Presedintele Kosovo spera ca Romania sa accepte declaratia de independenta a provinciei

de D.M.     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2008, 8:31 Actualitate | Esenţial


Proclamarea independentei Kosovo va avea loc cel mai probabil, duminica, 17 februarie, iar dupa acest moment liderii albanezilor kosovari vor incerca sa obtina recunoasterea noului stat de catre comunitatea internationala. La nivelul Uniunii Europene nu exista inca o pozitie comuna, dar majoritatea statelor membre inclina catre recunoasterea independentei provinciei.

"Ca membru al Uniunii Europene, Romania trebuie sa se conformeze liniei politice stabilite de Uniune. Nu doresc sa comentez declaratiile ezitante pe care le-am auzit de la Bucuresti, dar cred ca Romania, pana la sfarsit, va lua in considerare vointa liber exprimata de oamenii din Kosovo care doresc independenta", a declarat presedintele provinciei, Fatmir Sejdiu, citat de Radio Romania Actualitati.

Intre timp, Consiliul de Securitate al ONU se reuneste, astazi, cu usile inchise, pentru a discuta despre provincia separatista Kosovo, aflata pe teritoriul Serbiei. Presedintele Consiliului,  Ricardo Alberto Arias, a declarat ca reuniunea are loc la cererea Serbiei, care si-a exprimat opozitia ferma fata de orice incercare a provinciei Kosovo de a se separa, transmite BBC, receptionat de Rador.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3086 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Gura pacatosului adevar graieste (Joi, 14 februarie 2008, 11:23)

    Ade Var [anonim]

    "Romania trebuie sa se conformeze liniei politice stabilite de Uniune" - Cam la asta se rezuma importanta membrilor de rang inferior, adica altii decat Anglia, Germania, Franta. Si stapanul USA..
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Joi, 14 februarie 2008, 11:29)

    teo [anonim]

    Sarbii ar trebui sa-si puna intrebarea de ce toti care au ocazia fug de ei.Au plecat slovenii,croatii,bosniacii,macedonenii,pana si fratii lor intru ortodoxie muntenegrenii,iar acum albanezii.In timp ce sarbii din Romania se bucura de toate drepturile,romanii din Timoc sunt privati si de dreptul elementar de a purta nume de roman.
    • 0 (0 voturi)    
      apropo (Duminică, 17 februarie 2008, 12:45)

      vlad_techno [anonim] i-a raspuns lui teo

      Stia ca acum aprox o luna de zile a fost omorat un roman in Valea Timocului intrun bar pt ca asculta muzica romaneasca? A fost omorat in bataie sa stii !!! Nu sa mediatizat conflictul nimik , poate ar fi trbuit pt ca si romanii sunt majoritari akolo, deci putem lua exemplu Kosovo la o adica cuu Valea Timocului ( akolo traiesc peste 125.000 de romani a doua minoritate in Senia dupa shiptari )
  • +2 (4 voturi)    
    Precedent periculor (Joi, 14 februarie 2008, 11:33)

    Stoewer [anonim]

    Prin recunoastrea independentei Kosovo, Romaniei ii va fi foarte greu sa gaseasca argumente impotrive independentei Transnistriei, sau impotriva autonomiei secuilor.

    Iar la nivel EU pun intrebarea de ce separatistii basci sau corsicani sunt considerati teroristi? Ce ar mai sta in alea proclamarii independentei Cataloniei sau Scotiei?

    Kosovo va fi iar un ministat amarat, incapabil sa-si getsioneze problemele si care va trai din mila ajutoarelor UE.
    • 0 (0 voturi)    
      Divide et impera (Joi, 14 februarie 2008, 12:14)

      CD [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      UE nu are o politica externa unitara, ca, sa zicem, SUA. Prin urmare, "linia" de care vorbeste "presedintele" Kosovo nu exista, dupa cum s-a putut vedea de-a lungul anilor in zeci si sute de cazuri in care fiecare membru UE a facut ce l-a taiat capul -- sau mai degraba ce i-a dictat interesul national. Prezidentul respectiv incearca si el cum poate sa puna putina presiune...
      In treacat fie spus, cei mai in varsta poate-si amintesc inceputul disolutiei Iugoslaviei, cand Germania (nu-mi mai amintesc daca si Austria) a actionat unilateral... generand printre altele si celebra butada referitoare la Secretarul de Stat de-atunci, James Baker -- "Mr. Baker nu se razgandeste decat de trei ori -- dimineata, la pranz si seara..."
      Altminteri, ramane ca-n linia de subiect. La vremea respectiva Iugoslavia era ultimul stat din regiune care ar fi avut vreun interes sa se dizolve. Tocmai de-aia...
    • -5 (5 voturi)    
      Nu e treaba noastra (Joi, 14 februarie 2008, 12:48)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      De ce trebuie sa gaseasca argumente impotrive independentei Transnistriei, sau impotriva autonomiei secuilor?
      Daca cei din Kosovo si-au exprimat prin refernedum vointa, de ce vrem noi sa-i impiedicam?
      Daca populatia dintr-o zona isi exprima prin vot majoritar ce vrea sa faca, ce treaba am eu cu ei daca stau in celalalt colt al tarii??? Vezi Autonomia Secuilor... Si mai ales daca e vorba de alta tara! Vezi Transnistria sau Kosovo...
      • +3 (3 voturi)    
        Cu rotine... (Joi, 14 februarie 2008, 13:12)

        Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui iancu

        Ce inseamna "zona", domnu' Iancu ? Poate sa se refere si la "judet" ? Dar la...."comuna" ? Sau poate "bloc" ? Traisca statul national independent "13 bis" !
        • -3 (3 voturi)    
          referendum = vointa poporului (Joi, 14 februarie 2008, 14:56)

          iancu [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Vasilescu

          1. Judetele au fost introduse dupa reorganizarea teritoriala din anii '60. Se poate pune problema regiunilor... si sa se faca referendum.
          2. Autonomie au avut secuii deja si nu era problema pentru tara.
          3. Separatistii basci sau corsicani sunt considerati teroristi pentru ca mai detoneaza bombe! Dar un fel de independenta a Cataloniei sau Scotiei exista deja ei avand chiar parlament propriu, deci sunt stat in stat si toti sunt multumiti cu exceptia extremistilor.
          4. Ar trebui sa simpatizam cu cei din Kosovo din moment ce si ei fiind majoritarii la ei acasa doresc independenta exact ca romanii in 1918.
      • 0 (0 voturi)    
        MARS ! (Joi, 14 februarie 2008, 14:21)

        GOGU [anonim] i-a raspuns lui iancu

        mars!
        vreti si voi regiune autonoma !?
        • -2 (2 voturi)    
          DA pentru libertate (Joi, 14 februarie 2008, 15:39)

          iancu [anonim] i-a raspuns lui GOGU

          Exact! As vota DA la un referendum pentru autonomia Transilvaniei si esti liber sa votezi si tu cum vrei pentru autonomia regiunii in care traiesti!
          Cred ca s-a dovedit deja in Germania, Austria si alte tarii ca regiunile cu autonomie economica isi pot gestiona mai bine resursele.
          Iar daca cei din blocul vecin vor autonomie economica sunt liber sa-si aleaga presedinte de scara :-)
          • 0 (0 voturi)    
            Autonomie ? (Joi, 14 februarie 2008, 16:43)

            Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui iancu

            Care autonomie, domnule ??? Lasand la o parte diversele grade pe care le poate avea acest tip de descentralizare, in cazul Kosovo e vorba de INDEPENDENTA ! Presedinte, Guvern, Parlament, legi (aici deja s-au semnalat aspecte hilare despre cum face Kosovo rost de legi...)
          • +2 (2 voturi)    
            Sunt din Transilvania (Joi, 14 februarie 2008, 17:36)

            Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui iancu

            Sunt capabil sa impusc in cap fara nici o remuscare orice ticalos care actioneaza mai mult decat prin cuvinte impotriva unitatii teritoriale a Romaniei. Sa vorbesti absolut tot ce vrei este treaba ta, dar ai grija pana unde mergi. Vorbele sunt gratuite, actiunile pot sa te coste multe mai mult decat esti dispus sa platesti.

            Au murit foarte multi romani pentru a avea tara noastra asa cum este acum. Unitatea nationala a Romaniei nu este disponibila la negociere din nici un punct de vedere. Sange romanesc a curs pe fiecare metru patrat din tara asta si nu numai. Sanga romanesc a curs si in Moldova, care inca se mai afla sub cizma ruseasca.

            Poate celor care au luptat la Plevna ar fi trebuie sa le spuna comandantii: nu mai luptati ma cu asa indarjire. Oricum o sa vina o generatie de romani tampiti care o sa spuna ca din motive economice Romania se poate rupe. Generatia tampita de romani care spune ca banii si UE pot sa ii inlocuiasca tara.

            Daca nu iti convine “dictatura” din tara, granitele sunt deschise: dispari.

            Romanii vorbesc mult, sunt gura sparta si de foarte multe ori par anti-nationalisti. Dar daca va aparea vreodata o amenintare reala la adresa Romaniei, atunci ai sa vezi adevarata fata a romanului.
            • 0 (0 voturi)    
              Razvan si imuscatul. (Joi, 14 februarie 2008, 19:51)

              Dan B. Charles [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

              Razvane, 4/5 milioane de ROMANI au plecat din tara din lipsa lucurilor de munca, mizerie si dictatura comunista .
              Romanul nu are timp de idiotii nationaliste. Fara EU si USA Romania ar fi astazi o a doua Coree de Nord.
              Alti stiu sa impuste cu desavarsire si au si cu ce. Suntem in NATO si disciplina sociala, economica si politica trebuie sa fie la un nivel comun. Incearca sa iesi cu arma pe strada si vei fi impuscat. Nu confunda patriotismul cu golania si prostia comunista.
              • +1 (1 vot)    
                P1 (Joi, 14 februarie 2008, 22:09)

                Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Dan B. Charles

                “Razvane, 4/5 milioane de ROMANI au plecat din tara din lipsa lucurilor de munca, mizerie si dictatura comunista.”

                Da, au plecat. Tara “Romania” este de vina pentru asta ? Poporul roman a votat intrarea in comunism ? Daca vrei sa cauti vinovati pentru 45 de ani de mizerie trebuie sa te uiti mai la est.

                “Romanul nu are timp de idiotii nationaliste.”

                Romanul crescut la televizor nu are timp de idiotii nationaliste. In general toti oamenii au aspiratii mai inalte decat mancare, job si casa. Unele dintre aceste aspiratii este apartenenta la o tara ca Romania.

                “Fara EU si USA Romania ar fi astazi o a doua Coree de Nord.”

                Non-sensuri. SUA a ajutat enorm Franta: in primul rand a eliberat Franta si in al doilea rand nu i-a lasat pe francezi sa moara de foame prin planul Marshall. Cu toate acestea nu ai sa auzi francezi spunand: “-Da-o dracu de Franta! Americanii sunt mai buni. Ei ne-au scos din rahat.”
                Din pacate logica asta o auzi prin unele cercuri INTELECTUALE romanesti. O mana de oameni care au impresia ca se situeaza ca destin si probabil ca si intelect peste nivelul tarii lor. Rezultatul acestei gandiri: respingerea. Respingerea tarii lor pe diferite motive de "inferioritate".
              • +1 (1 vot)    
                P2 (Joi, 14 februarie 2008, 22:10)

                Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Dan B. Charles

                “Alti stiu sa impuste cu desavarsire si au si cu ce. Suntem in NATO si disciplina sociala, economica si politica trebuie sa fie la un nivel comun.”

                Esti nebun. Traiesti intr-o lume a himerelor. Turcia, care este membru NATO nu a permis venirea trupelor americane pentru atacarea Iraqului. Germania, membra NATO trimite un numar simbolic de trupe in Afganistan. Franta este cu jumatate de picior in afara de NATO. Disciplina politica despre care vorbesti este doar in capul tau. Fiecare tara isi apara interesele, si le apara cu FEROCITATE. Asa a fost de cand lumea si asa va fi mereu, indiferent de impresia deformata despre lume pe care ti-o creeaza ore intregi de privit la MTV.

                “Incearca sa iesi cu arma pe strada si vei fi impuscat.”

                Nu am nici un motiv sa ies cu arma in strada. Am sa ies cu arma in strada daca se incearca creearea unui al doilea Kosovo in Transilvania (pe criterii etnice, politice sau te miri ce).

                “Nu confunda patriotismul cu golania si prostia comunista.”

                Nu confunda prostia cu inteligenta. Sa vorbesti despre autonomia Transilvaniei in contextul articolului despre crearea tarii “Kosovo” este un lucru care calca in picioare orice conceptie de nationalism, oricat de diluata ar fi ea.
            • 0 (0 voturi)    
              Tot din Transilvania (Duminică, 17 februarie 2008, 12:50)

              Vlad_Techno [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

              Si eu la fel.
              Traiasca Statul Unitar National Roman !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Joi, 14 februarie 2008, 17:38)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      ungurii o sa ia foc sio sa vrea si ei...
      partea interesanta e k o sa ia foc si ETA si IRA...

      o sa fie niste urmari f. interesante pentru europa...
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Joi, 14 februarie 2008, 11:59)

    bugsy [anonim]

    ce declaratie imbarligata, parca noi am fi in corzi nu ei, daca vor in ue atunci ce se mai cramponeaza de niste granite care oricum devin formale..
  • +3 (5 voturi)    
    Presedintele Kosov poate sa spere ce vrea (Joi, 14 februarie 2008, 12:08)

    Razvan007 [utilizator]

    Nu este in interesul Romaniei sa sustina independenta Kosovo. Sunt multi care vor lua exemplul Kosovo pentru a-l aplica in alte situatii: Transilvania, Irlanda, Spania etc.

    Ca de obicei America doreste sa slabeasca Europa iar prostii de Europeni stau si aplauda.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Joi, 14 februarie 2008, 17:40)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      sunt curios ceo sa urmeze..
      din pacate probabil niste atentate in anglia si spania
  • +2 (4 voturi)    
    Terorist (Joi, 14 februarie 2008, 12:23)

    Sinoda [anonim]

    Cine e acest individ de se proclama ( sau este proclamat) presedintele Kosovo. Si mai ales cui i-a convenit si cui ii convine despartirea Yugoslaviei si mai nou Serbiei. Problema nationalismului nu consider ca poate sta in picioare pentru ca ONU nu cred ca ii pasa foarte mult de ea cand a recunoscut independenta Sloveniei la cateva zile dupa proclamarea acesteia.
    Mai e si problema ca Milosevic e mort de mult si nu mai poate fi considerat tap ispasitor.
    Dupa cum observa si Stoewer este vorba de cu totul altceva decat ce ni se spune cu atata ostentatie
  • 0 (0 voturi)    
    Limbricul.... (Joi, 14 februarie 2008, 12:45)

    Claude [anonim]

    Fatalie, facem ce consideram noi de cuviinta. Nu ne mai da tu sugestii, vezi-ti de problemele tale minoritare
  • 0 (0 voturi)    
    ... sunt lucruri cu care suntem TOTI de acord ! (Joi, 14 februarie 2008, 13:16)

    Marcus [anonim]

    Problema e simpla ! ...Fiecare din noi avem o casa ...sau cel putin un loc pe care-l numim acasa . Acest loc de obice se rezuma la cladire in sine .. la vecini , la prietenii din oras si rude ... Mai putin la cele de la 100Km cu care ne vedem mai rar. cam asat inseamna ACASA pentru fiecare din noi. cert e un lucru .. ca daca locuiesti in Bucuresti .. locuitorii din bacau ...iti vor fi la fel de straini ca si cei din Oradea ... sau mai departe la Viena. Interesele fiecaruia din noi se reduc la locul unde ne desfasuram activitatea si ...il numim ACASA.
    Europa va fi un stat al regiunilor si in nici un caz unul al statelor nationale. deja acest lucru e vizibil . Sunt multi unguri care stau dincolo de granita si muncesc la Arad...iar cei care stau in Gyor si muncesc la Viena ... nici nu mai simt ca sunt in tari diferite.

    daca omaneii traiesc bine ... ACASA si nu au probleme care sa le afecteze viata zilnica ... nu isi punh interbari despre ce se intampla la Bacau , Iasi sau Craiova. In momentul in care au sentimentul ca tot ceea ce produc este furat de unii care le rad in nas ...isi vor pune intodeauna interbarea ce e de facut sa-si protejeze casa.

    ACASA e locul pe care fiecare din noi il iubim cel mai mult .... si intodeauna vom face in asa fel incat sa o protejam.

    Iar acum,... ganditiva la KOSOVO ... si mai ales cum s-a ajuns aici.
    • +1 (1 vot)    
      ACASA (Joi, 14 februarie 2008, 14:25)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui Marcus

      Pui gresit problema. Acasa este acolo unde te-ai nascut, corect, dar in ce tara vrei tu sa traiesti este alta problema.
      PRECEDENT PERICULOS
  • 0 (0 voturi)    
    Lungul drum al Kosovo spre UE... (Joi, 14 februarie 2008, 13:24)

    goe [anonim]

    "Romania trebuie sa se conformeze liniei politice a UE"... ?
    Se vede treaba ca mai au mult de invatat si de inteles kosovarii despre UE la care nu ma mira sa vrea sa adere dupa aceasta autodeclarata independenta.
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi (Joi, 14 februarie 2008, 13:39)

    teo [anonim]

    Si totusi,inca nu am primit un raspuns ,de ce au plecat toti ceilalti iar sarbii au ramas singuri.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 14 februarie 2008, 14:07)

      Sinoda [anonim] i-a raspuns lui teo

      Ceilalti nu au plecat ca "asta a fost vointa lor suprema" ci au fost momiti sa plece de catre comunitatea internationala care nu recunoaste un stat nou doar pentru ca 5 nebuni l-au proclamat. Numeroase state ,se pare ca le-au vandut arme ca sa faca acele razboaie cumplite. Germania a spus "noi suntinem Croatia in drumul spre independenta".
      Mai uita-te te rog si la ce am scris eu mai sus.
      Stiai de exemplu ca in Uniunea Sovietica s-a facut un referendum ca aceasta sa nu se dizolve si totusi s-a dizolvat., contrar rezultatelor referendumului?
      Asa ca vointa popoarelor bastinase are un rol cu totul secundar.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 14 februarie 2008, 14:11)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui teo

      Nu ai primit un raspuns pentru ca intrebarea este stupida in sine.
      Toti ceilalti au plecat dintr-un stat constituit artificial cu ajutorul UE si SUA. Pentru ca, la fel ca si sarbii au fost instigati de niste criminali la fel de mari. Izetbegovici si Tudjman. Car voiau o tara a lor. Nu au fugit de sarbi, au fugit de Yugoslavia. Nu le mai servea. Apropos. Macedonienii sunt la fel de Ortodocsi. Iar referendumul din Muntenegru a trecut la un procent, in contextul in care albanezii cu cetatenie muntenegreana din SUA 2000 au putut vota iar muntenegrenii cu domiciliul in Serbia 200.000 nu. Pt informarea ta... in razboiul din Bionia au fost 3 tabere care se bateau toate cu toate: Croati, sarbi, musulmani. Croatii si-au dorit intodeauna independenta doar ca nu au avut curajul niciodata sa si-o castige pe cont propriu.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns continuare (Joi, 14 februarie 2008, 14:26)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui teo

      Asadar , Croatii au fost ca si sarbii ocupati de turci. Doar ca de la turci eu au trecut direct la Austro-Ungari. Sarbii si-au obtinut independenta printr-o serie succesiva de razboaie si revolte impotriva turcilor. Astfel in 1830 au devenit independenti de facto. Apoi a urmat primul razboi mondial. Ghici pe cine au eliberat sarbii de sub austroungaria? Exact. Pe Croati. Cu ce cost? 20% din populatia Serbiei a disparut in WWI. Croatii bucurosi sau alaturat fii atent: nu Yugoslaviei, ci Regatului Sarbilor, Slovenilor si Croatilor unde aveau drepturi egale cu ceilalti. Apoi a venit al II lea razboi mondial. In timp ce Belgradul era ras de pe fata pamantului Croatii si musulmanii se inrolau in armata germana iar trupele lor erau primite cu flori in Zagreb. Unde prindeau sarbi, ii macelareau - li se spunea "Ustasi". Apoi a paraut TIto. Atentie Tito era croat dar 80% din efectivele lui erau formate din sarbi. Sarbii mai aveau o grupare antihitlerista - Cetnicii (regalisti) sub comanda lui Mihailovic. Slovenii, musulmanii, croatii niciuna desi o mica parte l-au urmat pe Tito care ra comunist. In fine razboiul a trecut dar dupa razboi fara a fi inglobata in Yugoslavia Croatia ar fi avut tratament de tara invinsa si oricum nu se punea problema independentei.
      • 0 (0 voturi)    
        nu stiti (Joi, 14 februarie 2008, 14:53)

        teo [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        Sinoda si Cristian,vad ca nu intelegeti nimic despre cele intimplate in spatiul ex iugoslav.Pe de alta parte,vad ca ati imbratisat ideologia ultranationalismului sarb.Cat despre romanii timocenii nicio vorba de la indivizi ca voi,dar nici nu ma asteptam.
        • 0 (0 voturi)    
          1+1=? (Joi, 14 februarie 2008, 16:09)

          Timok [anonim] i-a raspuns lui teo

          Daca informatii nu ai, sa vedem cum stai cu logica.
          Romanii din Banatul sarbesc au si au avut drepturi pe care sarbii din Romania nu le-au avut niciodata. Banatul sarbesc si valea Timokului sunt in aceeasi tara, au aceleasi legi si autoritati. Si n-au nici un fel de drepturi. Care e logica? Nu cumva e alta problema? Ei ce se declara? Ce vor, ce cer? Ca ceea ce au romanii din Banat pot avea oricand.
          Sa nu pomenesti partea cu bisericile. Nu cunosc legile dupa care se guverneaza, nu stiu de ce se cearta romanii cu romanii din Moldova. E cu totul altceva!
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns, continuare 2 (Joi, 14 februarie 2008, 14:38)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui teo

      Asadar au trait fericiti 50 de ani in Yugoslavia. Fara restrictii fara viza de SUA cu o economie spectaculoasa pentru un stat comunist. Vei vedea daca te uiti pe anumite forumuri cati croati regreta Yugoslavia. In fine. Nici macar tito care era de-al lor nu le-a acordat independenta. Nici macar armata nu aveau. Impartirea a fost destul de clara. Slovenia - industrie, Croatia turism in timp ce puterea militara se pastra in Serbia. Si dupa 50 de ani au vrut independenta. Au scapat prin istorie pe sangele varsat de sarbi. Ba mai mult 30 de ani banii de la Belgrad s-au scurs catre coasta Dalmatiei construind acea imensa infrastructura turistica. Punandu-se bazele industriei. Atunci au fost findate: Gorenje, Vegeta, Lek. Normal ca belgradulu-i nu i-a convenit. Si ar fi fost ok zic eu ...pt ca nu a existat razboi cu Slovenia. Erau prea diferiti, nici limba nu e aceeasi iar separarea populatiilor destul de clara. Insa Croatii desi vorbesc aceeasi limba au vrut sa si-o declare altfel. Prin genocid. Vezi Vukovar care acum e cunoscut datorita unui genocid intreprins de armata sarba. DAr armata sarba a intervenit dupa mai bine de 6 saptamani de cand Croatii din Vukovar s-au declarat oras croat si au inceput sa impuste civili in plina strada. Pana la urma, nu e normal sa iti trimiti armata sa iti protejeze propria populatie? Iar asediul Vuckovarului a fost un asediu de razboi. Acolo existau militii organizate cu regim militar. Nu neg, Milosevici a gresit si sarbii dar de data asta Croatilor si Musulmanilor nu le-a mers. Sarbii s-au aparat si nu s-au mai lasat macelariti ca in 40. Prin paramilitari prin armata etc. Ei bine, atunci ceilalti au apelat la fortele internationale. Probabil ca nu o faceau daca puteau in continuare sa macelareasca sarbi ca in 40 insa si-au luat-o ...sincer. Ce-a fost a fost. eu zic ca Serbia se va descurca foarte bine si fara ei. Daca stai sa te uiti singurul lucru care desparte aceste 3 natii e religia. Vorbesc aceeasi limba insa:
      • 0 (0 voturi)    
        felicitari cristian si razvan (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 11:41)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        bravo lucruri bine spuse care poate ii mai elibereaza de povara mtv, beavis si butthead si de deliciul unei cumparaturi la pandorf pe diversi gen teo care personal nu merita niciun raspuns. am o intrebare pt el. daca ai o nevasta veche si vine o tipa voluptoasa ce-ti ofera formele ei si pe deasupra satisfactii si poate inca o pirietena la fel de apetisanta, ei ce faci accepti???? poate gasesti raspunsul la intrebarea ta stupida. ma bucur ca exista si multi oameni care gandesc si vad lucrurile pe aici.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns - continuare 3 (Joi, 14 februarie 2008, 14:43)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui teo

      Bosniecii - si zic musulmanii bosnieci sunt acea parte care s-a convertit la islam pe timpul ocupatiei turcesti. Sarbii ii vad pe toti ca insemnati, urmasii tradatorului Ilija de la Kosovopolje. Croatii la fel doar ca au stat mai mult sub austrieci si au avut influente din peninsula, deci sunt catolici. CAm asta e cu fosta Yugoslavie. Pacat, imi pare rau de ei. Sunt din Timisoara si stiu ce inseamna sarb iar cum locuiesc in Bucuresti. Si imi pare rau ca foarte multi romani ii judeca dupa ceea ce vad la ProTV sau la CNN. Fara sa stie ca sunt un popor, poate un pic necioplit, dar care intodeauna in istoria sa a urmat calea dreapta. Au pierdut mult, enorm, vieti etc, dar pana la urma au izbandit. Sunt 2 feluri de a trece prin istorie: romanesc - prin armistitii, aliante si diplomatie si sarbesc - la sacrificiu. N-avem de unde sa stim care e cel mai bun. Iata 50 de ani - pana in 90 au dus-o ei bine iar noi eram vai steaua noastra. Acum probabil e randul nostru si ei se vor mai chinui cateva zeci de ani. Am incheiat :)
      • 0 (0 voturi)    
        Istoria nu tine loc prezentului (Joi, 14 februarie 2008, 15:57)

        Clau [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        Da, prim 1945-1950 sarbii aveau un enorm capital de respect si pretuire a altor natii. Si pe drept cuvant. L-au castigat greu, prin eroism, prin inteligenta (mai ales cea a lui Tito). Si totusi, Milosevici si banda lui au reusit, in mai putin de 20 de ani, sa distruga acest inestimabil capital. Chiar mi-e greu sa inteleg cum au facut asta, si probabil ca extremistii din celelalte 'ranguri' i-au ajutat sa se auto-distruga. Dar si-au facut-o cu mana lor, si crede-ma ca nu esti singurul pe care l-a infiorat problema asta. Stiu de ex. ca François Mitterand, la inceputul anilor 90, neintelegand cum un popor pe care il respecta atat de mult (sarbii, cu care a luptat cot la cot cand era in rezistenta anti-nazista) a luat-o intr-un asa hal 'pe aratura' s-a deplasat personal la Belgrad ca sa asculte argumentele si punctul de vedere al responsabililor civili si militari sarbi. I-au trebuit 30 de minute in izolare cu responsabilii militari sarbi ai epocii ptr. a iesi complet demoralizat de la intalnire si sa declare apropiatilor lui ceva care suna cam asa: "oamenii astia nu sunt sarbii pe care eu i-am cunoscut. Oamenii astia vor reusi ce nimeni n-a reusit: sa-i distruga pe sarbi."
        Si apropo de Teo: nu exista intrebari idioate, ci doar raspunsuri idioate (nu eu am zis-o ci un profesor universitar care nu mai are nevoie de prezentare)
        • 0 (0 voturi)    
          Recunoastere (Joi, 14 februarie 2008, 17:13)

          sinoda [anonim] i-a raspuns lui Clau

          Cum iti explici ca, avand in vedere toate defectele conducerii sarbe ONU a recunoascut imediat independenta noilor "tari" ?
        • 0 (0 voturi)    
          istoria nu tine loc prezentului (Vineri, 15 februarie 2008, 10:27)

          Cristian [anonim] i-a raspuns lui Clau

          Clau, eu am afirmat ca intrebarea e stubida nu idioata, in fine. Datorita faptului ca teo nu se sfia sa judece situatia, ba mai sustine ca eu sunt pe langa ce se petrece acolo. Cand de fapt nu cunoaste niste lucruri de baza. Spre deosebire de mine care inteleg si limba si am citit foarte ,ult despre ceea ce a fost acolo. Hai sa iti spun de ce au avut sarbii un mega capital de respect. Pt. ac spre deosebire de ceilalti au rasturnat guvernul care s-a aliat cu Germania si au tinut blocate 9 divizii germane pe teritoriul iugoslaviei. Pentru ca dupa razboi s-au trezit cu o tara devastata si peste un milion de morti. Frumoasa Franta a avut 550.000 de morti la o populatie aproape tripla. Practic Yugoslavia a avut cei mai multi morti pe campul de lupta dupa Uniunea Sovietica.(http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties). Normal ca ii respecta. I-ar fi respectat si mai mult daca se lasau macelariti si acum si nu ar fi ripostat. Sechelele acelui razboi au ramas adanc in constiinta colectiva sarbeasca. Stiau ca la un moment dat se vor repeta faptele. Numai ca de data asta erau hotarati sa nus e lase ca dusi ca mieii la taiere. Insa de data aceasta nu mai serveau niciunui interes aliat ca in anii 40 cand daca nu ar fi sfost sarbii, aceasta zona strategica a Europei ar fi fost in maini germane lucrurile poate ar fi stat altfel. Asa ca brusc au fost animale, maniaci si criminali. Si daca te uiti atent cati croato si musulmani au fost condamnati la HAga te vei ingrozi. Numai ca sarbii sunt demonul, ei sunt mediatizati. Imi aduce aminte de marele caz cand un obuz a cazut intr-o piata din Sarajevo omorand civili printre care si copii. 3 zile au urlat toate posturile despre criminalii de sarbi. Ei bine dupa ce KFOR a calculat traiectoria obuzului (la cererea sarbilor) si a stabilit ca a fost tras din pozitiile musulmane, stirea a fost prezentata pe scurt la finalul stirilor PRO TV. E un exemplu clasic.
  • 0 (0 voturi)    
    Prima aderare (Joi, 14 februarie 2008, 13:41)

    Stoewer [anonim]

    Dar prima aderare va fi desigur la UEFA si iar ne vom desfata la meciuri gen Letonia - Kosovo. ;-)
  • +1 (1 vot)    
    shah mat (Joi, 14 februarie 2008, 13:59)

    alex din Transnistria [anonim]

    1.Nu cred ca recunoasterea Kosovo va afecta oarecum securitatea Romaniei din cauza secuilor,deoarece nici macar autonomie a la Kosovo nu au si nici armata ) Ungariei nu stationeaza ilegal in Harghita sau Kovasna.
    2.Rusia niciodata si nicicind nu va recunoaste Transnistria ,deoarece aceasta va kutremura distructiv imperiul,datorita dorintei de independenta a republicilor kaukaziene, Tatarstan,Baschiria, Daghestan, Iakutia,Udmurtia si multe altele.
    3.Romania va recunoaste Kosovo,momentan sunt jocuri politice pentru a taragana din timp,alegerile...
  • +1 (1 vot)    
    Tara Mea (Joi, 14 februarie 2008, 15:08)

    Adrian [anonim]

    Eu cu doi trei vecini vrem tara noastra .Ne-am facut o religie nu e recunoscuta de Romania.Avem o limba comuna nerecunoscuta de Romania si niste pamant.
    Vrem autonomie ! Ma poate impiedica cineva ?
    • 0 (0 voturi)    
      Bafta (Joi, 14 februarie 2008, 15:53)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Nimeni nu va poate opri! Faceti o Asociatie, Fundatie sau SRL si hop ati devenit persoana juridica!
      Daca sunteti raspanditi pe o suprafata mai mare, formati majoritatea 51% si credeti ca puteti construi o economie faceti referendum si declarati-va regiune autonoma.
      Bafta :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Ca membru al Uniunii Europene.. (Joi, 14 februarie 2008, 15:32)

    gigel [anonim]

    Ca membru al Uniunii Europene, iaca ma conformez si ii arat domnului Fatmir degetul mijlociu ridicat la mana dreapta, cu doua degete stranse in stanga si doua degete stranse in dreapta, cu podul palmei spre mine, in timp ce, cu mana stanga sprijin cotul mainii drepte..
  • 0 (0 voturi)    
    Avetzi drreptate Tovarrashi! (Joi, 14 februarie 2008, 16:13)

    curios [anonim]

    Daca Domniile Dvs sunt atat de iubitoare de Serbia (singurul vecin bun, alaturi de Marea Cea Mare pe care naviga Parintele Patriei in tineretze), atunci dece dracul (scuzatzi!) atzi vrut Nato & Ioropa???
    Nu era mai buna o fratzie cu sarbii???...
    Mai un genocid, mai o groapa comuna, mai o epurare etnica...
    Ne distram & noi, ce (acelashi) dracul?
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari cristian (Joi, 14 februarie 2008, 16:17)

    edy [anonim]

    ma bucur ca mai apar pe aici si oameni care au o cultura care le permite sa-si justifice optiunea!
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Joi, 14 februarie 2008, 17:37)

      ioi [anonim] i-a raspuns lui edy

      Cultura simpla e utila ptr. indoctrinare. Cultura cu ceva spirit critic l-ar fi dus insa mai departe, l-ar fi ajutat sa traiasca in prezent, nu in trecut. Istoria lui Cristian se opreste la calea dreapta de pana in 1980. Drama e ca sarbii (de fapt o parte a lor, ca nu toti au fost de acord cu ceea ce s-a facut) au luat-o 'pe aratura' dupa 1980, sau mai exact dupa moartea lui Tito.
      • 0 (0 voturi)    
        cultura (Vineri, 15 februarie 2008, 10:49)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui ioi

        Am zis foarte clar ca Milosevici a gresit. Ceea ce incerc sa spun este ca nu toate lucrurile sunt cum par. Luati o carte, mai cititi, aveti net...cititi daca vreti sa aflati ce s-a intamplat realmente acolo. Daca vreti sa aflati cine a fost Franjo Tudman. Daca vreti sa vedeti ce s-a intamplat cu slovenii care si acum sunt in relatii bune cu sarbii. Stie cineva ce s-a intamplat acolo? Masacre. Da, au fost polite neplatite din 40. Ganditi-ca aca unii din comandantii de astazi si-au vazut parintii si bunicii in copilarie mutilati si ucisi de croati si musulmani. Sunt Bosniecii Sarbi. Ce legatura are asta cu Belgradul. Aaaaa, belgradul a sprijinit aceste grupari. Dar a existat vreodata vreo dovada? Pentru ca aici intervine intrebarea ...de unde au avut Croatii arme? Musulmanii? Poate tot de la sarbi? CAre au fost crimele comise de croati? Stie cineva ceva despre enclava Knin din Croatia? Va dati foarte mult cu parerea din informatiile pe care le luati superficial. Un alt exmplu mic, dar semnificativ zic eu in legatura cu informatia la care avem acces. Pe vremea protestelor coaltiei Zajedno din Serbia Pro TV ii dadea in sus si in jos cu dictatura lui Milosevic. Milosevici dictatorul. Si tampitii aratau ziarul Politika la standuri cu titlul pe jumate de pagina: GOTOV JE! Adica: s-a terminat cu el! e gata! Cu totii am trait in dictatura, ar fi fost posibil asa ceva? Use your judgement. Milosevici nu a fost decat un comunist prost si natang in a gestiona relatiile internationale. Nu a fost dictator. Si crede-ma, altii carora americanii nu li s-au opus - Vuk Draskovic - a fost prim ministru. Iar Draskovic e un ultranationalist. Daca vreti sa intelegeti ceva cititi cartea lui "Cutitul".
      • 0 (0 voturi)    
        cultura simpla (Vineri, 15 februarie 2008, 11:00)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui ioi

        Ceea ce am prezentat au fost fapte. Acum, cultura complexa dar e absurd sa o numim asa , cat mai degraba analiza informatiei trebuie sa fie un pic mai profunda. Iar informatia trebuie cautata in varii medii. Nu doar printr-un singur canal. Spirit critic? Da, sunt de acord. Dar atunci cand critica urmeaza o singura linie, cazul majoritatii celor cu optiune antisarbeasca, atunci consider acest spirit inconsistent si neavenit. Departe de a fi de acord cu masacrele. Ce vreau sa subliniez este ca: lucrurile nu sunt asa cum arata la TV. Vina este a tuturor celor de acolo insa sarbii au iesit prost. Cu toate astea, consider ca sunt o natiune spectaculoasa care in 10 ani ne va depasi in cazul in care isi cizeleaza un pic diplomatia. Si daca nu , tot ne vor depasi. Pt ca iata UE s-a confruntat cu prima mare problema. Sarbii nu vor in uniune. Si cu asta le-au demolat principala parghie. De ce ne vor depasi? Pentru ca sunt hotarati, actioneaza repede, nu fac compromisuri. Ard etapele si isi selecteaza bine si rapid elitele. Brutal e drept dar zic eu extrem de eficient. Generalii sarbi se impusca in fata parlamentului. Cei inchisi la Haga se sinucid in celula. Prim ministrul considerat tradator e impuscat. Cel ce desigur a ordonat moartea lui Djindjic e impuscat la randul lui. Cumva sudamerican ai zice. Dar e o etapa pe care ei o scurteaza in acest mod specific sarbesc. si in loc sa lalaie 17 ani in tranzitie in 5 ani isi revin. si deja au inceput sa miste si economic si politic.
  • 0 (0 voturi)    
    Da (Joi, 14 februarie 2008, 16:33)

    Laur X [anonim]

    Romania va accepta orice se intampla sub egida ONU. punct.period.
  • 0 (0 voturi)    
    romania trebuie sa-si vada interesul 100% (Joi, 14 februarie 2008, 16:39)

    ion [anonim]

    asta inseamna urmatoarele:
    1. obtinerea drepturilor minoritatii romanesti din serbia (timoc samd)
    2.creearea unui protocol etapizat clar pentru derularea in termeni stricti de redare a libertatii acestei minoritati oprimate de zeci de ani!
    3. recunoasterea oficiala a minoritatii romanesti si efectuarea unui recensamant efectuat de organisme ale UE pentru stabilirea numarului exact de romani care locuiesc acolo.
    4. libertatea de expresie totala a bisericii ortodoxe romanesti si recunoasterea a cesteia de catre statul sarb.
    in toate acestea romania trebuie sa-si urmareasca interesul national fara ezitari!
  • 0 (0 voturi)    
    Asculta bai AUTOPROCLAMATULE !!! (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 1:55)

    dan [anonim]

    Nici n-ai ajuns presedinte, si ai inceput sa te dai la BASESCU!!!
    Asculta aici: KOSOVO nu exista ca stat, si nici tu nu esti presedinte. Du-te si te culca!!
    CRED CA CEL PUTIN 90% DINTRE ROMANI NU VOR RECUNOASTE IN VECI PORCARIA VOASTRA!!
    PENTRU ROMANI KOSOVO ESTE INIMA POPORULUI SARB!!! IAR SARBII SUNT CEI MAI BUNI PRIETENI SI VECINI AI POPORULUI ROMAN!!!
    DAR DACA TU TI NEAPARAT SA FI PRESEDINTE, IA UN COLHOZ IN PRIMIRE!!
    CAT DESPRE KOSOVO, VA MAI TREBUIE 1000 DE ANI SA-I AJUNGETI DIN URMA PE SARBI!!!
    JOS LABA DE PE SERBIA!!! HAI SARBIA!!!! VICTORIE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    (pseudo)Prietenia romano-sarba (Duminică, 17 februarie 2008, 0:48)

    Un roman care stie istorie [anonim]

    Eu as vrea aici sa vorbesc putin despre asa-zisa prietenie romano-sarba. totu e o mare tzeapa. ii vad pe confrati atat de inversunati ca vai Doamne..prietenii nostri sarbi sufera si sunt atacati din toate partile. cea mai mare prostie. acum cateva saptamani patriarhul Serbiei spunea ca se opune deciziei Bisericii Ortodoxe Romane de a infiinta o mitropolie a Basarabiei si reitera idea panslavismului ortodox. Probabil ca tipu se teme ca Romania va infiinta, si bine ar fi sa fie asa, o mitropolie a Timocului ptr bietii nostri romani de acolo care numai ei stiu cu ce natie nenorocita au de-a face, acesti criminali innascuti numiti in trecut serviani, in slavona insemnand, "cei urati". ptr ca asa sunt sarbii...sunt urati si temuti de toti..numai de prostii de romani din Romania, mai ales Banat, unde daca doi-trei sarbi iti fac cinste cu o slibovita si danseaza cu tine gata esti prieten cu ei si sunt cei mai cumsecade oameni. Uite ca sarbilor nu numai ca nu dau doi bani pe romani, pe care ii denigreaza cum pot (e plin folclorul sarb de injurii antiromanesti), dar si o spun pe fata ca ei sunt cu rusii si si vor sustine pana la capat aliatii slavoni. si tampenia asta cu curajul si darzenia sarbilor e si mai mare prostie: ei n-au facut altceva decat sa se lupte ei intre ei...si croatii..si muntenegrenii...si bosniacii..etc...si kossovarii..care de fapt sunt probabil ca etnos sarbi albanizati..sunt acelasi popor, si sa incerce sa se extermine unul pe altul gasind orice fel de motiv: religia, orientarea politica, etc etc. asta-i darzenie? sunt o natie paguboasa asta , care a si dat nastere la atatea tulburari in Europa (nu e coincidenta ca ambele razboaie mondiale au inceput practic in zona ex-iugoslava) si ar fi bine in sfarsit ca romanii sa realizeze cum sunt de fapt sarbii si sa ia aminte pe viitor cum abordeaza aceasta tara.ne-am mai ars o data in istorie..vezi Banatul de Vest, care sarbii ni l-au promis pana-n ultimu moment numai ptr a-l shterpeli marsav cum numai ei stiu
    • 0 (0 voturi)    
      desi (Duminică, 17 februarie 2008, 22:45)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui Un roman care stie istorie

      Chiar as fi vrut sa pastrez toate comentariile in limitele unei oarecare decente iti voi raspunde asa cum meriti. Mai deschide un pic cartea roman nationalist si vezi unde a inceput al II-lea razboi mondial. Si ghici de ce a inceput primul. Hai sa iti mai pun o intrebare. Ai idee ce a determinat inceperea primului razboi mondial? stii unde s-a petrecut evenimentul. Sunt din banat si stiu ce inseamna sarb mai mult decat vei stii tu vreodata. Cu unii sunt prieten din copilarie, mult inainte de a bea slibovita. Din care de altfel nu am baut decat odata pentru ca nu gasesti la Timisoara slibovita nici sa dai cu tunul. Dar deh...tu cunosti, stii. Oar daca vrei sa stii mai multa istorie uita-te din nou intr-o carte si vezi cate aliante si casatorii la nivel inalt au avut romanii cu sarbii. Si daca vrei s avezi drepturi fa facultatea cu niste romani din serbia care are au toate drepturile si nu si-ar lasa tara nici morti, care s-au inrolat benevol in JNA. Daca numele Saralie Ionel iti suna sarbeste atunci, think again. As vrea sa bagi o conversatie cu bietii tai romani de pe valea timocului sa vad cat v-ati intelege. M-as prapadi de ras. Amice - limba lor romana e atat de indepartata de romana noastra incat abia pricepi ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Dragi Clujeni treziti-va !!! (Marţi, 19 februarie 2008, 7:01)

    Miki [anonim]

    Dragi Clujeni treziti-va !!! ungurii vor sa ne ia ce avem noi mai de pret TRANSILVANIA!!!!SAMBATA 23 februarie ora 15:00 sunteti rugati sa veniti in Piata Avram Iancu pt un mars patriotic prin centrul orasului CLUJ-NAPOCA, pentru a arata cine este TRANSILVANIA si CLUJ-NAPOCA!!!
  • 0 (0 voturi)    
    in Balcani sunt numai triburi papuase (Luni, 3 martie 2008, 16:52)

    mihai [anonim]

    Toti istoricii au descris Balcanii drept un butoi de pulbere,lucru foarte adevarat tinand cont cat de pestrit este acest colt al Europei:sarbi,croati,bulgari,greci,unguri,vlahi-romani,musulmani,turci,albanezi,,aromani,macedoneni.Cand a existat o forta armata care sa-i tina putin in frau nu au existat conflicte majore de ex Imp Bizantin, Imp Otoman,Austro-Ungaria. Acum Kosovo e un non-sens pentru ca acolo mereu a fost un conflict etnic ,imediat dupa lupta de la Kosovopolie,cand albanezii au trecut la islamism ca sa contracareze ofensiva sarba in kosovo care era locuit de albanezi si vlahi initial.Deci a castigat cine a avut mai multa vitalitate si incredere:schipetarul [albanezul] .peste vreo 50 de ani se vor bate martorii lui iehova cu mahomedanii si tot asa pana vor disparea oameni din Balcani sau se vor forma numai enclave etnice independente una de alta cam ca niste inchisori pentru ca motive de lupta se vor gasi mereu. De vina zic eu a fost mereu sagele asta tracic si ilir foarte violent cu cel slav care-i bataios mandru si arogant