Iohannis, după ce a fost huiduit la Iași: Sunt foarte bucuros că în România avem o democraţie vie / Orban: A fost o atmosferă mai colorată. Au fost și agitatori - UPDATE

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:32 Actualitate | Esenţial


Iasi
Foto: Facebook
Preşedintele Klaus Iohannis susține că huiduielile apărute în timpul discursului său de la Iaşi, la manifestările organizate de Ziua Unirii Principatelor Române, arată că "în România avem o democraţie vie". La rândul său, premierul Ludovic Orban, huiduit și el, a susținut că se aștepta și că au fost două grupuri, "unul cu agitatori".

Iohannis a declarat, la finalul evenimentelor din Piaţa Unirii, că "fiecare român are dreptul la opinia lui".

"Sunt foarte bucuros că în România avem o democraţie vie, care se manifestă şi într-o zi aşa frumoasă cum este astăzi. Nu ne-am supărat absolut deloc. Fiecare român are dreptul la opinia lui şi cred că în ansamblu lucrurile merg şi aici, pentru Iaşi, din ce în ce mai bine (...) Este foarte, foarte trist că Moldova a rămas puţin în urmă şi din acest motiv am venit împreună cu primul-ministru şi cu mulţi membri din Guvern să arătăm solidaritatea şi preocuparea noastră şi vom rezolva o mare parte din problemele Moldovei", a afirmat Iohannis, întrebat despre huiduielile din Piața Unirii.

La rândul său, premierul a spus că se aștepta și că au fost două grupuri, "unul cu agitatori". "Să știți că ne așteptam. Au fost două grupuri, dintre care unul cu agitatori, inclusiv din galerii de fotbal. A fost o atmosfera mai colorată", a declarat Orban, întrebat despre faptul că atât el, cât și Klaus Iohannis au fost huiduiți.


"Moldovenii schimbă placa! Ieșenii au pregătit o primire ostilă președintelui Iohannis și premierului Orban, semn că nu mai acceptă promisiuni și autostrăzi pe hârtie. Bannerele afișate de ieșeni amintesc de mult așteptata autostradă a Unirii, Iași-Târgu Mureș, în privința căreia se bate pasul pe loc: "Hora la Iași, banii la București!", "Bine ați venit la circ/Vă dăm noi pâinea!”. În fața acestor mesaje și a rumorii din public, Iohannis și Orban au fost nevoiți să-și adapteze discursurile. Ieșenii au arătat azi că vor altfel de politică, așteaptă fapte și soluții concrete și că sunt pregătiți oricând să schimbe ... plăcuța!", au scris pe Facebook reprezentanții organizației civice Reset.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4026 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    2 mincinosi, (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:41)

    DiDiRo [utilizator]

    ca mai sunt si alti politicieni ca ei, asta nu mai surprinde pe nimeni.
  • +3 (23 voturi)    
    La ce dracu merg acolo (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:42)

    Kosmos [utilizator]

    Atata timp nu s-a inceput nici o autostrada acolo
    • -4 (18 voturi)    
      I-ai bănuit, cumva, de prea multă inteligență? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 16:00)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Vor avea de tras în legătură cu investițiile. Că ei nu și-au propus așa ceva. Ei doar au vrut să fie noii șefi pe finanțele țării și atât. Doar beneficii, zero obligații!
      • +6 (8 voturi)    
        ii inteleg (Vineri, 24 ianuarie 2020, 16:20)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Ca tara e capusata de fortele de represiune remunerate cu mii de euro .dar daca nu se face ceva va fi macel
    • 0 (2 voturi)    
      da mai desteptule (Vineri, 24 ianuarie 2020, 20:12)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Ar trebui sa arda si podul peste Milcov dupa mintea ta, daca tot nu au inceput o autostrada acolo.
      De altfel dupa creierul tau o autostrada se incepe a doua zi dupa ce ajungi la guvernare? pac , iei lopata din grajd si te apuci de autostrada?
  • +4 (22 voturi)    
    HOPAAAA.... Se îngroașă gluma! (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:46)

    prec [utilizator]

    De unde, cu ce bani vor face vreo investiție!? UNA....!?
    Banii sunt în pensii speciale, în vouchere de vacanță, în pensionări la 40 de ani, în uriașa armată de bugetari, cu salarii duble față de ale celor ce muncesc și plătesc taxe și impozite!!!! Și se mai și împrumută pentru ei!!!
    Să-i vedem, că nici în treacăt nu au zis de vreo investiție. Doar au schimbat hoții roșii cu cei galbeni, ATÂT!!!!
    • +16 (20 voturi)    
      De unde ? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 16:02)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Unii vor autostrada, altii vor pensii speciale, pensionarii(pe buna dreptate) vor majorari de pensii, bugetarii(atentie doar unii nu toti) care au salarii enorme(un caz : in casele de tip familial DGSP o asistenta are 4700 lei salariu net-20 de copii), nu vor sa-si piarda acesti bani, asistati sociali(cu respect pentru cei care intr-adevar o merita) , milioane care nu vor sa lucreze ....si credeti ca tot ce a facut rau PSD-ul se poate rezolva de la o zi la alta. Exact cum Iliescu ne-a blocat dezvoltarea tarii spre valorile occidentului prin prezenta lui si a PSD-ului asa exact acum aceiasi actori dar cu alte nume: Nastate, Ponta, Dragnea, Dancila au facut acelasi lucru in ultimii ani. Daca populatia nu-si da seama ca unele masuri sunt populiste si nu se pot face, ramanem si pe viitor cu amenintarea relicvelor comuniste.
      • +1 (9 voturi)    
        Exact,timp de 30 de ani (Vineri, 24 ianuarie 2020, 16:57)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        au primit dupa cum au votat.E simplu.Votezi valoare,primesti valoare.Votezi nulitate si demagogie,primesti zero si nimic.
      • +2 (4 voturi)    
        banii (Vineri, 24 ianuarie 2020, 17:49)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        axioma: totul se invarte in jurul banilor, sau reformulata
        - banii sunt totul
        - ok. de unde sa luam banii: din risipa care se face si din taxari ale averilor care se vad cu ochiul liber
        - risipa are si ea mai multe paliere: cel politic, clientela, cu proiecte care se platesc si nu se fac in realitate sau se face la jumate de cost sa<u mai stiu eu ce invarteli
        - risipa in cheltuieli cu salarii si pensii: aici pe de parte sunt salariile speciale si pensiile speciale
        -solutii viabile pt reducerea lor ? impozitare in scara - NU EXISTA ALTCEVA. atat la pensii cat si la salarii nesimtite
        - IMPOZITAREA GLOBALA: din pensii, salarii, chirii, din paduri, terenuri agricole, etc. SA-I ARDA CAND TREC DE O ANUMITA SUMA CU 60% ce trece peste ...
        - transparentizarea concursurilor pe joburi la stat
        - audit pe toate posturile din invatamantul superior de la lector in sus. cred ca ar fi romani din afara care ar face treaba asta pe GRATIS. despartirea functiei de profesor universitar in doua, ca in Germania, de Fachhochschule si de UNI si eliminarea elefantilor si pilosilor.
        - alte idei ?
    • +2 (8 voturi)    
      Amice, esti confuz! (Vineri, 24 ianuarie 2020, 17:12)

      schimbu3 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      intai spui ca banii s-au dus aiurea pe pensiile si vaucherele votantilor PSD, deci nu mai sunt, apoi zici ca si astia sunt la fel, nu vor sa investeasca! Ce sa mai investeasca? Puneti un pic ordine in idei...
      • -1 (1 vot)    
        Să-ți desenez? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 19:05)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui schimbu3

        Dar mai bine roagă un prieten să-ți explice.
  • -2 (12 voturi)    
    Agitatori? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 17:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    . Au fost huiduieli sincere si spontane - cele pe care le meritati cu vârf si indesat. Un Presedinte incompetent si puturos, plus un premier vârf de lance al Mafiei galbene + portocalii, demagog, incompetent, palavragiu. V-ATI BATUT JOC DE MOLDOVA. PREZENTA VOASTRA LA IASI e cea mai mare jignire pe care ne-ati putut-o aduce, haimanale politice ce sunteti!
    • +1 (3 voturi)    
      Răule. (Vineri, 24 ianuarie 2020, 19:07)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Să-i lăsăm să se bucure în liniște de unii ca Nechita sau Oprișan.
  • +1 (11 voturi)    
    Asta e spiritul (Vineri, 24 ianuarie 2020, 17:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Asha le trebuie. Data viitoare cand vor reapara la Iasi, daca autostrada va fi tot la stadiul de promisiuni desarte, vor auzi si mai multe juiduieli, si tot asha, pana vor fi nevoiti sa plece ca Dragnea, pe usa din spate si flancati de jandarmi. Daca si-au facut socoteala ca doar se pun in scaune in locul PSD si lumea ii va aplauda la nesfarsit, vor ajunge imediat unde e PSD acum.
    • 0 (2 voturi)    
      Corect, să nu mai meargă. (Vineri, 24 ianuarie 2020, 19:06)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Să-i lase pe moldoveni să se bucure liniștiți de alde Nechita sau Oprișan.
      • +1 (1 vot)    
        Nechita??? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 23:36)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Nechita deja e expirat de ani buni. Mai degraba puteai zice de asta micu' a lu'Chirica, da' si asta e oale si ulcele in materie de politica. Si daca te uiti la ultimele alegeri, vei vedea ca si la Iasi si in Vrancea si mai in toata Moldova, PSD-ul e oarecum istorie... Singura zona unde mai e popor pesedist e sudul.
    • +2 (2 voturi)    
      da mai Bogdanel (Vineri, 24 ianuarie 2020, 20:16)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      A doua zi dupa numire Orban trebuia sa inceapa autostrada, Ce conteaza ca inca nu se stie pe unde va trece, ce conteaza ca nu se stie de unde bani si ca pSD-ul tau iubit ne-a lasat fara bani de investitii, ce conteaza ca sunt alte proiecte in desfasurare care trebuie finalizate!
      Nu vrei sa astepti ca si in cazul PSD-ului vreo 6 ani inainte sa sari la gatul PNL-ului?
      Eu nu zic ca sunt niste supermani dar fata de ultimul guvern PSD sunt niste genii stabile!
      • 0 (2 voturi)    
        N-a zis nimeni asta (Vineri, 24 ianuarie 2020, 23:52)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Da' cand vezi ca parteneriatul public-privat a disparut, in exercitiul bugetar 2020-2024 nu e prinsa, ba mai mult, parca in deridere, se face drum expres de la Bacau la Piatra Neamt, fara nici un orizont, perpendicular pe ce-ar trebui sa fie A8, incepi sa te intrebi ce si cum...

        Nu fac parte dintre cei care cer de-a doua zi autostrada gata, dar din cate vad eu priectul asta e trecut tot la "si altele" si de PNL. Pe Orban l-am auzit vorbind mai degraba despre autostrada de weekend a Bucurestiului decat despre A8.