Lista cu țările din care românii vor putea să revină fără a fi nevoiți să se izoleze

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 iunie 2020, 19:06 Actualitate | Esenţial


Aeroportul din Atena
Foto: Menelaos Myrillas / AFP / Profimedia
 documente
(13 Iun 2020) PDF, 211KB
Ministrul de interne Marcel Vela a anunțat sâmbătă seară care sunt țările din care românii vor putea să revină fără a fi nevoiți să se izoleze două săptămâni. Lista cuprinde 17 state europene.
  • Austria
  • Bulgaria
  • Cehia
  • Cipru
  • Croația
  • Elveția
  • Germania
  • Grecia
  • Islanda
  • Letonia
  • Liechtenstein
  • Lituania
  • Malta
  • Norvegia
  • Slovacia
  • Slovenia
  • Ungaria
„Este eliminată măsura de carantină pentru persoanele asimptomatice care revin din aceste țări”, a precizat ministrul Marcel Vela, într-o intervenție la postul Digi24.

Măsura este valabilă - a explicat Vela - „pentru cetățenii din aceste state indiferent de modul în care ajung în România, fie pe cale terestră, fluvială sau aeriană”.

Potrivit ministrului, „lista va fi actualizată săptămânal, va fi aprobată în Comitetul Național pentru Situații de Urgență și va intra în vigoare imediat în ziua următoare, adică după 24 de ore de când este anunțată de către INSP”.

„Ca și evaluare (la întocmirea listei - n.r.), INSP-ul măsoară la nivel european statele care înregistrează un număr de maximum cinci persoane îmbolnăvite la un milion de locuitori, ca și medie pe ultimele 14 zile. (...) Dacă între timp se schimbă lucrurile și apare un focar sau mai multe focare în țara respectivă, în mod evident, și din punct de vedere sanitar, și din punct de vedere al protejării familiei respective sau a cetățeanului respectiv, va intra în izolare la domiciliu timp de 14 zile”, a explicat ministrul de interne Marcel Vela.

Sâmbătă a avut loc o ședință a Comitetului Național pentru Situații de Urgență pentru aprobarea acestei liste cu statele din care cetățenii care sosesc în România nu vor fi obligați să intre în carantină sau izolare.

Potrivit hotărârii adoptate de Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, „zborurile către și dinspre țările” de mai sus „se vor relua în condițiile stabilite de HG 394/2020 privind declararea stării de alertă și măsurile care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID -19, cu modificările și completările ulterioare”.

Lista va fi actualizată săptămânal de către Institutul Național de Sănătate Publică, în fiecare zi de luni până la ora 16:00, în vederea introducerii în listă a unor noi țări și se publică pe site-ul www.insp.gov.ro.

În cazul în care situația epidemiologică în una dintre aceste țări are o evoluție nefavorabilă „susținută pe o perioada de 14 zile” se va propune Comitetului Național pentru Situații de urgență eliminarea statului de pe lista respectivă.

Măsurile aprobate se aplică începând cu data de 15.06.2020, ora 00:00.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















59983 vizualizari

  • +2 (22 voturi)    
    si cum se dovedeste? (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 19:22)

    Je__ [utilizator]

    se ia o adeverinta de la granita de plecare?

    numai aberatii
    • +3 (13 voturi)    
      Dorneanu cum ajunge la Moscova ? (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 23:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Cu Șoferul Valeri Kuzmin ?
  • -2 (34 voturi)    
    Astia sunt cretini (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 19:27)

    teo4ro [utilizator]

    Astia au facut lista asa cu statele pe care si le mai aminteau ei de pe la ora de Geografie. Altfel nu imi explic cum state ale uniunii europene care mai au 30 de cazuri active - De exemplu Luxembourg - nu sunt pe lista, in timp ce Cehia cu 2000 de cazuri, Germania cu 6500 de cazuri sau Ungaria cu 1000 de cazuri inca active sunt ok. Incompeteni pe banda rulanta. Si ne miram ca au succes cei ce emit teorii ale conspiratiei.
    • +7 (13 voturi)    
      din pacate (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 20:03)

      Tm124 [utilizator] i-a raspuns lui teo4ro

      in lista oficiala de aici: http://www.cnscbt.ro/index.php/situatia-la-nivel-global-actualizata-zilnic/1797-situatie-infectii-coronavirus-covid-19-13-06-2020/file

      Luxemburg are mai mult de 5 cazuri zilnice la 1mil locuitori.
      Si cum Luxemburg are 0.5 mil de locuitori e greu sa se plaseze sub 2.5 cazuri noi pe zi, mai ales ca unele orase, in special capitala este destul de aglomerata..
      • +2 (10 voturi)    
        Pai problema e fix statistica (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 21:39)

        teo4ro [utilizator] i-a raspuns lui Tm124

        Da, statistic, Luxembourg cele 3 cazuri zilnice detectate in Luxembourg saptamana asta sunt mai mult de 5 cazuri zilnice la milionul de locuitori din punct de vedere statistic. Dar asta tot nu schimba faptul ca sunt doar 3 oameni in realitate, nu 5. E aberant ca asta sa fie singurul criteriu prin care autoritatile impun restrictii persoanelor care intra in tara. Din nou, numarul de cazuri active din respectiva tara trebuie si ala luat in considerare. Activitatea individului in respectivul stat trebuie si asta luata in considerare samd. In fine, un alt lucru facut pe genunchi de oameni care au facut facultati degeaba.
    • +3 (11 voturi)    
      Criteriul sunt media cazurilor noi (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 20:43)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui teo4ro

      la milionul de locuitori care nu trebuie sa fie mai mare de 5.
      • +4 (6 voturi)    
        si (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 22:25)

        Gotal [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Si Bulgaria cum de este atunci pe lista?
    • 0 (8 voturi)    
      care pe care ? (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 20:54)

      0daconcept [utilizator] i-a raspuns lui teo4ro

      In Germania traiesc cca.90 milioane de cetateni iar in Romania au mai ramas real cca 12 milioane.E clar nu?
  • +14 (16 voturi)    
    Criteriu (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 19:29)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Am mai spus-o, mi-e teama sa nu aplice si alte tari criteriul celor 5 imbolnaviri zilnice la milionul de locuitori. Atunci degeaba scapa de izolare cei care se intorc in Romania din strainatate caci s-ar putea sa fie nevoiti sa isi faca planuri de concediu in care includ 2 saptamani extra in tara pe care doresc sa o viziteze. In Romania numarul de noi imbolnaviri depaseste zilnic 10 la milion.
    • +5 (15 voturi)    
      Ai dreptate (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 20:28)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Din pacate tendinta generala e sa ne vedem de planurile de vara si sa ignoram virusul. Si nu vorbesc numai de Romania, se-ntampla peste tot. In Europa si in US. Se reiau zborurile internationale in iulie si august. Impresia mea e ca toata lumea vrea sa se distreze si sa se simta bine in timpul verii.

      Pentru vei care spera ca vara va raduce infectarile vestile nu sunt prea bune: virusul nu pare sa fie sensibil la temperaturile de vara: statele din sudul US (Texas, Georgia, Florida) inregistreaza cele mai rate de infectie de la deschidere; plus Brazilia, si probabil noul epicentru in formare: Africa.

      Nu exista o strategie coeziva, internationala, de lupta, comunicarile de la OMS de bat cap in cap, guvernele si populatia sunt, nu de multe ori, pe lungimi de unda diferite, vine vara si oamenii vor normalitate....What can go wrong?
      • +2 (8 voturi)    
        usurel (Duminică, 14 iunie 2020, 2:43)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui AliB

        la noi, cifrele sunt umflate cu cel putin 20%, din cauza celor internati care sunt socotiti drept cazuri noi la fiecare analiza ce le iese pozitiva
        • -2 (4 voturi)    
          Whatever makes you feel better (Duminică, 14 iunie 2020, 3:24)

          AliB [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Facts are facts and have consequences. Prepare or don't prepare. They're coming anyway.
    • +3 (7 voturi)    
      in principiu ai dreptate (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 21:07)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Romania conform propriilor standarde nu ar corespunde azi.
      Pe de alta parte tari ca Grecia sau Turcia, in care turismul estival reprezinta 20-25% din PIB nu isi permite (luxul) care are turisti externi de vara cam de 5 ori mai putini ca Bulgaria.
  • +4 (12 voturi)    
    Cei care sosesc (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 19:56)

    ipolitic [utilizator]

    din Cipru, Malta sau Islanda pe cale terestra sau fluviala, vor fi izolati.
  • +1 (13 voturi)    
    Idioti (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 20:03)

    Gotal [utilizator]

    Pe ce criteriu au fost alese tarile astea??? Sunt tari in EU cu cifre zilnice de aproximativ 5 cazuri la milion si nu sunt pe lista. Dar nu mai bine tin astia populatia blocata in tara ca sa consume banii aici??? Si in plus sa zicem ca vin din Norvegia cu masina, am de trecut prin niste tari care nu sunt pe lista. Intru in carantina sau nu? Ca nu e specificat nicaieri nimic. Tipic romanesc, trantim ceva pe hartie si abia apoi gandim.
  • +4 (14 voturi)    
    suflatul in iaurt (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 20:17)

    hh276 [utilizator]

    D-nii de la INSP si Dl.Arafat doresc sa arate profesionalism folosind cifre comunicate la nivel european dar nu reusesc decat sa puna piedici nefondate pentru mii romani care doresc sa-si faca vacanta in Romania si sa-si revada rudele. Nu se testeaza la fel in toate tarile EU deci cifrele nu pot fi comparate. In plus nr. de romani este f.diferit in tarile ramase pe lista neagra.
    Pentru fiecare dintre romanii din afara care nu va mai ajunge sa-si faca vacanta in Romania anul acesta economia va rata mii de euro. Faceti dv socoteala ca ati aratat ca va pricepeti la cifre.
  • +8 (8 voturi)    
    lista tari (Duminică, 14 iunie 2020, 1:17)

    Carmen Delia Papuc [anonim]

    Finlanda de ex. raporteaza putine cazuri si nu afla in lista.
  • +1 (13 voturi)    
    o gluma proasta (Duminică, 14 iunie 2020, 6:45)

    Mariamoto [utilizator]

    vad ca noua zeelanda nu este inclusa chiar daca acolo nu mai exista acest virus
    • +4 (8 voturi)    
      Corect (Duminică, 14 iunie 2020, 9:55)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui Mariamoto

      Vad ca ti-ai luat minus de la un 'destept'. Doar el stie de ce, fiindca ai perfecta dreptate: NZ nu mai are nici macar un pacient COVID in spital! Dar cum prostia e destul de comuna pe taramul mioritic, nu e de mirare...

      Ma uitam pe www.insp.gov.ro, in ideea in care informatiile sunt la indemana. In spiritul mioritic, desigur ca prima pagina e plina de info despre structura, organigrame & crap. O fi si lista aia pe undeva, ascunsa. Mentalitati afectate de cancerul comunistoid.

      Oricum, noaptea mintii, criteriile folosite ptr acea lista. Speram sa pot vizita cunostintele din RO anul asta, fiind in afara EU, intr-o tara cu un control fff bun al pandemiei. Vad ca nu este inclusa in lista creata de expertii mioritici, desi ambasada de aici ar trebui sa le furnizeze informatiile. Oh well.
  • +4 (12 voturi)    
    Incalca masiv Constitutia! (Duminică, 14 iunie 2020, 8:03)

    Alui [utilizator]

    Nu poti limita dreptul la libera circulatie decat in cazul starii de urgenta, nu in starea de alerta (care e bazata pe un OUG).
    In plus lista se poate actualiza saptamanal. E posibil ca odata ajuns in Romania sa te trezesti ca s-a schimat lista pe durata calatoriei, si esti pus in carantina. Eu nu vin in Romania in conditiile astea, n-am chef de tribunale si procese pana la CEDO.
    Astia din guvern sunt niste imbecili cu tendinte dictatoriale! Sunt niste taranoi parveniti cu facultati platite, cu e si Arahat!
  • 0 (12 voturi)    
    Articolul 53 Constitutia Romaniei (Duminică, 14 iunie 2020, 8:11)

    Alui [utilizator]

    “Art. 53 – Restrângerea exerciţiului unor drepturi sau al unor libertăţi
    (1) Exerciţiul unor drepturi sau al unor libertăţi poate fi restrâns numai prin lege” !!!!
    Hotararile de guvern si chiar OUGurile nu sunt legi votate in parlament!
    Cine are chef de procese pe la CEDO poate alege sa mearga in Romania la vara. Eu prefer sa ma duc la Bulgari, nu vreau sa-mi mananc nervii cu toti tampitii cu geci de piele si fosti studenti arabi!
    • 0 (4 voturi)    
      informeaza-te (Duminică, 14 iunie 2020, 11:17)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Starea de alerta a fost votata de Parlament si este lege (55/2020).
      • +1 (1 vot)    
        Doar pana in 15 Iunie! (Duminică, 14 iunie 2020, 13:48)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        Trebuie votata iar dupa ce expira!
        1) Starea de alertă se instituie de Guvern prin hotărâre, la propunerea ministrului afacerilor interne, și nu poate depăși 30 de zile. Starea de alertă poate fi prelungită, pentru motive temeinice, pentru cel mult 30 de zile, prin hotărâre a Guvernului, la propunerea ministrului afacerilor interne.
        Dupa 15 Iulie starea de urgenta expira!
  • -2 (10 voturi)    
    Sesizes avocatul poporului! (Duminică, 14 iunie 2020, 8:27)

    Alui [utilizator]

    PNL se ingroapa singur cu acest guvern!
    Habar n-au de Constitutie, in special Articolul 53! Lasati bai retardatilor parlamentul sa decida restrangerea drepturilor, nu voi, analfabeti functionali ce sunteti!
  • +1 (11 voturi)    
    Incalcarea de catre guvern a Articolului 53 din Co (Duminică, 14 iunie 2020, 8:39)

    Alui [utilizator]

    “ Stimata doamna avocat al poporului,

    Consider ca deciziile guvernului de a restrictiona drepturile cetatenilor Romaniei in perioada “starii de alerta”, contravin Articolulul 53(1) din Constitutia Romaniei, care prevede ca acestea pot fi restranse doar prin lege! Deci, doar de catre Parlamentul Romaniei, prin lege!
    Prin prezenta, va solicit sesizarea de urgenta a Curtii Constitutionale a Romaniei in legatura cu decizile guvernului care restrictioneaza drepturile cetatenilor, fara acoperile legala, fara baza unei legi votate in parlament!

    Cu stima,”
  • -5 (7 voturi)    
    Cam aiurea (Duminică, 14 iunie 2020, 10:11)

    robyzs [utilizator]

    Cam aiurea sa mergi in Grecia sau Bulgaria in statiuni unde te intersectezi cu sute de persoane venite din alte tari si apoi te intorci acasa la munca si dai virusul la toti colegii cum a facut pensionarul special Nelu care infectase peste 30 de persoane.
    • +5 (5 voturi)    
      Indiferent, restrictiile le impune Parlamentul! (Duminică, 14 iunie 2020, 13:40)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Fara parlament, restructiile sunt un abuz, in afara legii, care atrag raspunderea penala a celor care vor incerca sechestrarea persoanelor la domiciliu!
      E mai grav decat amenzile aberante neconstitutionale, aviz politistilor, risca inchisoarea!
  • +3 (3 voturi)    
    Grecia via Serbia (Duminică, 14 iunie 2020, 14:13)

    iv_2015 [utilizator]

    E voie sa mergem in Grecia cu masina prin Serbia ?
    Din ce vedem nu.
    De ce e mai sigur sa ajungem in Grecia prin Bulgaria si nu pe la sarbi ?

    Grecia, Serbia si Bulgaria au semnat deja un protocol de libera circulatie - desigur - nesemnat si de noi.

    Poate cineva acolo sus citeste si isi aminteste ca o mare parte din traficul spre Grecia se face pe autostrazile din Serbia.