Un profesor de religie din județul Alba a lăsat însărcinată o elevă pe când aceasta era minoră / Primar: Cadrul didactic predă în continuare, dar, în urma testului de paternitate, se pare că este tatăl copilului

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 18 iunie 2019, 20:24 Actualitate | Esenţial


Mama si nou nascut
Foto: sxc.hu
Un profesor de religie care predă la o școală din comuna Arieșeni a lăsat însărcinată o elevă. Primarul comunei, Marin Jurj, susține că la școală a fost făcută o cercetare internă, însă nu s-a comunicat niciun rezultat, iar profesorul a rămas să predea în continuare. De asemenea, acesta spune că, deși nu există o adresă oficială, dascălul ar fi primit rezultatul pozitiv al testului de paternitate.

Situația din comuna Arieșeni este cunoscută de conducerea școlii încă de anul trecut, după cum a declarat, pentru corespondentul MEDIAFAX, primarul comunei, Marin Jurj, dar a revenit în atenție după ce copilul născut a fost dat în plasament și s-a cerut oficial efectuarea testului de paternitate.

Fata, care era minoră când ar fi întreținut relații sexuale cu profesorul de religie, provine dintr-o casă de tip familial, dintr-o comună învecinată, Avram Iancu.

Potrivit primarului, în momentul în care a anunțat că a rămas gravidă cu profesorul, la școală a fost făcută o cercetare internă, însă nu s-a comunicat niciun rezultat, iar profesorul a rămas să predea în continuare.

„E foarte urât ce s-a întâmplat. Se pare că ar fi o certitudine. Nu știu când s-a întâmplat exact, dar a fost ceva scandal la școală anul trecut, s-a făcut o comisie și am înțeles că s-au așteptat rezultatele de la test. La noi încă nu a ajuns nimic oficial, dar lui i-ar fi venit (rezultatul testului de paternitate – n.r.) și se pare că a ieșit că este tatăl copilului. Fata era crescută la casa de copii din Târsa, comuna Avram Iancu, nu locuia la noi în comună. Nici acum nu locuiește aici, nu știu exact unde este acum. Ea nu a făcut reclamație la poliție nici anul trecut și am înțeles că testul de paternitate a fost cerut și făcut când a fost luat copilul în plasament. Noi nu vrem, sub nicio formă, să mușamalizăm cazul. În momentul în care vom primi, oficial, rezultatul testului de paternitate, se vor lua măsuri prin consiliul de administrație al școlii”, a declarat, marți, pentru corespondentul MEDIAFAX, primarul comunei Arieșeni, Marin Jurj.
Edilul a precizat că profesorul de religie are aproape 50 de ani, este văduv și nu profesează ca preot.

Până la ora transmiterii acestei știri, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Alba nu au putut fi contactați pentru a exprima un punct de vedere.
















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9359 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Promo pt. familia 'traditionala " ? (Marţi, 18 iunie 2019, 20:35)

    Plagarus [utilizator]

    Nu fa ce face popa.
    • +7 (9 voturi)    
      HandMaid Tale De Rit Ortodox (Marţi, 18 iunie 2019, 21:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Holinesdeniel Lucreaza Cu Voia Domnului pentru Natalitatea Romaniei !
      @altiro ai cuvantul in habotnicia ta !
      • -9 (9 voturi)    
        mda (Miercuri, 19 iunie 2019, 7:02)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        numa' ca nu scrie ca e popa ortodox.
        profesori de religie ies pe banda la univ. alea de dupa ploaie. si nu numai de ortodoxie, ci de toate inchinaciunile.
        pana acum, de eleve se ocupau profesorii de sport si de lucru manual...
        se mai schimba lumea. misticilsmu' asta...\

        ps. numai postacii de bine raman la fel. :-))
        • +5 (5 voturi)    
          Cine Are Monopol la Ora De Religie ? (Miercuri, 19 iunie 2019, 8:07)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Era corect daca se redacta un Manual al Istoriei Religiilor in maxim 50 file unde fiecare se putea regasi, insa Sutanele Negre au spus NIET
        • +5 (7 voturi)    
          daaaa (Miercuri, 19 iunie 2019, 8:35)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          sigur era profesor venit de la Mecca si preda doar sharia, iar restul profesorilor de la liceul ala, care au lasat un pedofil dovedit sa predea inca 1 an si jumatate, sunt toti animisti... norocul nostru ca in Romania sunt 98% crestini, care au grija de copiii lor si astfel de cazuri sunt extrem de rare.
          • -6 (6 voturi)    
            statul de drept (Miercuri, 19 iunie 2019, 9:32)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            de procesul de justitie ai auzit ?!
            sau n'ai inteles ce'a spus primarul ?
            fata, acum majjora, n'a vrut sa faca lacramatie.
            iar primaria nu are probe pt. a lua cauza in maini proprii. deci, dupa ce vad certificatul ala de paternitate, primaria si directia scolii, daca se dovedeste ca profu, intamplator de religie, este tatal natural, cu proba in mana, pot sa'l dea afara si sa mearga in justitie, la nevoie.
            dece nu sesizati voi dna >! :-))
            daca nu e el, ar trebui ca toti profesorii din scoala, incepand cu directorul, voluntar, sa faca testul de paternitate....
            nu e nici primul caz de profesori incurcati cu eleve si chiar de profesoare incurcate cu baietzei de soala.
            nu e nimic nou sub soare.
            dar, de, voi postacii, ati prins o tzeava pe biserica, si dai si sufla, neicusorule !
            • +5 (5 voturi)    
              daca prostia ar durea.. (Miercuri, 19 iunie 2019, 10:33)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              eleva ramane insarcinata cand este minora, toata lumea stie, se face "comisie", totul este uitat... acum este dovedit ca profesorul esta tatal, dar inca ne mai invartim in jurul cozii?

              simplul fapt ca o minora a ramas insarcinata este motiv de incepere a urmaririi penale in rem. articolul 220, cod penal.
              • -5 (5 voturi)    
                ce mult va place voua (Miercuri, 19 iunie 2019, 12:34)

                nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                ideia asta de...urmarire penala.
                a inceput urmarirea, e vinovat. tipic progresism.
                chiar si daca certificatul il indica pe prof. drept tata natural, paternitatea se hotaraste de un judecator. la fel drepturile copilului, care decurg din stabilirea paternitatii.
                si daca citesti mai atent, minora era in grija, crestea intr'o casa de copii. deci, casa de copii este tutorele, ei trebuiau sa inceapa o actiune.
                dar nu asta e problema, nu de prostie e vorba, acolo, sau in discutiile noastre.
                problema este ca, unii din voi, simtiti furnicaturi, va ia cu manie proletara cand auziti de religie, de biserica.

                ala poate ca n'are nicio legatura cu biserical
                cum spuneam, univeristatile multe si marunte, de la gaiesit, gagesti sau valea plopilor au fac. de teologie. ca sa devina popi, trebuie sa fi urmat seminarul si sa indeplineasca niste condtii pt. popeala/hirotonisire, altfel, numai cu teologia la universitata doua parale nu poti fi popa, si deci, profesori la scoala.
                majoritatea copiilor, care vor si ei o diploma, merg la teologie, psihologie si alte ologii, pt. ca e mai usor, se face, probabil, si la distanta.
                deci, ala poate fi unul din asta, fiul cuiva cu dare de mana de la sate, baiat cu pile.

                numa ca ghiavolu' v'a luat de cap numa' cum auzirati de profesor de religie.
                si musai sa fie popa ortodox.
                apropo, religie predau si pastori pocaiti, si papistasi, depinde de optiunile copiilor si de parinti.
                hai, lasa, nu de argumente aveti voi nevoie, voi sunteti progresisti ingaduitori, iubitori ai libertatii de optiune..tinerii frumosi si liberi...............
                doar ca popii nu va lasa sa traiti....
                doamne ajuta ...:-))
  • +6 (16 voturi)    
    A aprofundat Geneza (Marţi, 18 iunie 2019, 20:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Unde GOD zice: „Creșteți și vă înmulțiți”. Ei bine, profesorul de religie a vrut doar să-i arate cum anume se înmulțesc oamenii.
  • +8 (14 voturi)    
    ii spune preotul o rugaciune si intra in legalitat (Marţi, 18 iunie 2019, 20:54)

    U_swamp [utilizator]

    Normal, BOR sustine familia `traditionala` si impreunarea dintre barbat si femeie, adica obtinuta prin toate metodele posibile, lasate de Dumnezeu.
  • +7 (15 voturi)    
    Popă adevărat. (Marţi, 18 iunie 2019, 20:54)

    prec [utilizator]

    Pe mine nu miră. Pe voi???
  • +13 (15 voturi)    
    WTF!! (Marţi, 18 iunie 2019, 21:00)

    tudor74 [utilizator]

    "Ea nu a făcut reclamație la poliție nici anul trecut și am înțeles că testul de paternitate a fost cerut și făcut când a fost luat copilul în plasament. Noi nu vrem, sub nicio formă, să mușamalizăm cazul."

    Pai si angajatii din centrul de plasament (apropos, apartin de Protectia Copilului) aia toti muncesc la sediul PSD, nu era nimeni la serviciu cand ii crestea burta fetei? Cum adica "minora nu a depus plangere? VOI TREBUIA SA DEPUNETI PLANGERE !!!!! Daca politia si procuratura nu doarme in papuci toti angajatii din plasament (de la director pana la ingrijitoare) in frunte cu prea-cinstitul popa ar trebui sa infundati puscaria!
    • +5 (9 voturi)    
      Pai si sefii acestor institutii (Marţi, 18 iunie 2019, 23:02)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Sunt numiti sau afiliati politic, ca e pezde in est sau sud, sau penele prin centru si vest, aceleasi apucaturi de usl.
    • +6 (6 voturi)    
      pai e complicitate (Miercuri, 19 iunie 2019, 8:39)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      da, teoretic ar trebui toti sa se aleaga cu dosare penale pentru ca au protejat pedofilul. practic, copilul ala o sa fie major pana se schimba ceva in Arieseni...
  • +13 (15 voturi)    
    Aceasta este familia traditionala... (Marţi, 18 iunie 2019, 21:01)

    microbistu' [utilizator]

    ...pe care o doreste BOR-ul. Adica toti copiii sa fie facuti de popi. Preotul unei parohii = taurul parohiei. Asta vreti, nebunaticilor?
  • +11 (13 voturi)    
    :) (Marţi, 18 iunie 2019, 21:02)

    ampersand [utilizator]

    Always Popa-Pola! :)
  • +5 (7 voturi)    
    "Se pare că ar fi o certitudine" (Marţi, 18 iunie 2019, 22:25)

    Vade Retro [utilizator]

    Hahahaha... parca e din Caragiale.
  • -6 (8 voturi)    
    mda (Miercuri, 19 iunie 2019, 6:51)

    nash pandelica [utilizator]

    o mica schimbare de orientare.
    pana acum mai mult profesorii de sport si de matematica se ocupau.....
  • +3 (5 voturi)    
    PSD și BOR au monopol pe guvernare. (Miercuri, 19 iunie 2019, 9:00)

    asavreau [utilizator]

    Da nu știu nimic de astfel de fapte.Ei sunt ocupați.Cu hoțiile.
    • -3 (5 voturi)    
      in schimb (Miercuri, 19 iunie 2019, 12:41)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      usr si lgbt fug de guvernare. :-))