Turcan despre majorarea salariilor și a pensiilor: Nu vă pot spune acum o soluție. Orice creștere trebuie să fie sustenabilă

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 23 decembrie 2020, 13:49 Actualitate | Esenţial


Raluca Turcan
Foto: Agerpres
Raluca Turcan, avizată favorabil pentru Ministerul Muncii, a declarat miercuri că nu poate da acum o soluție privind majorarea salariilor și a pensiilor, urmând să fie continuate discuțiile cu Ministerul Finanțelor în contextul elaborării bugetului de stat și a bugetului asigurărilor sociale pe anul viitor.

”Într-un an de criză sanitară și economică, am crescut salariul minim în mod predictibil. (...) Orice creștere trebuie să fie sustenabilă. Dacă ajungem să facem majorări artificiale, vom ajunge să facem rău tuturor oamenilor. Nu are nimeni interesul să dea cu o mână și ia cu două”, a spus ea.

”Noi am dorit (...) ca atunci când venim cu bugetul să dăm toate explicațiile și pentru creșteri și pentru prorogări. Nu vă pot spune acum care va fi soluția”, a mai declarat Turcan.

Ea a precizat că susține majorarea alocațiilor pentru copii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2271 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    cum dreaq ? nu aveți „soluții”!?? (Miercuri, 23 decembrie 2020, 14:05)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    aveți o LEGE,aveți program de guvernare!
  • +2 (4 voturi)    
    daca (Miercuri, 23 decembrie 2020, 14:13)

    vax-albina [utilizator]

    Raluca Turcan ar fi fost o persoană de caracter ar fi refuzat să ia locul Violetei Alexandru.
    PS cariera doamnei o puteți citi pe https://nutotei.ro/politruc/raluca-turcan
    • +3 (3 voturi)    
      CORECT (Miercuri, 23 decembrie 2020, 16:51)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      AI DREPTATE, Violeta Alexandru era mult mai ok...
    • +2 (2 voturi)    
      De unde (Miercuri, 23 decembrie 2020, 18:10)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      Caracter ?
  • 0 (4 voturi)    
    cu armamentul ce facem? (Miercuri, 23 decembrie 2020, 14:14)

    srpc [utilizator]

    platim in continuare sprijinul politic american pentru "dreapta" cu miliarde de dolari publici?
  • 0 (2 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 23 decembrie 2020, 14:31)

    ISoli [utilizator]

    Adica ori habar nu au ce vor sa faca sau stiu ca totul este o minciuna gogonata. Cunoastem si de aceea meritati sa va spunem "multumim din inima partidului!" si "Traiasca guvernul ca poporul!!
  • +3 (3 voturi)    
    Este (Miercuri, 23 decembrie 2020, 15:16)

    unins [utilizator]

    cea mai mare greseala facuta prin inlocuirea V. Alexandru!
  • +9 (9 voturi)    
    Avem noi solutii (Miercuri, 23 decembrie 2020, 15:27)

    Cozmin II [utilizator]

    Daca nu stie de unde sa faca rost de bani, o ajutam noi :
    - sa desfiinteze sau sa impoziteze pensiile speciale si nesimtite
    - sa reduca salariile nesimtite si nemeritate ale parlamentarilor, primarilor, consilierilor, celor de la ASF, ANCOM, ANRE etc
    - sa desfiinteze indemnizatiile falsilor revolutionari
    - sa desfiinteze indemnizatiile falsilor academicieni, de la falsele academii (de fapt, niste obscure ONG-uri sau SRL-uri)
    - sa desfiinteze subventinarea de la buget a partidelor
    - sa desfiinteze finantarea asa-zisei case regale
    - sa desfiinteze Institutul Tapului Levantin
    - sa reduca masiv sumele din PNDL, din care primarii risipesc banii pe lucruri inutile, din care iau comisioane
    - sa confiste averile marilor corupti si marilor infractori, cafre au devalizat tara