CSM a aprobat cererea de pensionare a unui magistrat din completul care judecă dosarul lui Dragnea

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 5 martie 2019, 14:11 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Secția pentru judecători a CSM aprobat, marți, cererea de pensionare depusă de Luciana Mera, judecător la Înalta Curte de Casație și Justiție, care face parte din completul de 5 judecători care judecă apelul în dosarul DGASPC, în care a fost condamnat Liviu Dragnea, relatează Mediafax.

Luciana Mera, judecător la Înalta Curte de Casație și Justiție, a cerut Secției pentru judecători eliberarea din funcție prin pensionare, solicitarea fiind aprobată marți de către membrii secției.
Luciana Mera face parte din completul de 5 judecători de la instanța supremă care judecă apelul în dosarul DGASPC, în care a fost condamnat Liviu Dragnea la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare în primă instanță.

Completul 2, cel care judecă dosarul lui Dragnea, este format din judecătorii Enceanu Simona Daniela, Rog Tatiana Lucia, Rus Alexandra Iuliana, Mera Luciana, Popa Rodica Aida.
Potrivit Regulamentului de organizare a instanței supreme, conducerea trebuie să tragă la sorți în ședință publică un nou judecător (articol 29), atunci când un membru al completului de 5 este eliberat din funcție.

Totodată, în cazul în care Luciana Mera se va pensiona și va fi desemnat un înlocuitor, dosarul lui Dragnea ar putea fi reluat de la zero, chiar dacă nu au fost administrate multe probe până în prezent.

Următorul termen al procesului DGASPC are loc în data de 18 martie, când va fi audiat liderul PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3387 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Ăsta face jocul lui Dragnea. (Marţi, 5 martie 2019, 14:27)

    asavreau [utilizator]

    Uite de aia este călcată în picioare justiția de către reprezentanții partidului aflat vremelnic la putere.
  • +9 (9 voturi)    
    pensionare (Marţi, 5 martie 2019, 14:30)

    hamurabi [utilizator]

    Cred ca este si vina CSM-ului, in momentul cand faci tragerea la sorti nu incluzi judecatorii care pot iesi la pensie in perioada urmatoare ! Sau sa-si asume obligatia de a nu iesi la pensie pina la terminarea procesului sau macar un interval de timp rezonabil !
    • +4 (8 voturi)    
      nu e de vina CSM-ul (Marţi, 5 martie 2019, 15:14)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      daca omul a implinit 42 de ani in timpul procesului,trebuia sa se pensioneze,nu? Munca este pentru negrii si tractoare...
  • +9 (9 voturi)    
    Tot asa... (Marţi, 5 martie 2019, 14:44)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...pana se prescriu faptele. Si la completul de 3 in procesul infractorului dragnea a existat un caz similar cand un judecator a iesit la pensie cand mai erau 2-3 infatisari pana la verdict. Nimic nu e intamplator, infractorul dragnea lucreaza ptr cei inca 20% de “cretani” care maine daca sunt alegeri tot pe psd pun stampila ...
  • +6 (6 voturi)    
    asa asa... (Marţi, 5 martie 2019, 15:06)

    liviu_ [utilizator]

    poate se termina tot pana in 2030.... nu dealta dar pana atunci se prescrie fapta!

    d c nu se da o lege prin care esti OBLIGAT sa termini toate procesele inainte de pesnionare?! a da... nu se da pt ca ar fi naspa pentru infractori!
  • +7 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 5 martie 2019, 15:10)

    polonyca [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    Mai respira liber inca 5 - 8 luni,infractorul ista (Marţi, 5 martie 2019, 16:55)

    Plagarus [utilizator]

    Fata lui de acasa mai are timp de ceva poezie.
  • 0 (0 voturi)    
    Infintati curtea cu Jurati (Marţi, 5 martie 2019, 23:35)

    John_english [utilizator]

    Acolo nu se pensionează nimeni.