​​VIDEO Petrecere cu sute de persoane pe Cluj Arena, fără măști sau distanţare fizică. S-a întocmit dosar penal

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 4 octombrie 2020, 17:04 Actualitate | Esenţial


Petrecere pe Cluj Arena
Foto: Captura video Facebook
Procurorii au întocmit un dosar penal după organizarea unei petreceri pe Cluj Arena din Cluj-Napoca la care au participat peste 320 de persoane, care nu au purtat mască şi care nu au păstrat distanţarea fizică recomandată, informează News.ro.

Parchetul de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca a transmis duminică, printr-un comunicat de presă, că procurorii s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârşirea infracţiunii de zădărnicirea combaterii bolilor.

„În noaptea de 03/04 octombrie, o societate comercială a organizat o petrecere privată în incinta Cluj Arena din municipiul Cluj-Napoca, la care au participat aproximativ 320 de persoane, care nu au purtat mască de protecţie şi nu au păstrat distanţarea fizică recomandată”, precizează comunicatul.

Sursa citată a menţionat că urmărirea penală este efectuată in rem.

Evenimentul a fost organizat de The Date, care, potrivit paginii de Facebook, „este un brand de petreceri premium, menite să creeze «nopţi experienţă», în locaţii diferite de fiecare dată”.

La petrecere a fost invitat să mixeze DJ-ul Vali Bărbulescu, iar evenimentul a continuat şi după venirea poliţiştilor, potrivit Cluj24.ro, citat de News.ro.

De asemenea, oganizatorul evenimentului a fost amendat de poliţie cu 1.000 de lei, conform Legii 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, mai transmite sursa citată.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9005 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 4 octombrie 2020, 17:10)

    [anonim]

    • +3 (7 voturi)    
      Atâta timp cât nu se schimba partenerii (Duminică, 4 octombrie 2020, 19:01)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu văd totuși o mare problemă, mai ales ca mulți se vad și in afara sălii de dans
      • +3 (3 voturi)    
        Si episcopul? (Luni, 5 octombrie 2020, 0:32)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Si episcopul de Cluj nu a venit si el cu lingurita? Vin suspectez ca era acolo... Ardelenii sunt prea ca la tara... nu cred ei in covid... sau il rezolva cu palinca si usturoi si impartasanie!
  • +7 (11 voturi)    
    300? nimica toata! (Duminică, 4 octombrie 2020, 17:33)

    Jolly Roger [utilizator]

    Sa vezi in week-end la Mocanita, in Suceava, cate 500 pe tura. Cateva mii pe zi. Culmea, pana si aia de la dsp suceava se duc sa dea cate o tura fara masca, dezinfectant, distantare...

    Si toata lumea e fericita si se intoarce apoi fiecare la coltul lui din tara!
  • -7 (11 voturi)    
    dosar d-ampluea (Duminică, 4 octombrie 2020, 17:50)

    di livio [utilizator]

    cînd aud de zădărnicirili, m-apucă rîsu...m-aduc aminte de nea Nelu de Gerota, trăbă demonstrat științific că vrunu fără botniță a infectat pe cineva, taman procurorii ziseră, nu io, jo napot...sau la nea Nelu îs valabile alte legi, din Belarus, că aclo nu-i botnițare nici covrig
  • +13 (17 voturi)    
    Daca asta este "petrece premium" (Duminică, 4 octombrie 2020, 18:05)

    expert2 [utilizator]

    ... ma intreb: "cum arata petrecerile pentru prostime?"
    • +4 (8 voturi)    
      Era pentru prostime (Duminică, 4 octombrie 2020, 19:50)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      S-au adunat fraierii acolo tocmai pentru ca au zis smenarii ca e “prehehemium”. Cu maneloida aia trista. In ceva garaj de la Arena. Jale maxima. Iar politia i-a amendat pe smenari cu 1000 de lei. De la pustii aia din Constanta, care au sarit gardul scolii direct in duba politiei, au adunat mai mult aparatorii legii si ordinii. Aici, nici vorba de dube. O mie de lei, ne scuzati ca v-am deranjat, the show must go on and it did. Toata lumea a fost multumita. Premium treatment.
  • -3 (7 voturi)    
    dece (Duminică, 4 octombrie 2020, 18:46)

    andr1stE [utilizator]

    vedeti daca faceti live desteptilor? si eu aseara am ascultat live "toate diamantele" da n-a venit nicio politie
  • +1 (9 voturi)    
    iar vă zic de vă'necați și-mi iau minusuri (Duminică, 4 octombrie 2020, 21:06)

    hdd [utilizator]

    virusul e aici și nu pleacă nicăieri.
    Mă întreba ieri un prieten când se termină cu pandemia asta și vine și el pe la mine.
    I-am răspuns că nu pe timpul vieții noastre și s-a blocat.
    El a fost din seria "stați în casă 3 luni că trece virusul".

    Noi nu vom mai cunoaște altă realitate.
    Revenirea nu există.
    Și, deși s-a diminuat semnificativ posibilitatea iar lumea e nițeluș mai pregătită, tot va mai exista cel puțin încă o pandemie pe timpul vieții noastre. Adică un _alt_ virus, în plus față de acesta.


    Ceea ce înseamnă că trebuie să ne obișnuim să trăim în noua realitate.
    Aceste petreceri vor continua. Asta e. Nu poți să convingi oameni de 30-40 ani de pe azi pe mâine să se schimbe.

    Trebuie să înțelegem că oamenii au nevoie de asta și abia generația viitoare va avea o abordare diferită.

    Distopia în care trăim ne pedepsește destul. Să nu adăugăm încă o tensiune peste ceva care e deja întins la maxim. Când întinzi prea mult coarda, se rupe.
    Și urmează o reorganizare socială pt ăștia de aplică amenzi de nu se văd.
    Sperăm doar cu ștampila de vot. Dar e posibil și cu toporul și kalașnikovul și n-aș vrea să văd asta.