Militarul român transferat în Germania pentru tratament a murit. El participa la a treia misiune în Afganistan

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2020, 16:58 Actualitate | Esenţial


Plutonierul adjutant principal Gicu-Florin Spulber a decedat sâmbătă, 14 martie, în Germania, după ce a fost transportat din Baza Aeriană Kandahar la Centrul Medical Regional din Landstuhl, informează MApN, citat de Mediafax.

Militarul avea 51 de ani, era căsătorit și avea doi copii. Era angajat în M.Ap.N. din anul 1989 și participa la a treia misiune în Afganistan.

Militarul se afla în misiune cu Batalionul 21 Protecția Forței ”Viperele Negre” și suferise o ruptură de anevrism cerebral miercuri, în data de 11 martie. După stabilizarea de către echipa medicală a batalionului, militarul a fost internat de urgență la spitalul american ROL 3 din Baza Aeriană Kandahar, de unde a fost transferat, în noaptea de 12 spre 13 martie, pe cale aeriană, în Germania, la Centrul Medical Regional din Landstuhl al Armatei SUA.

Din păcate, cu toate eforturile medicilor, plutonierul adjutant principal Gicu-Florin Spulber nu a supraviețuit. Conducerea Ministerului Apărării Naţionale este alături de familia îndoliată și transmite, în numele întregului personal, sincere condoleanţe.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5416 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Nu-i bine c-a murit un om, putea să-l ia (Sâmbătă, 14 martie 2020, 17:35)

    prec [utilizator]

    pe izmană maro, Hoprea „Mareșalul”, zis și „interesul național”, dar revin cu întrebarea? Ce căuta ăla acolo? Ce caută trupeți români acolo? Carne de tun pentru cine? A fost Rrumânistanul o mare putere colonială și eu n-am aflat? Suntem o țară superdezvoltată și ne apărăm capacitățile de producție din țara aia?
    CE CĂUTĂM NOI ACOLO?
    • +1 (3 voturi)    
      mdaa (Sâmbătă, 14 martie 2020, 17:56)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Pai, in schimbul faptului ca ii ajutam, americanii sunt si ei draguti cu noi: ne-au ridicat vizele, ne-au construit autostrazi la preturi modice (vezi Bechtel), etc.

      Trag totusi speranta, ca totusi isi mai baga nasul din cand in cand pe usa in dos si nu ne lasa pe seama prietenului de la est... Macar atat.
      • +1 (1 vot)    
        Ai uitat de onoarea de a-i scăpa de tigăi (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:18)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

        sau de alte gioarse.
    • +4 (4 voturi)    
      vezi tu (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:02)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      cand ai pretentia ca mai marii planetei sa te apere in caz ca intra careva peste tine.. sa zicem de la "rasarit" atunci mai trebuie sa pui si tu osul la afacerile internationale ale mai marilor... nimeni nu te apara pe gratis si daca ne scot din alianta suntem pa-pa
      • 0 (0 voturi)    
        Fii sigur că te vor apăra. (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:16)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        Vor sări să te apere. În special pe noi.
    • +2 (4 voturi)    
      hai (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:19)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      lasa gargara
      Condoleante familiei. Respect!
      • -1 (1 vot)    
        Șobo, du-te și tu acolo, dacă ești haiduc. (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:14)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

        Să vedem dacă americanii te vor „respecta”. Că eu în nici-un caz.
        • 0 (0 voturi)    
          b'ule (Luni, 16 martie 2020, 10:17)

          nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          sa-ti fie rusine.
          1. Militarii nostri sunt acolo sa ajute autoritatile locale. de nu stiu cati ani
          2. sunt acolo ca sa nu trebuiasca sa se bata cu rusii/ungurii pe aici. dar tu esti prea mic sa intelegi
          3. sunt doar cativa, cam cati parlamentari avem noi pe aici(fara consilieri si alte auxiliare), au mers voluntar, corpuri expeditionare ale armatei romane. In mintea ta plina de viermi nu ai cum sa intelegi, dar am tot respectul pt oamenii astia, as lucra dublu sa ma asigur ca au tot ce le trebuie. Nu acelasi sentiment i-l am despre politicieni si administratie, asa ca latri la copacul gresit
          4. invatam sa ne luptam in teatre reale. daca nu e important atunci la ce ne mai trebuie armata defel? Doar ne-au mai prins conflagratii in c'uru' gol de nenumarate ori de-a lungul istoriei si am avut pierderi masive, sute de mii de oameni. Dar iarasi, dupa ce iti dai cu hipoclorit tv prin cap nu mai ramane nimic util.
  • +6 (6 voturi)    
    Prejudecățile sunt dăunătoare sănătății mintale (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:24)

    felis_tigris [utilizator]

    Poate nu știai frățică, dar te poți pricopsi de ruptură de anevrism cerebral fiind militar în Aganistan, dar și tractorist la Ciorogîrla. Adică mai pe românește zis, ce are anevrismul cu prefectura?
    • 0 (0 voturi)    
      man (Luni, 16 martie 2020, 10:22)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      toti guristii astia sun din cei cu 'flower power' care cred ca lumea e frumoasa si putem sta toti la pipa pacii. Oameni fara cultura si istorie, tot ei sunt cei ca statul nu se ocupa de ei cand li se clinteste cel mai mic fir de par. Da oameni mor tot timpul in accidente de munca si nu numai. Dar sunt unii care sunt fixati pe o chestie si doar atat: de ce trimite romania cateva sute de oameni in contingentele de afara. Atata poate mintea lor cand vine vorba de discutiile despre armata - de ce o dotam, de ce nu o tinem in cutie.