Fostul șef al Consiliului Județean Cluj, Horea Uioreanu, eliberat condiționat. El fusese condamnat, în 2018, la 6 ani și 4 luni de închisoare pentru luare de mită

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2020, 19:43 Actualitate | Esenţial


Horea Uioreanu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
​Fostul șef al Consiliului Județean Cluj, Horia Uioreanu, a fost eliberat condiționat din penitenciar, în urma unei decizii a Judecătoriei Baia Mare, din 27 februarie, care nu a fost contestată de procurori. ​

Uioreanu a fost condamnat în ianuarie 2018, definitiv, printr-o decizie a Curţii de Apel Cluj, la 6 ani şi 4 luni de închisoare cu executare pentru luare de mită, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi tentativă la spălare de bani.

În primă instanță, pe 12 mai 2016, Tribunalul Cluj îl condamnase la 6 ani şi 6 luni de închisoare cu executare.

Într-un alt dosar, pe 22 decembrie 2016, el a fost condamnat definitiv de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la doi ani de închisoare cu suspendare pentru instigare la săvârşirea infracţiunii de folosire de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii, în scopul obţinerii de foloase necuvenite. Horea Uioreanu a fost trimis în judecată de DNA sub acuzaţia că a primit ilegal, în perioada 2013 - 2014, informaţii clasificate de la Anca Albu, fost subofiţer al SRI Cluj.

Uioreanu a fost reţinut de procurorii DNA în 2014 şi apoi arestat pentru luare de mită, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi complicitate la spălare de bani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3588 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    BATJOCURĂ!!!! (Joi, 5 martie 2020, 19:56)

    prec [utilizator]

    Să vină ungurii, rușii, bulgarii și sârbii să împartă țara asta, că noi sigur n-o merităm!!!!
    • -5 (9 voturi)    
      daca nu scrie ca e de la psd, e de la pnl (Joi, 5 martie 2020, 21:20)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui prec

      chiar daca hotnews uita sa ne spuna
    • +7 (7 voturi)    
      Stai linstit (Vineri, 6 martie 2020, 7:18)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Si Viceprimarita din Cluj de la UDMR a fost arestata pentru luare de mita, deci toti o apa si-un pamant la Cluj.
    • +2 (4 voturi)    
      Hai ca esti glumet (Vineri, 6 martie 2020, 21:36)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Bulgarii cer in strada sistem anticoruptie de genul DNA, recunoscand ca sint la ani lumina in urma. Serbia e un stat esuat condus de mafoti care se impusca in plina strada. Ungaria e condusa de un dictator corupt care imparte favoruri la rude si prieteni (banci/firme finantate de stat, contracte cu statul, pozitiile cheie ocupate prin trafic de influenta). Rusia ma scuteste de orice comentariu pentru ca aduna toate relele din tarile de mai sus.
      Am ras cu lacrimi cand am vazut ce tampenie ai scris; n-om fi noi usa de biserica, da’ chiar ai gasit cine sa ne conduca! :D
  • +3 (13 voturi)    
    traiasca mama lui Bula .... si spagarii la fel (Joi, 5 martie 2020, 20:35)

    mnicku [utilizator]

    ca sa prospere judecatorii speciali .... dar in alta tara
  • +1 (13 voturi)    
    vai de capul nostru (Joi, 5 martie 2020, 20:42)

    Mariamoto [utilizator]

    si ne mai miram de ce fura toata lumea!
  • +2 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 martie 2020, 22:59)

    [anonim]

    • -2 (6 voturi)    
      In USA, Cleveland, Ohio (Vineri, 6 martie 2020, 10:15)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui

      un consilier municipal a primit 26 de ani pentru ca a luat mita mai putina decat Pintea.
      • -2 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 martie 2020, 13:59)

        [anonim] i-a raspuns lui John M.

  • +10 (12 voturi)    
    Tot mai cinstita-i Sorina (Vineri, 6 martie 2020, 0:12)

    Mihail. [utilizator]

    Ea refuza din capul locului sa meraga la puscarie.

    P.S. Va dati seama ce se oftica Dragnea...
    • +5 (9 voturi)    
      Mda (Vineri, 6 martie 2020, 7:22)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Si in Maramures au mai si facut miting de sustinere. Parca nu-mi aduc aminte teleormanenii sa fi facut asta pt Dragnea
      Cred ca usor usor polul hotiei si prostiei se muta spre NV.