Lumina Sfântă de la Ierusalim a fost adusă în România

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 19:15 Actualitate | Esenţial


Lumina Sfantă
Foto: basilica.ro
O delegație a Patriarhiei Române a adus în această seară, de lerusalim, Lumina Sfântă ce va fi distribuită în bisericile din țară. Delegația condusă de Episcopul vicar Timotei Prahoveanul a sosit pe Aeroportul Internațional „Henri Coandă” din Bucureşti.

Sfânta Lumină va fi oferită la slujba de Înviere de către patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, clerului şi credincioşilor prezenţi la Catedrala Patriarhală.

Protoieriile din Arhiepiscopia Bucureştilor şi celelalte eparhii ale Patriarhiei Române au trimis delegaţi la Aeroportul Internaţional "Henri Coandă" în seara zilei de sâmbătă, pentru a primi Sfânta Lumină de la Ierusalim.

















5095 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    Pe a cui cheltuială? (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 19:42)

    prec [utilizator]

    Cu bani de la buget? Adică luați de la sănătate, învățământ și cultură? De la autostrăzi și căi ferate?
    Să știm și noi, nu de alta.
    În loc să decuplăm cultele de la buget, noi facem catedrale.
    În loc să impozităm afacerile popilor, noi le punem avioane la dispoziție.
    • +7 (15 voturi)    
      Da, fiincă sunt cei care prostesc poporul. (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 19:55)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Iar proștii votează cum le cerem noi.
    • +6 (12 voturi)    
      Poate se lumineaza kiseleffzece (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 20:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Si va fi mai bine
    • +7 (15 voturi)    
      e vremea haiduciei (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 20:14)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui prec

      oare ce le-ar spune Isus acestor ... 'pastori'? dati-va cu avionul sau ajutati copiii orfani care nu au ce minca si nici nu pot fi adoptati de catre romani? eu cred ca am ajuns la punct de rascruce cu aceasta biserica care e o masinarie a festivitatilor si nicidecum una invatatoare.
    • +7 (13 voturi)    
      Cum pe a cui cheltuiala? (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 20:22)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Pe a contribuabilului, credinciosului, saracului roman, cel care suporta toate "virtutile" si dorintele de prea marire ale "prea-sfintului" cler roman.
      Cand vad ca "preasfintia sa" vine de la Ierusalim cu un Jet privat, ma gandesc: la popii astia nu le mai ajunge nimeni la nas, nici macar Dumnezeu!
    • 0 (0 voturi)    
      Minciuni (Luni, 29 aprilie 2019, 18:45)

      vanatorul_de_comunisti [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Nu mai manipula, mincinosule. Bugetele pentru sanatate si invatamant sunt URIASE.
      "Adică luați de la sănătate, învățământ și cultură?" Asta e o minciuna care prinde doar la prostii care nu stiu cum arata bugetul tarii.
      "În loc să impozităm afacerile popilor, noi le punem avioane la dispoziție." - Asta e alta minciuna. Preotii care au afaceri sunt impozitati. Biserica e impozitata in majoritatea cazurilor, iar in cele exceptionale in care nu e, are facilitati de relaxare fiscala precum au majoritatea ONG-urilor.

      "În loc să decuplăm cultele de la buget, noi facem catedrale." - Da in gulag nu vrei sa le trimiti?
  • 0 (12 voturi)    
    oare acum.. (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 19:55)

    exilatul [utilizator]

    cu "lumina" asta , adusa de la juifi , romania o sa iasa din ..intunericul mocirlei in caret traieste....ma indoiesc...
  • +12 (18 voturi)    
    Lumina sfanta (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 20:19)

    Kornell [utilizator]

    se aprinde la Ierusalim sambata dupa-amiaza, exact la timp ca sa ajunga cu avion privat pana in fundul Rusiei...dat fiind ca 70% dintre ortodocsi sunt rusi. Ciudata coincidenta, de ce nu se aprinde la miezul noptii local?
    • +1 (9 voturi)    
      @ Kornell (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 21:20)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Excelenta observatie.
    • +2 (8 voturi)    
      Deci tu zici ca (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 21:53)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      acum 200 de ani se aprindea cand, cu o saptamana inainte? Cu doua? Ca avion privat nu era. Si rusii la fel de ortodocsi si atunci.
  • +1 (1 vot)    
    copiii mor prin spitale pentru ca nu au bani (Duminică, 28 aprilie 2019, 16:14)

    stefan2008 [utilizator]

    iar astia cheltuie banii pe maimutareli din filme cu prosti.