UPDATE Parlamentul votează astăzi Avocatul Poporului. Renate Weber este susținută de majoritatea PSD-ALDE, iar Peter Eckstein-Kovacs este propus de opoziție / Cei trei candidați, validați în comisiile juridice

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 26 iunie 2019, 8:47 Actualitate | Esenţial


Plenul Camerei Deputailor
Foto: Hotnews
Parlamentul s-a reunit miercuri, în şedinţă comună pentru alegerea unui nou Avocat al Poporului, după ce mandatul lui Victor Ciorbea a încetat. Propunerile sunt Renate Weber din partea PSD - ALDE, Peter Eckstein-Kovacs, susţinut de opoziţie (PNL, USR şi UDMR) şi Cătălin Voinea Mic, din partea PMP.

UPDATE 15.35: A început votul asupra candidaților pentru postul de Avocat al Poporului. Votul este secret, cu buletine.

UPDATE 10.07 Comisiile juridice ale Senatului şi Camerei Deputaţilor i-au validat prin vot, în unanimitate, pe cei trei candidaţi propuşi pentru funcţia de Avocat al Poporului, constatând că aceştia au îndeplinit condiţiile pentru a candida. Comisiile juridice vor înainta plenului un raport în urma audierilor, iar plenul Parlamentului va decide prin vot care candidat va fi ales Avocat al Poporului.

Propunerile pentru Avocatul Poporului sunt Renate Weber din partea PSD - ALDE, Peter Eckstein-Kovacs, susţinut de opoziţie (PNL, USR şi UDMR) şi Cătălin Voinea Mic, din partea PMP, care inițial anunțase că susține candidatul comun al opoziției.

Luni, Victor Ciorbea a înaintat o adresă preşedinţilor Senatului şi Camerei Deputaţilor prin care i-a informat că mandatul său de Avocat al Poporului a încetat.

Avocatul Poporului este numit în şedinţă comună a celor două Camere ale Parlamentului pentru un mandat de 5 ani, cu posibilitatea reînnoirii o singură dată.

Pe ordinea de zi a plenului reunit de miercuri se află şi proiectul de declaraţie a Parlamentului, aprobat de Comisiile de politică externă ale Senatului şi Camerei Deputaţilor, referitor la susţinerea noului Guvern de la Chişinău şi angajamentul pentru parcursul european al Republicii Moldova.

Tot în ședința reunită a celor două camere legislative se va supune votului și numirea unui nou vicepreședinte al Autorității Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE). Fostul secretar general al PSD, Marian Neacşu, în prezent membru al PRO România, va fi susţinut de PSD pentru această funcţie, a anunţat preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu.

CITEȘTE ȘI: Ludovic Orban: Renate Weber nu poate fi Avocat al Poporului, este un om care a exportat traseismul politic la nivel european






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4837 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Renate Weber...slujitoarea PSD de la Antena 3 (Miercuri, 26 iunie 2019, 8:51)

    Mannpawel [utilizator]

    va puteti imagina cum aceasta fiinta care slujeste PSD de cand s-a a*ortat in ro, va fi ávocatul POPORULU' cand ea merge la Antena 3 sa apere infractorii si hotii
  • +9 (13 voturi)    
    daca ar avea minte 15 PSDisti (Miercuri, 26 iunie 2019, 8:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu ar vota asa ceva!
  • +10 (14 voturi)    
    Favoritii Moscovei (Miercuri, 26 iunie 2019, 8:59)

    un domn [utilizator]

    Avanseaza....sa ii dorim “succesuri” marca EBA la aceasra Veorika de Ald£
  • +7 (13 voturi)    
    Weber (Miercuri, 26 iunie 2019, 9:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E vb. de infiltrata in Fundatia Soros si mancătoarea de r*t de la latrinele securistului Voiculesu. Un traiect profesional scârbos pentru o `jurista`, traiect incheiat jalnic in calitate de complice la gruparea infractionala alde.
  • +8 (12 voturi)    
    hai psd (Miercuri, 26 iunie 2019, 9:25)

    liviu_ [utilizator]

    votati avocatul alde...
    unu clar independent politic
    s clar ca v-ati invatat lectia de la europarlamentare cu varf si indesat!

    sper ca in 2-3 ani de zile partidul asta sa fie doar o amintire trista!

    PS: daca s-ar trezi si romanii si ar fi linsato toti membrii psd si alde as fi cel mai feritit!

    PPS: pavianule... vezi ca avocatul e al POPORULUI, NU al alde!
  • +10 (16 voturi)    
    Îl prefer pa Peter Eckstein-Kovacs. (Miercuri, 26 iunie 2019, 9:27)

    asavreau [utilizator]

    Și nu sunt ungur.Peter pare mai echilibrat decât Renate.
    • -1 (1 vot)    
      E foarte echilibrat, l-a pupat in cur pe (Miercuri, 26 iunie 2019, 15:36)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Basescu cu mult spor atatia ani, numai de asta nu trebuie sa mai pupe altceva, nici macar functia de Avocat al Poporului!
      • 0 (0 voturi)    
        Mircica, breh, caldura mare (Miercuri, 26 iunie 2019, 19:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Te a afectat la caputz?
        Parnos, pariuri si Sputnici in suflet ai ( Veorika asta de ALD£+ pleshoianuu tau iubit)
  • +6 (10 voturi)    
    Daca (Miercuri, 26 iunie 2019, 10:28)

    2016 [utilizator]

    partidul necrofag (care suge de la PSD-ul mort) numit alde nu a intrat in Parlamentul UE, trebuia ca mortaciunile puse pe liber, gen weber, sa primeasca ceva sa suga! Altfel, ar muri de foame, ca nu stiu sa-si castige o paine muncind cinstit!
    Asta-i Romania de azi, adusa aici de odraslele comunistilor.
  • +7 (11 voturi)    
    o demna continuatoare (Miercuri, 26 iunie 2019, 10:29)

    mos ion roata [utilizator]

    a nesmtirii sprancenatului ciorbar.
  • +7 (9 voturi)    
    buun (Miercuri, 26 iunie 2019, 11:43)

    iareu [utilizator]

    scapam de o fosila si dam peste o canalie......
    nu au inteles nimic ?????
    am votat de geaba ????
  • -8 (10 voturi)    
    Ia te uita! (Miercuri, 26 iunie 2019, 12:55)

    Lucky1 [utilizator]

    PMP are propriul candidat...
    Bravo, Basescule, ai inceput frumos madatul de europalavramentar facand blat cu psd-ul.
    Sau chiar poti considera credibila farsa cu propriul candidat? Ce individ, mai dotat decat un cameleon!?
    Cu un ochi la slanina si altul la faina. Valabil si la propriu si la figurat, un adevarat talent nativ.
  • +1 (3 voturi)    
    Psdul se sprijina pe statul II ?! (Miercuri, 26 iunie 2019, 15:26)

    Plagarus [utilizator]

    Soros si-a ales chinchilla Renate ???