Imagini cu un bătrân căzut pe holul unui spital şi cerând ajutor în timp ce spune că așteaptă de trei ore și a avut un accident vascular, postate pe Facebook -VIDEO

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2021, 8:08 Actualitate | Esenţial


Screenshot
Foto: Hotnews
Imagini cu un bătrân care stă în genunchi pe holurile unui spital, neputând să se ridice, au fost filmate şi postate pe Facebook, cea care le-a realizat susţinând că totul s-a întâmplat la spitalul orăşenesc din Corabia. În imaginile postate se vede cum cadre medicale care asistă la ce i se întâmplă bătrânului îi cer acestuia să se ridice singur pe scaun şi îl ghidează, fără a-l ajuta, deşi, în mod evident, vârstnicul, care spune că a suferit un accident vascular, abia se poate mişca.

Un bătrân încălţat cu şlapi, care are asupra sa un coş cu nuiele şi sacoşă, dar şi un baston, a fost filmat stând în genunchi, iar filmarea a fost postată pe Facebook, cea care a realizat înregistrarea afirmând că totul s-a întâmplat în Spitalul Orăşenesc din Corabia, scrie news.ro.




Întrebat de către cea care filmează de cât timp aşteaptă pe holul unităţii sanitare, bătrânul răspunde că aşteaptă de trei ore şi că a căzut. El mai spune că a suferit un accident vascular. Un cadru medical care apare îi cere bătrânului să se aşeze pe scaun, fără a-l ajuta, iar acesta răspunde: ”Nu pot să mă urc, am încercat şi nu mai pot”.

”Nu mai plânge, tataie, că plângi degeaba! Hai să te ajut să te urci în căruţ!”, îi spune femeia care filmează bătrânul.

Într-o altă filmare, se vede cum un angajat al spitalului ţine un scaun şi, fără a pune mâna pe bătrân, îl îndrumă cum să facă să se poată aşeza pe scaun.

„Văzând că nu îl pot ridica singură, am mers sa anunţ un medic. Am anunţat o Dna Dr respectabilă, cu parul puţin mov. Nu ii voi dezvălui identitatea, nu aş vrea ca domnul Ivanus sa fie lezat in vreun fel Răspunsul doamnei: -«Să vină infirmierele» s-a întors şi fără urmă de umanitate a plecat. De ce Dna Doctor ?!Aşa ne învaţă jurământul lui Hipocrate???? Prima doamnă mai calmă ce-i drept, asistentă, încerca sa ajute, se uita la mine, eu la dânsa. A plecat după infirmiere şi dumneaei. Vin infirmierele!!! Şi de aici mă voi aprinde puţin. Foc nu iau, nu pentru că mă tem de cineva. Pur şi simplu pentru că adevăraţii oameni nu îşi pătează caracterul. Două agramate, incompetente lipsite de profesionalism. «Doamnele» infirmiere nu au mişcat un deget, pt a ridica un suflet de jos. Nu am filmat mai mult pentru că nu credeam ce văd”, a scris femeia care l-a filmat pe bătrân, în comentariul care însoţeşte imaginile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13983 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    asa e cand nu dai spaga... (Luni, 11 ianuarie 2021, 8:18)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... dar si matale si cei ca tine sunt vinovati. l-ai pupat pe nea nicu iar apoi pe iliescu. astea-s conditiile si nivelul.
    • +7 (11 voturi)    
      Și acum baronul Stănescu. (Luni, 11 ianuarie 2021, 10:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      La Corabia,jupânul Stănescu taie și spânzură.Este zona lui și nu cred că cineva poate schimba ceva fără voie de la el.
  • +3 (33 voturi)    
    pai (Luni, 11 ianuarie 2021, 8:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca n-are Covid, practic nu exista
    • +11 (13 voturi)    
      Hai, lasa... (Luni, 11 ianuarie 2021, 9:53)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "Eroii din linia intai" se comportau la fel si inainte de Covid. Vedeai astfel de imagini si cu un an in urma, si cu doi, si cu sapte...
      Dar, e ok, noi luptam in continuare "sa nu se privatizeze" sanatatea...
      • +2 (2 voturi)    
        inainte si dupa (Luni, 11 ianuarie 2021, 23:49)

        legolas13 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Inainte acesti bolnavi nu existau pentru ca asa (nu) aveau chef de ei medicii si restul aparatului medical.
        Acum nu mai exista nici oficial daca nu au Covid.
  • 0 (20 voturi)    
    Tristă treabă cu siemul medical... (Luni, 11 ianuarie 2021, 8:31)

    BEDE [utilizator]

    Tare trist că nu a pus mâna imediat să-l ajute. Se cuvenea ca, imediat ce l-a văzut, să caute să-l ridice. Sau, cumva, de fapt, au depus jurământul lui ipocrit?
    Pe de altă parte, chhestia cu 3 ore cred că este falsă. Nu se putea să fi fost căzut acolo de trei ore și nimeni chiar să nu fi văzut. Doar că, având probelemle respective, bătrânul a pierdut noțiunea timului și i se părea că au fost trei ore. Știu din astea. Nu vreau cu nici un chip să scuz acel cadru medical care nu l-a ridicat imadiat, dar cunosc că, în general, după anumită vârstă, mai ales lcei care au avut AVC și sunt afectați neurologic, gândesc tot felul de trăznăi și spun tot felul de trăznăi. Acest bătrân era totuși coerent deși pare-se că pierduse noțiunea timpului.
  • +23 (33 voturi)    
    Mda (Luni, 11 ianuarie 2021, 8:37)

    TheFaime [utilizator]

    Zic sa le marim salariile, plus ceva sporuri , gen spor de empatie?! Si da, va rog sa le platim in avans banii pentru campania de vaccniare acestor ''eroi''. Nu toti medicii sunt la fel, stiu. Insa pe bune, in 2021 sa dai lipsa de ''atata empatie''? Chiar suntem OAMENI? Sincer, voi ajunge sa felicit cetatenii de etnie rorma cand merg si dau buzna cu zecile peste medici si ii iau la 11m ca nu-si fac treaba. Poate asa ar trebui sa faca totata lumea? In tara asta vad ca doar cu amenintari se poaet face treaba. Indiferent, de varsta omului, si un tanar sa fie, un asemenea comportament este de neacceptat. Dar ce-i normal in tara asta?!....
  • +20 (26 voturi)    
    Asta e (Luni, 11 ianuarie 2021, 8:50)

    ac [utilizator]

    Cadre medicale fara nici o urma de umanitate. Am vazut si eu scene similare. Iti vine sa pirjolesti spitalul cu un aruncator de flacari cind vezi asemenea lipsa de orice sentiment uman.
    • +5 (11 voturi)    
      emaptie zero (Luni, 11 ianuarie 2021, 10:09)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui ac

      probabil ca la veterinar animalele au un tratament mai bun.
      dar daca te implici emotional ajungi foarte repede o cirpa de sters pe jos. de aceea probabil apare un blocaj psihic dupa ce vezi oameni suferind si murind sub ochii tai si nu iti mai pasa, ii tratezi ca pe niste vite la abator
      • +5 (5 voturi)    
        Nu, n-au (Luni, 11 ianuarie 2021, 16:46)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui spy

        O groaza de macelari si pe acolo. Stiu un singur lucru si te mint in fata.
  • +6 (24 voturi)    
    Romania Profunda... (Luni, 11 ianuarie 2021, 8:54)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    =Gradina Maicii Domnului (Lazarescu)....
    Asta e adevarata Romania....votanta de PSD, PRM, PNL, AUR, indolenta, indiferenta, ahtiata dupa bani, analfabeta, corupta, care face cruci lungi si uraste homosexualii, merge la biserica si se paruieste si dracuieste cu vecina, uraste vecinii si rudele mai avute, invidiaza "smecherii" care s-au "realizat" (politicieni, interlopti, functionari etc), ar vrea la fel...
    O Romanie habotnica, ortodoxopata, in care daca ai cazut undeva, 99 % acolo mori, nu se gaseste decat arareori vreun "crestin" sa te ajute, (desi 89 % se declara crestini ortodocsi), te lasa acolo cazut si trec pe langa tine indiferente, abrutizati, cu fete patibulare, zombies, care isi iau din Biblie doar ce le convine pe moment (atunci cand o stiu...), care nu iubeste si nu respecta:semenii, apropiatii, creatia Domnului (animalele, natura)...
  • +12 (18 voturi)    
    Trist dar adevărat. (Luni, 11 ianuarie 2021, 8:58)

    NikosGalis [utilizator]

    Din păcate ne-am dezumanizat. Sunt de acord ca fiecare sa își facă treaba la locul de munca, dar in cazul de fata comentariile sunt de prisos.
    Poate Tov Arafat revizuiește procedurile de la urgente. Se pare ca bătrânelul era singura persoana și cadrele medicale au urmat procedurile....
    Hai sa avem un an mai bun! Sa auzim numai de bine!
  • +13 (21 voturi)    
    Asta e un caz fericit, batranul a ajuns la spital (Luni, 11 ianuarie 2021, 9:05)

    Parzivall [utilizator]

    Sunt multi care nu mai ajung sau nici nu vor sa ajunga, de frica. Dar, totul in numele Covidului, we are all in this together.
  • +19 (25 voturi)    
    Eroii din linia intai. (Luni, 11 ianuarie 2021, 9:08)

    Luk [utilizator]

    Da.
    • +7 (11 voturi)    
      ceva in plus la salarii? (Luni, 11 ianuarie 2021, 10:32)

      luleasca [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      exact, "eroii din linia intai" .... ceva in plus la salarii ca sa fie mai umani? mai empatici? mai oameni in primul rand? .... asta e sistemul nostru de sanatate...si sa nu imi zica nimeni ca astea sunt exceptii...nu, asta e regula indiferent de spital...exceptia este atunci cand un doctor chiar e om din toate punctele de vedere...soacra mea a fost de 3 ori cu ambulanta la spital intre craciun si revelion, de 3 ori, si de fiecare data a fost intampinata cu traditionalul "ce cauti aici? noi ne ocupam doar de covidati. stai acasa..." si facuta pachet si trimisa acasa...tot de 3 ori...si acum zace in pat fara sa stim ce are ptr ca "traim in Romania"...
  • +9 (11 voturi)    
    Coruptia ucide! (Luni, 11 ianuarie 2021, 9:52)

    mihnea1976 [utilizator]

    Toate infirmierele acestea au fost angajate pe pile in Oltenia,provincia cea mai corupta a Romaniei.Produsele acestei parti a tarii sunt :Dragnea,Ponta,Ceausescu,Cumpanasu,Iliescu,Paunescu...Coruptia ucide fratilor!Ps:Eu sunt oltean dar nu pot sa nu fac o analiza corecta.
    • +7 (9 voturi)    
      fane (Luni, 11 ianuarie 2021, 15:20)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui mihnea1976

      lasa ca nici in Buzau si Focsani nu e paradis ….. aici PSD-ul conduce din 1989 …… oamenii ii voteaza in continuare pesedacii ii FURA dar oamenii tot pe hoti ii voteaza !!!????
  • +8 (10 voturi)    
    Avem, in schimb, o politie a animalelor, (Luni, 11 ianuarie 2021, 14:01)

    Dilematic [utilizator]

    infiintata curand.
    Pe cand si o politie a ocrotirii oamenilor in varsta si cu dizabilitati ?
    Abandonarea unui caine se sanctioneaza !
    Abandonarea unui batran suferind ?????
    • +6 (6 voturi)    
      Pai (Luni, 11 ianuarie 2021, 18:36)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Abandonarea unui batran suferind INTR-UN SPITAL, nu-i ca si cum omul era pe o banca in parc.

      Era intr-un spital!!!
  • -1 (3 voturi)    
    S-a dat ordin (Luni, 11 ianuarie 2021, 22:36)

    ALFY [utilizator]

    Sä lase sa CREPE cat se poate, asta e si ideea cu Plandemia si Waxx-ul!