        Jandarmii respectivi merita condamnati la inchisoare cu executare.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Vineri, 5 februarie 2021, 18:51)

          prio [utilizator] i-a raspuns lui Crysss

          nu citiva... majoritatea celor care au impartit bastoane fara ca ei sa fie in pericol
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 5 februarie 2021, 18:49)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        asta ai vazut acolo sau la TV ??
        Esti rau intentionat .
    • +13 (19 voturi)    
      Spune-i ca, (Joi, 4 februarie 2021, 13:22)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      nici macar unul si ca nici nu o sa fie vreodata.
    • +22 (22 voturi)    
      Justitia nu se dezminte: (Joi, 4 februarie 2021, 13:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      in decurs de numai un an si o luna s-au si dat sentintele definitive (lasate cu condamnari cu executare). OK, agresiunile se pedepsesc, nu avem ce sa zicem. Dar intreb eu retoric: in dosarul Colectiv, lasat cu 54 morti, cand se vor pronunta sentintele definitive?? (ca vad ca, desi fapta e de de ani buni de zile, un condamnat este chiar primar la sectorul 5). In dosarul tanarului batut cu bestialitate de taximetristi la Galati, cand se vor da sentintele? Cazul de la Galati seamana f mult cu cel al jandarmeritei agresate in 10 august: adica, mai multi cetateni, uniti dupa criterii de ei stiute, pun la pamant un alt cetatean si il bat mar. Ambele evenimente au fost filmate cu camerele, agresorii se stiu si au fost identificati, numai ca agresorii jandarmeritei au luat ani grei de inchisoare iar la taximetristi nici macar nu a inceput procesul.
      Pai unde e unitsatea de abordare a justitiei?
      • +9 (9 voturi)    
        bine ca... (Joi, 4 februarie 2021, 19:45)

        2304 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ...l-au achitat pe Mazare, aia era important nu? Halal justitie!
    • +19 (25 voturi)    
      mda justitie RO.. (Joi, 4 februarie 2021, 13:28)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      adica jandarmii au actionat in spiritul legii iar protestarii nu ? adica sutele de raniti din partea protestatarilor de fapt s-au autoflagelat..
      • -1 (1 vot)    
        prietene (Vineri, 5 februarie 2021, 11:50)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        de ce nu sunteti obiectivi????

        Acei jandarmi au actionat la ordin de la superiori nu de capul lor iar cetatenii au fost avertizati vermal prin portavoce de zeci de ori ca sa plece acasa deoarece se va intervenii in forta....

        Exista n clipuri pe youtube pt cine vrea sa le vada...

        Mint sau nu?
        • 0 (2 voturi)    
          Si? (Vineri, 5 februarie 2021, 15:51)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          Daca tie ti se aduce intr-un restaurant o farfurie cu mancare in care este un scuipat mare in mijloc (sa nu spun alt ceva), protestezi, nu?
          Dar daca imediat iti spune ospatarul sa pleci acasa, desi ai platit si nu ai mancat, pt ca se apuca de dat cu mopul in forta si nu promite ca nu iti arde si tie un mop intre ochi... Tu ce faci? Spui: Da, sarut mana, sa traiti! Si pleci?
          Poate asa aveti voi pretentia in Moskova sa se comporte oamenii, dar noi romanii vrem o tara democrata!
    • +23 (23 voturi)    
      Inca putin! (Joi, 4 februarie 2021, 13:31)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      Se asteapta condamnarile in dosarul revolutiei si al mineriadelor.
    • +18 (20 voturi)    
      corect .....in mod voit au lasat-o pe aia singura (Joi, 4 februarie 2021, 14:00)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      corect .....in mod voit au lasat-o pe aia singura …. aveau nevoie de un argument pentru represiune ….. noroc ca oamenii au salvat-o ….. dar cozile de topor de la jandarmerie trebuie date afara si bagate in puscarie ….. cocos, paraschiv, fularu alb, etc …..
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 5 februarie 2021, 18:55)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        acolo a fost o actiune de provocare organizata de insasi jandarmerie cu colegi imbracati civil , a fost scinteia necesara pt a avea acoperire ordinele care au urmat
    • -19 (23 voturi)    
      Asta justifica violenta asupra acelei fete ? (Joi, 4 februarie 2021, 14:02)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      Sau ce vrei sa spui?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 5 februarie 2021, 18:59)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        eu am fost chiar acolo si demonstrantii pasnici se eschivau si se fereau din calea asazisei incaierari acolo in acel grup majoritatea erau colegi cu fata .
        Sa confirmat faptul ca nu a prezentat leziuni care sa ii afecteze in vreun fel viata si sanatatea .
        dealtfel a plecat bine merci de la spital pe picioare.
    • 0 (2 voturi)    
      iti raspun eu! (Vineri, 5 februarie 2021, 11:32)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      Pentru ce sa fie condamnati jandarmii?

      Pentru ca au urmat un ordin dat de cine a fost la putere si ales democratic in acel moment?

      Daca atunci conducea Dragnea ei urmau ordinele guvernului Dragnea, cand a fost Boc urmau ordinele guvernului Boc, Cand a fost Ciolos urmau ordinele guvernului Ciolos, Cand a fost Tariceanu urmau ordinele guvernului Tariceanu iar acuma urmeaza ordinele guvernului Citu! E simplu boss! Jandarmii au sefi a caror ordine trebuie sa la urmeze nu fac ei de capu lor ce fac sau mai bine zis ce au facut de 10 august!!
  • +19 (23 voturi)    
    Justitie.. (Joi, 4 februarie 2021, 13:04)

    JohnyM [utilizator]

    made in Romania
    • -3 (5 voturi)    
      nu e made in Romania (Joi, 4 februarie 2021, 23:35)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui JohnyM

      este made in Russia, acolo sunt inculpați la fel doar cei ce agresează poliția, este made in USA, made in France, made in Germany...
      ai auzit sa fie acuzați multi jandarmi, carabinieri, paramilitari din UE dupa ce au ciomegit protestatarii? Ori doar rușii si romanii bat protestatari cu bestialitate iar cei din vest dau cu dragoste si cu iubire?
  • +27 (27 voturi)    
    Hehe (Joi, 4 februarie 2021, 13:04)

    sentenced [utilizator]

    Pe astia imediat i-au condamnat, din jandarmerie a fost cineva condamnat?
    Mai uitati-va odata pe filmarile din 10 August, cand jandarmeria a fost practic un clan interlop care a terorizat oamenii pe strazile din Bucuresti (imi vine in mintea scena aia cand au oprit taxiul ala cu israelieni si i-au capacit, plus multe altele).
    Voi avea mereu un dispret profund fata de aceasta institutie, a carui singur scop este acela de a proteja politicienii corupti de furia poporului.
    • -6 (10 voturi)    
      corect. (Joi, 4 februarie 2021, 15:19)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      up, up, up ! Comentariul tau trebuie sa faca +1000 din 1000 de voturi !
    • -2 (2 voturi)    
      sa nu crezi ca UE o sa apere romanul muritor (Joi, 4 februarie 2021, 23:39)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      doar daca jandarmii din piața ar fi fost ruși se sesiza Bruxellul! ce face jandarmul european este doar din dragoste :)
  • -20 (24 voturi)    
    lovesti jandarmi, furi arma, <3 ani puscarie? (Joi, 4 februarie 2021, 13:06)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    deci lovesti un jandarm, ii furi arma, tragi cu arma in padure si primesti mai putin de 3 ani de puscarie?
    cu liberare conditionata nu faci nici 2 ani
    nu e cam putin?
    • +2 (8 voturi)    
      tot justitia a zis ca: (Joi, 4 februarie 2021, 16:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      ,,in cazul agresiunilor colective, se dau pedepse mai mici ptr ca vina se imparte". Numai ca, pana acum a aplicat principiul doar la taximetristii din Galati care au batut un tanar de l-au bagat in spital.
      • +4 (4 voturi)    
        :))))))))) (Joi, 4 februarie 2021, 18:03)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        deci in cazul celor 7 violatori din Vaslui care au violat o fata trebuia sa le dea cate 1 an, ca vina se imparte :))))))))
        • 0 (0 voturi)    
          cei 7 violatori (Joi, 4 februarie 2021, 21:52)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

          chiar au primit pedepse mai mici...lucru care a scos lumea in strada in zona resepctiva. Nu ai vazut ca au fost judecati in stare de libertate??
          • 0 (0 voturi)    
            tu chiar nu pricepi nimic? (Vineri, 5 februarie 2021, 9:52)

            Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            arestul preventiv nu e pedeapsa
            faptul ca au fost judecati in libertate a ascos lumea in strada, dar justitia si-a facut treaba
  • +21 (25 voturi)    
    Jandarmii care au lovit oameni pasnici ce fac? (Joi, 4 februarie 2021, 13:06)

    Kivek [utilizator]

    am inteles, i-au condamnat pe 2 indivizi care au impins un jandarm

    dar din zecile de jandarmi care au gazat si au lovit sute de oameni PASNICI a fost vreunul condamnat la puscarie????

    statul esentialilor, asta e Romania
  • +16 (16 voturi)    
    Stefani catre colege:”Fraților, unde dracu' m-ați (Joi, 4 februarie 2021, 13:07)

    ty [utilizator]

    ”Fraților, unde dracu' m-ați dus!”
    Sunt curios daca Stefania i-a multumit OMULUI care a luato in brate si s-a intors el cu spatele spre cei care loveau mai tare. Apoi au venit si altii . . .
    • -1 (1 vot)    
      poate ca i-a multumit si vor trai fericiti pana la adanci batranete! (Joi, 4 februarie 2021, 23:43)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui ty

      sau poate ca nu.... si tot vor trai fericiti pana la adanci batranete :)
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 5 februarie 2021, 19:03)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui ty

      intr-adevar asta spune mult ... foarte mult, dar cine sa inteleaga ??
      Niste magistrati minjiti??
  • +19 (19 voturi)    
    "Justitia isi face treaba" (Joi, 4 februarie 2021, 13:09)

    TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator]

    Fa-te ca lucrezi, bugetar cu salarii de mii de euro lunar.
  • +16 (16 voturi)    
    Mda (Joi, 4 februarie 2021, 13:09)

    TheFaime [utilizator]

    Jandarmii, Dragnea, Veorica, Carmen Dan, maresalul in alb, astia pe cand raspund penal? Vad ca in cazul acestor ''huligani, v-ati miscat extrem de repede..Nu-i nimic, doar puneti gaz pe foc..vine si vremea cand o sa decontati si voi
    • +1 (1 vot)    
      cand o sa raspunda si Ilici (Joi, 4 februarie 2021, 23:44)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      .
  • +16 (16 voturi)    
    Imi vine in minte imaginea,virala, a unuia (Joi, 4 februarie 2021, 13:10)

    persuasiv [utilizator]

    rezemat de o masina alba,aproape cazut in genunchi,cu mainile ridicate asupra capului.Si ala.... ii cara la bastoane,nene...Aici nu e nici o graba,ma gandesc,nu???Intereseaza pe cineva,cine tinea manerul bastonului????
    • +8 (8 voturi)    
      iti va raspunde Bocu' lu'Ioha (Joi, 4 februarie 2021, 14:52)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      ..ah, stai, nu poate, "nepregatitii" aveau numerele de identificare acoperite in mod total nepremeditat
  • +16 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 4 februarie 2021, 13:43)

    [anonim]

  • +8 (16 voturi)    
    ne interesa mai mult (Joi, 4 februarie 2021, 13:44)

    martel55 [utilizator]

    cati dintre agresorii in uniforma au fost condamnati...sau au nevoie de ei iar anul asta ca se anunta plin de proteste?
    • 0 (6 voturi)    
      vezi ca si prognozele meteo (Joi, 4 februarie 2021, 14:54)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      se mai schimba...reciteste anunturile
  • +11 (11 voturi)    
    Pe băieţii (Joi, 4 februarie 2021, 13:51)

    fokerul [utilizator]

    ăştia îi chemă de fapt Păun şi sunt toţi acari.
  • +20 (22 voturi)    
    nu s-a mentionat (Joi, 4 februarie 2021, 13:59)

    mos ion roata [utilizator]

    Ce pedeapsa au primit cei care au fost gazati sau batuti.
    Deasemenea cati jandarmi au fost inaintati in grad,cati au iesit la pensie la 43-45 de ani,cati au primit o indemnizatie speciala pentru merite deosebite mai ales la 10 august.
  • +20 (22 voturi)    
    aha (Joi, 4 februarie 2021, 13:59)

    liviu_ [utilizator]

    dar jandarmii care au scos niste israerieni din taxi si i-au batut nimic?! (zic de aia ca sa nu viana slugile de servici cu "poate a facut si el ceva")?!

    deci platesc cativa trepadusi si masii infractori scapa!
    multumim (in)justitiei romane!

    bine ca aveti pensii speciale jegurilor!
  • +12 (12 voturi)    
    Sindile, Cocos dorm bine (Joi, 4 februarie 2021, 14:36)

    Zummm [utilizator]

    Au pensie buna si rad la noi
  • +4 (6 voturi)    
    De un an si jumatate care se face in curand (Joi, 4 februarie 2021, 18:00)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Perdoiu a dormit la locul de munca ca un vajinic uslist, dar asta nou, de la USR, ce asteapta ?
    Daca scapa vreun jandarm nepedepsit, nu mai este nici o indoiala ca justitia super platita tocmai ca sa nu fie corupta, e putrezita irecuperabil.
  • 0 (6 voturi)    
    Multi vinovati au ramas nepedepsiti (Joi, 4 februarie 2021, 20:37)

    VOX. [utilizator]

    Dar nimeni si nimic nu-ti da dreptul sa lovesti cu pumnii si picioarele o tanara de 23 de ani, care, sa fim cinstiti, nu reprezenta nicio amenintare.
    • +2 (4 voturi)    
      corect, (Joi, 4 februarie 2021, 21:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Nimeni nu a contestat decizia justitiei: agresorii trebuiau pedepsiti? Dar ce facem cu celelalte cazuri de agresiuni in grup, unde procesele se treneaza de ani de zile si agresorii sunt judecati in stare de libertate?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 5 februarie 2021, 19:05)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      din cauza aia avea pistol