Primarul municipiului Giurgiu: Mergem la Guvern pentru că banii pentru plata serviciilor ne ajung până în august

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 12 iunie 2019, 19:14 Actualitate | Esenţial


Nicolae Barbu, primarul Giurgiului
Foto: Hotnews
Primarul municipiului Giurgiu, Nicolae Barbu, a declarat miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă, că municipalitatea are bani pentru plata serviciilor până în luna august şi va merge la Guvern la discuţii privind lipsa bugetului, relatează Agerpres.

"Miercuri, 19 iunie, suntem invitaţi la Guvern de doamna prim-ministru Dăncilă la discuţii privind bugetul sau lipsa bugetului şi la nivel de funcţionare. Prietenii de bine spuneau că sunt eu nebun să mă duc la Bucureşti cu opoziţia să spun că nu sunt bani, dar acum am văzut tot PSD-ul Bucureştiului, dus la Bucureşti, că intră în faliment. Ce înseamnă asta? Ipocrizie, mizerie. Când nu-ţi dă, nu-ţi dă, că eşti de la putere, că eşti de la opoziţie spui ce e de spus şi noi vom merge toate municipiile să ne spunem păsurile, pentru că nu ne închidem. Eu am spus de atunci că serviciile (Giurgiu Servicii Locale, Giurgiu Servicii Publice, ADPP, Pază Publică, n.r.) le am asigurate până în luna august, bani pentru servicii, atât. Ni s-a spus că ni se vor da banii pe care ni i-au luat, adică pe ianuarie, februarie şi martie, perioada cât nu a fost aprobat bugetul noi, în loc să luăm 60 la sută din impozitul pe venit, am luat 41,75, diferenţa de 18,25 trebuie să ni se dea acum. Trebuie să ne dea şi diferenţa de TVA care nu ni s-a dat. Nu ne ajung banii nici pentru însoţitori, pentru că Primăria municipiului Giurgiu primeşte 19,2 milioane de lei pentru însoţitori şi trebuie să plătim 23,75 aproape 24 de milioane de lei, deci avem un gol de un milion de euro până la sfârşitul anului", a declarat primarul municipiului Giurgiu.

El spune că la întâlnirea cu premierul nu merge doar în calitate de primar al municipiului, ci şi din partea Regiunii Sud Muntenia a Asociaţiei Municipiilor din România al cărei preşedinte este, susţine un punct comun al tuturor primarilor şi aşteaptă rectificarea bugetului.

















4249 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    usor camarade (Miercuri, 12 iunie 2019, 19:19)

    zicsieu [utilizator]

    ii faci mincinosi pe veorica si fatalau?
  • +16 (16 voturi)    
    taiati salariile si anulati pensiile speciale (Miercuri, 12 iunie 2019, 19:34)

    U_swamp [utilizator]

    Bai, primarule giurgiuvean, cind v-ati marit salariile pina la plesnirea buzunarului si craparea plasticului de la card, nu v-ati facut socoteli, n-ati creat un buffer care sa va atenueze imapctul unor riscuri?
    • +1 (1 vot)    
      Au dreptate (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Au dreptate sa isi bata joc de cei care le platesc salariile. Ei si-au tras salarii NESIMITITE, de 2-3 ori mai mari fata de cei care muncesc, in vreme ce ei se pricep doar aa luat spagi si la plimbat hartii...
  • +11 (11 voturi)    
    E pe dos (Miercuri, 12 iunie 2019, 19:34)

    AdrianBorza [utilizator]

    Orice primarie trebuie sa isi calculeze ce servicii poate sa ofere in functie de cati bani are, adica in functie de ce isi poate permite, nu invers.
    Daca stiu ca nu au bani pentru serviciile respective, de ce le presteaza? Proverbul romanesc spune sa te intinzi cat te tine plapuma, nu sa ceri la Bucuresti sa iti mareasca plapuma.
    Firea cheltuie si ea miliarde pe subventii, dar nu are bani pentru serviciile esentiale. Pai subventiile le dai doar daca ai bani in plus si doar cui are nevoie, nu la gramada. Cel mai bogat oras din tara are nevoie de subventii?
    • +2 (2 voturi)    
      localiate bogata nu inseamna musai oameni bogati (Miercuri, 12 iunie 2019, 19:58)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Pentru ca banii vin de la impozitele platite de firme si o parte din ce in ce mai mica de angajatii lor.
      Subventiile sunt pentru a compensa preturile nesustenabile ale serviciilor prestate de primarie - pierderile din retea - ca altfel oamenii se decid ca sa puna centrale de apartament si chiar nu mai traiesti in centrul Bucurestiului.
      E posibil si sa subventionezi selectiv persoanele aflate in dificultate, dar asta creste birocratia.
    • +1 (1 vot)    
      Firea nu plătește subvențiile. (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Firea face niște escrocherii ticăloase.Cheltuie banii pe prostii,distracții,bâlciuri,excursii,nu plătește subvențiile și face presiuni la guvern că nu are bani.Se bazează pe faptul că Guvernul nu-și va permite să țină bucureștenii fără căldură și apă caldă.Ce face Firea în București este caz de ani mulți de pușcărie.Din păcate nu are cine să facă o anchetă.Și Catedrala Națională a BOR,Firea sa băgat în față,să plătească din banii Bucureștiului,cu toate că,Catedrala putea fi finanțată de Guvern.Fudulia lui Firea ar trebui pedepsită,pentru deturnare de fonduri și obstrucționarea efectuării lucrărilor de revizii și reparații la RADET.
      • -1 (1 vot)    
        De ce de guvern??? (Joi, 13 iunie 2019, 10:31)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ba să plătească miticii „catedrala tîmpirii neamului”.
        Ori catedrală ori protecție socială.
    • 0 (0 voturi)    
      serviciile (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      adica lefurile lor. guvernul a mai contat si pe venituri ...colaterale ale primarilor si a celor din primarii, cand a facut bujetu'. avand in vedere ca jurju a fost raia turca, cred ca obiceiiul ciubucului este bine inpamantenit.
      au primit mana libera la stabilirea salariilor si s'au infruptat cu porceasca desfatare, nu cu omeneasca cumpatare.
      valabil pt. toate primariile care se plang.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt servicii ce trebuie prestate. Musai. (Miercuri, 12 iunie 2019, 22:24)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Nu oferi doar în funcție de ce bani ai, că nu merge. Curățenie în oraș trebuie să faci, spre exemplu. Prioritizezi necesitățile, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Faliment!? (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:15)

    yol [utilizator]

    Procedura insolventei, masa credala si administrator judiciar. Nu inteleg de ce primariile sunt ocolite de astfel de mecanisme.
    Trebuie sa platim toti pentru ca acest chilot franat, numit primar, a spart toti banii pe cumetrii, pe beculete, pe plm...
    In Faliment, iar administratorul sa-i trimita in judecata pentru recuperarea banilor
  • +1 (1 vot)    
    Iohannis e de vina. (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:20)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    Mergeti la Cotroceni! Chemati-o pe Floricica!
  • 0 (0 voturi)    
    Servicii (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    V-ati făcut salarii NESIMTITE pentru toti bugetarii, plătitie de cei care muncesc, nu de incompetentii din adminstratie, angajati pe clienelisme si nepotisme, si acum intindeti iar mâma să mai cerști ceva ! La muncă, gunoaielor !
    • 0 (0 voturi)    
      poate (Joi, 13 iunie 2019, 19:58)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      voia sa spuna ca ..serviciile luau malai de la premaria dnei cu sarma...
      si cu sarma aia e ceva necurat, ca_cu priza ministrei de interne. poate o antena, un aparat de ascultat...
      ne va lamuri dl.catindat.
  • -2 (2 voturi)    
    Hai nu zău! Dar ce înseamnă? (Miercuri, 12 iunie 2019, 22:13)

    prec [utilizator]

    Că miticii au puterea de cumpărare a vasluienilor?
    Să pună centrale ca-n alte orașe dacă nu le convine. Subvenția trebuie pentru cei mai sărmani, că nu toți miticii lucrează în ministere sau la primărie.
  • +1 (1 vot)    
    Pesedosule, nu ai bani, nu cheltui. (Miercuri, 12 iunie 2019, 22:20)

    prec [utilizator]

    Voi v-ați făcut salarii uriașe, v-ați dat vouchere și acum vreți și pensii „speciale”. Păi nu merge, faraoane, și dezmăț bugetar și satisfacerea necesităților principale ale urbei.
    Când ați văzut că aveți mai puțini bani, primul lucru era restructurarea bugetarilor din orașul vostru. Zburați bugetarii inutili și micșorări salariale la restul.