Orban: Începerea școlii e o necesitate. Orice părinte care își iubește copilul știe că are nevoie de procesul de educație

de DG     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2020, 13:26 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Decizia privind redeschiderea școlilor, după patru luni de predare online, era clară și reprezintă o necesitate, a declarat duminică premierul Ludovic Orban, adăugând că îi roagă pe părinți ca, în ciuda temerilor, să aibă încredere.

”Am fost în permanentă comunicare cu inspectoratele școlare și cu reprezentanții autorităților locale astfel încât să luăm toate măsurile necesare care să apere sănătatea copiilor și părinții trebuie să aibă încredere”, a declarat Orban.

”Începerea anului școlar este o necesitate... și așa 4 luni de zile cursurile au fost online, este necesară începerea școlilor și orice părinte care își iubește copilul știe că fiecare are nevoie de procesul educațional, că acesta este fundamental pentru dezvoltarea fiecărui copil. Decizia de redeschidere a școlilor era clară, din punctul meu de vedere. Sigur că există temeri, că există aspecte care nu au fost puse la punct în detaliu. Am lăsat la latitudinea consiliilor de administrație unele decizii (...). Îi rog pe părinți să aibă încredere și să le spună copiilor să respecte regulile pentru că este în beneficiul lor”, a mai spus el.

Ministrul Educației Monica Anisie a anunțat duminică faptul că au fost depistate cazuri de coronavirus în două unități de învățământ din Capitală, Școala Centrală și Grădinița Zâna Florilor, astfel încât acestea vor trece în scenariul roșu. Anisie a mai spus că ne aflăm într-o dinamică permanentă și oricând pot interveni modificări, însă decizia privind modul în care vor funcționa școlile, respectiv scenariile în care se vor afla, ține de autoritățile locale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1747 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Ptr unii bautura e o nevesitate (Duminică, 13 septembrie 2020, 13:36)

    Coco Whistle [utilizator]

    Hai sa nu gindim cu dosul. Nu aud mesaj care sa arate ingrijorarea dar si fermitatea in prevenirea di diminiuarea riscului acestor servitori publici.
  • +5 (7 voturi)    
    Asta nu e scoala (Duminică, 13 septembrie 2020, 13:42)

    Maspp [utilizator]

    60% din copii nu au cum sa vina la scoala zilnic.
  • +3 (11 voturi)    
    Indoctrinarea e o necesitate si in Pandemie (Duminică, 13 septembrie 2020, 13:57)

    patrunjel [utilizator]

    Spalarea pe creier in mod organizat a copiilor sub pretextul de a primi informatii e o necesitate in Romania.
    Invatarea de mici a obedientei desavarsite in fata autoritatii este de asemenea o necesitate.

    Altfel ne trezim mai tarziu cand sunt mari ca incep sa gandeasca singuri, sa judece singuri si sa puna intrebari despre cum sunt condusi de noi. Si sa voteze Doamne fereste in cunostiinta de cauza .

    Doamne fereste.
  • +12 (14 voturi)    
    "Orice părinte care își iubește copilul" POFTIM??? (Duminică, 13 septembrie 2020, 14:03)

    Radoh [utilizator]

    cum adica 'Orice părinte care își iubește copilul' ???

    nu inteleg cu cine se cearta baiatul asta. cu parintii care nu isi iubesc copiii? sau poate cu cei care nu ii iubesc destul?

    Ba, mandolina, tu vezi ca sunt 800 de scoli cu toaleta in curte, lasa filozofia cu iubirea
  • +8 (10 voturi)    
    Colegul său de partid, Crin Antonescu... (Duminică, 13 septembrie 2020, 14:05)

    Nyk1 [utilizator]

    ...a dovedit contrariul. Chiar și dacă repeți anul, poți în cele din urmă să recuperezi și chiar să excelezi, ajungând șef de partid.
  • +5 (9 voturi)    
    manipulare (Duminică, 13 septembrie 2020, 14:06)

    martel55 [utilizator]

    nu constesta nimeni nevoia de educatie, asta nu insemana ca intre sanatate si educatie trebuie sa ne roteze guvernul sa renuntam la sanatate doar pentru ca sunt ei incapabili si 6 luni de zile nu au fost in stare sa faca nimic pentru a deschid enaul scolar in minime conditii de siguranta. ce au facut 6 luni pentur a rezolva problema claselor aglomeratepentru a incepe acum cu clase de 15-16 elevi sa putem asigura o distanta minima de siguranta intre elevi?ce a facut guvernul 6 luni pentru a rezolva problema scolilor cu 2-3 schimburi unde nu exista timp fizic pentru dezinfectie?ce a facut guvernul 6 luni pentru a asigura echipamente tehnice si supor tinformational pentur cursuri online?ce a facut guvernul 6 luni pentru mai reduce din continutul inutil al multor materii si a scadea numarul de ore ? nu e nimeni absutrd ca pretinda ca toate sa se fi rezolvat in 6 luni, problema e ca nu a existat si nu exista nici un plan coerent si nu s-a facut si nu se face nimic concret, totul e o mar eimprovizatie, se me3rge pe ideea sa speram ca va fi bine (fara nici un argument logic insa) si ni se cere sa participam la acest experiment din care vicitmele vor fi evident copiii, profesorii si familiile acestora, dar pentur aceste victime nu va raspund enici Orban, nici anisie nici sleahta d eprimarii incompetenti, ci, ca de obicei in Romania, mortii vor fi de vina....abia astept sa ii vad pe naivii care isi vor trimte copiii in aecst experiment si care vor fi consecintele
  • +4 (6 voturi)    
    Sa fie PACE in lume! (Duminică, 13 septembrie 2020, 14:34)

    Uhm [utilizator]

    Asta spune BLONDA care a ajuns sef de guvern! Despre ce vorbim aici? Sa fie bine ca sa nu fie rau! Este razboi aici si acum, un razboi cu un organism microscopic care nu intelege filozofia generalista a d-;ui Orban, si incercam sa castigam TIMP pana stiinta de va mai aduce ceva cu care sa il putem infrunta cat de cat.
    Iar ei, liderii, sunt inexplicabil de disperati de faptul ca copii NOSTRI nu vor iesi atat de cititi si de educati precum sunt domniile lor....
  • 0 (6 voturi)    
    de ce nu aplicat legea maririi salariilor? (Duminică, 13 septembrie 2020, 14:41)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    daca e așa preocupat de profesori?
  • +10 (10 voturi)    
    Sigur ca (Duminică, 13 septembrie 2020, 14:53)

    moka [utilizator]

    Avem nevoie de educatie.
    Insa mascarada care se petrece de 30 de ani incoace nu se numeste educatie.
  • +3 (9 voturi)    
    faceti scoala online (Duminică, 13 septembrie 2020, 15:04)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    pana apare un vaccin!

    ati avut juma de an ca sa rezolvati infrastructura ( comunicatzii etc)
    sa achizitionati niste computere, nu tablete, exista si se foloseste Linux care e gratuit peste tot in lume si nu consuma atatea resurse

    dar pentru ca sunteti retarzi, habar nu aveti de fapt ce sa faceti si o dati pe aia cu comunicarea, legaturile permanente, sunteti alerti si proactivi, ce sa mai , mai lipseste ceasca din ecuatie si partidu' cu al sau limbaj de lemn. adica partidul nu lipseste, el e prezent, si se vede.
  • 0 (4 voturi)    
    Daca era evident ca incepe scoala (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:27)

    Mihai Panet [anonim]

    de ce nu au tinut jos numarul de cazuri? De ce n-au fost atenti la legile cu care lucreaza, de ce nu au insistat ca oamenii sa poarte masca si sa evite aglomeratia? A fost o relaxare si un laissez faire inca din ultimele saptamini ale carantinei, care si aia e discutabila, dar de ce n-au insistat pe masurile simple? Acolo era cheia, daca incepea scoala sa zicem la 500 cazuri pe zi, tot erau multi speriati, dar ar fi fost mult mai bine.
  • 0 (4 voturi)    
    COVID va exista mulți ani de acum încolo. (Duminică, 13 septembrie 2020, 19:07)

    asavreau [utilizator]

    Probabil că va fi un vaccin,dar nu toți vor fi vaccinați.Trebuie să ne obișnuim să trăim cu COVID și copii trebuie și ei învățați/obișnuiți.Ținuți acasă,făcută școala numai online nu va fio o modalitate să învețe cum să se ferească de COVID.Vrem ,nu vrem și adulții și-au schimbat comportamentul și asta se vede peste tot.Exceptând câteva cazuri de teribiliști,oamenii
    respectă distanțarea,și-au îmbunătățit igiena personală,au început să conviețuiască cu COVID.Mai sunt probleme în domeniul medical,pentru stabilirea unor măsuri sigure de evitare a infectării personalului medical și al celor care merg la consultații..Am fost zilele acestea la stomatolog și ,acolo,au rezolvat problema.
  • +1 (3 voturi)    
    Un personaj ... (Duminică, 13 septembrie 2020, 21:21)

    Tambrian [utilizator]

    Acest personaj vorbeste numai prostii. Risca sa imbolnaveasca mai rau decat viruslul Covid...
    E mai ceva ca savanta de renume international care avea in grija invatamantul. Ea punea in fata pe altii. El nu si nu ..Batman..Batman