Călărași: Un fost angajat de la direcția Permise și Înmatriculări nu poate justifica peste 320.000 de euro

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 26 februarie 2020, 16:09 Actualitate | Esenţial


Euro
Foto: Politia de Frontiera
Un fost funcționar de la Serviciul Permise de Conducere și Înmatriculări a Vehiculelor din Călărași a fost prins de ANI cu o avere nejustificată de peste 320.000 euro, transmite Mediafax.

„Agenția Națională de Integritate a constatat existența unei diferențe nejustificate în cuantum de 1.340.225,96 lei (aprox. 320.123 euro), între averea dobândită și veniturile realizate de către Ioniță Ion, fost funcționar public cu statut special în cadrul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculări a Vehiculelor, județul Călărași”, se arată într-un comunicat transmis miercuri de Agenția Națională de Integritate.

ANI a sesizat Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curții de Apel București, pentru începerea acțiunii de control cu privire la modificările patrimoniale intervenite și veniturile realizate în perioada exercitării funcției de către bărbat.

„Persoana evaluată a fost informată despre declanșarea procedurii de evaluare, drepturile de care beneficiază (de a fi asistat sau reprezentat de un avocat și de a prezenta date sau informații pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris), precum și despre existența diferențelor semnificative. Ioniță Ion a depus la dosarul de evaluare un punct de vedere, în exercitarea dreptului la apărare. Agenția Națională de Integritate își exercită atribuțiile cu respectarea principiilor legalității, confidențialității, imparțialității, independenței operaționale, celerității, bunei administrări, precum și al dreptului la apărare”, se arată în același comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















2100 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Cele 40 miliarde euro tâlhărite de Ciuma Roșie (Miercuri, 26 februarie 2020, 16:14)

    un domn [utilizator]

    Își au rădăcina la Acest Bidiviu

    Multiplicați cu minim 20 alte orașe similare ....
  • +4 (4 voturi)    
    Asta BUGETAR!!! (Miercuri, 26 februarie 2020, 16:16)

    Tayen [utilizator]

    ȘI CÎȚI SUNT CA EL!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Prost nu-i cel care cere. (Miercuri, 26 februarie 2020, 19:41)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Deci poti sa dublezi... cel putin.
  • +4 (4 voturi)    
    la asfaltări și alte amenajari, când ajunge DNA? (Miercuri, 26 februarie 2020, 16:23)

    MG [utilizator]

    pe lângă obligatoria atenționare în media cu "excesul de sare, zahăr și grăsimi- dăunează grav sănătății" ar trebui să existe și unul referitor la conduita în societate; "reciclează și nu lua spagă"
  • +2 (2 voturi)    
    pai trebuie sa traiasca si el din ceva , Nu ? (Miercuri, 26 februarie 2020, 16:34)

    linarel [utilizator]

    daca omu nu stie decat sa ceara spaga ...
  • +2 (2 voturi)    
    Da ... au descoperit apa calda. (Miercuri, 26 februarie 2020, 17:08)

    Amad [utilizator]

    80% din bugetari, sau rudele acestora, nu-si pot justifica averile.
    Ati prinsi voi unul dintr-un milion.
  • 0 (0 voturi)    
    ce loser (Miercuri, 26 februarie 2020, 17:11)

    Francisc 1 [utilizator]

    pai doar cu banii astia e clar retardat!
  • +2 (2 voturi)    
    ANI incercati si pe la RAR! (Miercuri, 26 februarie 2020, 17:49)

    Andy500 [utilizator]

    E cam suspect cum de au fost inmatriculate rable care trebuiau duse la fier-vechi!
    Ne plangem de poluare, dar vedem zilnic pe strazi masini ca scot fum si arata intr-o stare jalnica, si nu prea ar trebui sa treaca ITP-ul sau RAR-ul, dupa caz!
  • 0 (0 voturi)    
    Un graunte de nisip (Miercuri, 26 februarie 2020, 18:24)

    ggiiggii [utilizator]

    Un singur exemplu la milioane de hoti si spagari in institutiile publice....va felicit ANI, ati descoperit un graunte de nisip pe o plaja plina de corupti.
  • 0 (0 voturi)    
    Acela care este mama lui? (Miercuri, 26 februarie 2020, 19:43)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    L-ati intrebat? Popicul care-i pupa mana, l-ati numarat?